MIDDELBURGSCUE C O U R M:m T. m N". 66. Zalm-da 1843. 3 Juuij. BESTUREN ca AMINÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Bricfcetilattb. föcfccubmnfcittg. 33cpavic»mit van Jfinancicn. 3Dcucmarficu. SBmtscftfanb. JVanfcrijik. O- Vy«j£*'V...' F- "v.:, I>e abonneineots-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden en franco per l'ost ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vértr 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot Tes rebels 1 50 en voor iederen rejjel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Dc ARRONDISSEMENTS-REGTUANK te Middelburg Provincie Zeeland maakt bij deze hekenddat de Kamer welke, overeenkomstig art 17 en 18 der wet op de Regter- lijke organisatie, en art. 1 r tot en met art. 15 van het Re glement 110. 1vastgesteld hij koninklijk besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad no. 36), 'gedurende de Facau- tic aanvangende den eersten Jnlij en eindigende den laatsten Augustus aanstaande, belast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken welke spoed veteischen, en van Strafzakenhare gewone tcregtzittiugen zal' houden twee malen ter week te weten Maandag den 3 JnlijDingsdag den 4 Juli} Donderdag „13 Vrijdag „14 Maandag „17 Dingsdag 18 Donderdag 27 Vrijdag n8 Maandag „31 Voorts: Dingsdag 1 Augustus, Donderdag,, 10 Augustus, Vrijdag „11 Maandag' 14 Dingsdag „15 Donderdag 24 Vrijdag 25 Maandag „28 telkens aan te vangen des voormiddngs ten tien ure; met bc-1 paling, dat op Fr ij dag en Maandag behandeld zullen worden dc Burgerlijke en Handelszaken welke spoed vereischen en op Donderdag en Dingsdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de Vacantie, zijn op Woensdag den 6 Sep tember dezes jaars. Middelburg, den 29 Mei 1843. In keunisse van mij Griffier J. II. KOOLHAAS. n n r> n Administratie der Domeinen Agentschap Sas-van-Gent. OPENBARE VERPACHTING van de GRONDEN, WATEREN, DIJKEN en SCHORREN gelegen in-, om- en vMr den Polder van SAFTINGEN, onder de Gemeente Clinge, Provincie Zeeland. Op Woensdag den 14 Junij 1843 des voormiddags om 10 ure, zal, door den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, als daartoe behoorlijk gemngtigd, in het Logement genaamd het II apen 1 au Zeelandte HULST, ten overstaan van den "Notaris E. F. Noë'f, residerende te Hontenisse, worden over gegaan tot de Openbare Verpachting, voor den tijd van zeven jareningaande, voor zoo veel de Zaailanden betreft, met Tiet rooven van den Oogst van het loopende jaar, en voor zoo veel aangaat de overige Goederen, met den 25 Decem ber 1843, 111 33 Perceelenvan: De GRONDEN, VISC1IWATERENDIJKEN en SCHORRENgelegen in om- en vóór- den Saf- tingen-Polder bovengemeld. De voorwaarden dezer Verpachting bevattende tevens de omschrijving der te verpachtene Goederen zullen te lezen liggen te Clinge, ten Raadhuize aldaar; op den Cauter (Ge meende Clinge) in de Herberg genaamd de MösteU'ankte Huist, in de Logementen genaamd liet JFapen van Zeeland en de Arend; te Hontenisse, bij boven genoemden Notaris Noëlen te Sas-van-Gent, bij den Agent van het Domein aldaar bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZÜYLEN van NIEVELT. Het BRITS Cl I VICE-CONSULAAT voorde Provincie Zeeland is verplaatst uit de Bogaardstraat naar dc Ilcereu- grachtWijk M. No. 17. Middelburgden 1 Junij 1843. Aniemuiden den 1 Junij 1843. Het DIACONIE-ARMBESTUUR zegt de edele onbekende' gevers of geefsters hartelijk dank, voor de volgende giften,' te weten den 26 mei ƒ8, ten huize van den ondergeteckende j bezorgd, onder de letters E.Z.den 27 dito ƒ3,10, ont vangen bij deiwelfden van L. I{. de Gruiter te Middelburg voorts is bij den Heer IV. van Schalk Serlé ontvangen den eó mei, van N.N. 5,25; den 29, uit de Kerk-collecte in1 de Nieuwekerk, van L.M. 1 van een' onbekende 1,40 en van K.A. 2,60, beide uit dezelfde collecte; den 1 de-: zervan B.T. 10. Ook bij den lieer de Blaecke de Ligny is den 31 mei, onder de letter F., eene gift van 5, en, heden, van B.eene van 5,20 ontvangen. Dat deze nog door anderen mogen opgevolgd worden is onze wensch in deze voor onze gemeente zoo donkere om Arnemuiden, den 1 Junij 1843. De ondergeteekende heeft nogmaals het genoegen dankbare melding te maken van de navolgende bij den Heer IF. vay Schalk Serléten behoeve der Weduwe L. Meulmeester, te Arnemuiden, ontvangene giften: den 29 mei, van S.L. 1, en van A.B.uit de collecte van U. zondag, N.kerk, 5. De zoo milde en liefderijke gittenwelke op eene enkele uitnoodiging van zoo vele menschenvriendenbewogen met het lot van waarlijk lijdendenzijn ontvangen hebben den ondergeteekende dan ook in staat gesteld, om in de eerste behoeften van dit ellendig huisgezin waar aan alles gebrek waste voorzien en mag hij met blijdschap betuigen dat de beide weduwen en het dochtertjewelke te voren in be denkelijk zieken staat verkeerden, aanvankelijk zijn hersteld teivvijl nog twee kindertjes lijdende zijn; zoodat deze giften, bij de toegediende geneesmiddelen, onder Gods zegen, niet weinig tot haar herstel hebben bijgedragen; weshalve dan ook die vrouwen, erkentelijk voor zoo vele blijken van.mensch- liev'endheid bij deze openlijk hare dankbaarheid toebrengen aan allen die haar met eene milde hand hebben gelieven te ondersteunen biddende dat Goddie de harten tot mildda digheid opwekt, den miiden gevers of geefsters, om Christus wilZijnen besten zegen verleene. C. J. BAARS, Secretaris. stand jghéden Namens bovengemeld Armbestuur II. W. HOGERHEYDE, Ontvanger. ATHENE den 12 mei. Men heeft hiermet een heden uit Londen aangekomen courier, voor onzen finantielen toestand gunstige berigten ontvangen. Uit eene vergelijking van ons budget met die van vroegere jaren blijkt, dat de inkomsten die in 1833 slechts 7,474,956 dr. beliepen, iri 1842 tot l4-A- i»23<5 gestegen waren; terwijl de uitgaven, welker be drag in 1836 de som van 16,593,000 dr. en vroeger nog veel meer bedroeg, in 1842 tot op 13,451,755 verminderd waren. Onlangs nog had men door bezuinigingen 1,020,000 dr. bespaard en men hoopte nog verdere verminderingen van uit gaven te kunnen daarstellen. KOPPENHAGEN den 23 utei. In ons budget voor 1843 zijn de inkomsten op i5>897»floo en de uitgaven 15,617,292 rijks-bancothalers geraamd zoo dat er een batig saldo van ruim 280,000 rbthalers overblijft. FRANKFORT den 27 mei. Den 20 dezer is de Iiongaar- schc landdag door Z. M, den keizer van Oostenrijk als ko ning van Hongarijeop de gebruikelijke wijze te Presburg geopend. Daarna zijn de koninklijke voorstellen voorgele zen. Bij dezeacht in getalworden onder anderen de middelen aan de hand gedaan tot wering van verdere buiten sporigheden bij de comitaats-vergaderingen en tot verbetering van den nationalen handel. Deze middelen omtrent het laat ste punt bestaan in verbetering der wegen van communica tie. Den 22 zijn HH. MM. de keizer en keizerin van Pres burg te Weenen teruggekomen. Berigten van de Turksche grenzen melden, dat prins Michaelde laatst afgetreden vorst van Serviezich naar Weenen begeven en later meer verwijderde gedeelten van Eu ropa bezoeken zal. Zijn opvolger, Alexandcr Georgewitsch, was den 17dezer nog niet naar Belgrado teruggekeerd, maar had uit het ontoegankelijk gebergte van Schumadva geschreven dat de bevolking van Servie hem niet dan door geweld zijne regten moest laten ontrooven. IVucsitsch en Petroniwitsch de raadgevers van laatstgenoemden prinshuichelden wel on derwerping aan de besluiten der Portemaar lieten inmiddels geene middelen onbeproefd om de bevolking tegen de familie Obrenowitsch en ten voordeele van den tegen woord igen regent op te zetten. De verandering Welke in hetTurksch ministerie heeft plaats gehad werkt nadeelig voor de plannen der ge noemde staatslieden. Overigens wordt de val van Sarim- effendials eene nederlaag voor de Engelsche diplomatie, waar mede hij zich naauw verbonden had aangemerkt. KEULEN den 24 mei. Heden middag, even na twaalf ure, wierp zich een ambachtsman van het hoogste punt van den zuidelijken domtoren, welke 180 voet hoog is. Toen de metselaars liet werk verlietenzagen eenigen eenen -man aan de noordzijde des torens op een vooruitstekend steenblok zitten. Algemeen was de verbazingen spoedig hadden zich duizende menschen verzameldwelke in stomme verwachting naar den vermetele opzagen tot dat dezenog met de reg- terhand hen naar beneden groetende zich met den rug van den muur afliet en langzaam digt langs den muur naar be neden viel. Een schreeuw van schrik rees ouder de menigte op velen vielen in onmagt. De ongelukkige- kwam 'geheel verbrijzeld en verscheurd naast den hoofd-ingang des doms ter aarde. Voor 900 veel wij weten is dit het eerste onge luk van-dien aard', hetwelk bij den-domtoren plaats-vond. PARIJS den 29 mei. De prins van Joinville Is den 27 maartin zeer goeden welstandte Rio-Janeiro gearriveerd. Nadat de heer Guizot den geheelen morgen drukke con- ferentien met verscheidene vreemde diplomaten gehouden had hebben zich al de .ministers heden ten 12 ure naar Neuilly begeven 0111 deel te nemen aan een kabinetsraaddie door den koning gepresideerd is. De jongste gebeurtenissen in Spanje geven ongetwijfeld aanleiding tot deze buitengewone drukte hoedanige men ook bij de Engelsche ambassade op merkt, van waar somtijds twee of drie couriers op denzelf- deu dag worden afgezonden. In verband hiermede wil men opmerkendat de bezoeken der voormalige regentes Maria Christina ten hovë thans veelvuldiger zijn dan ooit. Een der dagbladen behelst hef volgende Men verzekertdat de regering brieven uit China ontvan gen heeft, welke behelzen dat de keizer voornemens is aan de Franschen onmiddelijk toegang tot zijn rijk te verleenen even als hij ten opzigte der Engelsche gehandeld heeft. en £evo'ge van deze tijding zal eene scheeps-divisie naar die wateren worden afgezonden onder het kommando van eencontre-admiraal, waaruit men besluit, dat zij uit ver scheidene fregatten en andere oorlogschepen zal bestaan. Deze expeditie zou de plannen der Fransche fabrijkanten zeer goed te stade komen zij zouden stoute speculatien kun nen wagendaar China stellig voor hen geopend zou zijn en hun handel aldaar door eene aanzienlijke magt zou worden beschermd." Vroeger is meermalen van gedenkschriften gesproken met wier zamenstelling Z. M. de koning der Franschen zich sedert geruimen tijd zou bezig houden. Thans willen som migen wetendat zij bereids gedurende de ballingschap van 'dien vorst in Zwitserland aangevangen zijn; dat hij, naeeni- ge jaren achtereen door staatszaken in het vervolgen daarvan belet te wezen, thans weder één uur van eiken dag daaraan toewijdt, en eindelijk, dat hij, in eenoiografischtes tament, zijne familie de verpligting heeft opgelegd om die niet voor 50 jaren na zijn afsterven in het licht te geven opdat alle personen, over welke hij in die gedenkschriften zijn oor deel uitspreektvóór de uitgave van het tooneel der wereld zouden zijn verdwenen. Ten gevolge eener onlangs gedane telling is gebleken dat het getal paarden in ai de departementen van Frankrijk nagenoeg 3,100,000 bedraagt, Te Boulogne is onlangs weder eene nieuwe wijze van smokkelen ontdekt, waarvan de smokkelaars zich reeds een geruimen tijd hadden bediend. Des nachts werden er door visschers in stilte blikken doozen op het strand geworpen, waar in zich allerlei koopwaren bevonden. Deze doozen waren ge heel beschilderd en in den vorm van steenen, door de zee opgeworpen. Des morgens bragt men dezelve gemakkelijk binnen Boulogne. In bijzondere berigten uit Madrid, van den, 21 wordt het volgende gemeld Het nommer van de Gazeta (het regeringsblad) van de zen morgen behelst twee belangrijke artikels: dg minister van finantien, de heer Mendizabalbeveelt de teruggave der schatting van drie millioen die de stad Barcelona ten gevol ge der laatste aldaar voorgevallene gebeurtenisheeft moeten opbrengen, en de minister van biiinenlandsche zaken maakt van zijnen kant eene circulaire openbaar die de belofte eener algemeene amnestie inhoudt. Dit staat nagenoeg gelijk met de ten uitvoerlegging van hét programma van het laatste ka binet. Er is een gerucht in omloop geweest, dat de minis ter van oorlog zijn ontslag heeft ingediend dit gerucht vor dert voor alsnog bevestiging. Men weet alleendat de wijze, waarop hij bij het verlaten van het congres bejegend is, hem diep getroffen heeft. Terwijl het nieuwe ministerie eensgezindheid predikt, maakt het vorige kabinet door de Eco del Comerciodeszelfs orgaande allerhevigste en bijna oproerige artikels openbaar. Overigens heerscht heden hier eene volmaakte rusthet stierengevecht, dat 'dezen dag heeft plaats gehad, is onge stoord afgeloopen, en het publiek, dat zoo veel smaak heeft in dergelijke schouwspelen scheen daarin veel genoegen te scheppen. De cortes zullen den 27 weder bijeenkomenen jjien zegt, dat de heer Mendizabal diegene der ministers is, die het meeste vertrouwen schijnt te koesteren op het erlangen eener meerderheid in de kamer. Op last van de hooge overheid hebben de muzijk-korp- sen van de hier in garnizoen liggende regemeuten eene sere nade aan den regent en aan de leden van het nieuwe kabinet gegeven. Dit heeft ten doel om de uitwerking te matigen van de serenadesdie uit vrije beweging aan de heeren Olo- zaga en Lopez gegeven worden." Ter beurze liep het gerucht van zeer slechte tijdingen uit Spanje. De ontbinding der cortes werd als zeer stellig aan gekondigd. Een der groote speculanten die gewoonlijk goed onde'rrigt ishééft daarvan zoo als men zegtmededeéling

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1