MIDDELBURGSCIIE COURANT. Zaturdag m 1843. 27 Mei. BESTUREN cii ADMINISTllAT1EN. NIEUWSTIJDINGEN. Publicatie 2D»iitscftt/ittb. JVaufertjk. Sclgie. ilcbcvlanbcu i De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars en voor iederen regel daarboven 22 cents. De inzending der Advertentien behoort te'geschieden des morgens vóór 10 ure indien men Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Ailwapluritia Kaf I? O rr t- 71 /OP U dezelve ia het eerst uit te ^even nummer wil geplaatst hebben Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Ilun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het Suppletoir Kohier No. ro, van de Personele Belastingvoorliet Dienstjaar 184J, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatom na bekomene kennis geving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat de be zwaren welke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden 11a heden behooreu te worden ingediend. En opdat de belanghebbende hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRJJPSKERKË. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, ,)0 A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb benden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 3 Junij aanstaande, en dat op dien dag, bij gelegen heid dier Kermisnaar den RING zal worden gereden. Sint-Laurens c. a.den 26 Mei 1843. Burgemeester en Assessoren der Gemeente Voornoemd HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie van dezelve P. van de GRAFT, Secretaris. De ARRONDISSEMENTSIJKER te Middelburg her innert de belanghebbenden, dat, tot het doen der IJktournée, het Kantoor voor den Herijk der Maten en Gewigten met Za turdag den 3 Junij aanstaande zal gesloten zijn en tevens wat de orde der aan te bieden voorwerpen betreftaan de bepalingen vervat in de Publicatie van Hun Edel Achtbare Burgemeester en Wethouders dezer Stad, van 21 april jl. De Arrondissements-IJker voornoemd J. TIELEMAN. De DIRECTIE der INDUSTRIE-SCHOOL adverteert dat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben Woensdag- den 31 Mei, des middags ten hatf-één ure, in het Lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij waarvan de ingang is bezijden de Poort aan de Balans. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON FOOR JVERK berigt door dezedat het openbaar Verslag harer werkzaam heden gedurende den afgeloopen Winterzal worden gedaan op Woensdag den 31 Mei aanstaande, des middags ten één uur, in de Luthersche Kerk alhier; een ieder uitnoodigeade door bijwoning van hetzelve, van zijne belangstelling in voorschrevene Inrigting te doen blijken terwijl verder nog wordt bekend gemaakt, dat de Commissie besloten heeft geene Kaartjes van Toegang te doen uitreiken, maar dien toe gang vrij te doen plaats hebben. Kunnende niettemin dege nen, die zulks mogten begeeren zich tot het verkrijgen van plaatsen aanmelden bij den Koster van genoemde Kerk. Middelburg, den 26 Mei 1843. De Commissie voornoemd Namens dezplve A. M. CRAMER, President, H. REKKERSecretaris. Amemuiden den 26 Mei 1843. Het DIACONIE-ARMBESTUUR maakt door deze dank bare melding van de volgende giften: den 19 en 23 dezer, Y I0)4° onder de letter Q-, ƒ2,60 onder C. en 'den 25 van een' onbekende 1 bij den Heer IV. van Schalk Serlé en bij den Heer de Blaecke de Lignyden 24van NN./3 en onder 2,60 ontvangen. De behoeftige zieken, welke hierdoor aanvankelijk genees kundige hulp deksel en verkwikking ontvingen zegenen u voor uw medelijden edelmoedige gevers of geefsters Namens voornoemd Armbestuur II. W. HOGERHEYDEOntvanger. Ten behoeve van de Wed. L. Meuhneesterte Arnemui- den, is, bij den Heer IV. van Schalk Serlé, uit Middelburg nog ontvangen j den 19 dezer van IJ.Z. f 2 den 20 van een' onbekende f 1,40 id. 5,20 id. 25 ets.van B. 1 van S. f 3 den 22 van een' onbekende 1van XX ƒ1,50, van D.Z. uit de collecte van Zondag-morgen N. Kerk een 2. Rijksdaalder en een Dubbeltje, 2,70. Waarvan, onder verdere aanbeveling, dankbare melding wordt gemaakt. C. J. BAARS, Secretaris. FRANKFORT den 19 met. De Hannoversche Zeitung behelst eene bekendmaking van het ministerie van eeredienst en onderwijsbetrekkelijk maatregelen tegen den geest van afscheiding die zich onder de Hervormden in het graafschap Bentheim openbaarten tot beteugeling van misbruiken bij ge meenschappelijke huisselijke godsdienst-oefeningen. Daaruit blijkt, dat onder de Hervormden in het graafschap Bentheim sedert eenige jaren velen den wensch hebben doen blijkenom zich van de bestaande kerk af te scheiden en een afzonderlijk godsdienstig genootschap te mogen vormen op grond dat de leer van sommige geestelijken strijdig was met de grondbeginselen der gereformeerde kerkdat de nieuw ingevoerde gezangen en schoolboeken niet met de leer der Heilige Schrift overeenkwamen; dat de openbare eeredienst niet overeenkomstig de bestaande voorschriften gevierd en de kerkelijke tucht niet naar behooren gehandhaafd werd. Bij het naauwgezet onderzoek dezer grieven was echter gebleken dat dezelve ten eenenmale ongegrond waren en alleen op dwaalbegrippen van degenen die zich beklaagden, berustten. Ofschoon dezen derhalve geenerlei reden hadden om zich van de kerk af te scheiden en daardoor tot eene verderfelijke ver deeldheid aanleiding te geven, had echter de kerkelijke over heid tot geruststelling van de gemoederenthans opzettelijk voorgeschreven dat bij de predicatien meer bijzonder acht moet worden gegeven op de onderscheidene leerstukken der gereformeerde kerk dat de kerkgezangen en schoolboeken aan een nieuw zeer naauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen; dat het getal der boetedagen metéén vermeer derd en de kerkelijke tucht met alle gestrengheid zal worden gehandhaafd. Daar op deze wijze alle voorwendsel voor eene afscheiding was weggenomen, zoo had Z. M. de ko ning het besluit genomen om geene vorming van eene gere formeerde secte of afzonderlijk kerkelijk genootschap te ge- doogen. Voorts is, tot wering van alle misbruik bij zooge naamde huisselijke godsdienst-oefeningen, bepaald, dat dezelve niet op openbare plaatsen gehouden worden en niet langer dan tot negen ure des avonds duren mogen, en dat de predi kanten en ouderlingen daartoe steeds den vrijen toegang moe ten hebben. Overtredingen dezer bepalingen zullen met geld boeten of gevangenis gestraft worden. - Naar luid van brieven uit Hanoverzou Z. M. de koning hebben afgezien van zijne voorgenomene reis naar En geland ten minste dezelve vooreerst hebben uitgesteld. Uit Bazel wordt het volgende gemeld De commissie, welke in het kanton Freiburg aan het hoofd van het onderwijs staat, heeft de geheele schooljeugd hetropken, als nutteloos, kostbaar, nadeelig voor de ge zondheid en gevaarlijk wegens de aanleiding tot brand ver boden en de leermeesters vermaand om ten deze de jeugd met hun voorbeeld voor te gaan." PARIJS den 23 mei. Bij een telegrafisch berigt uit Madrid van den 20 wordt het volgende gemeld De regent de afzetting der generaals Linage en Zurbano niet hebbende willen onderteekenen, heeft het ministerie Lopez gisteren deszelfs demissie ingediendwelke aangenomen is geworden. De heer Gomez Becerrapresident van den se naat, heeft zich oogenblikkelijk bezig gehouden met de za- menstelling van het nieuwe kabinet. Het departement der finnntien is opgedragen aan den heer Mendizabal. Het con gres beeft den 19, met genoegzaam eenparige stemmen, ver klaard dat de afgetreden ministers tot het laatste oogenblik deszelfs vertrouwen hebben verdiend. Het congres heeft gis teren een adres aan den regent goedgestemdten einde hem de amnestie aan te bevelenalsmede eene dankzegging aan het afgetreden ministerie." BRUSSEL den 22 mei. Het ministeriële dagblad behelst heden een uitgebreid artikel, waarin de beinoeijingen der ge mengde commissie voor den afloop der Vlaamsche binnen wateren over het Nederlandsche grondgebiedhoogelijk ge prezen worden. Hetzelve doet opmerkendat door de com missie zeven onderscheidene reglementen moesten worden op gesteld, betreffende de Schelde, de Maas, de tusschen lig gende wateren en kanalen het kanaal van Neuzendat van 's Hertogenbosch naar Maastrichthet loodswezen en het plaatsen van tonnen en bakensen dat wel binnen een tijds bestek van slechts drie maandendat de commissie werkelijk voor het einde van dien termijn met haren moeijelijken arbeid gereed gekomen is, en dat men den door haar betoonden ijverter spoedige regeling dezer belangrijke aangelegenhe den op te meer prijs mag stellen wanneer men bedenkt dat de commissie, die in der tijd door het Weener congres benoemd is ter regeling van de vaart op den Rijn, zestien jaren is werkzaam geweest, alvorens dezen haren arbeid te voleindigen. s GRAVENHAGE den 22 mei. In de zitting van de Tweede^ Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de be raadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling van 's Rijks openbare schuld aangevangen* De heer van Nes heeft dit ontwerp verdedigd en het voor gesteld als geschikt omin verband met de toegezegde be sparingen op de begrootingen van 1844 en 1845, den weg te openen tot het behoud van 's Rijks finantien. Hij heeft het in velerlei bijzonderheden verdedigd, en vooral ook de tegenwerpinguit de vermeerdering van het nominale kapitaal der schuld ontleend wederlegd. De heer van Heioma heeft zich tegen de wet verklaard ook op gronddat de volksvertegenwoordiging nog niet ge noeg omtrent den waren toestand van 's Rijks finantien is in gelicht en dat door het ontwerp van de Kamer een te onbe paald vertrouwen jegens de ministers wordt gevorderd. De heer Boreel van Hogelanden spreekt mede tegen de wet en beweert onder anderen dat uit de wijzigingen die in bh kTltW?r? Zlj" gebragtzekere weiftling bij het ministerie Zijne Exc. de minister van finantien beantwoordt deze laat ste aanmerking, door er zich op te beroepen, dat geene ver anderingen in het ontwerp zijn gebragt, dan op den uitdruk- kelijken wensch der Kamer en om het gemeen overleg te be vorderen terwijl ook de nadere bepalingen omtrent maximum en minimum niet in strijd waren met de vroegere. Te gelijk beroept Zijne Exc. zich op de verklaringen in het comité- generaal tot wederlegging van het gezegde des voorlaatsten sprekers omtrent het gemis van inlichtingen wegens 's Rijks finantien. De heer van Rechterendie zich tegen de wet verklaart, behandelt daarbij vier punten: 1. het ontwerp zelfhetwelk, zijnes inziens, tegen eene geringe besparing van renten, eene te groote vermeerdering van schuld tot stand brengt; 2. de oprigting van eene amortisatie-kas, waartegen hij, op grond der vroegere ondervinding, zich verklaart; 3. de aflossing der schuld aan de Handel-maatschappijwaartegen hij min dere- bedenkingen heeft; en 4. het tekort over 1842, 'bij de behandeling van welk punt de spreker in algemeene beschou wingen over de redding van 's Rijks finantien treedt. De heer van Rijckevorsel bestrijdt het voorgedragen ont werp hetwelk hijvooral ook in verband met de daarbij voorgestelde vermeerdering van nominaal kapitaal der schuld beschouwtals op den duur nadeelig voor het crediet van den Staatals nadeelig bij amortisatie of aflossing van schuld als nadeelig omdat het verdere vermindering van den rente' ast door middel van vrijwillige reductie van renten onmoge lijk maakt. De spreker dringt voorts sterk aan op geheele a s uung der afrekening van den vroegeren achterstand en van het afgeschafte amortisatie-syndicaat. De heer Memo verdedigt de wet als een doelmatig middel om het eveinvigt tusschen de Rijks-ontvangsten en uitgaven tot stand te brengen. De heer Brouwer spreekt tegen de wet. De heer van Dam van Isselt verdedigt het ontwerp, en verheit zich tegen den geest van onverdiend wantrouwen, welke zich tegen de Regering openbaart. Na nog eene uitvoerige rede van den heer Luzac tegen het ontwerp en de beginselen die daaraan ten grondslag lig gen, en eene korte slot-aanmerking van Zijne Exc. den mi nister van financien wordt de voortzetting der beraadslaging bepaald op morgenwoensdag des voormiddags ten tien ure. 's GRAVENHAGE den 24 mei. In de zitting van de Tweede Kamer van heden ochtend zijn de beraadslagingen over de wet totregeling van 's Rijks openbare schuld voortgezet. De heer Luyben verklaart zich voor de wet. Hij koestert het vertrouwendat die gunstig zal werkenen meent dat de verwerping tot ernstige verwikkelingen aanleiding zal ge ven terwijl dan ligt een uiterste ten aanzien van 's Rijks fi nantien niet meer zal kunnen worden vermeden. De heer den Tex ontwikkelt zijne twijfelingenof de som van 2 millioendie door den maatregel aan renten zal wor den uitgespaard, wel zoo aanzienlijk is, om daarvoor de toe komst ten aanzien der schuldvermindering te sluiten, en of de maatregel, in verband met de toegezegde bezuinigingen, werkelijk een geneesmiddel is, dan wel slechts strekken moet, om het leven te rekken. Zijne stem zal van nadere inlich tingen afhangen. De heer Verwey Mejan brengt onderscheidene algemeene en bijzondere aanmerkingen tegen de wet in het midden. Hij acht sommige der voorgedragene wetsbepalingen duister en in gewikkeld. Hij keurt af, dat de dekking van het te kort bij dezelfde wet plaats heeftwaarbij de reductie van renten wordt voorgeschreven. Hij oppert eene twijfeling, of de aankoop van 5 pets. schuld voor de 80 millioen wel met de bedoeling van het met Belgie gesloten verdrag overeenkomt. Hij vindt voorts bezwaren tegen het stellen van den termijn, gedurende welken de conversie zal moeten plaats hebben, te gen de oprigting van eene amortisatie-kas, die hem een zelf bedrog voorkomt, enz.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1