JHIDDELBURGSCHE C O IJ R A N p IV". 58. Biucsilai 1843. 16 lei. BESTUREN en ADMINISTRA.TIEN. NIEUWSTIJDINGEN. £3cji«iv*cmcut wan Jftuancieu, ÏDmt0eïil«mb. (Brout-ÏSïittaujc. iSclgic. «e aboiineinents-prijs deer Courant is 2 75 voor drie maanden en franco per Post ƒ3. Be abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij iVet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De.Advertentie worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes re-els 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Bestuur der Domeinen. AGENTSCHAP TE SAS-VAN-GENT. OPENBARE VERKOOPING van TWEE WOONHUIZEN EN ERVEN TE St. JANSTEEN en CLINGE. Op Woensdag den 24 Mei 1843, des voormiddags om 11 ure zal door den Agent van het .Domein te Sas-van-Gent daartoe behoorlijk gemagtigd ten overstaan van den Notaris No'elresiderende te Montenisse ten Huize en Ilerberge be woond door den Heer Badtte St. JANSTEEN, worden overgegaan tot den openbaren verkoop van 1. Een HUIS, ERVE en TUIN, staande en gelegen te St. JansteenKadastraal bekend Sectie D. No. 77 78 en 79, ter grootte van 31 Roeden 70 Ellen Cijnsgrond hebbende dit Huis vroeger toebehoord aan de Weduwe van p. F. van Regemortelte St. Jansteen; -En 2. Een HUIS en ERVE staande en gelegen in de Ge meente Clinge, op den Cauter, Kadastraal bekend Sec tie E. No. 725 en 728 ter grootte van 5 Roeden 30 Ellen Grond; vroeger toebehoord hebbende aan Litdo- vicjis Praette Clinge. De voorwaarden dezer Verkooping zullen te lezen liggen in de Raadhuizen der Gemeenten St. Jansteen en Clingeen in de Herberg genaamd de Mosselbankop den Cauter, mits gaders ten Kantore van den Notaris Noël, te Hontenisseen .111 den Agent van het Domein te Sas-van-Gent; bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Arnemuiden den 13 Mei 1843. Mag deze Gemeente in drukkende en armoedige tijden zoo zeer op. de liefdadigheid van Middelburgs Ingezetenen rekenen dan mag zij het vooral in deze oogenblikken nu hare Ingezetenen door een groot aantal zieken van wege Gods vaderlijke en wijze hand geslagen wordt. Ook weder dezen dag heeft zij het verlies te betreuren van een' harer Ingezetenen: schipper Lieven Meulmeester bezweek heden middag inde kracht zijns levensslechts den ouderdom van 36 jaren bereikt hebbende nalatende eene diepbedroefde en doodclijk zieke -vrouw eene zieke en gebrekkige moeder (weduwe van den in 1834 verdronken schipper IV. Buster en zeven kinderen waarvan het oudste mede door ziekte in kommervolle omstandigheden verkeert. Aan alles gebrek hebbende, zonder cenig het minste voor- uitzigt of middel van bestaan roept de "weduwe in deze hagchelijke omstandigheden, den bijstand van hare natuur-e- nooten in, daar zij bij dit haar zoo treffend verlies, den gewissen dood met hare kinderen te gemoet ziet. Uit hoofde der dringende bede van deze arme familie, vol doet de ondergeteekende gaarne aan de roepstem der beide weduwen en hulpbehoevende kinderen en geeft bij deze der- zelver nood aan de Ingezetenen van Zeelands Hoofdstad te kennen. Elke gift, hoe gering dan ook, zal dit'huisge zin eene weldadige tegemoetkoming verschaffen. De heer //-. van Schaïk Serlé te Middelburg wil zich gaarne met de ontvangst der liefdegiften belasten waarvan ervolgens in deze courant dankbare vermelding zal worden gedaan. C. J. BAARS Secretaris. l'RANKFORT den 9 mei. Eergisteren zijn de hceren Saiomon en Ansehnm van Rothschild van Parijs alhier aange komen. De eerste gaat binnen kort naar Weencn ter zake van de door Oostenrijk voorgenomen nieuwe leening. De ba ron Anselmus zou andermaal naar Brussel op reis gaan De finantielc onderhandelingen met Holland schijnen nog niet geëindigd- Den 5 dezer heeft de Beijerschc tweede kamer haar on langs genomen besluitom aan Z. M. den koning eene al gemeen*: burgerlijke wetgeving en tevens scheiding van de regterlijke en uitvoerende magt te vragen op de herhaalde weigering der eerste kamer cm zich met dit besluit te ver- eenigenweder ingetrokken. Uit Rome wordt van den 28 april gemeld dat de Paus om zich met eigen oog van den toestand zijner onderzaten te overtuigen bcsl-oten heeftRome binnen kort te verlaten en met eenige deskundige kardinalen vooreerst naar de zuid-wes telijke provinciën van den Kerkelijkcn Staatvoor een gCriii- men tijd op reis te.gaan. Den 24 april is het volkrijke vlek Dobrona in Honga rije door een verschrikkelijken 'brand vernield. Bijna 300 huizen de Roomsche kerk de pastorij de klokketorens liet stadhuis, de scholen en twee herbergen liggen in asch en 2000 inwoners dwalen zonder huisvesting rond daarlmn- ne woningen geheel van hout gebouwd waren. Van de hui zen is bijna geen spoor meer te ontdekken; slechts hier en daar steken bakovens uit de puinhoopen op. In bcrigten van de Poolsche grenzen van 28 april leest men: „Met vertrek van vorst Paskevitschvan Warschau naar Petersburg., brengt men thans in verband met de ver wachte aankomst des keizers in de Poolsche hoofdstaden meent, dat Z. M.0111 zijne plannen van hervorming voor Polen te spoediger en geleidelijker te kunnen uitvoerenvoor af de naauvvkeiirigste inlichtingen omtrent den staat van zaken in het koningrijk van den vorst-stadhouder zeiven inwinnen en dien staatsman wil laten deelnemen aan de in Petersburg te houden beraadslagingen over de maatregelenwelke geno men zullen worden. Overigens wordt de keizer met zeker heid reeds in mei te Warschau verwacht. Of hij zich van daar naar de zuidelijke gewesten zal begeven0111 het aldaar vereenigde leger in oogenschouw te nemenis nog onzeker en zal waarschijnlijk afhangen van den staat van zaken aan den Donau, werwaarts nog zeer onlangs verscheidene rege- menten 'kavallerie afgezonden zijn. Bij het Russische leger is de wensch naar een oorlog met Turkije levendiger dan ooit." HAMBURG den 9 mei. Vrijdag 11. is alhier de eerste verja ring der vreesselijke ramp die deze stad tusschen den 5 en 9 mei des vorigen jaars getroffen heeft, godsdienstig herdacht. Bij deze gelegenheid deelen de dagbladen eene opgaaf mede van de ijverige pogingen tot herstelling van het "vernielde. Vijftien der voornaamste afgebrande straten zijn bereids weder opgebouwd in andere is men insgelijks druk werkzaam en over het algemeen zal alles op eene ruimere en betere schaal dan vroeger ingerigt wezen. Ook ziet men reeds aanstalten tot herboiuving der schoone St. Petrikerk maken. Gisterenden dag waarop men den grooten brand mees ter werd heeft de senaat bij de wetgevende vergadering der burgerij een voorstel ingediend, strekkende tot dankbetuiging aan de vorstenregeringenvolken en statenwelke bij en na dien brand deze stad en de hulpbehoevende inwoners zulk eene krachtige en rijke ondersteuning hebben verleend. De genoemde vergadering heeft dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. LONDEN den 10 mei. Graaf Roden heeft gisteren in het hoo- gerhuis breedvoerig uitgeweid over de hernieuwde gisting in Ierlandten gevolge der pogingen van hen die de herroeping der unie wilden doorgezet hebben. De oogluikende toelating van groote volksvergaderingen in'verschillende graafschappen waarin volksmenners en zelfs priesterswelke vroeger zich daarmede niet hadden ingelaten de menigte aanhitsten ver ergerdevolgens den spreker, het kwaad aanmerkelijk en hij eindigde met te vragen, of de regering niet voornemens wasal ware liet zelfs door buitengewone maatregelenhier aan een einde te maken. Door den hertog van JVellington is hierop geantwoord, dat het gouvernement volkomen over tuigd was van de nadeelige gevolgenwelke de bedoelde volksvergaderingen 11a zich konden slepen en besloten had alle ter zijner beschikking staande middelen aan te wenden 0111 de unie ongeschonden te handhaven. Op soortgelijke wijze als de hertog van JVellington in het hoogerhuis, heeft zich de minister Piel, in antwoord op eene vraag van lord Jocelyn, in het lagerhuis over de voornemens der regering ten aanzien der gisting in Ierlanduitgelaten. I11 laatstgenoemd huis heeft de kanselier van den exchequer de heer Gouiburn het budget over dit jaar overgelegdwaaruit blijktdat onderscheidene posten derinkomsten beneden de raming gebleven zijnzoodat in het tegenwoordig oogenblik een te kort van ongeveer twee mfllioen ponden sterling bestaat, maar dat men alle hoop op eene vermeerdering van inkom sten heeft, waardoor in een volgend jaar de ontvangsten de uit garve 11 nagenoeg 700,000 p. st. te boven zouden gaan. Het schijnt, dat in de wijze der inning van de belasting op de in komsten eene verregaande inschikkelijkheid is gebezigdzoo dat velen welke hunne daarvoor ontvangen aanslagbiljetten onbetaald ter zijde hebben gelegd, daarover, maanden achter een niet zijn aangemaand geworden. Zoowel de antwoor den van den heer Gouiburn als die van sir R. Peelop hun wegens het budget gedane vragenvermeerderen het vertrou wen dat teii opzigte van den staat der kwijning het ergste geleden is. Althans de levendigheid in den handel in katoe nen manufacturen is reeds beduidend toegenomen in dien in wollen manufacturen vertoont zij zich aanvankelijk en ook in de mijn-districten is de toestand sedert eenigen tijd niet ver ergerd. Sedert eenige dagen had ter beurs het gerucht geloopeiidat de regering voornemens was den interest der 3A pets. schuld brieven op 3] pet. te reduceren. De heer ïlutt heeft den kanselier van den exchequerbij bovengenoemde gelegen heid dienaangaande ondervraagd waarop door dezen alleen geantwoord isdat hij zich daaromtrent door den loop der omstandigheden zou laten leiden. Brieven uit Dublin verzekeren dat 17 Iersche magi- straats-personen, en daaronder de heer D. O'Coni/ell en diens ou'dste zoonluin ontslag bekomen zouden hebben Ook wil men in genoemde hoofdstad nu met zekerheid weten dat de koningin en haar gemaal in den loop van dezen zomeiTerland bezoeken zullen. MADRID den 3 mei. De ministeriele crisis duurt nog voort en schijnt zelfs nog eenigen tijd te zullen aanhouden. I Iet kuipen gaat van beide zijden zijnen gang en schijnt de pogingen van den heer Cortina niet weinig te belemmeren. Gisteren is binnen deze hoofdstad met groote plegtig- heid de 35ste verjaardag gevierd van de bloedige volksbewe ging tegen de Franschen hier ter stede, welke het sein gaf tot den Spaanschen onafhankelijkheids-oorlog. Al de dag bladen zijn met rouwranden verschenen, en men vindt daarin artikelen over de grbote verpligtiiigdie de vorsten en vol ken van Europa aan de Spanjaarden hebben voor hunne moe dige worsteling tegen Napoleons heerschzucht. PARIJS den 10 mei. De kamer d«r gedeputeerden heeft het wets-ontwerp wegens de oprigtiiig van hergedenkteeken voor Napoleon met 203 tegen 28 stemmen goedgekeurd. He den zijn in die kamer de beraadslagingen over liet ontwerp van wet op de suiker aangevangen. De luitenant-generaal baron Soultbroeder van den maarschalk en die zich insgelijks in de dagen van het kei zerrijk onderscheiden heeftis te Tarbes in de Opper-Pyre- neënoverleden. Het fregat Uranie is reeds den 4 dezer naar de Mar- quesas-eilandcn onder zeil gegaan. Er hebben zich op dat schip 140 personen ingescheept, waaronder de nieuwe gou verneur onzer bezittingen op de Australische eilandenkapi tein Bruat-de bisschop van Amatha met eenige R.-Katholijke zendelingenverscheidene beambten voor de etablissementen en een aantal handwerkslieden van onderscheiden beroep. Tevens zijn vele benoodigdheden voor de aan te leggen volk plantingen aan boord van het fregat gebragt. Het zal tot aan de straat van Gibraltar door een stoomschip'worden begeleid. De bevolking van Marseille heeft zich mogen verlusti gen in een zeldzaam hoewel niet buitengewoon natuurverschijn sel. De stralen der zon vielen namelijk loodregt op eenige in den dampkring zwevende dampen en vormden alzoo schijn baar rondom de zon eenen onmetelijken en volkomen ronden kring, schitterende met al de kleuren van den regenboog- Onder de nieuwsgierigendie aan de menigte de beteekenis van dit luchtverschijnsel trachtten uit te leggen'waren er die hetzelve in verband bragten met de komeet'van den heer Arago, mét de aardbeving van Guadeloupe en met het vuur werk van den heer Camoin. Maar van al deze lezingen heeft ons die van een oud soldaat het aardigst toegeschenen deze verhaalde met den meesten ernst aan zijne toehoordersdat- deze groote en schitterende0111 zoo te zeggen driekleurige kranszich elk jaar vertoonde op den 5 meizijnde de ver- laardag van den dood van Napoleon. Men verhaalt, dat te Perouse in Italië een eigenhandig geschrift van Napoleon op eene' zonderiinge wijze aan het licht is gekomen. Iemand namelijk die,, een vijffrankstuk in betaling ontvangen had, hetwelk hij voor valsch aanzag, liet het door midden slaanen vond daarin eene order aan het leger, benevens een wisselbrief, ten bedrage-twee millioen francs, aan de order van den generaal Massena. Uit Hayti ontvangen dagbladen behelzen niet veel meer dan eenige proclamatienwaarin C. Iiérard zich den titel geeft van hoofd der uitvoering van den wil en de besluiten des souvereinen volks, en eene menigte fraaije beloften doet we gens de afschaffing van misbruiken de vestiging van nieuwe inrigtingën de aanmoediging van landbouw handelkun sten en wetenschappenenz. De afschaffing van het levens lang voorzitterschap blijkt .eene der eerste voorwaarden der nieuwe orde van zaken op genoemd eiland te wezen. Brieven uit Gorée (Goerce, een eiland bij de kust van Afrika, aan Holland behoord hebbende. In 1677 werd deze post door de Franschen belegerd en bij den vrede van Nij megen aan hen afgestaan) van den 16 maart melden, dat de Negers van de - rivier Grasamanca in opstand zijn g-ekomen enten getale van s a 6000 manden Franschen post teSechion hebben aangevallen. De brikken de Zebra en la Vigiede goëlet la Cl ga le en de stoomboot Gallibi zijn dadelijk a'fge- zonden. De heer Dagornegouverneur van Gorée bevond zich aan boord van de Zebra. BRUSSEL den 12 mei. De heer Sckiervel is als gouver neur van Belgisch Limburgen de gewezen minister Demai- sières als gouverneur van Oost-Vlaanderen benoemd geworden. IXcbstHUubgn 's GRAVENHAGE den 11 ,„ei. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden met het onderzoeken van het ontwerp I van wet, betrekkelijk de regeling van 's Rijks openbare schuld. De centrale afdeeling is vergaderd geweest over de voordragt ten aanzien van den doorvoer. Ter voldoening aan de be-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1