MIDDELBURGSCHE C O R A T. JfrAttfetrijfc. UT. 67. Uiligs dag 1843. 6 Junij. BESTUREN en ABIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. flubücatigïf. (Svoot-lasHttaKjc fieïgic. sasa u De abonneinents-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde yan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsh^Tener Advertentie het Regt van Zegel (35 els.) moet worden betaald. vliri* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den lieer Staatsraad Gouverneur van Zcelgnd van den 26 Mei jl. (Provinciaal Blad no. 56) Brengen ter voldoening aan den inhoud daarvan, ter ken nis der Ingezetenen dat achtervolgens eene ontvangene ken nisgeving van het Departement van Binnenlandsche Zakende vrijwillige overgang van Miliceins bij de Marine welke se dert den 28 December 1842 tot nader order was gesloten, bij dispositie van het Departement van Oorlog, in dato 19April jl. wederom geopend is geworden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Middelburgden 2 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar een aanvang zal nemen op Maandag den 24 Ju/ij en eindigen op Zaiurdag den 5 Augustus; dat de Kooplieden of Vertooners van openbare vermakelijkheden welke eene standplaats verlangen zich daartoe met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tenten in Persoon of bij vrachtvrije brieven zullen moeten aanmelden bij den fungerenden Marktmeester, vóór Maandag den 17 Julij aanstaandenen dat des voormiddags van dien dagten 10 nrevoor zoo veel cerstgemelde betreft in het lokaal op de Koopmansbeurs, ten overstaan van den Heer Commissaris Van Politie, de loting tot het bekomen van standplaatsen, over eenkomstig de daarvoor bepaalde wijze, zal plaats hebben. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 2 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M.. BECIUS. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toe voor zigtin ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbendendat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den zesden Julij 1843, en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examen, ofi tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overleg ging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 5 Junij 1843. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Ouderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermo genden te Middelburg zal op Donderdag den 8 dezerdes namiddags ten één uur, in de Sociëteit St. Joris, rekening- doen harer administratie over het afgeloopen jaarwordende de Heercn Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne te genwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 3 Junij 1843. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUSSecretaris. IJct BRITSCII VICE-CONSULAAT voor de Provincie Zeeland is verplaatst uit de Bogaardstraat naar de Heeren grachtWijk M. No. 17. Middelburg, den 1 Junij 1843. BERLIJN den 30 mei. Men zegt, dat het geregtelijk on derzoek, 't welk onlangs op onderscheidene hoogescholen aan gevangen ister zake van ongeoorloofde vereenigingen of genootschappen onder de studenten op 's konings bevel niet verder voortgezet zal wordenen dat de gearresteerde jon gelieden eerlang in vrijheid gesteld zullen worden. Te Memel is de openbare rust gedurende eenige dagen verstoord geworden door baldadighedendie een deel der lagere volksklassen, vooral straatjongens, zich veroorloofden tegen de hoofden eener verecniging van godsdienstige dwcc- pers. Deze woeling en de daarbij bedrevene geweldenarijen zijn ten laatste van zoodanigen ernstigen aard geworden, dat de bezetting in de wapenen geroepen heeft moeten worden om het plunderen van eenige bedreigde woningen te beletten en de rust op eene krachtdadige wijze te herstellen. Dit is geluktzonder dat de troepen geweld hebben behoeven te gebruiken maar ter verzekering van de orde zijn de militai ren vooreerst in het onrustige 'gedeelte der stad ingekwartierd gelaten. IIANOVER den 30 mei. Z. M. de koning heeft gisteren de reis naar Engeland waarvan reeds sedert lang gesproken was, aangenomen. Voor den tijd van zijne afwezigheid heeft Z. M.op grond van de daaromtrent in de staatsregeling voorkomende bepaling, de opperste leidingder.binnenlandsche staats-aangelegenheden aan den kroonprins opgedragen. Den dag voor zijn vertrek heeft Z. M. eene zaak geregelddie sedert lang eene groote spanning tusschen de staatkundige par tijen veroorzaakte, te weten, den 28 dezer heeft de stedelij ke overheid van Hanover uit hoofde van de voortdurende vijandschap der Hanoversche regering tegen haren stedelijken directeurRumannraadzaam geachtaan de eischen der regering toe te geven en het door Rumann gevraagde ontslag aan te nemen onder toekenning van een pensioen van 300 thlrs. jaarlijks. Z. M. heeft dit besluit goedgekeurd en het aan Rumann te geven pensioen geheel voor zijne rekening genomen. Nog is aan de overige veroordeelde magistraatsle den gratie van de hun opgelegde straffen door Z. M. ver leend. Men vleit zichdat deze afloop der zaak ook ver der een gunstigen invloed zal hebben op de betrekkingen tns- schen het hoogbewind en het bestuur der hoofdstad, en zal strekken ter bevordering eener verzoening tusschen de par tijen in welke het land steeds verdeeld ister zake van de opheffing der vroegere constitutie. FRANKFORT den 30 mei. Den 27 dezer hebben de kamers der Beijersche stenden te Munchen de 25ste verjaring van de invoering der constitutie gevierd, door het bijwonen van eene plegtige godsdienstoefening en het houden van een feestmaal. Oorspronkelijk was bepaald dat de Katholijke en de Protestantsche leden afzonderlijk die godsdienstoefening zouden houden maar men is van dit plan teruggekomen en allen zijn gezamenlijk eerst naar de St. Michaelskerk en van daar naar de Protestantsche kerk getogen. De koninklij ke prinsen hebben aan de feestviering deelgenomen. Naar men meldt, heeft de bevolking der stad het verjaarfeest der constitutie geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. LONDEN den 31 mei. In. het lagerhuis zijn levendige discussien ontstaan over het al of niet invoeren of liever her nieuwen eener wet op het bezit van vuurwapenen in Ierland. Onderscheidene leden zoowel Engelsche als Iersche hebben zichuit aanmerking der tegenwoordige omstandigheden krachtig daartegen verzeten het is gisteren nog tot geene beslissing over dit onderwierp gekomen. De zaken van Ierland blijven zeer toenemende ongerustheid inboezemen. Sedert de Iersche lord kanselier eenmaal de hand aan het werk heeft gelegdgaat hij ijverig voort met het afzetten van magistraatspersonen maarhoe noodzakelijk die maatregel zijn moge., de verbittering wordt daardoor geenszins verminderd. De heer OMonnell heeft over zijne af zetting een brief aan den secretaris Sugden gerigt, in welken hij zijne verwondering daarover aan den dag legten be toogt dat het regt om vreedzame vergaderingen te houden en petitien aan het parlement te rigten geenszins strafwaardig maar volkomen constitutioneel is. Bij zijne rondreis in ver schillende graafschappen ziet hij zich gedurig door een groo- ter aantal menschen omringdin de omstreken van Nenagh zou dit getalvolgens een der dagbladen tusschen vier- en vijfmaal honderdduizend hebben beloopen. De lord kanselier wordt door sommige Iersche magistraats personen reeds voorgekomen. Zoo heeft de heer W. S. O'Brien, lid van het lagerhuis, zijn ontslag als liddervredes- commissie voor de graafschappen Limerick en Clare zelf in gediend, dewijl hij niet inziet waarom het volk van Ierland de herroeping eener unie niet zou mogen vragen die vol gens hemdoor de laagste middelen is tot stand gebragt. Men heeft alhier tijding dat de opperhoofden der Sand- wich-eilanden den 25 februarij II., deze eilanden aan.Euge- land hebben afgestaan en dat zij den volgenden dag door den kapitein-kommandant van de Carysfortlord G. Paulet, in bezit zijn genomen. Gisteren zijn alhier tijdingen ontvangen uit de Veree- nigde Staten; dezelve luiden zeer gunstig. De staat der ge wassen in geheel het land was allergunstigst. Het geld tot handels-ondernemingen en tegen goede onderpanden deed geen <5 pet.; sedert 1836 had de nijverheid geene zoo groote ont wikkeling erlangd. Er deden zich verschijnselen op van te rugkeering tot eerlijke beginselen de staat Ohio heeft zijnen fiscalen agent gemagtigddoor directe belastingen in de mid delen te voorzien tot vervulling van de verpligtingen van den staat. Dit had door de gehecle unie zoo veel goedkeuring ondervondendat de Amerikanen waarschijnlijk niet langer dralen zullen met hunne verbindtenissen na te komenalthans schijnt het denkbeeld om zich de schulden van den hals te werpen, voor altijd verbannen. Te Nieuw-York beschouwde men den handelsdruk van het vorige jaar als geheel verdwe nen en men vleiddezich, dat, ondanks het nog in werking zijnde hooge tarief, eene degelijke vermeerdering van den handel zou plaats hebben. Heden hebben onze fondsen eene belangrijke daling ondergaan. De 3 pet. gecons. resc. zijn tot 94 gevallen; maar laterdoor belangrijke inkoopen van aanzienlijke hui zen weder gebragt op 94I a f. Deze daling wordt deels aan den staat van zaken in Ierland deels aan vrees voor den oogst, deels aan den mingunstigen toestand van 's Rijks geld middelen toegeschreven. PARIJS den 31 mei. Heden morgen ten 11 ure is de koning van Neuilly op het paleis der Tuillerien gekomen heeft in een kabinetsraad voorgezetendie tot half twee ure duurdeen vervolgens aan onderscheiden personenonder welke men den zaakgelastigde van Spanje en den Engelschen ambassadeur opmerkteaudiëntie verleend. De couriers uit Spanje volgen elkander met ongemeene snelheid opde tele- graa langs de linie van Baijonne is onafgebroken in beweging, en het hotel der voormalige regentes wordt sterk bezocht door die personen welke aan hare zaak getrouw zijn gebleven. De kamer der gedeputeerden houdt zich dezer dagen met het ontwerp van wet op de omsmelting der munten be zig, tegen hetwelk door de heeren Lanfuinais, Levasseur Lcdru Rollin en anderengewigtige bedenkingen in het mid den zijn gebragt. Heden zijn de algemeene beraadslagingen daarover gesloten. De laatste zoogenaamde razziawier gunstige vruchten uit de bekende depeche van den hertog van Aumale zijn ge bleken, is de grootste die nog ooit in Afrika ten uitvoer is gebragten moet op Abd-el-Kader en de bevolking van die pen indruk wezen. Eene zwakke colonne toch van 1800 mandoor een convooi van levensmiddelen voor 20 dagen belemmerd, heeft minstens 3000 tenten gevonden die ruim 5000 wel gewapende manschappen bevatten en de jeugdige prinsslechts door 600 ruiters vergezeldheeftterwijl de infanterie nog ver achter wasen in weerwil der bedenkingen van de Inlandsche hulptroepen, niet geaarzeld deze overmagt aan te tasten. Verscheidene hoofd-officieren van den emir de familien van twee zijner kalifsde vrouwen en kinderen van vele voorname Arabieren, zijn als gijzelaars in handen der Franschen. Een bewoner der voorstad Sint-Antoine houdt zich se dert geruimen tijd met het dresseren van een 5otal jonge aren den bezig, van welke hij meent zich bij het naar willekeur besturen van luchtballons te zullen kunnen bedienen. Hij be roemt zich op de vorderingen dezer krachtige en snelle vo- gelsen is voornemens in de maand september eene openbare proef m het veld van Mafs te nemen. Een brief van het eiland Mauritius, gedagteekend 1 meiliehelst een berigthetwelk grootelijks nadere bevestiging behoeft. De Chinezen zouden namelijk al de Engelsche factorijen verbrand hebben. Volgens partikuliere brieven uit Madrid, van den 24 dezer waren de gemoederen aldaar zeer verdeelden heerschte er eene sterkere gisting dan bijna ooit te voren. Den vorigen dag was eene vergadering van 84 afgevaardigden die het zoo kortstondig ministerie onder den heer Ao/ieaNvaren toegedaan gehouden. Onder andere aldaar genomen besluiten behoorde dat eene speciale commissie benoemd zou worden belast met het beantwoorden van alle manifesten, welke, het zij uit naam van den regent, of door het nieuwe ministerie, bekend zouden worden gemaakt. Terstond is men tot de benoeming van deze commissie overgegaan zij bestaat uit 11 ledenen daaronder telt men de heeren OlozageLopez én Cortina. Deze bijeenkomst heeft nog vóór de ontbinding der cortês plaats gegrepen. Het altijd hevig dagblad de lleraldo vangt een zijner ar tikelen aan met de woorden Openbare oorlog en zonder 'genade, tegen de Engejschgezinde AyacuchosVerder zegt dit artikel, dat het kabinet onder de voorzitting van den heer Lopez zoo kort geduurd heeft, opdat de geschiedenis ge tuigen zou hoe onder Baldomero Espartero grondbeginselen van vrede en verzoening geen enkel oogenblik konden gehand haafd worden. GENT den 1 junij. Een groot aantal inwoners dezer stad heeft aan den burgemeester de schepenen en gemeentelijke ra den een verzoekschrift ingediend, strekkende dat het gouver- ment zou worden verzocht, om de nieuwe citadel van Gent geheel te doen ontmantelen of althans om het buskruid-ma gazijn, hetwelk door deszelfs hechten bouw en diepe leg- ging, bij eene mogelijke uitbarsting, de stad in puinhoopen zoude doen verkceren, te doen afbreken. De aanleiding tot dit verzoekschrift iszegt menjde onvoorzigtigheid van eenen kanonnier, die onlangs met een doosje lucifers in den zak het buskruid-magazijn is binnen getreden.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1