MIDDELBURGSCHE C O H A IV N#. 72. 17 Junij. 1843. G BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. KusUnl. JVattfccijfc. Zalunlajr Bcfccubmakttiqcu. flcfcctliinbjcfcc schappij. ÏXebietrlAttben -v«cV-' BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemendedatnaar aanleiding van het koninklijk besluit van den i Augustus 1831, tio. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Wa- terloo dit jaar zal plaats hebben op Zondag den t8 Junij aanstaande Gelet op de wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad 110. 2^) houdende voorschriften ter viering der dagen aan de open bare Christelijke Godsdienst toegewijd en op de aanschrij vingen van Heeren Gedeputeerde Statenvan den 2 October deszelveu jaars (Verzameling >10. 6) en van den J Maart 1838 110. 4 (Provinciaal Blad no. 30) Manen bij deze elk en een iegelijk aan omwentelden Dank dag op ecne Godsdienstige en zoo veel mogelijk .stichtelijke wijze te vieren terwijl door de Beambten der Plaatselijke Policie ten naauwkeurigste zal worden toegeziendat de bepalingen der in het hoofd dezer oinschrevene wet stiptelijk worden naargekomen. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 16 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edcl-Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis der Ingezetenen en verdere belanghebbenden, dat, uit hoofde der te plaatsen Barrièrein vervanging der afgebrokene Havenpoort, de communicatie aan die zijde der Stad, van af Maandag den 19 dezer maand tot nadere aankondiging, voor Paarden en Rijtuigen gesloten zal zijn, en het Kantoor van Inklaringal daar gevestigd, inmiddels naar de St. Geertruids-Barrière zal worden overgebragt. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer. Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Junij 1843. RnrïrfMTi^sfrr f*n WAf-h/Mvtat-c v/^ornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden:: Te ROTTERDAM, op Donderdag den 29 Junij 1843, 10,407 Kranj. en Kanass. Java SUIKER,") 200 Kisten DITO j ''SS- te Rotterdam. 24,683 Kranj. en Kanass. DITO Amsterdam 2,695 Dito DUO Middelburg Waarvan de Notitien met de Vcil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 27 Mei 1843. DE CLERCQwaarnemend President. dCOOYDirecteurfungerend Secretaris. Arnenuiiden den 16 Junij 1843. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier maakt dankbare melding van twee giftenbezorgd bij den Heer IV. van Schalk Serlé., ecne van TI. H.uit de collecte van Zondag in de Koor-kerk, ad ƒ.2,60, en eene van J. B., uit de ^collecte van Dingsdag avond in de Koor-kerk ad 3. Onbekende weldadige gevers of geefsters dezelve waren zeer welkom, daar de uitgaven tot verkwikking enz. der zieken welke zeer toenemen, steeds vermeerderen. Wij bidden den Heer van armen en rijken dat Hij nog vele harten tot verdere geldelijke ondersteuning bewerke Namens voornoemd Armbestuur li. W. HOGERIIEYDEOntvanger. Arnemuidenden 18 Junij 1843. Dewijl door 'hoogst ziekelijken toestand Adriaan de Nooijer ten diens Zwager zich thans bulten de mogelijkheid bevinden 0111 dankbare melding te maken van de ontvangst van 10, «door een' onbekende aaii den Heer IV. van Scha'ik Serlé voor Then ter hand gesteld .zoo geeft de ondergeteekende namens <dat beklagenswaardig Huisgezin aan den edelen gever of geefster daarvan kennis, tevens de verzekering gevende dat, tuit hoofde van het steeds onbesproken gedrag dier geheele Fa- uniliedie gift naar behooren .zal worden besteed en daardoor bet doel van den edelen gever of geefster bereikt. Ook maakt de ondergeteekende nog dankbare vermelding eeuer gift van 2,60door een' onbekende bij genoemden Heer Serlé voor de Weduwe L. Meu'lmeester bezorgd ter wijl op heden ook nog voor dit gezin aan den ondergetee- kenden mede doereen' onbekende, is terhand gesteld f 5,20. •'s Hemels beste zegeningen rusten rijkelijk op de milddadige gevers die zoo zeer zijn bewogen met het lot van hunne in nood verkecreudc zieke en verarmde natuurgenooten in deze Gemeente C. J. BAARS. ODESSA den 26mei. De geneeskundige commissiewelke door de Russische regering naar Egypte is gezondenheeft zoo even aan het bestuur van Nieuw-Rusland het hoogst be langrijke berigt medegedeelddat hare proevenom verpeste voorwerpen door warmte van de smetstof te bevrijdenvol komen gelukt zijn. De commissie verbindt zich de werk zaamheid der warmtestof, als specifiek middel tot vernietiging van het miasma der pestziekte, door grootere proefnemingen te staven. PARIJS den 12 junij. Al wederom zijn geruchten we gens veranderingen in het personeel van het kabinet in omloop. Door den minister van koophandel en koloniën is eene circulaire aan de kamers van koophandel gezondenoin haar bekend te maken, dat de havens der Marquesas eilanden en van Otaheite onder een stelsel van volkomene vrijheid geplaatst zullen worden. Voorts verneemt men dat het provisioneel gouvernement van Hayti de havens van Saint-Marc, Port-de-Paix, Miragonne en Arse d'Hainant tot vrijhavens heeft verklaard. De berigten uit Spanje dragen bij voortduring blijken van de groote gisting, die aldaar algemeen in de gemoede ren heerschten naar het schijnt te nnauwernood meer door de verwijdering van het ministerie Becerra-Mendizabal te stillen zou zijn. Tc Madrid was het den 5 junij nog rustig, maar de dagbladen voeren daar steeds eene allerhevigste taal, en de Eco del Comercio gaat voort met den regent Espartero of zijne ministers openlijk van plannen tot wegvoering der jeugdige koningin te beschuldigen en te dier zake zich ern stige bedreigingen te veroorloven. Een comité heeft zich in de hoofdstad gevormd-, om de aanstaande verkiezingen voor de cortes in den geest van den afgetreden minister Lo- pez of van zijne vrienden te leiden. Te Grenada, Malaga en elders in het zuiden had de partij der bewegingvolgens de laatste berigtennog de bovenhanden schijnen zich de troepen aan die beweging of aan de opgeworpene junta's te hebben aangesloten. Geruchtendie echter nog bevesti ging noodig hebben spreken van eenen opstand der bevol king van Sarragossaten gevolge waarvan de generaal Seoane gedwongen zou zijn geworden om uit die stad te wijken. Katalonle Is ten minste gedeeltelijk in regtstreekschen op stand. De kolonel Prim houdt met een deel der opstandelin gen de stad Reuss bezet. De generaal Osorio is met 3000 man 200 ruiters en 4 stukken geschut uit Tarragona tegen hem opgetrokken, doch heeft niet durven aanvallen, en de gisting te Tarragona heeft hem zelfs gedwongen om naar die stad terug te keeren in welker nabijheid reeds voorposten der opstandelingen zich vertoonden. De stad Barcelona zel ve, uit welke de tijdingen tot den 6 junij loopen heeft zich der beweging aangesloten. De generaal Zvrbano is, voor de hooggaande verbittering der bevolking beducht, uit die stad moeten vlugten nadat hij zijn geleide gedwongen had vuur op het volk te geven. Daar de gisting bleef toene men heeft men de martiale wet willen doen afkondigen maar alles is geëindigd met eene zoogenaamde verbroedering tusschen de troepen en het volk. Er heeft zich eene junta gevormddie echterop aandrang van den .bevelhebber der stadharen zetel niet daarmaar te Sabadellop drie uren alstandsheeft gevestigd. De burgerlijke overheden der pro vincie handelen eenstemmig met deze junta die zelfs in het bezit van de voorhanden zijnde rijks-kassen is gekomen. 'sGRAVENHAGE den 13 junij. Heden is in deze re sidentie de 23ste verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandendie uit Vlissingen teruggekeerd ismet de gewone plegtigheden gevierd geworden. --- Het. provinciaal geregtshof is heden met de behandeling der zaak van J. C. van Sterns voortgegaan. Deze zitting is geheel gewijd geworden aan het verhoor van den beschul digde. Gedurende omtrent vijf uren heeft de voorzitter al de omstandigheden die uit het getuigenverhoor ten zijnen laste zijn geblekenden beschuldigde voor oogen gehouden en hem aangespoord 0111 tot bekentenis te komenof wel op afdoende wijze al de bezwaren op te lossen. Tot het laatste oogen- blik heeft de beschuldigde blijven ontkennen van zich aan de vergiftiging te hebben schuldig gemaakt, doch de meeste vra gen die hem gedaan zijn heeft hij onbeantwoord gelaten of wel heeft hij verklaardzich van de omstandighedengebeur tenissen en gesprekken niets meer te herinneren terwijl hij ontkend heeft vroegere antwoorden te hebben gegeven. Wat liet gebruik van het door hem gekochte rattengifbetreft, heeft hij een vierde verhaal medegedeeld waarvan de waarheid' echter door niets werd gestaafd. de Castor kapitein-luitenant Söhngen en de Boreas ka pitein-luitenant Jo/ly de brikken de Lijnx kapitein-luite nant baron Rengersde Pije kapitein-luitenant graaf van Limburg Stirutn en de Haai, luitenant ter zee der iste klasse Voetalsmede Zr. Ms. stoomschip Bromo, luitenant ter zee der iste klasse de Smit van den Broecke. Naar men verneemtzal dit eskader een kruistogt naar het Noorden ondernemen en alsdan denkelijk ook IJsland aandoen. NIJMEGEN den 13 junij. Het treurig ongevalhetwelk dezer dagen aan den daglooner IV. D. Wouters.alhier, het leven kostte, daar hij door aanraking van eenen dollen hond, zelf door de watervrees werd aangetastterwijl het leven van een kinddoor een anderen dollen hond gebeten mede in gevaar werd gebragtstelde ons in de' gelegenheid het vol gende voorschrift tot een voorbehoedmiddel tegen de water vrees te bekomen. Hetzelve werd door Edel Mogende Hee ren Staten der provincie Gelderland, in de laatste helft der vorige eeuwvoor eene aanzienlijke som gekocht en tot heil der menschheid op last van Hun Edel Mogendenpubliek gemaakt. Het verloop van tijd schijnt de bekendheid van I dit middel en deszelfs heilzame uitwerking uit het geheugen te hebben gewischt, en het is om het nut, hetwelk wij ho pen door de vernieuwde bekendmaking, bij het algemeen te mogen bewerken, dat wij het voorschrift, in al deszelfs eenvoudigheid en eigenaardigen stijl van die dagen, hier mededeelen remedie Voor menschen en beestendie van raasende honden ge- beeten syn, of d?n adem van eenig creatuur, dat de raaserny in 't gebloed heeft, geschept hebben, en 'tgeen sedert jaaren herwaarts met goed succes gebruykt is. Gedrukt door ordre van de Ed: Mog: Heeren van de Rekening in Gelderlandop speciale aucthorisatie van de Ed: Mog: Heeren Staaten der- selver provintie. Deselve bestaat uyt deese navolgende kruyden 1. Neege Kragt of Meesterwortel (Imperutoria~). 2. Roo- den Byvoet Artemisia3. Betonie Betonicaj4. Schot Kruyt Abretanum--5. Wyn Ruyt Ruta6. Self (Salviaj. 7. Huysloock (Semper vivum majus8. Wilde Kaarden Carduus fullonumj. 9. Lubsteek of de wortel daar van Levistictitn) Mén moet van elk van deese bovenstaande kruyden een góede hand vól neemenwaartoe men doet ses kannen water dat men samen gestadig laat kooken tot op twee kannen in een ketel digt toe gedekt, waarna men het kout geworden synde doorslaat en op de volgende wyse inneemt. Eerstelyk werd het gebruykt soo wel van menschen als van beestenalleen dat de menschen eeneen de beesten (hoe sy ook naam hebben) twee kannen daar van moeten drinken. En moet een mensch van de eene, en een beest van de twee kannen negen agter-een-volgende dagen innee- menyder dag tweemaaldus verdeelt men de eene kan voor een menschen de twee voor een beest in agtien deeltjens. Men moet het inneemen des morgens nuchterenen twee uuren daar op vastendan wederom des nademiddags om vier uurenen weer twee uuren daar op vastenen twee uuren van te voren ook niet genuttigt te hebben. Menschen die gealtereert synword niet beter geraaden als een ader gelaaten. De kleederen, die door een raasend dier besoetelt syn, moeten opgekookt, en klaar gewasschen worden. Soo ook de beesten, daar van men twylfelt, dat een hond onder geweest is, daar vanse met schuym besmet waa- ren, moeten soo mogelyk is in vlietend water, of anders in een diepe kolek over hals en kop twee of driemaal gedom- pelt worden. Den drank moet suyver blyven sonder ergens mede ge- mengt te wordensoo een mensch of beest gebeeten isdoet men niet anders, dan soo dikwyls als sy van den drank drin ken, de wonde met den selven drank te wasschen, maar hier toe moet men soo veel meer drank hebben, die men byson- der doet, om dat den drank door de wonde onrein en om te drinken onbequaam en schadelyk gemaakt word. Men moet de wonde soo lange open houden, als moge lyk is, daar men het soo dikwyls, als men deselve wast, met een houtjen daar een doeksken om is, openschrapt, en de roof aflosteen mensch legt drie of vier dobbel geslagene doekskens daar op, die in den drank gedoopt syn met eeni- ge blaatjes van de kruyden, maar men moet sig voor al wag- tendrankdaar men ineede wastniet te vermengen met die men drinkt. Soo de menschen of beesten al mogten raasenmoet men haar den drank tusschen beiden als het wat over is sien in te gceven. Men moet wel toesien dat 'er niets van gestort word. */r j 1 j t n Men mag ook geen reisen overslaan met in te neemen Morgen ochtend zal met de behandeling der zaak worden f 11 ,'en 1 1 111 1 tti men souue weer op nieuws negen daeen van den drank nrfirn traanTVTen urrtrtirlil dof alcdan hn* nnenhaar ïrmiKtn- j i ucn tirantt moeten drinken voortgegaan. Men verwachtdat alsdan het openbaar mildste rie zijn requisitoir nemen zal. Den 20 dezer zullen van den Helder zeilen Zr. Ms, fregatten de Samure en de Jason', de korvet de Castor en de bi-ik de Pi.il, om zich te Vlissingen te vereenigen melde overige oorlogschepen aldaar. Naar men verneemt, zal o.p den 1 ju'lij het eskader van Vlissingen uitzeilen en bestaan •uit Zr. Ms.. fregatten de Rijn, kommaudant kapitein ter zee •Z. K. H. Prins Hendrik,- de Sambre kapitein ter zee Kist, de Jason, kapitein ter zee van der Blaatj de korvetten al die er met omgaanmoeten ook van den drank gebruyken." MIDDELBURG den i5 junij. Bij koninklijk besiuit van den 14 dezer is aan den heer J. J. Rochussen, op zijn daartoe gedaan verzoek met den 25 der thans loopende maand, een eervol ontslag verleend als minister van finanticnen is dezelve met dat tijdstip benoemd tot minister van Staat. Wijders isbij het voorschreven besluitjonkheer mr. J. A. ridder van der Ilcim yau Duyyeudyke thans griffier van

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1