MID D E t,B U R.G'S CH M. Hf*. 65. Boüdfèrtliig 1843. a-A 1 Juiiïj. BESTUREN en AMÏNISTRAIIEN. J3cfecnbm;ifeu?g. NI EU WSTÏj" 1MN€ EN. Jranferijfc. iDutisicitlAttb. CSrórt-^citfcujc. Sir flobert Peel. Het PROVINCIAAL GEREGTSIIOF in ZEELAND maakt bij deze bekend, dat de Kamer, weike, overeenkom stig art. 17 der Wet op de Regteiiijke Organisatie en liet beleid der Justitie en art. 11 van het Reglement op de wij ze van Eeds-allegging enz., vastgesteld bij Zijner Maje steit® besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad 110. 36), gedurende de Vakantievan den 1 juljj aanstaande toten met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast -zal zijn met de af doening van spoed vereh.chende utke» en van Strafzaken hare gewone Teregtzittingen zal houden op de navolgende dagen te weten Zaterdag den 1 Julij. Maandag den 3 Juin. Zaturdag „15 Maandag „.17 Zaterdag 29 Maandag „31 Zaturdag 12 August. Maandag 14 Augustus. Zaturdag 2 <5 Maandag 28 telkens aan te vangen des voormiddags te tien ure en dat overzulks de eerste gewone Regtdag voor Burgerlijke zaken na de Vakantie zal zijn Bingsdag den 5 September dezes jaars. Middelburg, den 30 Mei 1843. Op last van den ïlove, De Griffier A. VRÉKE. De COMMISSIE Van LANÜBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voor- diagten mogten willen doen of hierbij eenigzins belang heb ben dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij tc Middelburg, op Maandag den 19 Junij 1843, des voormiddags ten io ure. Middelburg, den 31 Mei 1843. W. Pu. VIS, Secretaris der Commissie. Het BRITSCII VICE-CONSULAAT voor de Provincie Zeeland is verplaatst uit de Bogaardstraat naar de Heeren grachtWijk M. No. 17. Middelburg, den 1 junij 1843. Verslag der fomralssie l-OOV VOOR WERK. De COMMISSIE Loo\i voor Werk uit de Courant van 27 dezer ontwaard hebbende, dat bijna op hetzelfde uur als waarop zij den 31 dezer voornemens was het verslag harer werkzaamheden, gedurende den afgeloopcn Winter,"uit te brengen mede zal plaats hebben eene Prijsuitdecling door de Directie der alhier gevestigde Industrie-School -, heeft daarom gemeend het geven van haar verslag te moeten uitstellen tot op Vrijdag den 2 Junij aanstaande des middags ten één ure. Onder kennisgeving daarvan wordt een ieder daarin be langstellende uitgenoodigd bij het geven van hetzelve verslag hetwelk in de Luthersche Kerk bepaald blijft, wel te willen tegenwoordig zijn terwijl tevens nog wordt herinnerd dat de toegang daartoe vrij zal zijn, en dat, ingeval iemand'wen- schen mogt zich vooraf van eene plaats tc voorzien men Zich tot dat einde kan aanmelden bij den Koster van ge noemde Kerk. Middelburg, den 25) Mei 1843. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. H. REKKERSecretaris. FRANKFORT den 25 mei. IIIIMM. de keizer en kei zerin van Oostenrijk hebben dep 18 dezer, met eene stoom boot, de reis van Weenen naar Presburg aangenomen, 0111 er den Hongaarschcn rijksdag te,openen. Prins von Matternich en de minister graal von Kolom-at vergezellen den keizer der waarts. Een gedeelte van het corps diplomatique heeft zich nieue naar Presburg begeven. LONDEN den 27 mei. De 24ste verjaardag der koningin is den 21 dezer overal met belangstelling gevierd. Een amendement, door lord J. Russell in het huis der gemeenten voorgesteld, tegen het ontwerp van een vast in komend legt op koten en meel uit Canadais met 203 tegen 5>4 stemmen verworpen. Uit mcdedeelingen aan de beide huizen gedaanis ge bleken, dat de beeren D. en M. (ïConnelllord I-rcnch en nog vijf anderen, door de uitvoerende magt in Ierland, als leden van het -vredegeiegt zijn ontzet, uit hoofde hunner deelneming aan oproerige bewegingen. -r~ De R. K. aartsbisschop van Dublin Murray heeft in een zeer bezadigden brief ontkend dat hij de minste goed keuring aan de woelingen ter verbreking van de unie had ge hecht, en tevens hierbij de verklaring van dr. Higgins vve- flerlegd dat alle geestelijken der R. K. kerk in Ierland de herroeping der unie zouden begunstigen. Te Manchester hebben ernstige twisten tusschen de mi litairen, ondersteund door het gepeupel, aan den eencn cn de politie aan den anderen kant plaats gegrepenwaarbij niet minder dan 33 personen zijn in hechtenis genomen. De algemeene vergadering der kerk van Schotland heeft, in hare zitting van den 24 dezer, verklaard dat al de leeraars en oudei lingenwelke tot de afgescheidene kerk zijn overge gaan, opgehouden hebben leeraars en ouderlingen der kerk v an Schotland te wezen dat hunne plaatsen, als vacant moe ten worden beschouwden dat ten spoedigste tot de vervul ling daarvan zal worden overgegaan. PARIJS den 27 mei. De kamer der afgevaardigden heeft het ontwerp van wet op de voor Algiers aangevraagde sup pletore en buitengewone credieten, met eene meerderheid van 181 tegen 70 stemmen, aangenomen. Men bemerkt in dit ont werp eene vermeerdering van 300,000 fr. ten behoeve van de haven van Algiers. De commissie belast met het onderzoek der wet op de naar Frankrijk uitgeweken vreemdelingen heeft rapport uit- gebragt, waaruit blijktdat hun getal thans ongeveer 16,000 beloopt, namelijk ruim 10,000 Spanjaarden, nagenoeg 5000 Polen, 790 Italianen en ruim 300 Duitschers. Eenparig stelt de commissie voorde bestaande bepalingen omtrent de vesti ging van woonplaats voor het volgend jaar te hernieuwen. lieden zijn alhier de brieven en dagbladen uit Madrid ontvangen, van den 20. Plet blijkt daaruitdat het nieuwe kabinet, en in het congres en door de bevolking, op eene zeer ongunstige wijze ontvangen is. Bij de verschijning van de ministers Becerra en Hoyos in het congres deden zich luide kreten van misnoegen hooren en de laatstgenoemde was j genoodzaakt de zaal te ontruimen,, op grond dat hij geen lid der kamer wasen men van zijne benoeming nog geene offi ciële kennis droeg. Overigens heeft dit verschijnen der mi nisters in hef congreszonder dat hetzelve van hunne benoe ming behoorlijk verwittigd was, nog tot vele scherpe uitdruk kingen tegen het nieuwe kabinet aanleiding gegeven tot dat ten laatste de beer Becerra, op grond van art. 49 van het reglement-, het woord vorderde, en voorlezing deed van een besluit van den regenthoudende schorsing van de bijeen komst tot den 27 dezer. Krachtens dit besluit is de president wel genoodzaakt geweest de zitting op te heffen. Bij het verlaten van de vergaderzaal zijn daarop de minis ters door het volk hetwelk rondom het paleis van het con gres verzameld waszeer slecht ontvangen geworden. Be dreigende kreten hoorde men van alle kantenen er werden zelfs steenen op hen geworpen. De houding van de natio nale garde, en de gestrengheid van het bestuur, hebben aan dit begin van opstand een 'einde gemaakt. Men vreest intus- schen niet voorde rust van de hoofdstad, omdat groote maat regelen van voorzorg genomen zijndoch het is duidelijk gebleken dat het nieuwe kabinet niet populair is. De heer Mendizabal is wijsselijk uit de vergadering geble ven. Van allen is hij wel het meeste in haat en het is niet onwaarschijnlijk dat zijn Leven gevaar zou gcloopen hebben. Reeds heeft het volk de portieren van zijn rijtuig met steenen ingeworpen, en op het vernemen van zijnen naam onder de lijst der nieuwe ministers werd van de tribunes van het con gres luidkeels geroepen De deur uit met den dief!" 's GRAVENPIAGE den 29 mei. In de zitting van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van heden isna het voor lezen der notulen eene korte woordenwisseling ontstaan be trekkelijk het verlangen van eenige leden die uitdrukkelijk in die notulen wilden hebben opgeteekend dat zij zich met het besluit der Kamer omtrent de wet tot regeling van 's Rijks openbare schuld niet hebben vereenigd. Plet aantal dier leden bedraagt thans 13. Vervolgens is ingekomen eene koninklijke boodschapten geleide van een wets-ontwerp tot wijziging van de instructie voor de algemeene rekenkamer. Dit ontwerp is aan de af- deelingen verzonden. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over de beide wets-ontwerpen tot wijziging der bepalingen in het burgerlijk wetboeken inliet wetboek van burgerlijke regts vordering',, be trekkelijk boedelscheidingen rakende minderjarigen. De hee- reir Komme de Boeker, Lu zacden TexWarinvan Dam van IsseltNedermejer van Rosenthal en Uitwerf Sterling hebben daarover het woord gevoerd. Deze sprekers hebben in het algemeen de wenschelijkheid en zelfs de onont beerlijkheid der voorgedragene wijzigingen toegestaan. De heeren Luz-ac en War inofschoon op dit punt van hetzelfde gevoelen hebben in den vorm dezer wetten een overwegend bezwaar tegen hare aanneming gevonden. Nadat Z. Exc. de minister van justitie de beide ontwerpen had toegelicht en verdedigd is het eerste daarvan aangenomen met 46 tegen 2 en het tweede ontwerp met eenparige stemmen. Tegen heb ben gestemd de heeren Luzac en Warin. Vervolgens hebben de beraadslagingen plaats gehad over het ontwerp van wetbetrekkelijk de wijziging der heffing van de regten van doorvoer. De heer van Rijckevorsel heeft be zwaren tegen deze wet aangevoerddoch tevens verklaard dat hij daaraan zijne stem niet zal weigeren onder anderen ook om een bewijs te geven dat hij geenszins behoort tot eene stelselmatige oppositie en den tegenwoordigen minister van finantien wiert hij hoogachtgaarne voortdurend al zijne krachten zal zien aanwenden tot verbetering van den finantië- len toestand van ons land. De lieer van Goltsteiu heeft zich tegen de wet verklaard, doch is insgelijkiVaangevangen met het openlijk brengen zijner hulde aan den tegenwoordigen minister van finantien. De heer Hooftdie mede de wet afkeurde, heeft'gezegd- dat hij Z. Exc. den minister met innig gevoel van blijdschap' weder te midden der vergadering zag verschijnen, en daarin een bewijs ontwaarde dat die staatsman voortdurend zijne tracht aan de zorg voor 's Rijks belangen zoude wijden. De heeren Miohiels van Verduynen van Hoorn van Btirg-hvan Reciteren en den Tex, hebben vervolgens nog voor'en de hee ren Nederme jer van Rosenthal en van Dam van Isselt tegen de wet gesproken. Z. lixc. de minister van finantien heeft daarop het ontwerp toegelicht. In den aanhef zijner rede verklaarde hij zeer ge voelig te zijn voor de betuigingen van persoonlijke belangstel ling, die hij heden had mogen ontvangen, doch gaf tevens doelende op een gezegde van den heer Ilocft, te kennen, dat' zijne tegenwoordigheid in de vergadering niet wei als een be wijs kon worden aangemerkt, dat het hem mogelijk zou zijn in zijne tegenwoordige betrekking voortdurend zijne krachten ten dienste van Koningen Vaderland aan te wenden, en dat dit eene zaait betrof van dien aard, dat daaromtrent niet dan na bedaard overleg kon worden beslist. De wet is aangenomen met 42 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Warin, Nedermeijer van Rosen taalvan Dam van Isselt, Hooft, van Goltsteiu en Bareel van Hoge landen, 1 en slotte is de bijeenkomst der Kamer verdaagd tot kort na Pinksterenop een nader te bepalen dag. AMSTERDAM den co mei. Heden was de eerste gere gelde beursdag sedert het bekend worden van de verwerping der convers,e-wet door de Tweede Kamer der Staten-Gene raaien dus ooi kan heden eerst met eenigen grond dc graad van invloed afgemeten wordenwelke die gew'igtige gebeur tenis op de prijzen onzer binnenl. fondsen heeft uitgeoefend. Die invloed was niet zoo geheel nadeelig als men zich uit dé aanvankelijke omzettingen ter effecten-societeit had voorge steld. De integr. die in den eersten schrik tot 53 gevallen waren, vonden heden veelvuldige koopers en blijven vergelij kenderwijze tot hunne verlaagde noteringen tamelijk gezocht. MIDDELBURG den 30 mei. Men verneemt, dat Z. K. H. 1 rins Ilendtik, welkevolgens bekomene aanschrijving heden te V lissingen gewacht werdin de afreis naar Zeeland ver- hinderd is geworden, door eene plotseling opgekomen onge steldheid van H. M. de Koningin, ten gévolge waarvan hoogstdeszelfs overkomst tot 11a Pinksteren" zoude zijn uit gesteld. Met het schip Hu go Grotiuskapitein Glazeher, te Brouwershaven binnen is de. generaal-majoor Eloutraad van Neêrlands-Indie, met verlof uit Java hier te lande aan gekomen. Even als vroeger heeft de heer dr. Mensertoculist van Amsterdam, bij zijn verblijf in Zeeland, zoo door zijne gelukkig- volbragte oog-operatien en bewijzen van zijne be reidvaardigheid voor de arme en behoeftige ooglijders' zich de algemeene achting waardig gemaakt, waarvoor dê wel- denkenden en bereids gehoipenen dezen verdienstelijken Ne- derlandschen oogarts bij het verlaten van deze provincie ook eene gepaste erkentelijkheid hebben betoond. Wij vernemen, dat, aangezien nog zoo velen zijne hulp hebben ingeroepen' de heer Mensert het voornemen heeft, om nog dit jaar, en wel in cie maand julijandermaal hier te komen en alsdan weder eenige dagen denkt te vertoeven. Burgemeester en wethouders der stad Delft, als daar toe behoorlijk gemagtigd, zullen, op den 1 julij aanstaande, ten raadhuize van genoemde stad, in het openbaar, tot af braak, verknopen den toren van de Gereformeerde oude kerk, van deszelfs spits af tot aan den doorgaandeii band onder dé galmgatenmet de zich in denzelven bevindende twee kapi tale klokkenwaarvan de grootste geschat wordt op een ge- wigt van p. m. 9000 Ned. pondon, liet uurwerk enz. Den 22 heelt men te Maastricht brand in de brieven bus van liet postkantoor aldaar gestichtwaardoor verschei dene brieven zijn vernield of beschadigd. Bij een telegrafisch berigt, uit Toulon te Parijs ontvan gen wordt uit Algiers den 23 gemeld dat, volgens het schrij ven van den hertog van Aumale uit zijn kamp van Chabou- nia de smala van Abd-el-Kader was veroverd en geplun derd, en de soldaten die dezelve geleidden gedood of op de vlugt gejaagd. Vier vaandels, een kanon twee affuiten een groote buit van volk en vee waren in de magt der Fran- sclien gevallen. Gemelde prins moest den 22 te Boghar aan komen zijne kolomie zoude het veroverde naar Mitidjah voeren. Deze uitstekende staatsman is de oudste zoon van een rijk fabrijkant uit Lancashire; hij is geboren in 1788 in Tam- wortlizoo ik mij niet bedrieg in Staffordshirewaar zijn vader den zetel van zijne handelszaken had gevestigd. Deze laatste, uit eene arme en onbekende familie geboyen had de nieuwste uitvindingen der industrie in het spinnen van katoen met voordeel weten aan te wenden hij rigtte te Tamworth uitgestrekte spinnerijen opwaarbij hij tot 15000 werklieden bezig hield. Hij stierfin 1830, een vermogen nalatende dat op meer dan 30 milli.o.en gulden geschat werd. Verre van zijne ai komst te verloochenen, roemt sir Robert Peel daarop

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1