MIDDELBÜRGSCHE COURANT, Zaturdaa: 1843. 8 Julij. BESTUREN en AD1INISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 81. ?3cp«iv{cmcttt watt Jftitattcien. Jfvvitifcvijfc. ^cbctrlattbctt. Landbouw. De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling- geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendinakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. PUBLIEKE VERPACHTING van- DOMANIALE TIENDEN in het DISTRICT MIDDELBURG. A. W. MIRANDOLLE, Agent van den Algemeenen Rijks- kassier Hoofdplaats Middelburg, belast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederlandsche Maat schappij in de Districten Middelburg en Coeszalop de ondcrgemelde dagen en plaatsen publiek aan de meestbie denden verpachten: de TIENDEN over den j are en oogst van 1843 als Te Vlissingcnop Dingsdag den 11 Julij 1843. Te Vereop Zaturdag den 15 Julij 1843. Reiden des voormiddags ten 10 ure precies. Middelburg, den 3 Julij 1843. MIRANDOLLE. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. AgeulschnSas-va.v Gest De AGENT van het DOMEIN te 'Sas-van-Gent brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat bij Konink lijk besluit van den 28 April 1843, No. 48, de afkoop Van aan 's'Rijks Domeinen behoorende Erfpachten, Renten, 'Uitgangen Gijnsen Tijnsen Legschatten en andere Presta- tien, wederom is toegelaten, en zulks op den voet als bij opgemeld besluit is omschreven en vervat is 111 dedaarvan door den ondergeteekende opgemaakte en in de Gemeenten alwaar de, met Prestatiën bezwaarde goederen gelegen zijn, aangeplakte Bekendmaking. De Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. PARIJS den 3 julij. Z. K. H. de hertog van Aumale is "heden namiddag alhier aangekomen. Zijne ontvangst te Mar- seille is allerluistefrijkst geweestde geheele bevolking was naar den oever gestroomd om getuige van zijne ontscheping te zijn. Na de burgerlijke en militaire autoriteiten ontvan gen te hebbenheeft de prins revue over de troepen der be zetting gehouden en zich des avondsna afloop van het voor hem bereid banketnaar den schouwburg begeven. Heden zijn de volgende telegrafische depcches alhier publiek gemaakt Baijonne den 2 julij. De bezetting van Pampeluna en ■de citadel heeft zich eergisteren verklaard. Eene junta is ge vormd die door een brigadier gepresideerd wordt. Alle grensposten, behalve Irun en Fontarabie, hebben, volgens bevel van den kapitein-generaalhet pronunciamento van Navarre erkend. Fan Haten is naar Jaën teruggetrokken iiij is aldaar den 21 junij aangekomen. Cordova heeft zich den 23 verklaard; de gouverneur en de bezetting hebben zich Bij van Halen gevoegd. - Den 28 des avonds was geen nieuws te Madrid.". Perpignan den 3 julij. Ceuta Algesiras en het kamp van San-Roque hebben zich verklaard." Behalve door de tijdingen uit de provinciën werd men volgens brieven uit Madrid van den 26 junij aldaar door geruchten wegens verdeeldheid onder de ministers verontrust. De heeren Gomez Becerra en Mendizabal wildennaar ge zegd werd, vreesselijke maatregelen tegen de opstandelingen nemen terwijl de heer de la Serna zich daartegen verzette en naar liet hoofdkwartier van Espartero vertrokken was -om dezen te vermanen de wet in niets te buiten te gaan. Te Barcelona is de vrees voor een bombardement merke lijk afgenomen, en 11a eene afkondiging van den gouverneur van het fort., dat.hij daartoe niet zou overgaan, ten ware hij ■wierd aangevallen begon de bevolking naar de stad weder te keeren, terwijl de junta eene algemeene uitnoodiging ge daan heeft om de fabrijken., werkplaatsen en winkels weder •.voor arbeid en vertier open te stellen. Te Genève is den 29 jnnij een feest ter eere van Jean Jacquet Rousseau gevierd. -Ongeveer 4000 kinderen zijn --met muzijk aan het hoofd, naar het eiland getrokken hetwelk .zijnen naam draagt, om zijn standbeeld te begroeten, terwijl •de straat 111 welke die -schandere eii fijn gevoelige, maar in wele opaigten beklagenswaardige en verdoolde wijsgeer gebo ren werd, des avonds luisterrijk geïllumineerd is geworden. 'sGRAVENHAGE den 5 julij. Bij besluit van den 30 junij 11. heeft het Z. M. 'behaagd, Zijne Exc. den minister van finantien te ontslaan van het beheer der domeinen en tien- tdenafgestaan bij de wet van 26 augustus 1822 [Staatsblad jio. 40) en aan den Koning in vollen eigendom teruggegeven bij artikel 60 van 'het traktaat van 5 november 1842 onder verdere bepaling., dat het voornoemd 'beheer, onder de regt- strceksche bevelen des Koningszal worden uitgeoefend door een administrateurwaartoe bij dat besluit benoemd is de heer L. IV. van Mesrilzgeplaatst aan het hoofd der afdee- ling bij het departement van finantien, aan welke het meer genoemd beheer sinds 1830 tijdelijk was toegevoegd. Heden is door Zijne Exc. den baron van Zuylen van Neyveltminister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde kerk, enz., vergezeld van den heer secretaris-generaal en adviseur Janssen, de-28ste verga dering der algemeene synode van de Nederlandsche Hervorm de kerk geopend. Tot leden dezer synode zijn benoemd de navolgende heeren, als: B. Nieuwoldpredikant te Leeuwar den, president; C. L. van den Broek, pred. te 'sGraven- hage vice-presidentI. .7. Der moutpred. te 'sGravenha- gesecretaris; ,7. .7. Rooseboom, pred. te 'sGravenhage secundus-secretaris; C. IV. I'apepred. te Iieusden secun dus van den vice-president.7. R. Scholten te Amsterdam quaestor-generaalIV. F. van Oordthoogleeraar te Leyden II. J. Rooijaardshoogl. te Utrecht; IV. Muurling, hoogl. te Groningen; .7. Steenmeijer, pred. te Arnhem; A. .7. Berk hout pred. te Zaandijk C. de Visser pred. te Tholen L. Merens, pred. te Utrecht; .7. S. IVorpred. te Zwolle; M. Corstiuspred. te Beerta; II. van Heyningenpred. te Meppel; C. G. Merhts, pred. te Amsterdam; .7. EV. Surin- garpred. te Maastricht; A. Lens, pred. te 'sGravenhage, en mr. S. .7. M. van Geuns, ouderling te Utrecht. De Staten der provincie Zuid-Holland hebben heden aan hunnen voorzitter den heer graaf van der Duyn van Maasdamgouverneur dezer provincie aangeboden eenen gouden gedenkpenning voorzien van Z. H. Ed. Gestr. beeld- tenisals een bewijs van achting en aandenken aan de 25jarige dienst van dien geachten staats-ambtenaar. De gouverneur van het groothertogdom Luxemburg heeft, den 29 junij, het hoog militair geregtshof geïnstalleerd nadat de leden waaruit het is zamengesteld den eed in zij ne handen hadden afgelegd. Uit den staat der Hollandsche spoorweg-maatschappij aanwijzende het aantal reizigers, benevens de opbrengsten, gedurende de maand junij 11.blijkt dat vertrokken zijn van Amsterdam 21,743, van Haarlem 18,484van Leyden 8,197 van Voorschoten 7.212, te Halfweg ingenomen 1.482, aan den Vogelenzang 807 aan de Ilillegommerbeek en Veenen- burg 853 en aan de Pietgijzenbrug 414 reizigers, te zamen een getal van 59,192 bedragende, en dat de opbrengst ge weest isvan Amsterdam 17,359,54 5 val1 Haarlem ƒ9,706,50, van Leyden 6,097,33- en van Voorschoten 7,958,57^ te zamen f 41,121,95; makende met het bedrag der vorige maanden 186,712 reizigers en de som van 135,128,67^. MIDDELBURG den 7 julij. Door de Provinciale Staten van Zeeland zijn in derzelver vergadering van gisteren her kozen de lieer mr. .7. de Backer als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en jhr. mr. .7. van Reigersberg Ver- s/uysals lid van het collegie van gedeputeerde Staten beide met dit jaar als zoodanig respectivelijk aftredende. Bij besluit van den 3 dezer beeft Z. M. tot ridder der orde van den Ncderlandschen Leeuw benoemd den heer IV. A. van Dam, vroeger aalmoezenier bij_ de 3de divisie van het leger te velde, thans R. K. pastoor der iste klasse te Vlissingen. Z. M. heeft den 25 junij een besluit genomen, waarbij wordt aangewezen tot welke der catbegorienbij de wet van den 29 mei 1841 Staatsblad 110. 20) omschreven, de in dit besluit vermelde gestichten voor krankzinnigen behooren. Hierbij wordt bepaald, dat onder anderen voorloopig tot be waarplaats, bij de voormelde wet bedoeld, behoort het lief dadig armeiirgesticht van het Hervormd diaconie-bestuur te Zierikzee; alsmede voorloopig en tijdelijk het ziek- en sim- pelhuis (gesticht no. 2) te Middelburgbeide voor krank zinnigen van beide kunnen. Bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, is tot pre dikant beroepen ds. IV. P. R. Bonmanpredikant te West zaandam. De geannonceerde verkoop van den ouden kerktoren met de klokken enz.heeft den 4 dezer te Delft plaats gehad en zijn in veiling gebragt op 11,000, vervolgens afge- geslagen van 40,000 (daaronder het gedane bod begrepen) tot 17,600 en daarop opgehouden en niet gegund. Men schrijft uit Utrecht den 3 dezer Wij haasten ons mede te deelen ter waarschuwing voor I andere steden, waar men welligt hetzelfde zou mogen be proeven dat in de vorige week bij verschillende kantoren al hier wissels zijn gedisconteerdwelke bij later onderzoek zijn gebleken valsch te zijn. Het kantoor Vla er Kol is voor f 1900 opgeligt, de heer Gortman voor 900 en de heer Smits voor 700. De bedrijvers van dit feit, welke, hier ter stede onbekende personen waren zrjn -zoo ver men hen heeft kunnen nasporen., met het geld onmiddelijk vanhier vertrokken." Nog wordt uït Utrecht het volgende gemeld Den 3 dezer waren alhier buiten de Waard, op den Zeedijk, twee kinderen een jongen en een meisje van 7 en 8 jaren, spe lende. Zij geraakten in twisten de .jongen gaf het meisje een stoot op da borst, waardoor een ader schijnt gebarsten te zijn waaraan zij weinige oogenblikken daarna overleed." - Het gedeelte van den Belgischen spoorweg tusschen Luik en Chaudfontaine is den 2 dezer plegtig ingewijd in tegenwoordigheid van den minister Dechamps en vele andere hooge autoriteiten. Ook de heer van Breugelmet eene zen ding van het Nederlandsch gouvernement te Brussel belast, nam aan den maaltijd deeldie na de inwijding gehouden werd, en gaf op den toast, ter zijner eere uitgebragt, het volgend antwoord: Indien Nederland het ongeluk gehad heeft niet altijd op broederlijken voet met Belgie te staan, hoop ik dat deze beide landen weldra door banden van goe de vriendschap zullen vereenigd wezenwelke geschikt zijn 0111 de wederzijdsche stoffelijke belangen te bevorderen." De laatste berigten wegens Spanjeuit Baijonne den 3, melden, dat de regent zich den 28 junij nog te Albace- te bevond alwaar hij nu reeds drie dagen had vertoefd. In Andalusie werd de opstand meer algemeen de generaal Car- ratala had Cadix en de provincie Andalusie in staat van be leg verklaard. Voorts wordt uit Barcelona den 1 gemeld, dat de gene raal Serrano naar het hoofdkwartier van Castrote Cervera, j was ge|:rokken welke vesting door Zurbano was verlaten Idie op Tarrega was geretireerd. Te Valencia maakte men zich tot krachtigen tegenstand ge reed. Door de junta aldaar was eene proclamatie°aan de sol daten van Espartero gerigtwaarvan het slot dus luidde „Naar Valencia, dappere soldaten en officieren! naar Valencia Het is hier dat men u triumfbogen bereidt. Komt de beloo ning uwer getrouwheid ontvangen. Leve Isabelia II! leve de constitutie! leve de nationale onafhankelijkheid!'''' Bij de onlangs gehoudene vergadering van de commissie van landbouw in Zeelandis aan den heer J. G. J. van den Boschthans lid der commissiede gouden medaille uitge reikt, voor de door denzelven beantwoorde prijsvraag ten ja- re 1839 door genoemde commissie uitgeschreven, en ten voorleden jare de bekrooning waardig gekeurd. Bij deze prijsvraag werd verlangd eene bandleiding tot het doelmatig boekhouden op een landelijk bedrijf, bevattende ver melding van alle de werkzaamhedenontvangsten en uitga ven welke op eene hoeve van eene aangenomene uitgebreid heid voorkomen en tevens aanwijzing van de indeeling der landerijen, dt wijze van bebouwing, de ingezamelde produc- ten en de tegeldemaking derzelvemet opgave van het perso neel den veestapel en verderen inventarisalles zoodanig ingerigt, dat deze handleiding ten dienste der plattelands- scholen zouden kunnen gebezigd wordenen geschikt zoude zijn om aan de leerlingen een juist begrip van die ofiderwer- I pen mede te deelen, geëvenredigd aan hun verstand, en al- zoo in staat tot het geven van zuivere denkbeelden omtrent de wezenlijke uitkomsten van den landbouw, omtrent de bes te wijze ter bereiking van het doel hunner opleiding en te vens dat hunner bestemming. Dit bekroonde stuk heeft niet alleen volkomen aan de prijsvraag beantwoord^ door een geheel overzigt te leveren van al datgene, wat in de uitoefening van den landbouw voorkomt, maar is tevens van een uitgebreid nut voor eige naren van landgoederen, die zelve verlangen hunne landerijen te bebouwen en na te gaanveel toch wordt hier toegelicht wat tot hiertoe duister toescheenen niemanddie den hem alsnuter verkrijging van meerdere kennisaangewezenen weg wil inslaanzal langer afhankelijk behoeven te blijven van een menigmaal verpligt en onbepaald vertrouwen in an deren maar integendeel hierdoor worden ia staat gesteld om zelf toe te zien en zelf te beoordeelen. Dit werk is thans ter perse en zal binnen weinig tijd alge meen verkrijgbaar worden gesteld. Ter dezer zitting der commissie is vervolgens ook tot de beoordeeling overgegaan van eene andere prijsvraag in 1840 uitgeschreven, waarbij verlangd werd eene verhandelingtot bevordering van de schapenteelt der veredelde rassen toege past op elk landelijk bedrijf, teil einde dezelve te doen strek ken tot eene handleiding om op de doelmatigste wijze de ver edelde schapenteelt meer algemeen in deze provincie in te voeren, en tot een gedeelte van het landhuishoudelijk bedrijf van den landman te doen .dienstig .zijn:; met opgave der wijze van voeding en verzorgingvan de kosten en baten daarmede verbondenin verhouding gebragt met het voordeelhetwelk van de daardoor verkregene mestspecien kan erlangd worden. Nadat door de commissie ter beoordeeling van dit stuk drie deskundigen waren uitgenoodigden van dezen de gun stigste rapporten waren ingekomenheeft genoemde commis sie nadat ook zij bij de aandachtige behandeling van het zelve dienzelfden gunstigen indruk had ondervonden, geens- ■zins geaarzeld zich met het gevoelen van heeren adviseurs volkomen te vereenigen, en het stuk de bekrooning. over- waardig te keuren; zijnde alstoen bij de opening van het bil jet gebleken, daarvan de schrijver te zijn, de wel-ed. geb. hoer ,7. G, .7. van den. Bou'1te Wilheiminadorp die dus

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1