MIDDELBU RGSCHE C O ütelc;-]V T, Bf". 75. Zalm-dag jm.*. 24 Juujj. BESTOREN en AMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 'i «DuitscïUawb. JVattfetijfe laesie. jücberUutbctt. TF »*Bf ï)e abonnements-prjjs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, erf franco per Post ƒ3. De abonnementen worden roor niet minder dan drie maanden {jenomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde Tan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 16 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel., met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels ƒ1,50 en voor icderen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie hef Rcgt van Zegel ("35 ets.) moet worden betaald* De BURGEMEESTER vmi DOMBURG maakt bij deze "bekend, dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- fnrigting alhier, de opening der ZEEBADEN zal plaatsheb ben op Maandag den 26 dezerterwijl tot het nemen van Binnen-Badenin het Bad-Paviljoen reeds dagelijks gelegen heid is. Zijnde ook van tvege de Commissie, even als voor leden jaar, in een geneeskundig toezigt over de Baden voor zien. Domburg, 19 Junij,1843. De Burgemeester, A. van dek. MEULE. Arnemuiden den 23 Junij 1843. Onbekende milde gevers of geefstersdie in uwe harten geroerd waart over uwe noodlijdende zieke Mcdemenschen dank zij 11 toegebragt voor de navolgende giften ten huize van den Heer (F. van Schrik Serté bezorgd den 17 Junij van W. D. ƒ3-, den 19 dito van een onbekende 2 ,<60 uit de collecte in de namiddag godsdienst in de Koorkerk 5 20 j "it de collecte in de morgen godsdienst in de Oost kerk 3 en den 22 dito, van een onbekende f 1. Het u dankend Diaconie-Armbestuur beveelt de zieken in hare arme Gemeente verder uwe men9chlievende ondersteu ning aan in deze zoo donkere en in ziekte toenemende dagen. Namens voornoemd Armbestuur II. W. HOGERHEYDE, Ontvanger. BERLIJN den 18 junij. Uit Konstaittinopel schrift men in het begin dezer maand dat aldaar toebereidselen gemaakt werden 0111 prins Alhert van Pfuissen, die van zijne reis door Egypte en Syrië in de Turksche hoofdstad terug werd ver wacht, op eene met zijnen rang 'overeenkomstige wijze te ont vangen. PARIJS den 1 junij. De kamer van afgevaardigden houdt ztch hij voortduring met de begroeting over 1844 bezig en zal weldra aan de behandeling der uitgaven voor het depar tement van oorlog gekomen zijn. De commissie heeft daarin eene vermindering voorgesteld', die door het afdanken van eetiige dui.zende manschappen zou moeten gevonden worden. De ministers doen echter thans pogingen bij de kamer om de ze tot het afkeuren dier vermindering te bewegen zich daar op grondende dat weldra de noodzakelijkheid zou kunnen 'bestaan om een observatie-leger op de grenzen van Spanje bij een te trekken. De graftombe voor den hertog van Orleans, die binnen weinige dagen in de kapel van St. Ferdinand te Sablonville geplaatst moet worden is door den heer Triquetti gebeiteld naar de teekeningeu van den schilder Ary Scheferdie on der de bijzondere vrienden van den overledenen prins be- "hoorde. Hét onderwerp van het basreliëf, de genius van "Frankrijk die de asch van den jeugdigen vorst beweent, Is door deh koning celven opgegeven. Volgens sommigen heerscht reeds sedert een paar weken -groote verkoeling tnsschen de kabinetten van Londen en Pa- Tij s en wel ter zake der gebeurtenissen in Spanje. HetEn- gelsch ministerie schrijft, zeggen zij., de troebelen aldaar aan öe kuiperijen van Fransche agenten, inzonderheid aan die van zien consul te Barcelonaden heer de Lessepstoe en heeft eene nota van den heer Gui.zotwaarbij deze verlangde dat het zich omtrent zijne bedoelingen ten opzigte van Espartero verklaren zou, op vrij "hevigen toon beantwoord. Heden voegt men hierbijdat de Spaansche zaakgelastigde den heer •Guizot heeft afgevraagd welke partij Frankrijk zou kiezen angeval Espartero de interventie van dat rijk en van Engeland tegen de opstandelingen inogt inroepen 3 dat dk vraagstuk onverwijld in den raad der ministers ïs gebragten datna iang beraad besÜ6t is in -overeenstemming inet Engeland te bandelen uit hoofde de zegepraal der ontevredenen de om verwerping van den .troon der koningin Isabella ten gevolge zou kunnen hebben en Frankrijk ajsdan allen invloed in Spanje zou kunnen verliezen, hetzij door onzijdig te blijven Sietzij door, ten gevolge van zich tegen den regent te ver- blaren met Engeland in oorlog te geraken. Anderen geloo- ven nogtans, dat het Fransche hof niet ongaarne eene zoo al- gemeene uitbreiding van den opstand tegen Espartero zien zoudat de zaak daardoor in diens nadeel beslist wierd zonder dat Engeland meer een voorwendsel tot interventie kon vinden. Een der aides-de-camp van den maarschalk Soult is heden naar de Spaansche grenzen vertrokken. Men weet dat het fort Montjouy Barcelona bestrijkt en als den sleutel dier stad Jcan worden aangemerkt. Gisteren werd het gerucht dat dit fort in handen der opstandelingen geval len was door de ministeriele bladen tegengesprokenmaar heden verzekert men op nieuwdat de bezetting tegen den gouverneur is opgestaan, en de nieuwe gouverneur Pajol onder de- toejuichingen der troepen en van de bevolking, daarvan bezit heeft genomen waardoor den ingezetenen van Barcelona de vrees voor een hernieuwd bombardement zou be nomen wezen. Valencia heeft den 11 dezer deel aan de .beweging geno.- men. Zoodra de berigten van het te Barcelona voorgeval lene aldaar aankwamen had de generaal Zabala bevel aan zijne troepen gegeven om zieh op wederstand voor te be reiden bijaldien een pronunciamento mogt worden afgekon digd. Maar weldra leende hij het oor aan eene commissie uit de ingezetenen, en verklaarde geen bloed te zullen ver gieten mits eene hem overgelegde lijst bewees dat de bewe ging algemeen en wettig was. Terstond is eene meer talrijke commissieuit vertegenwoordigers der verschillende standen zamengesteld gevormd. Het volkvan het gedrag van den generaal nog onkundigen "hetwelk alleen naar zijne betrek kingen met den regent oordeeldenam weldra eene zoo drei gende houding aandat het comité hera liet aanraden de stad te verlaten. Hij nam daarop de wijk in de woning van den heer Bert rand de Lysmaar toen de menigte tot beter inzien gekomen was, vergunde men hem naar zijne keuze te blijven of te vertrekken. Ofschoon daarvan niet stellig blijkt, schijnt hij het eerste te hebben verkozen. Camacho is minder zacht door'het volk behandeld, in weerwil van de vermaningen der notabelen heeft men hem mishandeld en door de straten gesleurd. Het bestuur heeft den generaal Seoane het opperbevel over de troepen in de provinciën'ValenciaArragon en Katalonie opgedragen, naardien het raadzaam vond de leiding der mili taire operatien over deze drie divisicn aan eene en dezelfde hand toe te vertrouwen. Tot den 13 dezer was te Madrid zelf de rust nog niet ver stoord geworden, maar werd het echter hoogst waarschijnlijk geacht dat zij groot gevaar liep ingeval de opstand zich elders verder uitbreidde en die hoofdstad meer en meer na derde. De kapitein-generaal en de minister van finantien, de heer Mendizabalhadden dien dag eene langdurige con ferentie met den regent gehouden. Wat aldaar behandeld is wist men niet stellig, maar eenigen verzekerden dat, terstond na het ontvangen der ongunstige tijdingen uit Valencia, som migen Espartero aangeraden hadden aan den opstandnu deze zoo algemeen werd, toe te geven, en hetzij den heer Lopezhetzij den heer Cortina of den heer <Qlozaga Bij zich te ontbiedenom door het vormen van een ander ministerie uit den moeijélijken toestand, waarin hij gewikkeld is, te gerakenalle pogingen waartoe echter vruchteloos geweest waren terwijl hij geantwoord zou hebben Neen mijne hccren ik zal niet aan den opstand toegeven ik weet dat mijne bestemming iseven als die van een aanvoerder van een leger op het slagveldmet den degen in de vuist te ster ven." Men geloofde te Madrid dat de Engelsche ambassadeur de heer Astonweldra naar Londen weder zou kgeren wcr- waarts de heer Scottattaché bij voornoemde ambassade bereids was vertrokken. Het gerucht liep aldaar, dat een gedeelte der troepen van den generaal Alvarezdie tegen Malaga en de naburige plaat sen afgezonden ishem verlaten had en tot de opstandelin gen overgeloopen waswaardoor het verklaarbaar zou wor den waarom het gouvernement niets aangaande zijne operatien publiek maakt. Te Sarragossa was de beweging volkomen bedaard en waren reeds meer dun 100 personen welke daar aan deelgenomen hadden, in handen der autoriteiten gevallen. Iia een brief van een Fransch koopmandie voor handel- zaken in Spanje reist, wordt den zonderlingen toestand waar in dat land thans verkeertop eene levendige wijze geschetst. Nu eens schrijft hijverlaat gij eene stad, waarde geest drift ten top is gestegenen waar de zegevierende opstand den regent vervallen heeft verklaard, en op weinige uren af- stauds komt gij in eene andere, waar de koelbloedigste on verschilligheid heerscht, en deze gedurige afwisseling treft u telkenmale. Intusschen is hette midden van al deze op gewondenheid en onverschilligheid merkbaar genoeg, dat ge heel Katalonie weidra van het juk van Espartero bevrijd zal zijn, en dat het, aan welk soort van regering dan ook, zijne voorwaarden op zal dringen, want de kreet leve Isabella II! strekt thans wel tot leus 0111 den opstand aan te vurenmaar werkelijk bekreunen de mannen welke dien leiden zich daaraan zeer weinig, en het ministerie Lopez, wélks val het teeken tot de crisis gegeven heeft zalwanneer het aan het roer der zaken komtgeen meester zijn om de opgewondenheid der bevolking te beteugelen want de eischen der Katalonïers zijn zoo overdreven, dat zoodanig ministerie op zijne beurt be zwijken zalouder de beschuldiging van den vooruitgang vijandig te wezen. Het einde van al deze gebeurtenissen is nog niet te voorzien. Zal Maria Christinadoor Frankrijk ondersteund na den va! van Espartero weder aan het be wind komen? Neen, want zij heeft het algemeen gevoelen niet voor zich en Frankrijk is te verstandig om zijne voor keur ter harer gunste openlijk aan den dag te leggen. Zal Espartero, op Engeland steunende, zich willen staande hou den, in weerwil van den haat, dien bijna alle Spanjaarden hem toedragen? Evenzeer neen want Engeland heeft te huis te veel te doen om openlijk zijne verdediging op zich te ne men. Het is de volslagenste regeringloosheid die zich voor bereidt. Dan zal de diplomatie met hare protecollen komen om onder voorwendsel van de kwalen van Spanje te heelen die ten voordeele van vreemde belangen aan te wenden. Se dert 15 jaren (dus eindigt de briefschrijver ken ik dit land, hetwelk door mij in alle rigtingen doorkruist is. Het ont waakt van tijd tot tijd, maar weldra sluimert het weder in, als vermoeid van hetgene het in zijne zwijmeling verrigt heeft. Wanneer deze voorbij is, zal het zich op nieuw ais een kind laten leiden. De wezenlijke questie komt hierop nederof Engeland dan wel Frankrijk zich de toekomst ten nutte zal weten te maken. Uit een rapport van den gouverneur-generaal van Algerie aan den minister van oorlog, van 4 junijblijktdat de groote stam der Seadjaswier grondgebied dat van Orleans-Vllle omgeeften aan welker hoofd Bel-Zeitonaiaga van Ahd- el-Iiader, staat, zich aan de Fransche heerschappij heeft onderworpen. De aga heeft de vlugt genomen en de bevol king heeft zich met haar veemidden onder de Fransche soldaten begeven. Hierdoor is de geheele omtrek van Or- leans-Ville bevredigd. De gemeenschap met de haven van Tenez, door het land der Kabyleuis volkomen veilig; de inlanders bewerkstelligen de transporten voor de dienst van het leger. De generaal Changarnier had eenen togt onder nomen tegen de Bou-Kanousin een ander gedeelte der Ouen- seriseen hunner dorpen overvallen en de inwoners krijgs gevangen gemaakt. Te gelijkertijd drong de generaal Lamo- riciire in de bosschen van Flitawaar de generaal Mustapha het leven heeft verloren, en zocht daar de aanleggers van de hinderlaag, waarin die dappere en trouwe bondgenoot der Franschen gevallen is. De klagten over de spoorweg- en kanaal-maatschap pijen vermeerderen in zulk eene matedat iedere nieuwe concessie van privilegiën onmogelijk zal worden. De jong ste beraadslagingen in de kamer der afgevaardigden over de tarieven van het Rhone-kanaal doen zien hoe onmogelijk het is om aan eene maatschappij het monopolie van een ge- meenschaps-middel over te laten hetwelk uit deszelfs aard geene concurrentie kan hebben. Het tarief, hetwelk ten jare 1821 als billijk werd aangemerkt, is tegenwoordig zoo ontoepasbaar geworden, dat de door de maatschappij ver langde toepassing van de ter helft verminderde tariefbepalin gen reeds een onverdragelijk kwaad daarstelt en het bestaan der fabrijken in den Elzas in gevaar brengt. Even zoo is het met de spoorwegen gesteld; die van Or leans, inzonderheid die van Rouaan, maken misbruik van hun monopolie en van hun maximum-tarief, door slechte wagensdure plaatsen en aanhoudende vertraging. Zij doen juist zoo veel als noodig is om de diligence-diensten te gronde te rïgten. De directie van den spoorweg naar Rou aan schijnt, ten gevolge van de aigemeene klagten, eenig- zitis bevreesd geworden te zijn en belooft opheffing dhr grootste misbruiken, te meer naardien de stoombooten op de Seine hunne prijzen derwijze hebben verlaagd, dat zij on danks den den langeren tijd der reis, met de spoorwagens kunnen concurreren. Doch slechts weinige spoorwegen zijn zoodanig geiegen dat stoombooten hun de noodzakelijkheid van behoorlijke han delwijze kunnen doen gevoelenen al wat tegenwoordig in kanalen en spoorwegen plaats grijpt is eene groote les voor Frankrijk en vreemde landen namelijk dat een staat nimmer zulke monopoliën uit handen behoort te geven zonder zich uitdrukkelijk het regt voor te behouden om de maatschappijen oogenblikkelijk hun bezit te ontnemenzoodra zij van hare magt misbruik maken want het is eene waarheid dat de ge makkelijkheidsnelheid en goedkoopheid van vervoer al meer en meer de groote kwestie in de nijverheid zal worden. Bel- gie heeft zich dienaangaande op eenen beteren voet gesteld dan alle andere landenen dit voorbeeld begint hier diepen indruk te maken. BRUSSEL den 20 junij. Z. M. de koning heeft, bij decreet van den 15 dezer, den heer Louis Dessert, admini strateur der Belgische bank tot directeur dier bank benoemd ter vervanging van den heer Smits, onlangs als gouverneur van Luxemburg aangesteld. De heer van Èreugel, buitengewoon envoyé van Z. M. den koning der Nederlanden bij de Belgische regering be last met het voortzetten der onderhandelingen op de kapita lisatie der schuld ten laste van Betgie betrekkelijkis den 18 dezer alhier aangekomen en heeft den volgenden dag bij al de leden van het corps diplomatiek bezoeken afgelegd. GRONINGEN den 19 junij. Zaturdag namiddag hebben alhier eenige oud-studenten onzer hoogeschool, uit deze en naburige provinciën zatnengekomeneenen vriendichappelij-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1