MIDDELBÜRGSCHE C O N°. 60, Zalurdag 20 Mei. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. SDuitseïiIaub. JfvAufcrijfc» m- c,h:*f<s$% -.<>v publicatie. Schutterij. Ï\£uui0getfing. iSdgic. '*^M«rrr,^rr< BURGEMEESTEE, en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken aan de belanghebbenden bekenddat de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. .15 der wet belast met het onderzoék nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragt,'hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Woensdag den 24 Mei 1843, des voormiddags ten tien ure, tot onderzoek van hen, aan wie, of der redenen waarom, in het voorgaande jaar voorwaarde lijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende Personen ten overvloede uitgenoodigd de schriftelijke be wijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet .gevorderd als nogvoor zoo verre zulks niet alreeds is geschied tot en met den 23 dezer maand ter .Stedelijke Secretarie over te leggen.-" '1 er wijl eindelijk een ieder, dien zulks aangaat, wordt aangemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van onderzoek te vervoegenals zullende de genen welke zulks roogten verzuimengehouden worden gecne redenen tot vrijstelling te hebben envoor zoo verre zij dienstpligtige nummers getrokken hebben, niet vallen in de termen van art. 3 abc en art. 4 der wetbij de Schutterij worden ingelijfd, tot zij in het volgende jaar hunne ■reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gelet op artikel 7 van Zr. Ms. Besluit van den 7 Septem ber 1828 Staatsblad no. 55), roepen mits deze op zooda nige in vorige jaren ingeschrevene Personen voor de Schut terij welke tijdens die inschrijving gehuwd of weduwenaars met één of meer kinderen warendoch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen on in de eerste klasse zijnde de oogehuwden of weduwenaars zonder kinderen te worden overgebragt, om daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer Stad vóór ot op den 3 1 dezer zullende tegen de nalatigen Proces-Verbaal worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezonden ten einde de strafbepalingen van artikel 1 der wet van den 6 Maart 1818 ^Staatsblad no. 12) toe te pas sen terwijl dezelve tevens, overeenkomstig artikel 8 van bo vengemeld besluit, dadelijk bij de Schutterij zullen worden ingelijfd; Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. een' onbekende fivan C. f 2,60, van een' onbekende fi, nog van een' onbekende 1 van eene dienstbode 1 van A.C. f 10, van E.M.Z. ƒ1,50, van T. f 2,60. Den 17, van L.W. f 5 en van een' onbekende 1. .Den 18, van C.H. f 10 en van NN. f 5,20. Door deze milde ondersteuning ziét de ondergeteekende zich aanvankelijk in staat gesteld om in de eerste behoeften van dat ongelukkig Huisgezin te voorzien hetwelk zich steeds in kommervolle omstandigheid bevindten hetwelk hij alzoo aan de bekende milddadigheid voortdurend aanbeveelt, Waar toe -Gode veler harten neige C. J. BAARS Secretaris. Arncmuidenden 19 Mei 1843. Door den ontvang, op 16 mei, van NN. 5,20, den 17 van B. f 20 en van AZ. ƒ7, aan den Heer IV. van Schalk Serlé bezorgd, werd het DIACONIE-ARMBESTUUR ver rassend verblijd hierin ziet hetzelve eene verborgene hooge en liefderijke besturingalzoo eene advertentie dienaangaande door plaatsgebrek in de vorige courant niet kon worden op genomen. Ofschoon het zomer is, is de nood in deze dagen, wegens een groot aantal zieken hoog gerezeneene ledige armen kas en verbruikte stedelijke subsidie (ad 255) is het een-ige dat het Diaconie-Armbestuurmet deu ontvaug der collecte ter zijner beschikking heeft. Meergegoede Natuurgenooten 1 kon de ondergeteekende u de armoedewaar bovendien zieken zijn in waarheid af schetsen zoo als hij dezelve kentzeker zou uw uitroep zijn: ach, is het zóó in de Arnemuidsche gemeente gesteld Dank duizendwerf dank edelmoedige onbekende gevers of geefsters] De Heer bewerke veler harten tot uwe na volgers De Heeren IV. van Schalk Serlé en de Blaecke de Ligny zijn bereidindien er verdere giften mogten inkomendezel ve te ontvangen. Namens het Diaconie-Armbestuur H- W. HOGERHEYDE, Ontvanger. Arnemuidenden 19 Mei 1843. Dankbaar maakt de ondergeteekende melding van de na volgende ontvangene giften voorde Weduwe L. Meulmeestev te Arnemuiden, als: uit Middelburg, den 16 mei aan den ondergeteekende van een' onbekende ter hand gesteld 3 idem van N. 2,50; den 18 van NN. uit Tholen een cou pon W. S. no. 648 groot f 5. Aan den broeder des over ledene van G. f 2,60. Bij den Heer IV. van Schalk Serlé o-p den 16, van IVDH. met eenige regelen schrift 1 van FRANKFORT den 13 mei. Den 24 april is in het Ser vische stadje Semendria eene zamenzwering ontdekt, welke gesmeed was door eenige heethoofdige aanhangers van de fa milie Obrenovitschen waarbij men voor had dat stadje in brand te steken en aan plundering prijs te geven om zoo doende de armere volksklasse te dwingen zich aan de muiters aan te sluiten. Door gepaste maatregelen heeft de plaatselijke overheid de uitvoering van dit feit gelukkig belet en bijna al de oproermakers in hechtenis genomen. PARIJS den 15 meiPrinses Clementine en haar gemaal verlaten heden deze hoofdstad, 0111 zich naar Brest te bege ven waar de stoomboot le Pluton gereed ligt om ben naar •Lissabon over te brengen. Sommigen willen wetendat de minister Guizot in den loop van dezen zomer eene reis naar de Rijnprovincie doen zalmet oogmerk om aldaar conferentien met prins Mètter- nich te houden. Nog altijd beraadslaagt de kamer der gedeputeerden over de wet op de suikers. Door den heer Mauguin is een amen dement voorgeslagen, volgens hetwelk, te rekenen van 1 julij aanstaandehet regt op alle Fransche suikersvan waar die ook komen mogejien hoedanige hare kwaliteit moge zijn op 25 fr. per 100 kilogrammes bepaald zou worden. Onder de verdedigers van het ontwerp der regering telt men den heer Berryerook heeft de minister van marine heden het woord gevoerdom het groot belang aan te toonen hetwelk dat de partement, zoowel als de handelscheepvaart, bij het behoud en den bloei der koloniën heeft. Onder hen welke nog als sprekers moeten optreden behoort de heer 'Thiersdie zegt men, de zaken op den tegenwoordigen voet wil gelaten hebben. De commissie, die met het opmaken van het verslag, betrekkelijk de begrooting, belast is, zal hare taak weldra vervuld hebben. Men verzekertdat er dit jaar belangrijke •bezuinigingen door de commissie zullen worden voorgesteld die omstreeks twintig millioenen zullen bedragen en welke voornamelijk op het hoofdstuk van oorlog zullen gevonden worden. Men spreekt van eene nieuwe bevordering bij het per soneel der marine de schouten-bij-nacht de Moges en La- susse zouden tot vice-admiraal verbeven worden. Volgens de daarvan publiek gemaakte lijstenis het be drag der giften voor de ongelukkigen op Guadeloupe bereids tot ruim 2,143,000 fr. gestegen. De graat van Montfortzoon van Jerome Bonaparte is den 10 dezer van zijne reis naar Spanje te Marseille ge arriveerd. Een te Genua woonachtig voormalig vriend van lord Byron heeft, naar verhaald wordt, onder andere papieren, hem door dien beroemden dichter ter bewaring gegeven) al vorens deze zich naar Griekenland begaf, waar hij overleden is, het handschrift der acht laatste zangen van het dichtstuk Don Juan gevondenvan hetwelk tot hiertoe alleen de zes tien eerste zangen het licht zien. Uit Havanna waren weder verontrustende tijdingen ont vangen. Een nieuwe, en zoo men zeide geduchte opstand, was onder de negers nabij Matanzas uitgebasten. Zij hadden den ijzeren spoorweg die naar de haven van Carderas leidt vernield. Onze regering heeft weder twee rapporten van den gou verneur-generaal van Algeria den generaal Bugeauden van den hertog van Aumale bekend gemaakt betrekkelijk hunne jongste verrigtingen. Uit dat van den generaal Bugeaud blijktdat hij in het laatst van april van uit Milianah aan het hoofd eener sterke afdeeling eenen togt naar El-Esnam en ienes ondernomen, die beide plaatsen (waarvan de laatstge noemde reeds vroeger in bezit genomen doch weder verlaten was) bezetkampen in derzelver nabijheid gevestigd en de noodige maatregelen genomen heeft om eenen bruikbaren weg van El-Esnam naar Tenes te doen aanleggen. Op dien togt heeft een vrij scherp gevecht plaats gehad met vijandige volksstammenwelke met een aanzienlijk verlies verslagen zijn. Na de komst van den generaal Bugeaud te Tenes waren eenige der naburige volksstammen hunne onderwerping komen aanbieden. Het bcrigt van den hertog van Aumale" betreft zij nen reeds vroeger vermelden togt tot tuchtiging van den volks stam der Rhaman waarbij een aanzienlijken buit gemaakt is. Omtrent een soortgelijken togt of zoogenaamden razzia die onlangs tegen de Kabylen in de streek van Collo heeft plaats gehadbehelst de ParijsChe National de volgende opmer kingen Wij willen hier de gepastheid en militaire waarde dier onderneming niet onderzoeken; maar volgens'bijzondere brie ven uit Afrika, die men ongelukkig voor allezins geloofwaar dig moet houden zouden de Fransche legerhoofden bij die gelegenheid blijken hebben gegeven van een groot gebrek aan beleid en aan menschlievendheid. Wij zijn leest men in die brieven door uitge strekte en schoon gebouwde velden getrokken die wij ten deele verwoest hebben wij hebben fraaije dorpen ontmoet met talrijke olieslagerijenpottebakkerijen weverijen en an dere werkplaatsen, met één woord een bloeijenden landbouw en nijverheid en wij hebben alles vernield alles verbrand Niets is overgebleven dan rookende puinhoopenten blijke dat eene Europesche krijgsmagtaan eene beschaafde natie toebehoorendedaar langs getrokken is. Maar dit is nog niet alles. Eene kolonneonder bevel van den kolonel Barthelemy was van bijlen voorzien geworden, en hieuw op last van haren bevelhebber de vruchtboomenoranje- en citroenboomen en de talloozc olijfboomen om die den voor- naamsten rijkdom der bevolking uitmaken. De generaal Bara- guay cTHUliersdit denkbeeld toejuichendedeed terstond een groot aantal bijlen uit Philippeville komen, waarmede onze soldaten al de boomen zullen vernielen der volksstam- men die zich niet aan ons willen onderwerpen. Dit kan niet dan nadeelige gevolgen hebben de Kabylen zullen zich evenmin aan ons onderwerpenals zij het aan de Turken ge daan hebben en deze laatste waren toch nog zoo verstandig van hen met vrede laten." Dit is het eerste voorbeeld van stelselmatige verwoesting niet dus gaat de National voort waarvan wij gewa gen moeten. Reeds meermalen hebben onze generaals in Afri ka bulletins openbaar gemaaktwaarin zij aan de soldaten lof toezwaaijen voor het omhouwen van boomenhet vernielen van waterbronnen en het verwoesten van dorpen. Zulk eene handelwijze, vooral ten aanzien der Kabylen, een volk dat vaste woonplaatsen heeft en dat eene wijze staatkunde gebood voor ons te winnen, komt ons voor een grove misslag te zijn. Wanneer de Kabylendie aanvankelijk zeer genegen waren om zich met ons tegen de Arabieren te vereenigenzien dat wij het land te vuur en te zwaard verwoesten, zullen zij deu ken dat wij niet(voornemens zijn ons in hun land te vesti gen omdat wij deszelfs hulpbronnen vernielen en bovendien worden zij daardoor gevoelig in hunne zeden gewoonten en godsdienstige begrippen gekwetst. Hoe veel anders waren niet de beginselen der Muzehnansche veroveraars, die zoo lang over Afrika geheerscht hebben. Toen de Kalif-Abu-Bekir in de vlakte van Medina zijne talrijke scharen vereenigd had zond hij een gebed tot God omhoog, om den geest van dap perheid en gematigdheid voor zijne strijders af te smeeken Vervolgens het woord tot den bevelhebber rigtende schreef hij dezen de staatkunde voor, die hij jegens vrienden en vij anden van de godsdienst des Korans moest in acht nemen. Wees regtvaardig jegens allen zeide hijwant wie niet regt- yaardig en billijk isdien zal het niet wel gaan. Daarop sprak tot 'iet ontzagwekkende leger dat hem omringdeZoo God u de overwinning schenktmaakt er dan geen misbruik van besmet uw zwaard niet met het bloed dergenen die zich overgevenmet het bloed van kinderen vrouwen en zwakke grijsaardsbovenal verwekt geene noodelooze schade hakt geene boomen om vernielt geene palmboomen en boomgaar den en verwoest geene akkers en veldvruchten. Deze leer is bij alle Muzelmansehe volken nog steeds in groot aanzien. Is het dan staatkundig, dat wij Franschen zoo geheel anders handelen dan de Arabische veroveraars En indien het waar is, gelijk men verzekert, dat het vernielingswerk zich bij de jongste gelegenheden niet bij palm- en oranjebomen bepaald heeftmaar dat ook weerlooze menschen het slagtoffer daar van geworden zijn, is het dan niet te vreezen, dat wij in het Oosten des regentschaps een algemeenen haat tegen ons zullen verwekken die op eenen verdelgings-oorlog moet uitloopen BRUSSEL den 16 mei. De koning is heden ochtend, in gezelschap van den intendant der civïle lijst Conwayuit het paleis te Brussel naar zijn landgoed Ardenne vertrokken. Het gerucht wildat er steeds wordt onderhandeld over de kapitalisatie van het 2de gedeelte der schuld van Belgie ten behoeve van Nederland. Men verzekert, dat het huis Rothschi/d zich verstaat 111'et de Brusselsche bank en in dit opzigt tegenover de Belgische bank staat. De maatregel wordt door de liberale oppositie naar het schijntafgekeurd en tegengewerkt. Men schrijft dienaangaande uit Parijs aan de Emancipa- tiononder dagteekening van den 13 dezer, dat de onder handelingen met het huis Rothschi/d zeer gevorderd zijn en dat men het nagenoeg omtrent de voorwaardenzoowel over den aard van het daar te stellen fonds, als het bedrag der uitgifteeens is. Men spreekt van 3 pet. schuldbrieven uit te geven tegen 72 a 73. De heer Cannemanstaatsraad van Z. M. den koning der Nederlandenis gisteren te Brussel aangekomen met de- peches voor de Nederlandsche legatie. De persoon Storckeen der cipiers die betrokken waren in de zaak der ontvlugting van den ex-generaal van der Smissenweswege hij tot een jaar detentie: was vcroor-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1