MIDDELBÜRGSCHË C O U R;|1T. N\ 78. Zalurdag 1843. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. AGENTSCHAP van het DOMEIN te MIDDELBURG. ilcbcvUnbscïic #A«bcl RWtsdiappij. Suitöcltï.inb. JTvaufiinjïi. iaelgic. illcbetrlanbctt. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, inge volge bekomene magtigingop Maandag den 17 Julij 1843, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize der Stad Mid delburg en ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serlévoor den tijd van zeven jaren, presenteren te verhuren Het PAKHUIS, genaamd DE GLOBEdeelmakende van het voormalige Oost-Indische Huiste Middelburg. De voorwaarden dezer Verhuring liggen ter lezingbe halve bij den voormelden Notarisbij den Agent voornoemd alsmede bij den Opzigter der Domanïale Gebouwen te Mid delburg zijnde bij de beide laatsten tevens nadere informa- tien te bekomen. De Agent van liet Domein J. C. de BRUYN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden de Kohieren No. 1 van de PersoneleBeiasting voor het Dienstjaar 1841;, en No. 5, van het Patentvoor het Dienstjaar 1842 met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat0111na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwij ten onder herinnering tevensdat de bezwarenwelke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden 11a he den behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbende hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst bekend, dat door den Raad, in deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van liet 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is besloten tot de uitkeering van een Dividend over het Boekjaar 1842, ten bedrage van twintig Gulden over elk aandeel groot/* 1000, staande op naamen verwittigt dientengevolge de houders van Aandeelen op naam dat, overeenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-Bewijzen tot de betalingtegen intrekking van het achtste derzelve zal worden gevaceerd bij de Ncderlandsche Bankte Am- sterdamen wel te beginnen met den 1 Augustus eerstko mende. Amsterdam, den 23 Junij 1843. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend dat door haar zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1843, ge durende de maand Julij 1843, op de gewone plaats en uur, en zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnerd, dat deze uithaling van Interest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde renten eerst na afloop dier maandals Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 2.6Junij 1843. Namens gezegd Bestuur H. J. van DEINSE, Secretaris. Arnemuiden den 30 Juni) 1843. Het DIACONIE-ARM BESTUUR dankt u hartelijk on bekende milddadige gevers of geefsters:! voor de volgende •giften bezorgdden 25 dezer bij den Heer de Blaeckc de Eignyvoor de zieken dezer Gemeentevan NN. 5 en bij den Heer IV. van Schalk Serléden 26, uit de collecte van Zondag jl. in de vroeg-predikatie 1en uit die in de «a-middag-godsdienst in de Oostkerk f 10; den 28, van NN. f 10,40 en heden van een' onbekende f 12,60alle met betzelfde doel. Bij voortduring zijn, bij de steeds aanhoudende ziekte, de behoeftigen aan de zorg van den God van zieken en gezou ten •ootmoedig aanbevolen Namens voornoemd Armbestuur, H. W. MOGERMEYDEOntvanger. 1'RANKIORT den 25 junij-. Volgens bijzondere berig- ten uit Berlijn heeft men aldaar uit Petersburg de ofliciele tijding ontvangendat de onderhandelingen tusschen de bei de hoven geopend, tot wegruiming der moeijelijkheden wel ke ontstaan waren omtrent de uitvoering der ukase van 9 julij 1842 (betrekkelijk den invoer van sommige Pruissische voortbrengselen in Rusland tegen verminderde regten) thans tot volkomen genoegen der Pruissische regering geëindigd zi)n. Men meldt uit Stokholm, dat de" koning van Zweden met een proces bedreigd wordt door zekeren heer Thomas Gra- vedie beweert door 's konings administratie over de mijnen in Lapland in zijne regten verkort te wezenen den koning voor het koninklijk hof van Zweden heeft doen dagvaarden. Dit proceshetwelk de nlgemeene nieuwsgierigheid niet wei nig prikkeltzal in het begin van julij moeten dienen. PARIJS den 26 junij. De kamer van afgevaardigden heeft zich heden nog weder met de begrooting van het de partement van oorlog beziggehouden, en thans in de daarvoor gevraagde sommen in weerwil van den tegenstand des minis ters, maarschalk SouJteenige niet onbelangrijke bezuinigin gen gebragt. Tot die bezuinigingen behoort eene som van 960,000 fr. in den post van het vervaardigen van nieuwe geweren. De meerderheid schijnt te meenen dat bij die vervaardiging overdrijving lieerschte en dat het aantal van ij millioen geweren, die thans voor het leger beschikbaar schijnen te zijngenoegzaam is. De koning en de koningin der Belgendie zich thans te Londen bevinden, zullen zich, zegt men, alvorens naar Brussel terug te keeren naar het kasteel van Eu begeven alwaar de gansche familie van koning Bodewijk Filips ver- eenigd zal zijn dewijl ook de hertog van Aumale prinses Clementine en de prins van Joinville aldaar verwacht worden. De beruchte kaartlegster, mejufvrouw le Normand, die vooral ten tijde van het keizerrijk naam maakte, is alhier, in dén ouderdom van 72 jaren, overleden. Zij laat eene fortuin na van omtrent 500,000 fr.en heeft geen andere erfge naam als een neef die in dienst is. BRUSSEL den 27 junij. De Echo de Luxemhourg deelt het berigt van eenen vreeselijken brand mededie een ge deelte van een dorp in die provincie heeft vernield. In ge noemd blad van den 24 dezer leest men: «Op het oogenblikdat wij ter perse gaan, vernemen wij, dat te Habay-la-Neuve een vreesselijke brand uitgebro ken is. Bij het vertrek der estafette, welke die droevige tijding naar Arlon heeft overgebragtwaren reeds veertig huizen eene prooi der vlammen geworden. Het korps der pompiers van Arlon is in allerijl naar de plaats van de ramp vertrokken." Gisteren zijn op het Muntplein alhier proeven genomen met ladders op wielen, vervaardigd door den heer Couvert van Molenbeke-Sint-Janen welke dienen moeten 0111 in ge val van brand water te kunnen storten op muren welke men op geene andere wijze, uit hoofde van den gloed des vuurs, zou kunnen naderen alsmede oin menschen te redden uit boven-verdiepingen wanneer de onderste verdieping aan het branden isiets dat vroeger onmogelijk was. Een toestel van denzelfden aard is reeds in Engeland in gebruik. ZWOLLE den 26 junij. Den 20 dezer heeft de Over- ijsselsche Vereeniging ter ontwikkeling van provinciale wel- \aart eene gewone vergadering gehouden. Na. onderscheide ne belangrijke mededeelingennopens de werkzaamheden der ereeniging en nopens haren toenemenden bloei, is overgegaan tot het doen der verslagen over de ingekomene antwoorden op de prijsvragendie in den jare 1 841 zijn uitgeschreven» Deze prijsvragen waren No. 1. Eene volledige beschrijving, met tee.kening en platten grond van een doelmatig boerenhuis', waarvan:al de onderdeden beantwoorden aan de hoogste vorderingen wel ke de landbouw hier te lande of elders gemaakt heeft, enz." No. 2. Door welke verdere of andere middelendan diewelke thans door de regering der stad Zwolle worden in het werk gesteldkan het Zwolsche Diep verbeterd wor den, zoodanig dat hetzelve, bij dagelijksch water in het vaar water eene diepte fiebbe van 2J- Nederlandsche el." Op de iste is bekroond het ingekomen antwoord* van den heer E. C. Enklaardirecteur van het landbouwkundig in stituut te Zalk. Op de adc is het ingezonden antwoordhetwelk volgens het eenstemmig gevoelen der beoordeelaars de bekrooning is waardig gekeurdgebleken te zijn van den heer B. P. G. van Diggelen, ingenieur van den waterstaat in de provincie Overijssel. Beide bekroonde verhandelingen zullen worden gedrukt hebbende de directie verder aangekondigd, dat zij weldra aan de vergadering een nader voorstel zal doenover hetgeen naai hare inzigtenten gevolge der bekroonde verhandeling sub uo. 2zoude beliooren gedaan te wordenom de zoo lang gewenschte verbetering van het Zwolsche .Diep-meer krachtdadig té bewerkstelligenen alzoo Zwolle meer en meer tot zeehaven te verheffen, ASSEN den 26 junij. Als belangrijk nieuws voor het wa pen dei infanteriekunnen wij met zekerheid melden dat de serjant P. A. van Swigchemvan het 4de regement'in fanterie thans in garnizoen alhier, een onfeilbaar middel heeft uitgevonden, om met meer dan gewonen spoed met-het tegenwoordig in ge >nuk zijr.de slaggeweer te laden en te Yu- ren. Den 14 dezer heeft hij eene proef zijner uitvindingge nomen, en in tegenwoordigheid van den heer 1 sten luitenant van Langen, kommandant van het detachement, negen wis se schoten binnen eene minuut door eene schijf gebragt. Het geheim aan welks opsporing de uitvinder jaren lang werk zaam was is gelegen in het zamenstel der patroonen. Bij de tegenwoordige zamenstelling der patroonen kan in ééne minuut ten hoogste tweemaal geladen en gelost worden. UI RECHT den 27 junij. In den nacht van zaturdag op zondag jl.ten twee ure, heeft er eene gewelddadige aan randing plaats gehad in het tolhuis op den weg tusschen Hou ten en den Lekdijk bij het Beusichemsche veer. De tol gaarder J. Libosangepasporteerd onder-adjudant, werd door een persoon opgeklopt, die voorgaf, den tolboom inet koei- jen te moeten passeren. De deur hierop ontsloten wordt de tolgaarder door eenen hem onbekenden persoon terstond aan gegrepen en gesommeerd tot dadelijke afgifte van 200of dat hij anders zoude wprden vermoord. De" tolgaarder aan vankelijk verschrikt, behield echter zijne tegenwoordigheid van geesten ofschoon met het mes op de keel bedreigd verklaarde hijdaags te voren al het geld te hebben overge- stort, behalve een bakje met centen. De vrouw, door dit rumoer ontwaakten haren man met een' onbekende op den grond ziende worstelen, springt ten bedde uit, wil haren man bijstand bieden doch ontvangt hierop van den aanrander eenen geweldigen slag op het oogwaarop zij verbijsterd en onge kleed het huis ontvlugt, om in de nabuurschap hulp in te roepen. De aanrander doorzocht hierop de kasten laden enz. en wondde onder het worstelenden tolgaarder met het mes in de hand. Hij vond intusschen het geld niet het welk door de drukke passage wegens de Beusichemsche'paar- denmarkt, welke gewoonlijk 8 dagen duurt en juist daags'te voren was afgeloopen, nog al aanzienlijk was, en vreezende dat de vrouw spoedig met hulp zoude komen opdagenver wijderde hij zich de centen uit het bakje medenemende. De kwetsuren van den tolgaarder zijn niet gevaarlijk. Zijne vrouw heeft men "terstond moeten aderlaten, en deze is nog onder geneeskundige behandelingVan het gebeurde is door den burgemeester van Houten onmiddellijk proces-verbaal opge maakt en aan den officier van justitie te Amersfoort opgezonden. ROTTERDAM den 28 junij. Gisteren werd op 'sRijks werf alhier met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. stoom schip Vesuvius, van 7 stukken. Nadat HH. KK. HH. Prins Hendrik der Nederlanden en de Erf-groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach hiervan getuigen waren geweest, waarbij Zijne Exc. de minister van marine almede tegenwoordig was hebben die vorstelijke personenonder geleide van den kapi tein ter zee Ver-Huell, directeur der marine alhierde ma gazijnen van 's Rijks werf in oogenschouw genomen 'en zün na eenige ververschingen bij den directeur der marine gebruikt te hebben naar de residentie teruggekeerd. MIDDELBURG den 30 junij. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer, is tot secretaris der gemeente Biggenkerke c. a. benoemd de heer D. van Eekin plaats van den heer F. van Sorgevroeger eervol ontslagen. Naar men verneemtheeft de door het provinciaal ge- regtshof van Zuidholland wegens vergiftiging ter dood ver oordeelde van Stetiiszich van dat arrest in cassatie voor zien. Den 17 dezer, is op 48 gr. 10 min. noorder breedte en 6 gr. 24 min. wester lengte gepraaid Zr. Ms. transport schip Prins Willem Frederik Hendrik luitenant van Braam Houckgeest, uit Helvoet naar Suriname. Berigten van Java maken meldingdat in het laatst van 1841 de te Lanfong en Mandor, op de westkust van Bor- neo, gevestigde Chinezen, door de Dayaksche bevolking van Landak zijn aangevallen, met dat gevolg, dat al de Chinezen uit het landschap Landak zijn verjaagd, nadat ongeveer 300 hunner het leven hadden verloren. Als oorzaak van deze ge beurtenis wordt opgegeven de verregaande verdrukking die de Dayakkers van den kant der Chinezen moesten ondergaan. Tusschen de beide strijdende partijen was eene soort van wapenstilstand geslotenin afwachting van de uitspraakdie door het Nederlandsch gouvernement in hunne geschillen zou worden gedaan. Op den 7 jnnuarij is het woonhuis van den tabaksfabri kant C. L ree dein de residentie Rembang, benevens drie schuren gevuld met droogen tabakdoor brand vernield de oorzaak werd aan onvoorzigtigheid van een der bedienden toegeschrevenen de schade op ongeveer f 25,000 begroot. I11 de residentie Madioen heeft óp den 12 dier maand eene hevige windvlaag gewoed en zijn daardoorbehalve de scha de aan 's gouvernements gebouwen ongeveer 70,000 koflij - booinen uit den grond gerukt en 30 droogschuren omgewaaid. r- Volgens de laatste berigten uit Madrid van den 22 was die hoofdstad rustig, eu twijfelde men er niet aan of de re<'jnt zou den opstand weten te bedwingen. Hij had voor zijn ver trek weder verschillende proclamatien uitgevaardigd aan de Spaansche natie, aan het leger en aan de militie waarin hij na over de stoutheid der opstandelingen te hebben uitgeweid ten stelligste belooft aau den opstand en de regeringloosheid een einde tc zullen maken. Ook de stedelijke regering der hoofdstad heeft eene proclamatie in dien. geest uitgevaardigd. Zie hier een overzigt van de militaire maatregelen der bei de partijen Zurbano stond den 20 met 1$ bataillons te Iqualada halfweg Lerida en Barceloha en 23 uren van laatstgenoemde

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1