MIDDELBÜRGSCHE Nf°. 71 Donderdag 1843. •tSSaC BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jxaiiftirijfc. De gewone janrlijksche KERMIS te OOSTBURG, dit jaar gehouden zullende worden den 29 en 30 Junij en den 1 .Julij aanstaande en volgende dggengelieven Kooplieden en 'Kramerswelke dezelve met hunne tegenwoordigheid zullen wereeren zich tijdig, met vrachtvrije Brieven., tot het be komen van Standplaatsen aan te melden bjj den onder^etee- "kendenMarktmeester. P. SCHEERENS. LONDEN den 10 junij. Gisteren is bij beide de huizen wan het parlement eene boodschap van de koningin ingeko men, inhoudende, dat H. M. hare toestemming gegeven heeft tot het voorgenomen huwelijk van de prinses Augusta van 'Cambridgc met den erf-groothertog van Macklenburg Stnelitz en dat de koningin van het parlement eene geldelijke voor ziening ten behoeve dier prinses verwacht. De heer 'Ilu me heeft dieuzelfden dag in het lagerhuis aangekondigd, dat hij eerlang een voorstel zal doen, 0111 het pensioen van 21,000 p. st. hetwelk aan den tegenwoordigen koning van Hanover als her tog van'Cumberhtnd is toegelegd, in te trekken. De aan kondiging van dit voornemenop een oogenblikdat de ko ning 'zich in Engeland 'bevindtwordt door velen hoogst on gepast gekeurd. De algemeene aandacht is bier zeer gespannen op het' gebeurde met zekeren Samuel Mayereen ambtenaar der be lastingen te Gloccster. Deze ambtenaar heeft aan den minis ter van binuenlandsche zaken sir James Graham een brief geschreven waarbij hij aanbiedt om Daniël QiConnell van kant te helpen. De regering heeft hem dadelijk doen vatten en gevankelijk naar 'Londen doen brengen waar hij wegens misdrijf .vervolgd wordt. Mayerdie anders een geschikt bur ger schijnt te zijnheeft zich over zijnen niisdadigen stap verontschuldigd., door de opgewondenheid van het oogenblik en van eenen maaltijd, dien hij had bijgewoond. Hij geeff voer,, dat de brief bij vergissing is weggezonden, daar hij .reeds kort na het schrijveri het verkeerde daarvan had ingezien. Hoewel de staat var. Ierland nog voortdurend bezorgd-: hcid'Blijft inboezemen, vleit men zich nogtans dat de krach-, tige voorzorgen der regeringgevoegd bij den goeden wil van ■nagenoeg een vierde gedeelte der Iersche bevolkingin staat; -zullen :zijn 'het uitbarsten van ernstige troebelen voor te ko men. Ook wordt de wensch geuit, dat van hoogerhand on derzoek gedaan zal worden of zich thansgelijk men ver moedt, geene bultenlandschc gelukzoekers, met name Fran- schen en Noord-Amerikanen, aldaar bevinden, die de bevol king helpen opruijen en bereid zouden zijn zich aan het hoofd van een ge wapenden opstand te plaatsen, waartoe men Qi'Connell zeiven den moed niet toekent. QiConnell heeft deif 6 dezer, in eene te Dublin gehouden vergadering der assotiatie tot herroeping der unieeen adres aan het volk van Ierland voorgelezen, waarin de bedoelingen tier zoogenaamde repealers en de beweegredenen daartoe wor den ontwikkeld. Wat men hoofdzakelijk verlangt, is de her stelling van een afzonderlijk .en plaatselijk Iersch parlement en dei .herstelling van de onafhankelijkheid der regterlijke raagt 'in 'Ierland. Om zoodanig parlement aan de tegenwoordige 'behoefte te doen beantwoordenmoet het kiesregt aanmerke lijk uitgebreid en de stemming bij balotage ingevoerd worden. .Verder•begeert men ook de betrekkingen tusschen landheeren en pachters beduidend gewijzigd te zien. De omstandigheiddat het Iersch bestuur een schip met italrijke traepen naar Waterford gezonden heeft, op 'het te Dublin verspreid gerucht dat die stad op het punt stond v.an in vollen opstand te geraken,, terwijl de soldaten bij hunne aankomst alles volkomen rustig vonden, en daarop weder in gescheept en teruggezonden zijn, geeft velen stof tot -vrij scherpe aanmerkingen nopens de overdreven vrees, die, huns •inziens, het gouvernement ten aanzien der .zaken van Ierland Bezielt. 'Met het stoomschip Creat Western is de tijding aan- £jbragt, dat sir C.Bagot, laatstelijk gouverneur van Canada, na langdurige ongesteldheidte Kingston is overLeden. Langs denzelfden weg verneemt men dat het geheel ka- "fcinet der Vereenigde .Staten het gevoelen van den heer Web ster wegens de voordeelen van het sluiten van handels-trak- latenj .inzonderheid met Engeland, omhelsd heeft. PARIJS den 10 junij. In de kamer der afgevaardigden lioudt men zich heden nog bezig met het wets-ontwerp tot iet toestaan eener som van 5,987,000 fr.voor de vestigingen <>p de Marquesas- en .Societeits-eilanden. De inbezitneming «dier punten in Australië is door sommige leden evenzeer dn iet belang onzer scheepvaart goedgekeurd, .als zij door an deren wegens de groote kostendie daardoor noodzakelijk worden gemaakt, is bestreden. De heer Gasparin., een 1'ro- testantsch Md der kamer., die zich reeds vroeger, met opzigt tot de hangende vraagstukken wegens de vrije «uitoefening der eeredienst, zeer sterk partij voor zijn kerkgenootschap heeft gesteld, heeft thans weder met levendigheid beweerd, dat het in bezit nemen der Societeits-eilanden door de 11. K. geestelijkheid vrrs ingegeven, en wel met het doel, om de daar gevestigde Engelsch-Protestantsche zendelingen te ver dringen en aan de Roomsch-Katholijke de bovenhand te ver schaffen. Van regeringswege heeft men daarentegen op nieuw beweerd, dat bij het met de koningin der Societeits-eilanden gesloten verdrag de bescherming der in haar gebied gevestig de Protestantsche zendelingen op den voorgrond is gesteld. Hebcrlattbcit. 's GRAVENHAGE den 11 junij. Sedert gisteren wordt alhier vrij algemeen verzekerddat Zijne Exc. de minister van fïnantien zijn ontslag uit die betrekking aan Z. M. heeft verzochtdoch dien post tbt na de behandeling der aanhan gige voordragt van wet betrekkelijk de schatkistbiljetten zal blijven waarnemen. Wie in dit geval de opvolger van den heer Rochussen wezen zou is nog geheel onzeker ofschoon reeds onderscheidene personen als zoodanig genoemd worden. Onder de geruchten dienaangaande behoort, dat de heer van Hallde tegenwoordige minister van justitie, de portefeuille van finantien bekomen zou, en dat den heer Rochussen de ambassade te Brussel zou worden opgedragen. De raad van ministers heeft in de laatste dagen drukke en zeer langdurige conferentien gehouden. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen tegen Zaturdag aanstaandeden 17 dezer, om te vergaderen des namiddags ten twee ure. Volgens de jongste berigten van Java bestond bij het Indisch bestuur het voornemenom in den aanvang dezes jaars weder eene gewapende expeditie uit te rusten, zoo wel tot bescherming van den handel tegen de zeeroovers in de wateren ten oosten van JavaBali en Lomboken verder op naar de Molukko's., benevens van Sumatra en Celebes, als om de zee roovers alle mogelijke afbreuk te doen en in derzelver ver blijf of schuilplaatsen te overvallen. De expeditie zou be staan 'int 'Zr. Ms. stoomschepen Hekla brik Postillon en schooners Zepiiir en Egmond. Naauwelijks was de groote, zoo veel gerucht makende komeet uit het gezigt verdwenen, of de heer Mauvais, een der sterrekundigen van de sterrewacht te Parijsondekte op den .3 mei eene nieuwe komeet zijnde de derde welke zich in 6 maanden tijds in Europa vertoont. Sedert is zij ook te Londen en te Berlijn, alsmede te Utrecht waargenomen. Zij'is bijzonder merkwaardig door haren grooten afstand van de zon welke men berekent dat meer dan 33 millioen mijlen bedraagt. LEYDEN den 11 junijVrijdag morgen 11. is er brand ontstaan in het dorp Voorhoutruim een uur van deze stad gelegenen zijn daarbij de scheepmakerij en vier huisjesaan dezelve belendende in de asch gelegd. Daar er geen brand spuit op het dorp zelf aanwezig was, zijn die aangebragt moe ten worden van de dorpen Sassenheim en Noordwijk welk vertoef heeft verhinderd om den brand spoedig meester te worden. De oorzaak van deszelfs ontstaan is onbekend. VLISSINGEN den 13 junij. Laatstleden zondag arriveer de alhier Zijne Exc. de heer schout-bij-nacht Rijkdirec teur-generaal van de marine. Gisteren inspecteerde Zijne Exc. de alhiet in s Rijks dok leggende oorlogsvaartuigen waarvan een aantal zijn bestemd om een voornaam deel uit te maken van het exercitie-eskaderhetwelk in het begin der volgende maand tot het doen van een kruistogt zal gereed zijn en op de reede van deze stad zich zal vereenigen. Ook gaf Zijne Exc. audiëntie aan de heeren officieren en ambtenaren van de marine-en werd dezelve door burgemeester en wethouders dezer staddoor de heeren officieren van -de korpsen infante rie genie en artillerie begroet. Na heden de werven te hebben bezochtassisteerde Zijne Exc. -bij het te water laten van het stoom-oorlogschip de Cycloop welke operatie met het beste gevolg plaats had en aan de zeer groote menigte aanschouwers waaronder zich vele aanzienlijken bevondeneen levendig en belangstellend genoegen verschafte. Kort 11a het afloopen van dit schip heeft Zijne Exc. deze stad verlaten om over Middelburg naar de residentie terug te keeren. Men verneemtdat na drie wéken Z. M. onze geëerbie digde Koning, met genoemden directeur-generaal, deze stad andermaal met een bezoek zal vereerenten einde het exer citie-eskaderalsdan voltallig zijnde, te inspecteren. Mogten deze bezoeken strekken tot den bloei dezer schoo- ne zeestadten minste aan hetgeen thans bestaat meerdere vastheid en bestendigheid verzekeren.' tot het laatste schijnt gegronde hoop te bestaan. Wat lian de "welvaart van 'Zeeland en van deszelfs Hoofdstad bevorderen t Ziedaar eene vraag welke ieder regtgeaarde Zeeuw en elk die belang in dit gewest stelt, zich, vooral in deze dagen, menigmaal voor den geest roept. Als men, vooral in den zomer, deze provincie doorreist, en men deszelfs vruchtbare velden heerlijke landstreken en nette dorpen doortrektof deszelfs voor handel, zeevaart en defentiezoo voordeelig gelegene steden bezoektdan wordt men onwillekeurig met weemoedige gedachten bezield over den voormaligen bloei en tegenwoordigen achteruitgang van welvaart iu deze sehoone streken; als men deszelfs hoofdstad, het zoo aangenaam gelegen Middelburgdoorwandelt en aldaar de kaaijenstraten, pleinen, met de vele fraaije en welvoorziene winkels, de openbare en partikuliere gebouwen bewondert, de nieuw aan gelegde wandelplaatsende uitbreiding en verbetering der werf, de verfraaijing aan de poorten, stedelijke gebouwen, bruggen enz., beschouwt, dan moet men bekennen dat deze stad de vergelijking met de meeste steden van ons Vaderland gerust kan doorstaanen men roemt dan met volle regt het stedelijk bestuur en het ijverig achtbaar hoofd v.an hetzelve voor het wezenlijk nuttigegoede en fraaije dat sedert eenige jaren alhier is tot stand gebragt. Ongelukkig echter beantwoordt dat voordeelig voorkomen niet aan den innigen welvaart van het mcerendeel der ingeze tenen en de onpartijdige beoordeelaar zal moeten toestem men dat reeds sedert ettelijke jaren door verlies van han del eti zeevaartook deze stad een aanmerkelijke achteruit gang ondervond; maar vooral in deze dagen is, door ver mindering van den aanbouw van schepen op de werf der com- mercie-compagnie, door de weinige onderneming van open bare en bijzondere werken, waardoor aan de arbeidende klasse bestaan wordt verschaft; door het bijna geheel gemis van garnizoen, eene akelige stilte en een achteruitgang van vele bedrijven zigtbaar gewordenen wat Zeeland bij deu invoer der bezuinigingwaartoe de tegenwoordige toestand van 'sRijks finantien dringt, nog verder bedreigt, dit wil ik, als nog te voorbarig, niet aanroeren. Men meene niet, dat de menigte van fraaije winkelsdie nog bij den dag ver meerderen blijken zijn van voortuitganggeenszinsde veelvuldige concurrentie moge voor den kooper eene vermin dering van prijzen veroorzaken maar zij brengt ook ver- Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland kamer van strafza kenheeft zich in deszelfs zittingen van dingsdag tot en met zaturdag •jl. bezig gehouden met de behandeling der zaak van J. C. van Stcnis-, beschuldigd van vergiftiging. Na de voorlezing der acte van beschuldi ging zijn er ruim 50 getuigen gehoord geworden, die door het open baar ministerie in deze zaak waren gedagvaard. Morgen ochtend zal er een aanvang worden gemaakt met het liooren der getuigen die ten verzoeke van den beschuldigde gedagvaard zijn. Dingsdag aan staande zal waarschijnlijk de beschuldigde worden verhoord. Dien dag of woensdag aanstaande zullen de pleidooijen in deze zaak een aan vang hemen. De scheikundigen hebben-volgehouden dat er inliet overgebleve ne gedeelte der pastei in de saus of ragout, alsmede ril het uitbraak- sel van den overledene Mouthaan zich rottenkruid heeft bevonden maar dat dit niet is ontdekt noch in de maag noch in de ingewan den noch in de dikke darmen van den overledene noch in het bloed van de meid. De meeste omstandigheden en zonderlinge ge dragingen van den beschuldigde die in de acte van beschuldiging vermeld zijnzijn door het getuigen-verhoor bevestigd geworden. De meeste getuigen kwamen daarin overeen dat er op het gedrag van den beschuldigde niets aan te merken viel. Hij stond overal goed bekend en was ook een goeden meester voor zijne dienstboden. Som mige getuigen gaven wel op dat het gerucht liep dat zijne zaken achteruit waren gegaansommigen deelden ook mede dat er open staande rekeningen waren maar van den anderen kant hebben on derscheidene personen verklaard dat zij nooit van -eenige geldelijke ongelegenheden iets hadden vernomen zïj daarvan ook niets hadden bespeurd terwijl eenige zelfs verzekerden dat de beschuldigde een zoodanig vertrouwen -genootdat hij om geen geld verlegen behoefde te zijn. Vele getuigen hebben verklaard dat de beschuldigde soms wel wat slaperig dommelig en memorieloos was. Anderen hebben dit echter niet waargenomen. Allen kwamen daarin overeen,' dat de beschuldigde in de laatste dagen vóór het voorval volstrekt niets an ders was dan gewoonlijk. Geen der getuigen heeft immer opgemerkt dat de beschuldigde zich aan gebruik van sterken drank was te buiten gegaan. liet is gedurende het verhoor gebleken dat de beschuldig de toen hij des zaturdags avonds te 's Ilage was aangekomen zich na een uur verwijl op de Prinsengracht, alwaar zijn oom en tante woon den, heeft bevouden; dat hij echter niet dadelijk aan dal huis heeft aangescheld dat hij komende van het einde dier grachtde deur der woning scheen voorbij te gaantoen eene der jufvrouwen het huis verliethem bespeurde en aansprak en hem deed besluiten de zieken te bezoeken. Aan het einde dier gracht had de beschuldigde aan een verkeerd huis aangescheld en gevraagd of men ook iets van zijnen oom vernomen had. Onderscheidene getuigen hebben verklaard dat iu de wening des beschuldigden muizen waren; geen hunner heeft echter bespeurd dat er iu den laatsten tijd eenig middel tot hare ver drijving in het werk gesteld is. Van het gebruik van rattenkruid heeft men volstrekt niets vernomen. Eene der dienstboden heeft al leen gezegddat zij van de schoonmaakster vernomen had dat deze wel eens een doosje tot verdrijving van •ongedierte op den zolder had zien staan. De echtgenoot van den beschuldigde heeft medegedeeld hetgene er met de in de hoedendoos verzonden pastei, voor zoo veel haar bekend was is voorgevallen. Zoo wel uil hare verklaring als uit die der dienst meiden is gebleken«lat de doos des donderdags avonds in de zaal van het logement op eene tafel geplaatst is geweestdat de vrouw van den beschuldigde deze daar behoorlijk heeft ingepakt dat den volgenden morgen die doos op eenen stoel gevonden is; dat de be schuldigde vroegtijdig in de zaal is geweestdat het huis des -nachts voor niemand toegankelijk is, en dat er zich gedurende die dagen slechts één reiziger in liet logement bevond die echter., ten gevolge van ongesteldheid -zijne kanier beeft moeten houden. De toenmalige werkmeid die des vrijdags morgen6 liet eerst in de zaal geweest is om dezelve te vegen, heeft zich niet kunnen herin neren, op dat oogenblik de doos 111 de zaal tc hebben gezien, even- min of de beschuldigde zich reeds in de zaal bevond tpeiftzitSfr'de- zeve gekomen is. Onderscheidene personen hebben van de ragout en van het deeg der korst geproefd zonder dat een hunner daarvan eenig leisel heeft ondervonden. De apotheker van Spanje heeft in het breede mededeeling gedaan van de wijze waarop de beschuldigde bij hem arsenicum is komen bestellen en hoe hij hetzelve behoorlijk ingepaktaan hem heeft af geleverd. Het was de eerste keer dat de beschuldigde rattenkruid was komen halen. Te gelijker tijd heeft hij voor den beschuldigde poe ders in gereedheid gebragtwaarin zich een grein opium bevond. Kort daarop heeft de beschuldigde op nieuw dusdanige poeders be steld die hem ook afgeleverd zijn en die hij naar hij gezegd had naar '5 Ilage moest medenemen. De beschuldigde heeftgedurende het hooren van deze getuigen dikwerf Ie kennen gegeven dat hij zich vele omstandigheden niet meerherinnerde dat hij gedurende de dagen van het overlijden vaa zijn oom en hetgeen daarvan het gevolg was zeer confuus is geweest en dat.zijne zaken in geenen deele ongunstig stonden waarvan ten blijke verstrekken kon dat nooit een wissel bij hem was geprotesteerd.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1