MIDDELBURGSCHË COüRANf IV. 61. Dingsdag 1843. 30 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIE». NIEUWSTIJDINGEN. rt XBiittslcrtc wan Jfinauctcn. ÜUbcvUtnb^cftc 45aMbcl-IHa.ttschrtpjjij. SDuitödtlémb. JVawfcvijk. ^Ubevlanben. De abonnem e nts-p rij s dezer Courant is ƒ2,75 yoor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huweliik*- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zes regels 1, 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet Advertentie het Regt van Zeeel (35 ets.) moet worden betaald. op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener 'gt van Aefföl (35 cts.1 moet worden hetanld De AGENT van den Algemeenen Rijk.skas.sier Hoofdplaats Middelburg adverteert, dat met 31 dezer en gedurende zijne afwezendheid ingevolge verleende autorisatie van Zijne Exc. den Minister van Fiuantien zijne functien zullen worden waar genomen door zijn' Boekhouder den Heer II. L. Fermeyle Broeder. Middelburg, den 30 Mei 1843. MIRANDOLLE. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zee land zal hare gewone ZOMER-VERGA DERING houden binnen Middelburgin de Abdijop Woensdag, den 21. Junij 1843, des voormiddags te elf uren zullende op Donderdag den 22. dier maand, des morgens te acht uren, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelke met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eenc authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 29. Mei 1843. ADR. P. van DEINSE. Secretaris. De DIRECTIE der INDUSTRIE-SCHOOL adverteert, dat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben Woensdag- den 31 Mei, des middags ten haf-één ure, in het Lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij waarvan de ingang is bezijden de Poort aan dc Balans. Verslag der Commissie LOOIV VOOR WERK. De COMMISSIE Loon voor Werk uit de Courant van 27 dezer ontwaard hebbende, dat bijna op hetzelfde uur als waarop zij den 31 dezer voornemens was het verslag harer werkzaamhedengedurende den afgeloopen Winteruit te brengen mede zal plaats hebben ccne Prijsuitdeelirig door de Directie der alhier gevestigde Industrie-Schoolheeft daarom gemeend het geven van haar verslag tc moeten uitstellen tot op Fr ij dag den 2 Junij aanstaande, des middags ten één ure. Onder kennisgeving daarvan wordt een ieder daarin be langstellende uitgenoodigd bij het geven van hetzelve verslag, hetwelk in de Luthersche Kerk bepaald blijftwel te willen tegenwoordig zijn; terwijl tevens nog wordt herinnerd, dat de toegang daartoe vrij zal zijn, en dat, ingeval iemand wen- schen mogt zich vooraf van eene plaats te voorzien men zich tot dat einde kan aanmelden bij den Koster van noemde Kerk. b Middelburg, den 29 Mei 1843. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, President. H. REKKERSecretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Donderdag den 29 Junij 1843, ip>5°7 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, 1 200 Kisten DITO J te otterdam DITO Amsterdam. - - Dl 10 Middelburg Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 27 Mei 1843. DE CLERCQ, waarnemend President. KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. 200 24,683 Kranj. en Kanass. 2,695 Dito FRANKFORT den 23 mei. Bij ukase van den 8 dezer heeft de keizei van Rusland eene nieuwe geldleening, ten be drage van 8 millioencn zilveren roebels, onder den naam van derde 4 pets. leening," gelast, tot dekking van de in het jaar 1844 te maken kosten voor den ijzeren weg van Peters burg naar Moscouen het te gelde maken dezer leening opge dragen aan het huis Stieglitz. De dezer dagen verspreide geruchten omtrent eene bij zondere alliantie tusschen Rusland en Frankrijk worden van goederhand als geheel ongegrond tegengesproken. Tusschen de beide kabinetten heerscht steeds de vroegere koelheid. Daar entegen beijvert men zichom het verbond tusschen de zoo genaamde Noordsche mogendheden te versterken. LONDEN den 23 mei. De beraadslaging van het huis der gemeenten over de ministeriele voordragt betreffende den in voer van tarwe uit Canadais gisteren afgeloopen. Het ont werp is aangenomen met 344 tegen 156 stemmen, en derhal ve met eene aanzienlijke ministeriele meerderheid. In eene vooraf bij den minister Peel gehoudene bijeenkomst van een aantal voorstanders van het bewindonder welke de voordragt een groot misnoegen had verwektis het den minister gelukt, om den tegenstand, dien hij ten dezen van zijne partij onder vond te breken, en alzoo het gevaar, dat het bewind thans bedreigde af te wenden. Deze door het ministerie behaalde overwinning heeft ter beurze gunstig gewerkt. Volgens aan het lagerhuis overgelegde statenbedraagt het geheel der sommentot het voeren en voleindigen van den oorlog.in China uitgegeven 4,215,413 p. st. en daar entegen het geheel van die "sommen welkevolgens de geslo ten traktaten, bereids ontvangen of nog te innen zijn 5,787,504 p. st. De sedert lang gevreesde scheuring der kerk van Schot land heeft eindelijk plaats gegrepen. Nadat 169 predikanten en ouderlingen zich aan de algemeene vergadering onttrokken, en eene vergadering der vrije Presbyteriaansche kerk gevormd hadden hebben ongeveer 300 andere predikantenwelke geene leden der eerstgenoemde vergadering warenmaar door welke het bewust protest mede geteekend waszich onmidde- lijk met hen vereenigd. Dr. Welsch de moderator, heeft, bij den aanvang der algemeene vergadering, een nieuw pro test gelezen waaronder zijne handteekening de eerste voor komt en in hetwelk de redenen der afscheiding uitvoerig ont wikkeld worden. Deze redenen bestaan hoofdzakelijk hierin dat de kerkelijke vergaderingen en de leden daarvan in de uitoefening hunner geestelijke functien door de burgerlijke geregtshoven kunnen belemmerd worden met name in de toe lating tot het heilig dienstwerk in de benoeming van leeraars op plaatsen waar daaraan behoefte bestaat, en in de vrije uit oefening der censuur over leeraars en gemeenteleden; al het welk de "onderteekenaars van het protest als strijdig beschou wen met de grondbeginselen der kerk met hunne wijze van beschouwing van Gods Woord en met de vrijheden der Chris tenen. Deze gewigtige kerkelijke zaken hebben in beide huizen aanleiding tot vragen aan de ministers gegeven waarop dóór den graaf van Aberde en en sir J. Graham geantwoord is dat men volgens de wetten zou handelenmaar tevens acht slaan op alle middelen welke de erkende algemeene vergade ring mogt voorslaanom aan de bestaande moeijelijkheden in de kerk van Schotland een einde te maken. PARIJS den 26 mei. De kamer der afgevaardigden beraad slaagt sedert eergisteren over de door het gouvernement aan gevraagde buitengewone credieten voor Algerie. Even als in vroegere jaren zijn ook thans weder bedenkingen in het midden gebragt, of het niet beter ware die volkplanting ge heel te verlatenof zich althans slechts tot het bezetten van het kustgedeelte te bepalendoch heeft het gevoelen van diegenen welke de bezetting op den tegenwoordigen voet wil len volhoudenen die zich ten aanzien- dezer bezetting de beste vruchten van de toekomst voorspellen, de overhand be houden. Gisteren zijn reeds de algemeene beraadslagingen ten einde geloopen en de meeste hoofdstukken afgehandeld zoo dat heden nog slechts moeten gestemd worden de ge vraagde sommen voor de verbetering der haven van Algiers en die voor de andere bezette zeeplaatsen op de Afrikaansche kust. Gisteren liep het gerucht, dat er zeer slechte tijdingen uit Algiers ontvangen waren dat de generaal Baraguay tPHil- liers in een gevecht met de Arabieren door de inlandsche kavallerie was verlaten geworden en zich met zijne Fransche ruiters had moeten doorslaan. Het ministeriele avondblad de Moniteur Parisien, verklaart heden die geruchten voor ongegrond, daar de Afrikaansche post van den 15 nog niet aangekomen wns. Uit verschillende ooyden van het rijk komen kïagten in over de aanhoudende plasregens en de nadeelen daardoor aan de veldgewassen toegebragt. Alhier zijn thans aangebragt de gewone berigten uit Madrid van den 20 welke de telegrafische tijdingmet be trekking tot de Spaansche ministeriele verandering, in allen deele bevestigen. Deze gebeurtenis had een aanmerkelijken indruk te weeg gebragt en de gemoederen schenen in Madrid niet weining opgewonden te zijn. Men bespeurde zelfs hier en daar zamenscholingen onder de bevolkingdoch tot dus ver waren er geene pogingen aangewend om de rust op eene ernstige wijze te verstoren. Ter voorkoming van onheilen waren echter de noodige maatregelen genomen. Welken loop de zaken alsnu zullen nemen is nog met geene zekerheid nate- gaan. Onder de nieuwe ministers worden, behalve de heeren Gomez Becerra en Mendizabalnog de heeren Hoyoz Gomez de la Serr.a en Cuetos genoemd. Daar de meerderheid der gedeputeerden wel waarschijnlijk geenszins op de hand van het nieuwe ministerie zal zijn, hou den sommigen het voor niet onmogelijkdat de bewindslie den welligt niet door dezelve gemagtigd zullen worden tot het heffen der belastingen op den bestaanden' voet. s GRAVENHAGE den 25 mei. In de gisteren gehoudene avondzitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn de beraadslagingen over de wet tot regeling van 's Rijks open bare schuld voortgezet. De heer Scheers van Ilarcncarspel heeft dat ontwerp be stredenvooral ook uit het oogpunt der daarbij voorgestelde kapitaalsverhooging der schuld en het nog niet verzekerd zijn der vereischte bezuinigingen. De heer van Hoorn van Burgh heeft mede bezwaren tegen de wet ontwikkeld. Hij achtte eene rentevermindering van 5 op 4! pet. zonder kapitaalsverhooging wenschelijker, dan de thans voorgesteldedoch verklaardedat hij tegen de af lossing der schuld aan de Handelmaatschappij geene bedenkin gen hadmaar zelfs meendedie in het belang van handel en nijverheid te mogen aanbevelen. De heer van Panhuys heeft de wet bestreden, omdat die, zijnes inziens, niet voldeed aan de belofte, in haar opschrift vervatnamelijk van tot geheele regeling van 's Rijks, finan- tie e aangelegenheden te strekkenen omdat hij voor de over- groote vermeerdering van het kapitaal der schuld terugdeinsde. Ov lnj verklaarde zich voor eene eenvoudige conversie van 5 op 4ï pet., en was niet overtuigd, dat zulk eene verwis seling niet zou kunnen gelukken. De heer van Akerlaken heeft de kapitaalsvermeerdering der schuld verdedigdook door zich op het voorbeeld van een bijzonder persoon te beroepen, wiens geldmiddelen zich in soortgelijke omstandigheden als die van het Rijk bevonden. Hij heeft voorts door uitvoerige becijferingen aangetoond, dat bij de aanneming van dit plan en bij het invoeren der toege zegde bezuinigingen het evenwigt tusschen 's Rijks ontvang sten en uitgaven kon worden hersteld. De heer JVarin heeft zich tegen de wet verklaard, voorat ook op grond, dat de Kamer kracht moest toonenen het ministerie nopen tot liet voorleggen van meer afdoende reke ningen wegens 's Rijks geldmiddelen en tot minder ingewik kelde maatregelen. Tevens heeft hij verklaard op één punt met het ministerie in te stemmen, namelijk, dat rentevermin- deriiig der schuld, met kapitaalsverhooging gepaard, geen overwegend bezwaar oplevert, en de betrekkelijk voordeeli- ger plaatsing of hoogeren prijs van schuldbrieven tegen la<re rente betoogd. 0 Tegen 11 ure des avonds zijn de beraadslagingen verdaagd tot morgen, vrijdag^, des voormiddags ten xi ure. 's GRAVENHAGE den 26 mei. In de ochtendzitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, hebben de heeren van den Bosch, Mutsaers en Backer voor, en'de hee ren Bru.ceTromp en Anemaet tegen de wet tot regeling van s Rijks openbare schuld het woord gevoerd. De zitting is aangevangen met het geven van inlichtingen door Zijne Exc. den minister van finantien omtrent onderscheidene punten be trekkelijk den ouden achterstand en de laatste Staats-rekenin- gen- Ge beraadslagingen zullen dezen avond worden voort gezet. In de heden avond voortgezette zitting heeft de heer Buma de voordragt bestreden. De heer van Rosenthal heeft in eene uitgewerkte redevoering te kennen gegevendat hijin de tegenwoordige omstandigheden zijne stem aan het voor stel niet mogt weigeren. Ook de heer Nederburgh heeft zich in liet voordeel der wet verklaard. De heeren van Dam en van Nes hebben op nieuw hun reeds uitgebragt ge voelen verdedigddesgelijks de heeren van Rijchevorsel en Warm. Ook de heer Schooneveld heeft op nieuw zich voor de wet verklaarden na een kort antwoord van den heer Trompis de verdere beraadslaging uitgesteld tot morgen ochtendals wanneer Z. Exc. de minister van financien de voordragt zal verdedigen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ingekomen een adres van den heer D. B. Adriau alhier, houdende, naar zijne meening, een afdoend, aanne melijk en uitvoerbaar redmiddel voorde finantien deslands. Verzonden aan de commissie tot de verzoekschriften. Heden is de raad van ministers vergaderd geweest. Men verzekertdat daarin onder anderen geraadpleegd zou zijn ge worden over de aan de Kamers voor te stellen wetten tot het invoeren van onderscheidene bezuinigingen en vereenvoudigin gen ter voldoening aan de deswege in de laatste dagen aan de Tweede Kamer gedane toezeggingen. Z. M. de Graaf van Nassau is heden morgen naar het Loo vertrokken. UTRECHT den 22 mei. Heden morgen heeft het hof uit spraak gedaan in de zaak van den zilversmid Leeflang en huisvrouw beschuldigd van geldsnoeijerij en den eerstge- noemden eerloos verklaard met veroordeeling tot zes jaren tuchthuisstrafdoch zijne vrouw vrijgesproken. GOES den 26 mei. Hetgeen men zelden hoort, hoort men thans. De landlieden zonder uitzondering spreken hunne tevredenheid uit over het jaargetijde over de vruchtbaarheid van den grond, den groei van gras en van alle veldgewassen. Wat wij vroeger mededeelden van de wintervruchten geldt 1 ook thans van het zoraergezaai't welk door den telkens-val-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1