MIDDELBURGSCHE COURA N\ 79. Dingsdag 4 JufijT BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 1843. PUBLIEKE VERPACHTING van DOMANIALE TIENDEN in het DISTRICT MIDDELBURG. A. W. MIRANDOLLE Agent van den Algemeenen Rijks kassier Hoofdplaats Middelburgbelast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algêmeene Nederlandsche Maat schappij in de Districten Middelburg en Goeszalop de ondergemelde dagen en plaatsen publiek aan de meestbie denden verpachten: de TIENDEN over den jare en oogst van 1843 als Te Klissingenop Dingsdag den 11 lulij 1843. ie t-ere, op /.arurdag den 15 Julij 1843. Beiden des voorraiddags ten 10 ure precies. Middelburg, den 3 Julij 1843. MIRANDOLLE. 3Dcpatrtcmcut wan Jfiwancicn. Agentschap van het Domein te Middelburg. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendatten einde een iegelijk welke mogt vermeenen aanspraak te kunnen ma ken op het regt van eigendom op de in het eiland Walche ren gelegene DUINENwelke thans in de Kadastrale Leg gers en Tableaux als Domaniaal goed voorkomen, in de ge legenheid te stellen dat regt te doen gelden, hij Agent, door Zijne Exc. den Minister van Financien is gcmagtigd om de reclamatien en bewijzen daaromtrent te ontvangenen aan Zijne Exc. voornoemd in te zenden, en dat mitsdien de bedoelde reclamatien en de bewijzen tot staving derzelven hetzij door de belanghebbenden in persoon, hetzij met vracht vrije brieven ten zijnen Kantorevóór den eersten October eerstkomendekunnen worden ingeleverd. Middelburg, den 1 Julij 1843. De Agent voornoemd J.' C. de BRUYN. Ste^avtcmcnt uan Jfutancicu. Bestuur der Domeinen. Agentschap Sas-vAW-Gest. OPENBARE VERKOOPING van HOOI te BRESKENS. Op Maandag den 10 Julij 1843, des voormiddags om 10 ure, zal door den Agent van het Domein te Sas-van-Gent als daartoe behoorlijk gcmagtigdten overstaan van den No taris J. C. O. Benteyn residerende te IJzendijke, en getui gen te BRESKENS worden overgegaan tot den openbaren verkoop van Eene aanzienlijke hoeveelheid HOOI, afkomstig van de Grasgewassen der Forten te Breskensaldaar in hoopen staande en verdeeld in zoodanige koopen als bij de vei ling zal worden opgegeven beginnende in het Nieuw- of Haven-Fort. 'De voorwaarden dezer verkooping zullen te lezen liggen, te Breskensin het Logement genaamd le Canon cTOr te Oostburgin het Logement genaamd den Eenhoornte Schoondijke, in het Logement bij J. F. Overtref#'; te IJzen dijke., ten Kantore van den Notaris Benteyn bovengenoemd en te Sas-van-Gentten Kantore van den Agent van het Domeinbij wien intusschen nadere inlichtingen te beko men zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. ten volle en over het kopende voor de helft is aange zuiverd. En opdat de belanghebbende hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. De COLLECTEUR van het Stedelijk Middel der Lanta ren-gelden enz. is den belasting-beschrevenen over de Dienst dezes loopenden jaars bij deze aanmanendetot voldoening van hun verschuldigde in opgemelden Dienst; -en brengt de nalatigen over het afgeloopen jaar 1842 ter kennis, dat met de opmaking der Dwangbevelen hunnes opzigtens is begonnenstrekkende deze kennisgeving ter ingelegenheid stelling der zulken om het door hun verschuldigde alsnog vóór of op den 7 Julij eerstkomendebuiten kosten van ver volging te voldoen. Middelburg, 29 Junij 1843. DE TROIJE Nz. Op den 15 Augustus aanstaande zal te' SLUIS een MUZIJK- FEEST gegeven worden. iPatentt'iegt. i3cfccnbm«ifciug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG in aanmerking nemende, dat, ingevolge het be paalde bij art. 2 der wet van den 24 April jl. Staatsblad 110. 16), aan de Slijters in Wijnen, Sterke Dranken Li keuren enz. aan de Tappers, Wijnhuis-, Bierhuis- en Kroeg houders en aan de Slijters van Dranken in het klein bij 'art. 1 van gemelde wet aangeduid het Patent niet zal kun nen worden afgegeven en. zij het daarbij uitgedrukte bedrijf niet zullen mogen uitoefenen, dan na de helft van hunnen Aanslag over elk dienstjaar te hebben voldaan en dat wijders het Patent voor een volgend jaar mede niet zal worden af gegeven dan na dat het verschuldigde over het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd. Brengen bij deze ter kennis van de bovengenoemde Patent- -pligtigen Eerste lijkDat zij, om geene belemmering in de uitoe fening van hun bedrijf te ondervinden gehouden zullen we- :zen, om, voor zoo ver .zulks nog niet mogt hebben plaats I ■gehad zorg Te dragen voor de onverwijlde aanzuivering van liet door hen nog verschuldigde Tatentregt over de Dienst wan 184!, en 'voor de voldoening van de helft van hunnen .Aanslag over het loopende Dienstjaardadelijk na dat hun het Aanslag-Biljet van den Heer 'Ontvanger der Directe Be lastingen zal -zijn geworden. En ten tweedeDat tot de afgifte der Patenten over de 'dienst van 184J aan de Slijters, TappersKroeg- en Koffij- Auishouders bovengenoemdvan 'heden af-, 'ten Stadhuize zal worden gevaceerd dagelijksdes voormiddags van 9 tot 12 ure zullendeten gevolge van de bovenstaande bepalingen bet Patentblad niet worden uitgereiktwanneer niet zal zijn gebleken dat de aanslag over het vooraf gaande dienstjaar 5Duit0cïiï«mb. BERLIJN den 28 junij. Uit de provincie Brandenburg vooral uit de Neumark en de Ukermark verhuizen thans een overgroot aantal zoogenaamde oud-Lutheranen met hun ne gezinnen naar de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika. Het getal van deze landverhuizers wordt in sommige berigten op niet minder dan 5000 geschat. Zij verlaten hun vader land omdat zijniet kunnende berusten in de veréeniging der Luthersche en Gereformeerde kerkendaar geene genoeg- zaame vrijheid van godsdienst meenen te vinden. Bovendien schijnen zij door dweepzieke leeraarsdie van hunne een voudigheid misbruik maakten en hen uit onedele beginselen hebben weten over te halen om zich aan hunne leiding over te geven tot de landverhuizing aangespoord te zijn. Twee dezer leeraars zijn, op last der regering, gevangen gezet. FRANKFORT den 27 junij. De volksmenigte is thans hier eenigermate in onrustter zake van de schaarschheid van het brood. Gisteren was nergens in de stad brood te bekomen en zijn op onderscheidene plaatsen gendarmes ge posteerd geworden om de orde te helpen handhaven. De bakkers weigeren hier, even als elders, te bakken, indien de prijs van het brood niet verhoogd wordt. De voorname reden der verbittering van de volksmenigte is deze dat de bakkers het graandaf zij tot dus ver uit de stedelijke ma gazijnen tegen een bepaalden prijs konden bekomen, elders hooger verkocht hebben. In de omstreken dezer stad hcerscht nog grooter gebrek en van het platteland stroomen de lieden bij geheele troepen herwaartsom brood te koopen. De graan prijzen stijgen bij voortduring, 't welk men, naar het schijnt niet geheel ten onregteaan woekerzucht toeschrijft. Er is nog een genoegzame voorraad van koren, maar dezelve wordt grootendeels door speculanten opgekocht. Gisteren zijn hier op verscheidene plaatsen dreigende plakschriften gevonden waarin leden van den senaat werden beschuldigd van het op- koopen van koren of het begunstigen van den woeker-han- del. Indien de regering geene gepaste maatregelen neemt, om in het gebrek aan brood te voorzien zijn gewis beden kelijke woelingen te vreezen. (Btrjcwt-'ïmttattjc. LONDEN den 28 junij. In het lagerhuis zijn eenige ar tikelen der wet op het bezit en gebruik van wapenen in Ier land aangenomenmaar van anderetegen welke de zwaar ste bedenkingen gerezen waren, is de behandeling uitgesteld. Meer dan 8000 inwoners van het graafschap Down, met den marquis van Downshire aan het hoofdhebben een adres aan de koningin gerigtom hunne verontwaardiging uit te drukken over de thans zoo hevig vernieuwde pogingen om Groot-Brittanje en Ierland van elkander los te scheuren. De lord-luitenant heeft op nieuw verscheiden Iersche ma- gistraats-personen, sommigen daarvan op hun eigen verzoek, uit die betrekking ontslagen. Te Dublin is het gerucht verspreid dat een der Iersche pnr- lements-leden eerlang een wets-ontwerp ter tafel brengen wil waarbij alle pogingen tot scheuring van het rijk, of tot het beleggen van volks.-vergaderingen tot dit oogmerk, als straf baar Zouden worden verklaard met verbeurdverklaring tevens van alle gelden, ter bereiking van'gemeld'doel ingezameld, welke alsdan tot het aanleggen van spoorwegen en andere openbare werken in Ierland zouden worden aangewend. Uit bijna alle oorden des rijks, ook uit Ierland, lui den de berigten omtrent de vAoruitzigten op den oogst zeer gunstig. Naar Zuid-Wallis zijn thans onderscheidene detache menten troepen in anntogt, zoo dat men zich vleit, dat aan de daar plaats hebbende woeling weldra een einde gemaakt zal worden. Door het verzuim, zoo het schijntvan eenen ingenieur isvolgens een dagblad van Bathin eene mijn bij Dunker- ton een droevig ongeluk gebeurd. Zekere pen niet behoor lijk vastgemaakt zijndeis de trommelwaarover de ketting van den mijnput loopt, van de stoommachine los geraakt, en een trits werklieden die aan dezen ketting hangende naar beneden gelaten werden vijftig vademen diep naar onderen gestort. Vijf mijngravers bleven dood op de plaats, een zes de is sedert gestorven en eene menigte anderen zijn zwaar gekwetst. Brieven uit Italië houden in dat de graftombe van den beroemden Pctrarchadie te Arqua is opgerigt, onlangs, door de zorg van graaf Lcont in beteren staat hersteld is gewordenonder welken arbeid men een gedeelte van het stoffelijk overschot diens grooten dichters in ongeschonden staat heeft bevonden. JVatiImjk. PARIJS den 28 junij. De berigten die men heden uit Spanje heeft, worden ais ongunstig voor de zaak van den regent Espartero beschouwd. De opstand tegen zijn gezag heeft zich nog verder uitge breid. Deskundigen meenen, dat het hoog tijd voor hem was, om zich aan het hoofd van het getrouw geblevene ge deelte des legers te gaan stellen; vermits de naam, dien hij als veldoverste geniet, misschien alleen nog in staat is, om aan de zaak eene andere wending te geven. Op vele plaat sen zijn het de leden der ontbondene cortes, die zich aan het hoofd des opstands stellen. De verwachting, die men een paar dagen geleden had, dat de regent bij zijnen optogt uit Madrid naar de zijde van Valencia geene vijanden in den rug zou latenisblijkens de thans ontvangene berigtenonge grond. Dén 25vier dagen na het vertrek van Espartero uit Ma drid, heeft zich, zoo als men door den telegraaf weet, de belangrijke stad Burgosde hoofdstad der provincie van dien naam, vóór de beweging verklaard. De opstand is, naar men uit andere berigten weet, uitgegaan van een bataillon troepen, hetwelk uit Briviesca naar Burgos Werd gezonden, om de bezetting dier stad te versterken. Dit batailloneen maal aan het muiten geslagen zijndehebben de leden der cortes Collantes en Arteaga zich aan het hoofd daarvan ge steld, en zijn zij daarmede naar Burgos getrokken. De al daar bevelvoerende kapitein-generaal en zijne troepen hebben geenen tegenstand durven bieden en zijn uit de stad geweken, fcr; Een uit de Corunha, in Galicie, aangekomen schip heeft de tijding aangebragt, dat ook die stad den 18 in vollen op stand was. De nationale militie had de poorten bezet en eene junta ingesteld. De troepen waren onder de wapenen men wist niet, of zij zich aan de opstandelingen zouden aan sluiten; maar zeker was het, dat zij geenerlei tegenstand ge boden hadden. Als men de bladen van Barcelona van den 22 gelooven mag, zou de kolonel Prim den vorigen dag reeds met voor deel tegen Zurbano gestreden hebben. Bij eenen aanval van ruiters onder bevel van dien kolonel, hadden de opstandelin gen 60 gevangenen bekomenen er waren twee bataillons naar hen overgeloopen. Deze loop der zaken maakt het waarschijnlijk dat Bar celona ten tweeden male binnen korten tijd de ijsselijkheden van een bombardement uit het fort Monjuich'dat de stad bestrijkt, en welks bevelhebber steeds aan Espartero getrouw blijft, zal ondergaan. Een berigt uit Barceiona bevestigt de ze omstandigheid en voegt er nog bijdat de opperste junta aldaar zelve aan de bevolking de waarschijnlijkheid van een aanstaand bombardement heeft aangekondigd, onder bijvoe ging, dat zij niet zal toegeven, en dat geene minnelijke schik king meer mogelijk is. Zij maakte zich gereed, om den ze tel van haar bewind naar het dorp Gracia te verplaatsen. Bij voortduring legt die junta groote werkzaamheid aan den dag. Zij is ruim van geld voorzien en betaalt eene verhoogde sol dij aan de soldaten, die zich onder hare vanen scharen. Zij heeft zich voorts met de opgeworpene junta's in andere pro vinciën in verband gesteld en wil een centraal bestuur tot stand brengen, waarvan de zetel te Valencia gevestigd zou zijn, en welk bestuur dan, in naam der jonge koningin han delende, uit de leden vau het onlangs afgetreden ministerie Lopez zou bestaan. Een der leden van dat ministerie, de jeugdige generaal Serrano, aan wien de portefeuille van oor log was toevertrouwd, heeft zich uit Frankrijk, waar hij zich thans bevondin allerijl naar Katalonie begevenopen lijk aankondigendedat bij met de in opstand zijnde Kata- loniers overwinnen of sterven wilde. Men verwacht veel van zijne bekwaamheid en moed. Bij voortduring keeren ook ge neraals die tot de partij van Maria Christina behoorennaar Spanje terug, hetgeen dan aan de Esparteristen aanleiding geeft, om de bewegingspartij als die van den achteruitgang af te schilderen. Uit Valencia waren volgens de laatste berigten reeds verscheidene kolonnes vrijwilligers of overgeloopene'troepen naar de zijde van Madrid getrokken, om de krijgsmagt van Espartero, welke naar die zijde nadert, te keer te gaan. De Stad Murcia heeft zich thans geheel voor de beweging ver klaard, en nadat de overheden gevlugt waren, de "bezetting der opstandelingen 'ingenomen. ücbcvïaubcu sGRAVENHAGE den 30 junij. Men verneemt uit goe de bronnen dat dezer dagen door Z. M. den Koning bij het

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1