IWIDDELBÜRGSCHE C O U li A N T. W. 76. Dingsdag BESTUREN en ADMINÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 1843. 27 Junij. JVanfeftjfc ilottficatie. flebctrUnbödïe ^.tubcl-RUfttisdtrtppij. Obuctrtctttic. <5root-Birittrtujc. X Belgic. ÜXcbci'Iitnben. J.11M11 .-IL-JjjJ De SI AATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat, tot voorkoming van alle schade, welke aan den Landbouw en de Wildbaandoor het misbruik maken van permissien om te Kwartelen wordt toegebragt, en daarin be staande, dat, door het slepen met netten, de Graangewassen worden beschadigd, en, onder het voorwendsel van Kwarte len na dat de tijd van dit jagtbedrijf verstreken ismet de "voor hetzelve bestemde netten Patrijzen worden gevangen door Zijne Excellentie den Heer Opperhoutvester met over leg van Ilun Ed. Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van den 5 Julij 1823 Staatsblad 110. 25), is bepaald: iu. Dat de tijd tot uitoefening van het Weispel in deze Provincie dit jaar geopend zal blijven tot op den 15 Julij aanstaande 11a zons-ondergang; zullende dat be drijf 11a dat tijdstip tot aan de in het volgende jaar aan te kondigen opening niet meer mogen worden uit geoefend, 2®. Dat bij het voorschreven jagtbedrijf geen gebruik zal mogen worden gemaakt van andere netten dan van steekgarenssprei- en vliegnettenen dat de twee laatstgemelde soorten nimmer tot het slepen (tirassé ren) der Kwartels zullen mogen worden gebruikt. E11 ten einde niemand hiervan onwetenheid voorwende zal deze worden afgekondigd en hangeplaktwaar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal Blad worden geplaatst. Middelburg, den 21 Junij 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomst bekend dat door den Raad, in deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen is besloten tot de uitkeering van een Dividend over het Boekjaar 1842, ten bedrage van twintig Gulden over elk aandeel groot f 1000, staande op naam, en verwittigt dientengevolge de houders van Aandeelen op naam datovereenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-Be wijzen tot de betaling tegen intrekking van het achtste derzelve zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Am sterdam en wel te beginnen met den 1 Augustus eerstko mende. Amsterdam, den 23 Junij 1843. VAN DER HOU VEN President. KOO Y, Directeurfungerend Secretaris. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend dat door haar zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1843, ge durende de maand Julij 1843, op de gewone plaats en uur, en zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnerddat deze uithaling van Interest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde renten, eerst na afloop dier maand, als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 26 Junij 1843. Namens gezegd Bestuur H. J. van DEINSE, Secretaris. De KERMIS te WESTKAPELLE zal dit jaar beginnen 'met Zondag den 2 Julij., en eindigen den 9 Julij. Naar de Gaai zal worden geschoten den 7 Julij en naar den Ring ge reden den 8 daaraanvolgende. Kramers en Leurders, mits van behoorlijke admissie voor zien zullen worden toegelaten, terwijl Bedelaars erf onge oorloofde Spelers zullen worden geweerd. Westkapelle deu 26 Junij 1843. De waarnemende Burgemeester P. J. ROELSE. Op den 15 Augustus aanstaande zal te SLUIS een MUZIJK- FEEST gegeven worden. LONDEN den 21 junij. I11 de zitting van het lagerhuis ■van eergisteren heeft sir Robert Peel, op eene hem gedane vraag wegens de gebeurtenissen in Spanje, hulde gedaan aan de getrouwheidbekwaamheid en constitutionele beginselen van den regent Esparterodaarbij voegende, dat die regent, naar zijne overtuiging, bij het meerderjarig worden der jonge koningin Isabellazijn gezag in hare handen zoude stellen. De Times beschouwt den tegenwoordigen opstand in Spanje als doqr Frankrijk aangestookt, en ook de vraag 111 het par lement, die aan sir Robert Peel is gedaan getuigde van zulk een anti-Franschen geest. ":U 'Jr4 - Het banketop den gedenkdag van den slag bij Waterloo door den hertog van Wellington gegeven is boven alle be schrijving schitterend geweest. Men mag de waarde van het daartoe gebezigd goud zilver en kostbaar porselein op na genoeg een half millioen p. st. schatten. Her gouvernement gaat voort met het zenden van oor- logs-vaartuigen naar Ierland en de schout-bij-nacht Bowies die den 15 dezer per stoomboot te Cove is gearriveerdheeft terstond zijne vlag aan boord van de Malabarvan 74 stuk ken geheschen. Eene ontzettende menigte menschen door sommigen op 40°, ooo begroot, heeft den 16 dezer den heer CTConnell bij zijnen intogt in Clare waar hij eene groote volksverga dering kwam bijwonen met toejuichingen overladen. Zijn trouwe medehelper, de heer T. Stedezat nevens hem in het rijtuig. In de gehouden vergadering is een adres aan de koningin gestemd waarin de grieven van Ierland ontwikkeld worden en hoofdzakelijk op de herstelling van een afzon- lijk parlement voor dat land aangedrongen wordt. Na Ath- lone bezocht te hebben zijn die beide heeren den 19 te Du blin wedergekeerd, en hebben bij hunne vrienden de hoop op het spoedig slagen van hunne plannen versterktmet af- raaning tevens van alle gewelddadige middelen zoo lang die door geen aanval van den anderen kant gewettigd zullen wezen. PARIJS den 22 junij. Heden zijn de beraadslagingen be gonnen over de begrooting der landmagt. Verscheidene der voorgestelde inkortingen zijnin weerwil van den tegenstand van den maarschalk Soultreeds aangenomen. De voor naamste reductie, betreffende de infanterie, is heden door zijn schoonzoon, den heer de Mornayernstig bestreden, welke heeft beweerd, dat eene afdanking van 14000 man van dat wapen, in den tegenwoordigen stand der staatkundige aangelegenheden van Europaeenen voor Frankrijk zeer na- deeligen indruk zoude maken. In de laatste 24 uren heeft men dapper gewoeldom de verschillende oppositienin dit opzigttegen het bewind te vereenigen. Luidens de berigten uit Madrid van den 14 heeft Es partero den 13 dezer een manifest aan de Spaansohe natie uitgevaardigd. In den aanhef zegt hij, door den haat, las ter en kwade trouw der talrijke vijanden des lands tot ver breking van het stilzwijgen gedwongen te wezen. Hij herin nert de bijna algemeene goedkeuring bij zijne verheffing, ver dedigt zijne handelingen met name de ontbinding van het laatste congres, waartoe de constitutie hem het volkomenste regt gaf, en vraagt daarop: „Zal ik die talrijke smaadredenen, waarvan ik het voorwerp benbeantwoorden Zal ik mij vernederen tot het vrijpleiten van de min of meer onmiddel lijke beschuldiging, dat ik den tijd van mijn regentschap ver leng Ik zuiver mij van dien lasterwaardoor men mijne dagen heeft willen verbitterenmet den edelen trots van een rein geweten. Onzinnigen ten einde dat gerucht te doen zwijgen, waren dan de bekentenissen van mijne ministers, mijne verzekeringenmijne vertoogen voor de eerste staats- ligchamen niet voldoende!" Vervolgens verklaart Hij zijn vertrouwen te vestigen op de ware vrienden der vrijheid op het leger, de marine, de nationale militie, in één woord op alle Spanjaardendien naam waardig. Zij zullen zegt hij, ten slotte, mij bijstaan in het beteugelen der tweedragt, die ons in nieuwe onheilen dreigt te storten. Zij zullen zich in het worstelperk der verkiezingen vertoonen met de treu rige maar heilzame ondervinding van hetgene voorgevallen is zij zullen zich bezig houden met het vormen van een nationaal congresovereenstemmende met de ware belangen van het vaderland. Ik moet aan de cortésdie de ernstige geschil len welke thans de gemoederen beroerenmoeten- beslissen de heilige onderpanden van de koningin en van mijn gezag ongeschonden overgeven. Ik zal die niet overgeven aan re geringloosheid noch aan wanorde der driften. Het lot van hem die duizendmalen zijn leven aan de verdediging van het vaderland gewijd heeft, is van weinig aanbelang; maar de koningin, de constitutie en de monarchie leggen mij plig- ten op, die ik, als eerste overheidspersoon des volks, ver vullen en als soldaat verdedigen zal." Ook heeft men berigten uit Madrid van den 16. Deregent heeft op den sacramentsdag eene zeer luisterrijke wapenschou wing gehouden over de troepen en over de nationale garde, en is van beiden met veel vreugdegejuich begroet. Zijn ge zag werd alzoo in de hoofdstad allezins geëerbiedigd. Men had maatregelen genomen, om elke poging tot wanorde krachtdadig tegen te gaanen de gezamenlijke ministers had den een decreet geteekend en uitgevaardigd, waarbij zij ver klaarden, dat al degenen, welke eenige vereeniging tegen het bestaande bewind mogten vormen of hetzelve gehoorzaam heid weigeren, naar al de gestrengheid der wet van april 1821 zouden worden vervolgd en gestraft. De aanspraak van den regent aan de troepenbij gele genheid der bovengemelde wapenschouwingis geweest van den volgenden inhoud Nationale garden en soldaten ik rigt heden het woord tot uniet als de burger-soldaat diegeholpen door uwen moed en uwe vaderlandsliefde, de banier plantte van het va derland, van de koningin van de constitutie, en haar van overwinning tot overwinning voerde, tot al derzelver vijan den verslagen waren. Neen, het is Baldomero Espartero, de zoon des volksplegtig als regent des koningrijks be noemd, door den wil des volks, die tot u spreekt. Ik heb ^?"?eZW°ren om het heillS Pa"d van het leven onzer on schuldige koningin en van de constitutie des koningrijks on gekrenkt te bewarenen nimmer heb ik mijnen eed gebroken Hsteren mf. °°k VéfHen' Die het Wendeel zeggen Nationale garden en soldaten! de wil des volks is mijn wil; ik zal er mij altijd aan onderwerpen; ik zal het mij toe- betrouwde pandde koningin en de constitutie, met dezelfde plegtigheid weder overgeven, maar nimmer zal ik ze overle veren aan de woede des opstandsdes gewelds en der rege ringloosheid.. Neen, nimmer! de regeringloosheid en dwingelandij zullen eerst het lijk van den soldaatdie voor u staat, en die geen ander geluk, geen anderen roem, dan die des vaderlands beoogtmet voeten moeten treden Nationale garden en soldatenhet vaderland rekent op onsbeantwoorden wij aan dat vertrouwen. Leve de koningin Leve de constitutie'. Leve de nationale onafhankelijkheid f' BRUSSEL den 23 junij. Eergisteren avond zijn alhier, op de verklaring van de regtbank der gezworenentwee per sonen schuldig verklaard en ter dood veroordeeld, wegens het plegen van een diefstal met verzwarende omstandigheden ter zake van welke in 'tverleden jaar drie personen, insge- j °P df verklaring der gezworenen, ter dood zijn ver oordeeld, doch welke doodstraf is veranderd in dwang-arbeid. et is nu geblekendat deze laatsten onschuldig zijn geweest aan het hun te last gelegde misdrijf. Men zal nu ten spoe digste maatregelen nemenom de drie laatstgenoemden op eene wettige wijze uit de strafgevangenis, i„ welke zij zich bevinden, te verlossen. J sGRAVENHAGE den 23 junij. Gisteren morgen zijn HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje en de Erf prins naar het Loo vertrokkenalwaar hoogstdezelve eene maand zouden verblijven. - Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gewestelijke besturen eene missive gerigtbetrekking hebbende tot de steeds toenemende aanvragen van diaconien of kerkelijke armbesturentot het erlangen van subsidie uit de stedelijke kassen welke missive hoofdzakelijk inhoudt: Dat hetbij de behandeling der zaak van een plaatselijk be- Stuur, hetwelk zich tot den Koning gewend had wegens de bezwaren, die voor geldelijke middelen voortvloeiden uit de steeds toenemende aanvragen van diaconien of kerkelijke arm besturen tot het erlangen van subsidie is gebleken dat de meeste der onder de betrokken gemeente ressorterende' kerke lijke armbesturen her er werkelijk op toeleggen, om zooveel zij slechts kunnen de fondsen der burgerlijke gemeente te bezwarendoor het telken jare meer uitbreiden hunner aan- vragen om onderstand. Dat die bevinding Z. M. den Koning aanleiding gegeven heeft, hem minister te magtigenom aan het bedoelde plaat- geven °ndm,lderen in substantie kennis te^oen Hoe er bepaaldelijk op gelet behoort te worden, dat geene verordeningen bestaan, die het burgerlijk bestuur zou den nopen om aan zoodanige te ver gedreven vorderingen der kerkelijke armbesturenzonder eenige beperking toe te geven, Datintegendeelhet gevolg geven aan zulke te ver ge dreven eischen noch met den geest noch met de letter der in de provincie, tot welke het voormelde bestuur behoorde, bestaande afzonderlijke bepalingen nopens het armwezennoch met die der reglementen op het bestuur der steden en ten plat ten lande, strooken zou. Dat, wanneer er zake is van het subsidiëren van een of ander kerkelijk armbestuurdat verklaard heeft niet ten vol le in zijne behoeften te kunnen voorziende hulpmiddelen der burgerlijke gemeente, bij het verleenen van dat subsidie, in de eerste plaats in het oog moeten worden gehouden dat het eene i erpligting is der plaatselijke besturenom zich met de meeste zorg en naauwgezetheid te verzekerendat zij geene tegemoetkoming verleenen aan armbesturenwelke die niet volstrekt behoeven, en dat zij aan de zoodanige, welke daar van in den tegenwoordigen staat van zakeneene onmisken bare behoefte hebbengeene grooterc subsidie toekennen dan bepaaldelijk vereischt wordtterwijl hetin geen gevalzal mogen verstrekt worden aan het eene armbestuur, op grond dat het andere reeds in het bezit daarvan gesteld is of zou wordenwanneer beider omstandigheden en behoeften van elkander verschillen, enz." Naar men verneemt zullen de muzijkkorpsen van het leger ontbonden worden. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland heeft he den zijn arrest gewezen in de zaak van J. C. van Stenis beschuldigd van vergiftiging. Het hof heeft, opgrond der getuigenissen op de openbare teregtzittingen afgelegd en op grond van gedeeltelijke erkentenis van den beschuldigde ten aanzien van sommige omstandigheden, den beschuldigde schul dig verklaard aan de misdaad van vergiftigingen te dier zake veroordeeld tot de straf des doodsuit te voeren binnen de stad 's Gravenhage. In het arrest wordt, in het eerst, breedvoerig opgegeven al hetgene met de pasteidoor den beschuldigde aan zijnen oom verzonden is voorgevallen en opgenomen de uitkoio-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1