MIDDELBURGSCHE c U R A NT. N°. 68. Donderda 1843. 8 Junij. BESTUREN en AMINISTRATIËN. NIEUWSTIJDINGEN. V-\ '■■Fï De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermo genden te Middelburg zal, op Donderdag den 8 dezer, des namiddags ten één uur, in de Sociëteit Si. Joris, rekening doen harcr administratie over het afgeloopen jaarwordende de Hccren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne te genwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 3 Junij 1843. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den 2 junijZ. M. de koning van Pruis- sen is den 31 mei uit Berlijn vertrokken, om de provinciën Pommeren en Wcst-Pruissen te gaan bezoeken. Van de lurksche grenzen wordt, onder dagteekening van 19 meigemeld Alexander Georgcwitsch heeft van de gelegenheid waarin de Porte hem gesteld hadom vrijwillig van de regering af stand te doen, geen gebruik willen maken. Hafiz-pacha maakt, zonder dit in aanmerking te nemen, de noodige toe bereidselen, om eene nieuwe vorsten-keuze voor Servie te doen plaats hebben. Overigens schijnt vorst Alexander niet voornemens te zijn om zich tegen zijne onttrooning te ver zetten. Omtrent den waarschijnlijken uitslag der aanstaande keu ze heerschen te Belgrado verschillende gevoelens. Terwijl de meesten meenëndat Alexander Georgewitsch door den val van Sarim Efendi alle hoop om herkozen te worden verloren heeft, beweren anderen, dat de nieuwe reis-effendi niet minder vijandig is jegens Milosch Obrenowitsch dan zijn voorganger; dat Rusland er geen gewigt aan hecht, wie er gekozen wordten zich tot heden toe ook onthouden heeft van op die keuze eenigen invloed uit te oefenen." Volgens de jongste hcrigten uit Bosnië, van den 19 mei, hebben de woelingen aldaar opgehouden en is de rust vol komen hersteld. De derwaarts afgezondenè troepen zijn dan öok wederom afgetrokken. Omtrent eene te Pa'Iermo ontdekte rooverbendeleest men in de dagbladen het volgende: De politie is nog bezig met nieuwe arrestatienen men wil zelfs wetendat onge veer 500 personen deelgehooten waren van dit uitgebreide dieven-complot. Het valt eenen Siciliaan voor het oogenblik. zeer moeijclijk eenen reispas te verkrijgen om zich buiten s lands te begeven en deze maatregel wordt niet alleen tegen handwerksliedenmaar ook tegen andere personen aangewend want men weet thans naauwkeurig, dat eene menigte burgers <11 zelfs verscheidene edellieden onder deze rooverbende ge vonden werden derhalve heeft de politie het middel te baat genomenaan niemand eenen pas te verleenen zoolang hij niet behoorlijk kan aantoonendat werkelijke bezigheden hem buiten 's lands roepen. Deze bende vond het middelom al het gestolene zeer spoedig om te werkenzoo dat men het vroegere voorwerp niet meer kon herkennen, en om dit in het geheim te kun nen bewerkstelligen huurde zij een oud paleis in eene der afgelegenste wijken van Palermo waar werkplaatsen voor alle beroepen waren. Ilier vond de omwerking van al het gesto lene plaats, en ieder, die iets stal, of iets, dat gestolen was verkochtmoest dit in rekening brengen. Alles werd in een grootboek opgeteekend waarin ieder eene rekening-courant had. In hetzelfde lokaal vonden ook vergaderingen plaats, en men wil wetendat zij 11a het einde hunner beraadsla ging, zich ook met staatkundige onderwerpen bezig hielden." (BrooGiSrittattje. LONDEN den 3 junij. Eergisteren heeft in de kapel van het paleis van Buckingham de plegtige toediening van den Heiligen Doop aan de jonggeborene prinses plaats gehad, in tegenwoordigheid van H. M. de koningin van prins A/bert en de verdere leden van het koninklijk geslacht. De berigten uit Ierland blijven steeds ongunstig en de regering gaat dan ook voort met het nemen van maatregelen van voorzorg tot verzekering der rust. Er worden voortdu rend troepen derwaarts gezondenregementendie op hun vertrek uit Ierland stondenhebben bevel gekregen 0111 aldaar te blijvenen men spreekt van de zamentrekking eener ontzag wekkende vloot van gewapende stoombooten en andere oor logschepen aan de Iersche kustenwelke onder bével van den admiraal Bowles zou gesteld worden. In het lagerhuis is den 31 mei met 270 tegen 105 stemmen besloten tot de tweede lezing van de billtot het nemen van voorzorgen omtrent het dragen van vuurwapenen in Ierland. In de langgerekte beraadslagingen, bij die gelegenheid gehouden, heeft men aan het ministerie onder anderen de ongrondwettigheid van deze en andere ten aanzien van Ier'and genomen maatrege len verwetenwaarop door sir Robert Peel geantwoord is dat de thans voorgedragen maatregel geenszins nieuw, maar onder soortgelijke en minder dringende omstandigheden reeds in 1841 door het lagerhuis goedgekeurd was. Ook tot de tweede lezing der wetwegens het invoeren van koren en meel uit Canada, is, met 209 tegen 109stem men besloten. Op voorstel van sir R. Peel zijn gisteren de zittingen van het lagerhuis tot donderdag den 8 dezer verdaagdnadat genoemde staatsman geweigerd had te voldoen aan het verlan gen van lord J. Russe/l, die gewild had dat de ministers zich nu reeds dadelijk meer uitvoerig over hunne oogmerken ten opzigte van Ierland hadden uitgelaten. Zijn lordschap gaf tevens het oogmerk te kennen 0111bijaldien vóór dien tijd geene hem voldoende mededeelingen waren ontvangenkort na de Pinkstervacantie voor te slaan dat der koningin een adres van het huis wierd aangeboden om zich over de poli tiek der ministers te beklagen. Wat overigens den loop der zaken betreft, hoewel O'Connell voortgaat zich in groote volksvergaderingen te doen hooren en op vele plaatsen groot misnoegen wordt opgemerkt, heb ben de laatste dagen echter niets opgeleverd wat meer dan vroeger het uitbreken van openbare onlusten zou doen vreezen. O'Connell en zijne vrienden vermanen dan ook overal de me nigte tot geene feitelijkheden over te slaan en niet dan zoo genaamde wettige middelen ter bereiking van het doel aan te wenden. Intusschen blijft de regering onafgebroken maatre gelen van voorzorg nemenen zijn op nieuw onderscheiden schepen met troepen en ammunitie uit de Engelsche zeehavens naar de Iersche kust vertrokken. Velen stellen zich met het denkbeeld gerust, dat de heer O Connell met de thans zoo hevig door hem hernieuwde op- ruijing geen ander doel heeft dan weder wat meer fondsen van de bevolking in te zamelen, en dat hij als dat oogmerk be reikt zal wezenzijne bewegingen andermaal tot het uitspre ken van eenige vijandige redevoeringen in het lagerhuis zal bepalen. liet vermeerdert nogtans de ongerustheid wegens de Ier sche aangelegenhedendat vele soldatendie van daar ge boortig zijn en thans met hunne regementen te Dublin en in de nabijheid dier stad liggen, zich voor de zaak der herroe ping hebben verklaarden zulks door het bijdragen van gel den aan het bekend fonds hebben doen blijken. De hoofden der ontevredenen beroemen zich hierin en laten niet na te doen opmerken dat een zeer aanzienlijk gedeelte van 's rijks landmagt uit Ieren bestaat. Z. M. de koning van Hanover is gisteren namiddag alhier gearriveerd, en heeft het voor hem afgezonderd gedeel te van het paleis van St.-James betrokken. Kort na zijne aankomst hebben prins Albertde hertog van Cambridge en prins George van Cambridge hunne opwachting bij hem ge maakt, waarna Z. M. bezoeken bij de koningin-weduwe en prinses Sophia heeft afgelegd. Men wildat hoogstdezelve zijnen 72sten verjaardag, op maandag den 5 dezer, te Kew zal gaan doorbrengen, waar hij gedurende vele jaren gewoond heeft en algemeen bemind is. Hef zoo stellig verspreid geruchtdat de Sandwich eilanden in naam van Engeland bezet zouden wezenis door sir R. Peelin antwoord op eene hem dienaangaande gedane vraagten sterkste wedersproken. De onafhankelijkheid dier eilanden is veeleer door de Engelsche regeringeven als vroe ger door de Noord-Amerikaansche reeds eenigen tijd geleden erkend, en gelijke erkenning schijnt men thans van Frankrijk te begeeren. Luidens ontvangene berigten is het prachtige paketschip de Great-Britainkapitein Shaxsin welk schip in 1839 te Quebec gebouwd is, op deszelfs jongste reis van deze hoofd stad naar Nieuw-York., ten gevolge van het beloopen van eenen vreesselijken orkaan enz., vergaan, zijnde het scheepsvolk ten laatste nog gelukkig door de Philadelphia, bestemd naar Bostonmet groote inspanning gered. Bewust paketschip en deszelfs lading waren voor 25,000 p. st. verzekerd. Gisteren morgen ten half 10 ure is nabij Southampton het brikschip de Tartarwaarin sedert 14 dagen kanonnen, kogelsvuurpijlen en allerlei ander oorlogstuigvoor reke ning van het Mexicaansch gouvernementgeladen werden in brand geraakt, vernield en eindelijk gezonken. Niettegen staande de kogels, in allerlei rigtingen heinde en ver ge worpen werden heeft menbuiten het verlies van schip en lading, de waarde van welke laatste op ongeveer 25,000 p. st. begroot wordtgeene ongelukken te betreuren. Jv.tnkvtjfe. PARIJS den 3 junij. De kamer der afgevaardigen heeft gisteren het ontwerp van wet op de hersmelting der koperen munten, met 158 tegen 147 stemmen, verworpen, hetwelk door velen betreurd wordt, dewijl het, bij eenige onvolko menheden zeer vele goede bepalingen bevatte. Sedert de laatste drie jaren, zeggen zijhebben de kamers in groote uitgaven voor het departement van oorlog, bij voorbeeld in die tot het aanleggen van vestingwerken bewilligdzonder dat de omstandigheden dien spoed daarmede eischtenmaar telkens als platmen worden voorgedragen wier spoedige aan neming de nijverheid en de geregelde gang van het onderling verkeer vorderenhaasten zich de gedeputeerden om die te verwerpenzoo als onlangs met de suikerwet en nu met die op de munten gebleken is. In officiële rapporten van het eiland Guadeioupe wordt de schade, welke die kolonie door de laatste aardbeving ge» leden heeft, op ongeveer honderd-en-twintig millioen francs berekend. Eene commissie alhier is belast met het onderzoek van een wets-ontwerpom eene leening van tien millioen francs, ter tegemoetkoming in deze verliezen te openen. Uit Madrid loopen de brieven tot den 27 der afgeloo- pene maand. Bijna dagelijks namen beambten bij onderschei dene administratien en officieren van de nationale garde hun ontslag, dewijl zij met het tegenwoordig kabinet niets ge meens willen hebben. Men was benieuwd te wetenhoe de heer Mendizabal de staatszaken aan den gang zou houden zonder het geld der belastingschuldigen waarvan hij de be taling aan hunne keus heeft overgelaten. Sommigen willen, dat den heer Thiersdie eerlang, gelijk bekend is, naar Spanje vertrekt, eene geheime zending zou zijn opgedragen. iHeberlatibett. 's GRAVENHAGE den 4 junij. Z. M. de Koning heeft heden ochtend weder eenigen tijd doorgebragt met de bezig- tiging van de fraaije tentoonstelling van schilderijen enz. welke thans in deze residentie geopend is. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat er tegen den aanstaanden winter-cursusdie met den 1 october begintaan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht eenige plaatsen open zijn voor jongelingendie aldaar voor eigen rekening de lessen mogten willen bijwonen. Degenenwelke omtrent een en ander nadere inlichtingen begeerenkunnen dezelve schriftelijk verzoeken aan den hoogleeraar A. Numandi recteur der schoolterwijl de personen die bepaalde lijk verlangen geplaatst te wordenzich daartoe schrifte lijk bij het ministerie van binnenlandsche zaken behooren aan te melden, vóór den 31 julij aanstaande, dewijl alsdan finaal de termijn gesloten wordt, binnen welken in dit jaar kwee- kelingsplaatsen voor eigene rekening kunnen worden toege staan. ROTTERDAM den 5 junij. Volgens de heden per Ba tavier ontvangen Engelsche brieven nam de ongerustheid we gens de gebeurtenissen in Ierland af, en geloofde men te Lon den op grond van ontvangen berigten dat het nieuw mini sterie in Spanje op eene meerderheid in de cortèsten gevol ge der ophanden zijnde verkiezingenzou kunnen rekenen. Zaturdag waren ter beurs van Londen de 3 pets. geconsoli- deerdeQ 94; de gereduceerden 93J-; de actiën van de bank I79jb Spanje 5 pets. 19*; dito 3 pet. 29; Mexico 29; Hol land pets. 54Ien dito 5 pets. 100. MIDDELBURG den 7 junij. Men verneemt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal heden namiddag moet zijn bijeen gekomen om hare werkzaamheden te hervatten. Het wordt in de residentie door meestal wel onder- rigte personen als voorbarig aangemerktnu reeds als met juistheid op te geven waarin de bij de Regering voorgenomen aanzienlijke besparingenmet name bij het departement van oorlog zouden bestaan naardiengelijk zij ineenen te weten drie verschillende plannen deswege aan Z. M. den Koning zouden zijn voorgelegd. Men schrijft uit Utrecht, onder dagteekening van za turdag den 3 dezer, het volgende: Gisteren avondongeveer ten 8 ureis in de gemeente Blaauwkapelop een klein uur afstands van deze stadeen meteoor-steen neêrgevallen. Na eene hevige uitbarsting, uit drie of vier op elkander volgende slagen bestaandedie eeni ge overeenkomst hadden met kanonschotenwerd een flui tend of huilend geluid waargenomen dat door zijne vreemd aardigheid bij de dorpbewoners eene angstige verbazing ver wekte. De knecht van den landman Jan Teunisse Bosch, de paarden van het land brengendezag op korten afstand van zich een zwaar ligchaam in den grond slaan, met zulk eene hevigheiddat liet zand tot op eene groote hoogte in de lucht opvloog. Zich van eene spade voorzien hebbende keerde hij naar die plaats terug en vond den steen op eene diepte van drie voet op de zandlaag, die zich onderden klei- bodem uitstrekt. Dezelve weegt 7 Ned. ponden heeft eene onregelmatige, langwerpige gedaante, en is uitwendig met de aan deze raadselachtige ligchamen eigene zwarte korst omgeven die slechts op eene plaats beschadigd is waar de inwendige grijze stof des steens te voorschijn komt." Men heeft dezer dagen bij de ontgravingen van den ijzeren spoorweg in het Noorden van Frankrijktusschen St. Leu d'Essevens en Montataire, diep in den grond eene gouden ceintuur of gordel van groote waarde gevonden. Naar de meening van den heer Haubigaut, die een kabinet van lo kale oudheden bezitzou dit kostbaar stuk tot het Gaulische tijdvak behooren en denkelijk bij den inval van Julius Cesar te dier plaatse zijn begravenhetgeen dus aan dit stuk een gr N v De abonnements prijs dezer Courant is 2 ,75 yoor drie maanden en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling .geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan ,de prijs is van e'én tot zés regels l' 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Megt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1