MIDDËLBURGSCDE C O u P N'. Donderdag 22 Junij. BESTUREN ca ADJIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. f De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat van af Maandag den 26 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaatsenaan de Ambtenaren in deze Provincie zullen worden uitbetaald de traktementen en toelagen over het tweede kwartaal 1843. Middelburg, den 22 Junij 1843. De Administrateur voornoemd, P. P O u s. Jlt-icbcu, STOKIIOLM den 8 junij. Veel opziens baart alhier de aankomst van omstreeks twee honderd studenten der hooge school te Koppenhagenwelkevergezeld door een zestigtal studenten der Zweedschc hoogeschool van Lundeen be zoek aan de studenten der hoogeschool te Upsala komen bren gen. Deze jonge lieden hebben zich te Koppenhagen aan boord der stoomboot Iris begeven en zijn op hunne reis te Calmar aan wal gestapt, ten einde het kasteel te bezigtigen waaraan zich zulke belangrijke herinneringen uit de Noord- sche geschiedenis hechten doch hetwelk thans in eene ge vangenis herschapen is; terwijl de groote zaal, waarin 1397 de beroemde Calujlirsche unie gesloten werd tot een koren- magazijn dient. Zoo wel te Calmar als hier in de hoofdstad, alwaar zij den 4 aankwamenzijn zij door de bevolking zeer wel ontvangen, terwijl te Upsala onder de studenten en de inwoners der stad de grootste geestdrift over dit be zoek werd aan den dag gelegd. De liberale dagbladen be- toonen zich uitermate verheugd over dit bewijs van toenade ring door de Deensche jongelingschap gegeven waardoor een eerste stap gedaan is tot het doen verdwijnen van den nationalen haat, die nog voor weinige jaren tusschen de belde volken heerschte. Hier in Stokholm zijn zij bij uitzonde ring met leden van de partij der hevige liberalen in aanra king geweest. Onder anderen is door den berechten Linde- berg (die in der tijd wegens een staatkundig misdrijf ter dood veroordeelddoch door den koning begenadigd is gewor den) met drie honderd zijner staatkundige vriendeneen leest ter hunner eere gegeven waar aanspraken gehouden en toasten ingesteld zijn die men op zijn minst zonderling mag ■noemen. Een en ander, gepaard, aan het reeds voor eenigen tijd in omloop geweest zijnde geruchtdat er sporen ont dekt Waren van eene geheime verbindtenisten doel hebben de om eene hereeniging der drie Noordsche rijken te be werken maaktdat vele bedaarde lieden zich over het ver trek dezer studenten verheugenweike gisteren morgen de 'terugreis aanvaard hebben. Niet zonder bevreemding heeft men opgemerktdat ook een aantal studenten van de hooge school te Ilelsingfors in Finlandter zelfder tijd als de Deensche studenten herwaarts gekomen zijn en aan alle fees ten en vereenigingen deel genomen hebben. Duit0c{tI<Ttlb. FRANKFORT den 16 junij. De Duitsche dagbladen spre ken van eene zamenkom§t tusschen de koningen van Pruissen en Denemarken, die den 17 dezer op het eiland Rfigen ge houden z-ou worden. Sommigen daarvan zijn vervuld met de bijzonderheden wegens de vrcesseiijke schade den 3 en 4 "dezerdoor onwedersstorm en hagelslagin verscheidene streken van Boheme aangcrigt. Onder anderen is te Graven- stem het grafetijk slot der familie Ctam-Callas door den blik sem getroffen en grootendeels afgebrand. folgens het dagblad van het Oostenrijksche Lloyd heeft zich dezer dagen te Genua onder de sjouwerlieden die aan Ihet lossen eener uit Montevideo en Buenos-Ayres aaimebragte ilading huiden gewerkt hadden zoowel als onder de" matro nen van het schipwaarmede die lading aangebragt was -eene kwaadaardige ziekte geopenbaard, waaraan reeds "eenige dier personen overleden waren.. Bij naauwkeurig onderzoek was gebleken, dat de huiden reeds vóór de afzending sterk -met arsenicum of fatten gif bestrooid waren en wel zoo het iheete als middel tegen den worm maar meer waarschijnlijk Sèn, einde de smetstof weg te nemen, die nog in dezelve mogt verborgen zijn hebbende er in het vorige jaar in eenige -streken van Zuid-Amerïka eene allerverderièlijkste veeziekte ;geheérscht. Genoemd blad voegt bij zijn berigt de waar schuwingdat^ een gedeelte der bedoelde huiden in allerijl weder naar buitenslands zijn uitgevoerd geworden. ©root-iStittanjc. LONDEN den 17 junij. Het ministeriele voorstel om aan II. K. H. de prinses Augusta Caroline van Cainbridge in overeenstemming met de vroeger toegezondene boodschap aan het parlement van wege H. M. Victoriabij haar op handen zijnde-huwelijk met Z. D. H-. Frederik erf-groothertog van Mecklenbu-rg-Strelitz eene- jaarwedde van 3ocro p. st. te verleenendoch welke jaarwedde eerst bij den dood van den hertog van Cambridge ten laste van 's rijks schatkist komen zalen tot dien rijd door gemeiden koninklijken hertog zei- ven aan zijnen dochter zal uitbetaald worden blijft, bij des- zelfs be'.aiuieling in het huis der gemeenten, welbij mr. Hu rrc en enkele andere radicale leden hevigen tegenstand vinden doch draagt overigens de volk goedkeuring van verre het meerendeel der parlementsleden weg. Woensdag middag heeft de heer Fiedelde Nederhnd- sche gevolmagtigde gezant bij ons hof, een bezoek bij Z. M. den koning van Hanover afgelegd. In de zittingen van het huis der gemeenten van woensdag en donderdagzijn de vroeger gtadjouineerde debatten over de Iersche wapenen-bill nogmaals hervaten hebben dezel ve op beide avonden dit gezamenlijke hals nogmaals eenen geruimen tijd onledig gehouden zonder echter voor alsnog tot een gewenscht einde voor Kr. Ms. ministers gebragt te zijn ken tijdens de emancipatie aangegaanverwekte groote op- scaudcring en bitterheid. Deze onder de bestaande omstan digheden noodlottige beraadslagingen zullen heden nog weder worden voortgezet. ^Uikt thansdat wel bij de verschijning van een Engelscfe smaldeel voor de Sandwichs-eilanden de heerschap pij dier eilan Lu door-de inboorlingen aan Engeland is aan geboden iooh da*, het Britsche bestuur dat aanbod niet heeft aanvaard. Te Liverjoo! heeft alweder een hevige brand gewoed en de uitgestrekte zeepziederij dtr heeren T. H. Croft vernield. Men begroot de schade op ongeveer 18000 p. st. Vo'gens berigteu ait Zuid-Amerika, heerschte in Texas toenemende verwarring. De president Houstoun had de ver- ligtingen van den commodore Moore v.'ien door eenige koop lieden te Nieuw-Orieans het bevel over drie oorlogschepen onder Texiasnsche vlag was opgedragen, onwettig verklaard, maar zulks is door Moore in den wind geslagenen hij naar Den volgenden dag is, met 150 tegen 75 stemmen, tot de kust van Yucatar, gestévLISiaan^hï^ar de derde lezing der wet op den uivoer van koren uit Canada tuigen aanrandde en uitplunderde. hoopte d-u hij als besloten, en vervolgens 111 comité over die op het bezit zeeschuimer zou worden opgebragt en --straft J en gebruik van wapenen in Ierland beraadslaagd. Verschei- J «-aCralt- dene leden voerden daartegen het woord, en meenden dat' j|"HïttKt?i|K PARIJS den 17 junij. In de zitting van de kamer der afgevaardigden zij:, ue beraadslagingen over het budget voor 1844. voortgezet geworden; De discussien liepen heden over het budget van het ministerie van binnenlandsche zaken. De laatste artikels va:: dit departement zijn aangenomen gewor den. Daarop hebben de debatten over de begrooting van het ministerie van landbouw en koophandel eenen aanvang ge nomen. jongste brie nraaal uit de Levant heeft tijding van aardbevingen medegebragt ter wederzijde van der. archipel. Der. 25 mei heeft men, ten 3 ure des morgens, te Smirna twee schuddingen gevoelden van Salonica wordt geschreven f dat te Trieala eene aardbeving vele huizen heeft doen in storten en menschep om het leven doen komen. Een speculant alhier houdt zich thans bezig met het ontwerp om een genootschap te organiserenmet een gemeen schappelijk kapitaal van 25 miüioenen franken, tot "het op- rigten van een' wintertuin tusschen de Champs-EIisées en de straat van de voorstad St. Honorévan gelijk» grootte als die van het Palais-Iloyal. Die tuinvan zeldzame bloe men en planten voorzin zou geheel overdekt en gestookt worden. Rondom zou dezelve opgeluisterd worden door winkelskoffijhuizfcn restaura tien dans- en concertzalen boekerijen', een schouwburg en bad-inrigtingen. De toegang voor de enkele wandeling zou op een frank per persoon wor den gesteid. De bekende ge -ede Arago heeft dezer dagen in de aludemie van wetenschappen medegedeeld dat in de omstre ken van Toulouse e-ie niet onbelangrijke kwikzilvermijn is ontdekt geworden. Deze kennisgeving schijnt aan de aan- ...aai uc iKnw.wg.,u ucvui- .vczige leoenzoowel «Is aan het publiek veel genoegen te meer en meer gaande gemaakt; terwijl Lebben gegeten pn liien voorspelt van c' bewerking riland maar al te zeer wederwerking in I c':er mi-'n VPe' goecte> Jaar de prijs v- -U z. ver, door it uitoefent. 'De heer Daniël Q'Conneli toenemend gebruik van dat mine- oö Ugeliiks stijgt. oor het hof van assises de-ia-, the d' endé den iï dezer de zaak van Lotthe A.t jaren. Dit meisje was beschuldigd van de m.rdaad va:1 ,:;:riging door mid del van rattenkruit!gepleegd tegen 9 trsonen, leden van het huisgezin Courf isalwaar zii diende. Uit de acte van beschuldiging bleek dat ep zond tg denrp december 1842 de familie Courtoisna het nuttigen van de soep eensklaps onpasselijk werd. Alleen Louisedie ongesteldheid had voor gegeven, bad dien middag niet medegeg:tendat zoodra er een geneesheer was ontbodenen deze door tegengif de uitwerking van het rat'. -kruid'had tegen:aan deze bemerkt zoodanige verbodswetten het regte middel tot bevrediging niet waren, evenmin als de oorlogzuchtige toebereidselen van welke men dezer dagen hoorde gewagen, en die, onder anderen door den heer IVysebelagchelijk genoemd werden. Genoemd lid, hierin door anderen ondersteund, beweerde, dat voor Ierland geen rust of geluk te hopen was zoo lang aldaar het overwigt der gevestigde kerk bleef drukken en sloeg ais amendement voor dat de zaak in geheim comité raagt worden overwogen. De heer S. Grawford schreef het misnoegen nog meer aan de behandeling der pachters door' de landheeren toe, en wilde dat de regering maatregelen ne men zou om de grieven der eersten uit den weg te ruimen. Anderen daarentegen prezen de voorgeslagen behoedmiddelen naardien zi; de bev/tgmgen over de herroeping der unie voor een kruistogt tegen de bezittingen der meer gegoeden hielden. Deze discussien welke ook gisteren xr.et vrij wat hevig heid, werden voortgezet, hebben nog rot geen besluit ge leid. Eene uitdrukking van den minister Grahamwaarbij deze te kennen gaf dat de Roomsch-Katholijke bevolking van Ierland zich ondankbaar jegens de haar vroeger toege stane verligtingcn betoonde, heeft aanleiding tot gean gering misnoegen bij sommigen gegeven. Laatstgenoemde minister heeft medegedeeld, dat de regering- besloten had die artikelen in bet wets-ontwerp op de fabrij- kenwelke op het onderwijs betrekking hadden gedurende deze zitting te laten rusten, uit hoofde het niet gelukt was de velerlei bedenkingen daartegendoor de dissenters in het midden gebragt, uit de weg te ruimenof zoodanig te wij zigen dat de gevestigde kerk daarmede genoegen nam. De rust in Ierland is nog we' nergens op eene geweld dadige wijze gestoord maar de hartstogten der bevol kïng aldaar worden meer het gebeurde op dat eiland het Britsche parlement uitoefent. De heer Daniël CConnell) gaat voort het land te doorreizen en in zeer talrijke volks vergaderingen de gemoederen vcor de i r,rekking der unie op te winden. De laatste volksvergadering var. dien aard die hij heeft bijgewoond, en waarvan men dc~ 15 te Dublin ken nis droeg, is nabij Limerick gehouden. Er waren daar, naar men rekent, 100,000 mensehen tegenwoordig. OFCon- nell heeft toen wel, even ais .e voren, zijne volgelingen tot gehoorzaamheid aan de wetten aangemaand maar toch uit de aankomst van zoo vele troepen in Ierland aanleiding ge nomen om van de maatregelen van geweld te sprékenwaar mede de voorstanders van een onafhankelijk Iersch parlement mede de voorstanders van een onafhankelijk Iersch parlement uicwerKmg van het- Kruid nad v: ve, aan deze bemerkt bedreigd werden. Er heerschte .groote geestdrift onder de -ft' -- cc.-pot, waarin- de soep gekookt was aanwez *gen voor het keeren van geweld met geweld in hetrattenkrnid aanwezig was; dat de op een kamertje, waar- verondersteide gevaleene gec.drift, die.door den voikslei- °P Lottise zich meestal alleen bevond, in eene commode der maar al te zeer werd aangeblazen, Ku herinnerde in le vendige bewoordingen de slagtiftg en de gruweien die in Cromwell's tijd tegen de Iersche Kathclijken zijn gepleegd. Van den anderen kant heeft thans weder eene volksvergade ring van Iersche Protestanten te Dublin plaats gehadwaar in ofschoon in eenen tegenovergestelden zin, even hevige taal is- gevoerd als in de vergaderingen onder 0'ConuelFs leiding. - Gisteren (vrijdag) heeft men zich in het parlement weder met de wet tot -vernieuwing der verordeningen wegens het be zit van wapenen in Ierland bezig gehouden. De Whigs en een deel der Iersche leden hebben niet slechts die wet be streden maar met levendigheid op verzoenende maatregelen ten behoeve van Ierland aangedrongen. Lord Russell zeide, dat zonder die maatregelen de toestand van Ierland hoogst bedenkelijk zou worden. De minister Graham daarentegen beweerde dat er niets meer ten behoeve der Iersche Katho- lijken toe te geven was, ten zij mep de gevestigde kerk in Ierland wilde opofferenof wel geheel het eiland wilde doen verloren gaan. Eene uitdrukking van dien mister betrekke lijk het niet houden van den eed, door de Iersche Katholij- eenig arsenicum had gelegenwaarvan een gedeelte tot het uitroeijen der ratten zou gebruikt zijn; -- dat een halfuur voor etenstijd Louise alleen in den keuken was geweestdat zij, alhoewel anders goed van gedrag, dienzelfden dag eeni gen woorden met mevrouw Courtois had gehad; dut Louise genegenheid voor een der zonen met name Adolf had opgevat tegen welk huwelijk vooral de moeder zich aankantteen dat het dus in het belang van de beschuldigde was, zich van de ouders van Adolf op deze wijze te ontslaan. Nadat de getuigen in deze zaak waren gehoordis het geblekendat de beschuldigdedie ook dien dagdoch eenige uren later, ongesteld was geworden, ook van de soep eenige lepels had gebruikten wel toen de soep in den keu ken werd tciug gebragt en men reeds door de ongesteldheid der familie Courtois voor vergiftiging vreesde. Hierop heeft de procureur des koningsde heer Bourcterde beschuldi ging staande gehouden en de advokaat Sevin de beschuldigde verdedigd. De jury heeft, na eenige beraadslaging, de be schuldigde voor niet schuldig verklaard en vrijgesproken, ioelsjts. BRUSSEL den 1-8 junij. In den avond van den 8 dezer De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maandenen franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór. 10 ure Indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu^T- Geboo.te- en Doodbekendmak.ngen waarvan de prijs is: van één tct zes regels 1, 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, ahoo bij elke plaatsing eener Advertent.e het liegt yan Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Ji i ÜAT5TTC r 1

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1