ZEETIJDINGEN. ADYEIITENTIEN. gen. Ook kan men geenszins aan de Regering toegevendat •de grootere besparing van rente tegen de verhooging van het kapitaal zou overstaan men meende integendeeldat tusschen het kleine voordeel in rentebesparing en de aanzienlijke ka pitaals-vermeerdering volstrekt geene verhouding bestaat. Bij het vroegere plan van conversie tot 4 pet. ii 108 pet. •kapitaal, en het nieuwe a .3 pet. tot 141 pet. kapitaal, was de winst wegens de renten op elk millioen slechts f 900 en daarentegen de kapitaals-verhooging op elk millioen 330,000. Daar overigens deze conversie toekomstige aflossingen onmo gelijk zou makenen onze schuld bijkans in eene perpetuele rente zou herscheppen wist men zich geene redenen te ge ven waarom de Regering niet een stap verder gegaan was en de reductie tot 2J- pet. had voorgedragen. Andere leden daarentegen hebben verklaard in die voor gestelde schuldvermeerdering, welke toch slechts nominaal was, geen zoodanig overwegend bezwaar te kunnen vinden. Huns inziens kan aan de vernietiging van het kapitaal onzer schuld niet gedacht wordenen behoort men daarvoor alzoo ■de gunstige gelegenheid om eene aanzienlijke besparing op de renten te weeg te brengen niet ongebruikt te laten voor bijgaan. Zij meenden ookdat het niet te voorzien is dat de koers der daar te stellen 3 pets. tot zoodanige hoogte zou komen 0111 niet zonder te groote opoffering zich in het vervolg door inkoop van dat papier meester te kunnen maken. De verdere vragen om inlichtingen gelden onder anderen de domein-losrenten, den maatstaf der verwisseling van 4! pets. in 3 pets., de gepastheid van de verandering eener vlottende •schuld (die der H.-maatschappij) in eene gevestigde schulden de doeltreffendheid van het openen vaneen crediet ii ƒ9,500,000, ïctt dekking van het te kort over 1841 en 1842. Sommige •leden verlangden in dat te kort bij eene afzonderlijke wets- voordrngt te voorzienanderen vonden het ongeraden het door schuld-vermeerderingen aan te zuiveren enz. Eene af'deeling wenschtedat door de Regering de formele toezegging wierd gedaan, om binnen een zekeren termijn, en uiterlijk vóór het •einde van het loopende jaar, eene volledige wet ter finale re geling van den achterstandzoo wel den ouden als den nieuwen aan te bieden. Zij achtte dit noodzakelijk ook om het vertrouwen-, zoo wel der Natie als der vertegenwoor diging, te bevestigen en het publiek crediet te schragen. An dere leden zagen geen beter middel tot aanzuivering van het te kort, dan deze credietgeving. De toegestane vermindering op de courtage en provisie ■achtte men niet zeer beduidenduit aanmerking van de groo te kapitaals-vermeerdering. Vele leden meendendat de termijn van 4 jarentot uit voering van den maatregelveel te lang was. Sommigen wilden dien op twee jaren gesteld hebben enz. Velen achtten ook het bedrag van 20 millioen op göede Tekening veel te hoog. Sommigen wilden in het geheel geene beschikbaarstelling. Daar onderscheidene leden betuigd hebben, aan dit punt zeer bijzonder gewigt te hechtenis het te vermoedendat "het besluit der Regering dienaangaande eenen beslissenden in- •vloed op het lot van het onderhavig wets-ontwerp zal uit oefenen. Na nog andere bijzondere vragen en bedenkingen te hebben vermeld zegt de afdeeling ten slotte aldus De centrale afdeeling eindigt "haar verslag met den wensch -dat de omstandige wijze, waarop zij getracht heeft de voor naamste bedenkingen en beschouwingen over te brengenwel ke ter zake van het hoogstbelangrijk wets-ontwerp hetwelk thans aan de beraadslagingen der Kamer zal onderworpen wor den, bij gelegenheid van het laatste onderzoek der afdeelin- gen zijn in het midden gebragt, en door welke opgave dit stuk eenen grooteren omvang heeft verkregen dan zij verlangd haddienstbaar moge worden bevondenom de Regering in staat te stellen met juistheid te kunnen beoordeelen in hoe ver het wezenlijk belang der zaak vorderen zal dat alsnog op sommige punten aan de geopperde bezwaren van vele leden te gemoet gekomen en aan de aangeduide noodzakelijkheid van het bekomen van nadere schriftelijke inlichtingen voldaan worde, ten einde ook in deze zaak blijken moge, dat het gemeen overleg tusschen de Regering en de Kamer niet on vruchtbaar is geweest ter voorbereiding eener voor de .belan gen des Vaderlands heilzame uitkomst." 's GRAVENHAGE den 20 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden waren aan de orde de beraadslagingen over het ontwerp van wet, houdende intrekking en vervanging van titel VI boek II des wetboeks van burgerlijke regtsvordering, handelende van het vereffenen van kostenschaden en intressen en de kosten van het pro ces. De uitslag hiervan was, dat het ontwerp niet is aan genomen; zijnde zulks beslist met 2.7 tegen 21 stemmen. Daarna is de openbare zitting veranderd in eene met ge slotene deuren. In dezelve heeft Z. Exc. de minister van finantiennaar aanleiding van het algemeen verslag der cen trale afdeeling, nopens de regeling van 's Rijks openbare schuldeenige inlichtingen en ophelderingen aan de leden medegedeeld. Ook HH. Exc. de ministers van justitie, van binnenlandsche zaken, van koloniën enz. waren in deze ver gadering tegenwoordig. 's GRAVENHAGE den 21 mei. Ten gevolge van de zit ting niet geslotene deuren, op gisteren door de Tweede Ka mer gehoudenzijn er thans nog eenige wijzigingen in de voordragt van wet tot regeling van 's Rijks openbare schuld gebragt. Deze veranderingen zijn voornamelijk de volgende In art. 3 wordt thans vastgestelddat aan de houders der schuldbekentenissen rentende 4U ten honderd, door het voor malig syndicaat uitgegeven, insgelijks de gelegenheid zal kun nen worden gegeven, om dezelve te verwisselen tegen in schrijvingen in het 3 pets. grootboekmits in geene verhou ding dan van honderd zeven-en-dertig gulden drie pets. voor elke f 100 4I- pets., of wel, ter keuze van de houders, tegen schuldbekentenissen rentende 3 pet. Bij art. 6 wordt thans bepaald, dat de schuldbekentenis sen rentende 3 ten honderdkrachtens art. 24 en 5 der wet daar te stellen en uit te geven, niet beneden den prijs •van 72 pet. zullen-kunpen worden te gelde gemaakt, en die krachtens art. 3 daar te stellen en uit te geven (tot intrekking der 41 pets. syndicaat) niet beneden den prijs van 73 pet. In art. 7 wordt thans vastgestelddat voor provisie en courtagie niet meer dan een vierde ten honderd van het bedrag der uit te geven nieuwe schulden zal kunnen worden besteed en in mindering van den prijs der uitgifte worden veranderd. (In het gewijzigde ontwerp beliep het drie acht ste ten honderd.) In art. 8 is de bepaling, dat er na verloop van vier jaren na afkondiging der wet geene verdere verwisseling of uit gifte van schuldkrachtens dezelvezal kunnen plaats heb ben, veranderd als volgt: „met dien verstande nogtans, dat geene verdere verwisseling of uitgifte van schuld, krach- tens dezelve, zal kunnen plaats hebben na verloop van drie maandenvolgende op het ontvangen van het laatste gedeelte der waardenvermeld bij 7 van art. 63 van het op den 5 november 1842 met het koningrijk Belgie ge- sloten traktaat.'1'' Eindelijk is in art. 9 de bepaling, dat er aanvankelijk een bedrag van 20 millioen aan den minister van finantien ter zij ner verantwoording en ter goeder rekening zal worden afge geven derwijze veranderd, dat de schuldbekentenissen ten bedrage van f 9,500,000welke tot dekking van het te kort over 1841 en 1842 zullen worden uitgegevenaan den mi nister van finantien ter zijner verantwoording en ter goeder rekening zullen worden afgegeven. MIDDELBURG den 24 mei. Uit 's Hage den 22 dezer wordt gemeld dat men aldaar dacht dat de leden der Staten- Generaal wederom voor eenigen tijd huiswaarts zouden kee- ren, en dat dus de vergaderingen tot nadere bijeenroeping zou den worden geschorst. Ten aanzien van de op den 20 dezer gehoudene zitting der Tweede Kamer met geslotene deurenbehelst het Ne- derlandsch Nieuwsblad het volgende Wij vernemen de navolgende bijzonderheden nopens de mededeeling door Zijne Exc. den minister van financien in het comité-generaal van voorleden zaturdag aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedaan. De minister heeft zoo wij wel onderrigt zijn verklaard dat thansna de finale afdoening van alles wat als een gevolg der scheiding tusschen Holland en Belgie nog te regelen over bleef, de Regering met vrucht heeft kunnen bedacht zijn op het daarstellen van aanmerkelijke bezuinigingen in de huis houding van Staat, waarvan tijdens het opmaken des budgets, toen de onderhandelingen met Belgie nog niet ten einde wa ren geloopen op dat budget geene melding kon gemaakt worden. Datten gevolge daarvan al de minsters en hoof den van departementen van algemeen bestuur op last des Konings zijn bijeengekomen, 0111 dit punt tot een onderwerp hunner rijpe overweging te maken en dat men eenpariglijk tot het resultaat is gekomen0111 het budget van 's Rijks uit gaven te verminderen met eene som van twee millioen gul den 's jaarste dragen door alle de departementen van alge meen bestuur door welke bezuiniging gepaard aan die wel ke zal voortvloeijen uit de wet op de conversieingeval de ze mogt worden aangenomen, alle vrees met opzigt tot den toestand van 's Lands geldmiddelen voor de toekomst zal worden weggenomen. Men ziet uit het bovenstaandehetwelk door de Natie voorzeker met blijdschap vernomen en naar waarde geschat zal worden, dat het der Regering, zoodra slechts de moge lijkheid daartoe bestaaternst as om met krachtige hand te bewerkstelligen wat het belang van den Staat en de voor spoed der ingezetenen gebieden. Het is te hopen, dat de Regering, in deze hare prij zenswaardige voornemensde tioodige ondersteuning moge vinden bij allen, wier medewerking daartoe vereischt wordt, en dat geene consideraticn van ondergeschikt belang hier we derom een struikelblok zullen wezen voor hetgeen, ten oir- baar van den Staatzoo gebiedend gevorderd wordt." Nog wordt uit de residentie berigtdat de heer baron Anselrn von Rot hschiid op het laatst dezer week aldaar werd verwachtten einde aan de kapitalisatie der Nederlandsch- Belgische schuld de laatste hand te leggen. Men wilde we ten, dat de voorwaarden, op welke deze kapitalisatie door dien bankier zal tot stand gebragt wordenook in verband staan met de voorgenomene conversiewaardoor aan het la ter bewerkstelligen derzelve een aanmerkelijke steun zal gege ven worden. VLISS1NGEN den 24 mei. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Jane AndersonH. Anderson, van Cowesmet suiker; GeorgineWm. Knoop van Bordeaux, met wijn; MinervaB. Bricx van Liverpool, met klipzout. Voor GentPmvhatton S. Saundersvan Charlestown met katoen en rijst, en AugustP. van den Broeke van Liverpool met klipzout. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: RembrandC. Garling, naar Vera- Cruzen RandersJ. Clausen, naar Montevideo, beide met stukgoederen; Aeger, A. Behrends, naar Noorwegen; the ManJ.Gress, naar Liverpool; Nettelbeck, H. Marks, op avontuur; EmelieN. Jorgenscn en FJisabeth, J. llo- di, beide naar Newcastle; Anna, J. Andersen, naar Stet- tin; Creo/e, J. P. Boysen, naar Apenrade FriedrichW. Marx, naar Memel; Corriero Messen, W. Worgin, en FergistninichJ. Lafrensbeide naar Newcastle; Maria Agneta J. FrocnsegaardRicardoF. Rodi, en LanoeN. Jensen alle drie op avontuur, alle met ballast. En de Frouw EngelineG. Bartels, van Gent naar Ham burg, met suiker en vitriool. Middelburg, den 24 Mei 1843. J Jeden beviel van een' ZOON, Jo'ianna Apolonia van den Broeckegeliefde Echtgenoot van L.' II. CADET. Eenige kennisgeving. Middelburg, den 22 Mei 1843. Hei?en morgen circa 4 ure overleedtot bittere smart van mijmijne Kinderen en verdere Betrekkingen 11a een kort stondig doch hevig lijden in den ouderdom van 60 jaren mijn geliefde EchtgenootHENDRIK EELTJES in leven rustend Koopvaardij-Kapitein. Wed. H. EELTJES geb. Gernler. Heden overleed tot mijne en mijner Kinderen bittere droef heid na een langdurig en smartelijk lijden in den ouderdom van 57 jaren mijn geliefde -Echtgenootde lieer CORNE- LIS ADRIAAN VERHOEF!1 met wien ik gedurende 21 jaren in een genoegelijken Echt mogt vereenigd zijn. Vlissingen A. E. RIEMENS, den 23 Mei 1843. Wed. C. A. Verhoeff.. De Heer Doctor MENSERTOculist van Z. M. den Ko ning, zich thans in Middelburg bevindende, en gelogeerd in het Nederlandsch Logement in de Abdijondervindende dat zoo vele Ooglijders hem komen raadplegen en zijne hulp ver langen en aldus ontwarende dat de tijd die hij bepaald heeft hier te zullen vertoeven, te kort is om aan het verlan gen te kunnen beantwoorden heeft besloten tot Zondag den 28 dezer alhier te verblijven en zal alzoo dagelijks des voormiddags tusschen 9 en 12 ure, diegenen afwachten welke hem wenschen te spreken. IIet KANTOOR der Nederlandsche Maatschappij van Fee verzekering zoo mede dat van het Provinciaal Agentschap der Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekeringte Ti elis verplaatst van de Koestraat naar de Zuidzijde'van den Dam Wijk G. No. 45. De Directie der Zeeuwsche BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ, gevestigd te Zierikzeeter kennis der belang hebbenden brengende, dat de Rekening dier Maatschappij over het afgeloopen dienstjaar 1842, op den 18 dezer maand Mei gedaan door de presente Deelhebbers is opgenomen en' goedgekeurd gewordenheeft tevens het genoegen te kunnen beiigten dat deze Maatschappij blijkens het gedaan versla"- wederom vrij aanmerkelijk in sterkte is toegenomenen neemt de vrijheid dezelve bij voortduring gunstig aan te bevelen. De Directie voornoemd M. C. de CIIANE, Vt. Op last derzelve De Secretaris J- VERVEEN. A"e «e genen welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen CATHARINA JANSE JONGEPIER, laatst Weduwe van JOHANNES' ABRAHAMSE BAK, bevorens van HENDRIK JOBSE, ge lieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór den 1 'junij 1843 aan de Executeuren IV. H. Jobsete Biggcnkerke of den Notaris Jan Loeff, te Koudekerke. De Notaris D. J. van der Horst Serlé zal op Maandag den 29 Mei 1843, des voormiddags ten 10 ure, op fFalr dammeliggende aan den voormaligen Oost-Havendijk der Stad Middelburgin het openbaar aan den meestbiedenden verkoopen Zes PAARDEN als twee groote bruine Mer- rien oud 8 en 9 jaareene driejarige Vosse Merrieeene tweejarige Ditoeene éénjarige br.uine Dito en een zeer fraaije Veulen-Hengst, speen oud. Voorts een BÓEREN-SPEEL WAGEN voor één of twee Paarden eene BAROUCHET met Glazen Raamtjeseene KIEREBOE en andere Goede ren meer. .Voorts is bij deze Verkooping no«- gevoead eene Zeeme MERRIE oud 8 jaar. Op Vrijdag den 2 Junij 1843, des avonds ten acht ure zal, door den Notaris Abm. van den Broecke Az.in" de Bovenzaal van het Koffijhuis, gehouden worden door T. Hel lens Bruisstaande en gelegen binnen Middelburgin den LangendelftWijk A. No. 14, bij opbod en afslag worden, te koop gepresenteerd: Een HUIS en ERVE, genaamd de Riethoorn, staande en gelegen binnen Middelburg, in de Nederstraat, nevens de Dampoort, Wijk O. No. 109; in de Grondlasten aangeslagen op f 12,03: hetzelve is daags vóór en op den dag der Verkooping voor een ieder te zien. De Notaris D. Uyttenhooven zal op Woensdag den 7 Junij 1843, publiek presenteren te verkoopen op het Dorp OOSTKAPELLE Des voormiddags om 11 ure, in de Herberg bewoond bij Koomaneen HUIS en ERFbestaande in twee Woningen staande en gelegen op hetzelve Dorp Oostkapelle, gemerkt No. 10 en 11. E11 des namiddags ten 1 uurvoor en in opgemeld Huis eene partij MEUBELEN en HUISRAAD, MUTSAARD' VELDGEREEDSCIIAP twee BOKKEN en twee GEITEN benevens eene partij witte AARDAPPELEN. Uit hand te koop een KRUIDENIERS- en VETTE- WARIERS-WINKEL, HUIS, ERVE en PAKHUIS.op een goeden Stand met al de Winkel- en Pakhuis-Gereedschap pen des verkiezende terstond op het gebruikte bevragen bij den Boekverkooper Hendrikse. Xe koop een KOEKKRAAM, lang 3,75 breed 2,05 El; te bevragen bij C. Geldof, Langeville K. 215. J wee a drie MEISJES, het Wollen Naaijen willende lee- ren, adresseren zich bij den Boekverkooper Hendrikse. Dene DIENSTMEID of Burger Dochter, goed kunnende Naaijen terstond benoodigd adres bij van Bent hem Jutting. N°S slechts weinige exemplaren voorhanden van den tweeden Druk der NATUURKUNDIGE BESCHOUWING van het HUWELIJK, in betrekking tot de zedelijkheid, de bevolking en de gezondheid benevens eene aanwijzing van alle voorwaarden en vereischten welke tot en in hetzelve gevorderd worden. Naar het Fransch volgens de beroemde Hoogleeraren Bujfon VireyMare en Richeranddoch hoofd zakelijk volgens J. B. BÖUSQUET Doctor in de Genees kunde- en in de Letteren Secretaris en Lid van de Konink lijke Akademie van Geneeskunde te Parijs. Prijs f 1,25. TER DRUKKERIJ VAN I)E GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2