ZEETIJDINGEN. ADYER TENTIEN. Koninklijke Nederlandsche Loterij. Depót van Tandmiddelen. Hcbctrlattben. Heden beviel zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON Vrouwe Martijntje Breen geliefde Echtgenoot van TER DRUKKEUIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. I II had wederom een voorbeeld van de treurige gevolgen van partijSdhap plaats. Twee mannen uit de gemeente Gheel gin gen te zamen naar huis. Onder weg rees tusschen hen een twist ten aanzien van de aftreding van den burgemeester. De eenSmets genaamdwas op de hand van den afgetreden de anderBiddeloowas voor den nieuwen burgemeester. De twist vyerd zoo hevig', dat Biddeloo zijn mes trok en er Smets onderscheidene steken mede in het aangezigt gaf. Hij nam de vlugt en is nog niet gevat. De wonden van Smets, hoewel niet doodelijkzullen echter eene -zeer zorgvuldige behande ling vereischen. 'sGRAVENHAGE den 19 junij. Z. M. de Koning* ver gezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, is gisteren morgen uit deze residentie naar Rotterdam vertrokkenom HH. KK. HH. den hertog en de hertogin van Saksen-Weimar-Eisenachdie aldaar heden uit Weimar verwacht werden, af te halen. Z. M. en HH. KK. HH. zijn heden avond ten half 7 ure alhier aan gekomen. Men wil, dat het ontwerp van wet, waarbij de ver mindering van het getal geregtshoven tot op vijf, en de sup pressie van eenige arrondissements-regtbanken en kantongereg- ten wordt voorgesteldbij den Raad van State ernstige be denkingen ontmoetdis het waarschijnlijk makendat dus danig project ia de tegenwoordige zitting der Tweede Kamer niet zal worden ter tafel gebragtweshalve men eene in voering van wijzigingen in de organisatie der regterlijke magt niet zoo spoedig hebbe te verwachten. Door Z. M. zijn, bij besluit van den 14 dezer, voor de algemeene synode der Hervormde kerk, welke op den eer sten woensdag in de maand julij aanstaande zal bijeenkomen, benoemd: tot president, de heer B. Nieuwoldpredikant te Leeuwarden tot vice-president, de heer C. L. van den Broek predikant te 's Gravenhageen tot secundus van den vice- pesident, de heer C. IV. Papepredikant te Heusden. Heden is de 25ste vergadering der Evangelisch-Lu- thersche synode op de gewone wijze gesloten. De minister van finantien heeft ter algemeene kennis gebragtdat de uitgegeven schatkistbiljetten op den eersten dezer maand beliepen eene kapitale som van 5,981,000 gulden. LEEUWARDEN den 14 junij. Volgens ingekoinene be- r.igten hebbende gedurige regenbuijen tot hiertoe weinig schade aan de te veld staande gewassen veroorzaaktbehalve dat de stortregens het vlas ter neder slaanen op dit eenen nadee- ligen invloed uitoefenen. Reeds op het einde der vorige maand is men op sommige landen begonnen te maaijen; het ongunstige weder vertraagde echter de inzameling van het liooi. Men hoopt evenwel dat deze natte weersgesteldheid spoedig moge ophouden, en dat het de landlieden mogelijk zal worden, wanneer het weder warmer en drooger wordt, hun hooi in te halen. De hoeveelheid en hoedanigheid van dit kostbare artikel laat intusschen niets te wenschen over. Jn de provincie Groningen vertoonen zich in eenige streken eene verbazende menigte rupsen, op de graslanden, welke het land schier in een oogenblik geheel kaal vreten. Die zelfde insecten merkt men ook op in de grietenij Wonsera- deel tot groote schade der veehouders. Het zijn de maskers van eene soort van langbeenige mugde zoogenaamde kruid- langpoot, ook wel ernen of hamel genaamd, tipüla oleracea, of tipüla pratensis. Het schijnt moeijelijk deze plaag kwijt te raken. De hoogleeraar van Hall, in het tijdschrift voor nijverheid, 7de deel 2de stuk pag. 485, eene schets geven de van den landbouw in Nieuw-Scheemda, opgemaakt uit de aanteekeningen van C. J.Geertsemabeveelt, ter wering van bovengemeld kwaad, de landlieden aan, om het land digter en vaster te maken. In Gannerwolde schijnt men de oorzaak dezer rupsen toe te schrijven aan de natte weersgesteldheid en verwacht men dat deze schadelijke insekten met droog en warm wederspoedig zullen verdwijnen. Het is intus schen te hopen, dat deze plaag zich niet verder in Vries land zal uitbreiden. Men verneemt, dat de Vriesche stoomboot-maatschappij alhier voornemens is, met primo julij, de tot hiertoe bestaan de dienstvan driemalen per week van Amsterdam naar de Lemmer en terugdoor eene veranderde dienstregeling te doen vervangen, zoodat alsdan iederen dag, uitgezonderd des vrij dags de stoomboot Willem II van Amsterdam des morgens ten 61 ure naar de Lemmer en des namiddags ten 4 ure terug zal varen alles in verbeterde correspondentie door middel van kanual-stoombooten en diligences met Leeuwarden en Gro ningen. Te oordeelen naar hetgeen ons omtrent deze ver anderde dienstregeling is kennelijk geworden, zal zulks de spoedigste en tevens minstkostbaarste wijze van overbrenging van passagiers en goederen worden, tusschen de stad Amster dam en de provinciën Vriesland en Groningen. Nog verneemt mendat de ingezetenen derdoor het ver nietigen van het Rijks -atheneum ten verval neigende stad Franeker, nog steeds de hoop voeden, dat de uitmuntende ge legenheid en toestand der gebouwen en inrigtingen van de voormaals zoo bloeijende akademie aanleiding mogen geven, dat daarvan tot een ander nuttig einde naar de behoeften des tijds en ten nutte des vaderlandsgebruik moge worden gemaakt, waartoe men vooral de aandacht heeft gevestigd op de noodzakelijkheid van eene kweekschool voor onderwijzers der jeugd, wier opleiding en vorming, althans in dit ge west, zoo gebrekkig is, vooral in verhouding tot de vorde ringen welke de ptedagogische en aanverwante wetenschap pen in de laatste jaren gemaakt hebben. Hartelijk wenschen .wij, dat deze hoop niet vruchteloos zij. APELDOORN den 18 junij. Z. K. H. Prins Alexander ■die zich sedert eenige dagen op het paleis 't Loo bevindt woont dagelijks de valkenjagt bijwelke in de verloopene week door schoon weder begunstigd werd, waarover de jagt- liefhebbers zich met regt verheugen niet minder echter de landman, die bij den veelvuldigen regen voor zijne boekweit •begon te vreezen, doch thans zich daarvan een goed gewas -voorspeltterwijl de rogge reeds eene meer dan gewone hoogte bereikt heeft. LEYDEN den 18 junij. Gisteren aanvaardde de wei-edele hpoggel. heer H. C. B. Svringar de betrekking als gewoon j hoogleeraar voor de geneeskunde aan deze hoogeschooldoor het houden van eene plegtige redevoering: De perficiendo Pharmacologiie studio-, dat is: Over de noodzakelijkheid van eene meer doelmatige beoefening der geneesmiddelleer. ROTTERDAM den 19 jttnij. In den voornacht van vrij dag op zaturdag 11. trof het dorp Hoogvlietaan de over zijde der Maasin het arrondissement Dordrecht gelegen eene zware rampdoor het uitbarsten van een branddoor welken 12 huizen, in minder dan twee uren tijds, vernield en 21 huisgezinnen van woning en meestendeels van hunnen inboedel beroofd zijn. Bij dezë gelegenheid is het voordeel van pannen daken op nieuw geblekennaardien een huisop die wijze gedekt, verschoond is gebleven, terwijl de belen- dendenwelkeeven als de meeste anderenvan rieten da ken voorzien waren de prooi der vlammen geworden zijn. MIDDELBURG den 21 junij. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich in hare zitting van den 19 ver- eenigd met het ontwerp van tvet, strekkende tot tijdelijke voorziening in de behoeften der schatkist. Men verneemt, dat op den 19 dezer, door den hoog- wel-geb. heer jhr. mr. J. A. ridder van der Helm van Dui- vendijkegriffier van de Staten der provincie Zeelandbe noemd minister van finantienafscheid is genomen van al de ambtenaren van het provinciaal gouvernement alhieren dat de opregte en gevoelvolle toespraak van zijn hoog-welgeb. een diepen indruk bij die ambtenaren heeft verwekt, die, ofschoon verheugd over de hooge onderscheiding, die zijn hoog-welgeb. is ten deel gevallen, echter het vei lies van een deugdzaam, kundig en regtvaardig opperhoofd betreurenwiens aanden ken steeds bij henmet dankbaarheid voor de hun bewezene vaderlijke welwillendheidvereerd zal blijven. De laatste berigten uit Spanje zijn zeer belangrijk. De opstand in Katalonie verbreidde zich met verbazenden spoed. De kapitein-generaal en al de troepen van het garnizoen van Barcelona waren tot de beweging overgegaan. Tarragona en haar garnizoen maakten gemeene zaak met den kolonel Prim. Valeutia tot heden rustig was in vollen opstandals mede een gedeelte der linietroepen. Zurbano die in last had Prim te bevechten en. te vernietigen, zag zich gedwongen Katalonie te ontruimen en zich met 8000 manhet eenige gedeelte des legers van Katalonie, dat aan het centraal gouver nement was trouw gebleven naar Arragon te begeven. In tusschen kon men nog niet juist over de kracht en bestendig heid dezer bewegingen oordeelennoch ook niet of deze nieuwe opstand van Barcelona beter dan de laatste tegen den dreigenden slag van Espartero, die gewis alles voor zijne zaak zal opzetten zoude bestand zijn. De Parijsche Messager meldt in het kort de gebeurtenissen van Katalonie aldus De opstand is den 11 junij te Valentia, den 12 en 13 te Barcelona en den 15 te Tarragona met succes uitgebarsten. In de beide eerste steden hebben zich de troepen bij het volk gevoegd. De generaals ValdèsVillalongaLlegar en de vrouw van den generaal Zurbano hebben zich aan boord van de Engelsche brik the Savage ingescheeptwelke naar Port- Vendres is vertrokken. Zurbano beeft Katalonie verlaten en zich aan het hoofd van veertien bataillons naar Sarragossa begeven." De Imparcia van Barcelona van den 13 junij behelst het volgende Heden morgen heeft zich de kapt.-generaal Cortinès te genover eene ontzettende menigte op het balkon begeven en haar dus aangesproken Mijne heerenik behoor sedert gisteren, avond tot de bewegingeven gelijk ik zulks aan het volk heb aangekondigdheb ik de junta doen weten dat ik ter harer beschikking ben en dat zij kan komen wanneer zij wil. Leve Isabella II! leve de constitutie! leve de unie! leve de opstand!" VLISSINGEN deu 21 junij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: CatharinaL. Nielsen, van Koningsbergen, met haver; Julia CarolinaJ. Jacobsen van Tonsberg, en Delphine, J. Sjohoim, van Nerva, beide met hout; Caroline MathildeS. B. Moller, met traan, en die Gute Heinzigt11. Holland, met stokvisch en traan, bei de van Bergen; Jens II. Lund, II. Lund van Riga, met houtwaren. Voor Gent: die Ilojfnung, E. Voss, van Riga, met hen- nipzaad; EclipseJ.Stehr, van Koningsbergenmet lijnzaad. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: PMfa, A. Behnor, naar Lissabon; met stukgoederen en ballast; lloyal AlbertS. Balderston naar Greenock, met schors; EinigthedenH. Orloflf, naar Sunderhaus, en Eleanor JaneJ. Evans, naar Belfast, beide met ballast. Ondertrouwd V GISSINGEN den 16 Junij 1843. J. VERDOORN en M. S. van REYN. Eenige kennisgeving. KolijnspLaat fZeeland j p SWE1V1ER den 1 3 Junij 1843. Dienende deze algemeene tevens tot bijzondere kennisgeving aan Familie, Vrienden en goede Bekenden. Heden verloste voorspoedig van eene DOCHTER, IV. J. van Uijegeliefde Echtgenoot van Middelburg J. KOOLE. den 20 Junij 1843. ^\an het Kantoor van den Gekwalificeerden Collecteur, te Middelburgzijn te bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN in de 190ste Loterij, in koop voor alle Klassen, k 69 't Lotalsmede in koop en huur voor de Eerste Klasse waarvan de trekking begint Maandag den 10 Julij *843, te weten In Koop. Heel Lot14 00 Half- 7 00 Vijfde - 2 80 Tiende - 1 40 Twintigste - ,70 In huur. Heel Lot 4 00 Half- 2 00 Vijfde - ,80 Tiende - ,40 Twintigste - ,20 H^den verloste voorspoedig van een' ZOON J. C. Brak man, Echtgenoot van Middelburg J. P. PLANKEEL den 2» Junij 1843. Apotheker. Bij denzelven wordt Generaal CONTRABOEK gehouden. ondergeteekende brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendateven als ten voorleden jare gedurende het Bad-saizoendagelijks, des morgens ten xo ure, behalve des Zondags, te beginnen met den 26 dezer, een RIJTUIG zal gereed staanomwanneer er Passagiers zijnnaar DOMBURG te rijdeu en van daar ten half-drie ure weder te vertrekken met uitzondering van Woensdag en Zaturdag, op welke dagen het vertrek van Domburg des avonds om zeven ure bepaald iskunnende tegen een vas ten prijsplaatsen besproken en informatien deswegens bij hem verkregen worden. Zich wijders bij voortduring in de gunst zijner geëerde Stad en Landgenooten aanbevelende. NB. Bijwagens worden niet gegeven. H. J. HENDRIKSE. HEDEN NAMIDDAG twee ure wordt voortgegaan met den Verkoop der WINKELGOEDEREN enz in den Lan- gendelft, Wijk I. No. 27, en MORGEN ten tien ure, met de MEUBILAIRE GOEDEREN gemaakt GOUD en ZIL VER. enz. J)e Notaris Jacobus Wilhelmus le Nobelte Oostburg zal op Woensdag den 5 Julij 1843, des voormiddags ten 11 ure, in het Logement le Canon d'Orbewoond bij D. van Male te BRESKENS in het openbaar aan de meestbiedenden omr comptant geld verkoopen Eene overdekte POONSCHUIT groot 56 Tonnen ge naamd de Vrouw Maatje met derzelver Inventaris lig gende in de Haven van Breskensbehoorende tot derr gefailleerden Boedel van Abraham Fenijn Sr.te Breskens. Voorwaarden te lezen en onderrigtingen te bekomen bij de Heeren Pieter RekkerProcureur te MiddelburgM. M. Meijer te Breskens Curators in voornoemd Faillissement en bij gemelden Notaris le Nobel. ]?r worden te huur aangeboden twee HOOIWEIDEN nadere informatien zijn te bekomen bij Hk. Daaneonder VLISSINGEN. Jgr is 11. Zondag verloren een TABAKS-ZAKdie denzel ven teregt brengt bij de Uitgevers dezer Courant, zal eene belooning genieten. J)oor de Gebroeders NATHANS DENTZ Hof-Tand meesters van HH. MM. den Koning en de Koningin van HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden is steeds een Depót van TANDMIDDELEN gevestigd bij de Gebroeders ABRAHAMS te Middelburg bestaande in: Eene Parelwassching en Tand-Opiatdienende om het gebit te versterken de tanden te zuiveren en tot in den hoogsten ouderdom te conserveren f 1 25. Eene veritable Mondspoelingvoor scorbutblaauwschtiitrhu- matique pijnen in den Monden bijzonder dienstig om het Tandvleesch te versterken en te doen aangroeijen ii 3. Een Tandpoeder, tot zuivering der Tanden, k 50 cents. Tand-Elixerom de Tanden wit te maken zonder het Email te benadeelen ii 1 ,10. Eau de Blanchardom Kies- of Tandpijnuit zinkingen voortkomendete verdrijvenh 1 25. Liqtteur Philodontiquetot schoonmaking en onder houding van Tanden en Tandvleesch 3 50. JJij de Gebroeders ABRAHAMS wordt op heden uitge geven en is alom verkrijgbaar gesteld r Eenige Beschouwingen over de AFDAMMING van het SLOE, en betrekkelijk de verdere BELANGEN van ZEELAND, met den gunstigen invloed Van derzelver bevordering op de Provincie Noord-Braband en het Hertogdom Limburg door B. P. G. van DIGGELEN, Ingenieur van den Waterstaat. In gr. 8vo.h 75 ets. Hoor den Boekhandelaar C. A. VIEWEGte Nijmegen is dezer dagen uitgegeven de Zestiende Aflevering van OUD NEDERLAND in de overgebleven Burgten en Kasteelen geschetst en afgebeeld, door Mr. C. P. E. ROBIDÊ van der AA. Dezelve bevat de fraaije Afbeeldingen en de Be schrijvingen van het Huis Ilpensteïnvan het Kasteel Mau- rick en van Zions-Burg. Binnen kort zal de 17de Afleve ring verschijnenin welke zullen worden opgenomen het Slot te Zuylenhet Slot IJsselstein en het Kasteel Zoelen. De prijs van elke Aflevering is 90 cents. Heeren bezitters van SlotenKasteelenAdelijke Stiften of Overblijfselen derzel- ven, alsmede öeschied-en Oudheidkundigen worden minzaam uitgenoodigd, dit werk met hunne bijdragen te vereeren; vol gaarne zal de uitgever korte beschrijvingen van Sloten, Kas teelen of Ruïnen en nanuwkeurig opgenomenq teekeningen terzelfder grootte als van die, welke in het werk voorkomen, ontvangenwaarvan zoo veel mogelijk een dankbaar gebruik zal gemaakt worden.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2