MIDBELBURGSCHE C O IV T. •w Vkaitt 1843. N°. 57. Zal ui*da <r NIEUWSTIJDINGEN. Sniiethtant). (övoot-ilaciStatïjc jftvïufcvijïi. ficlgtc. iülcbetrlattbett. KONINKLIJKE AKADEMIE Benjamin jFranklin. Be «boniieiuetiU-prij* dezer Courant h 2 75 voor drie maandenen franco per Post 3 De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden feenoinen en de betaling geschiedt cómptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijka- Geboorte- en Doodhekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels l' 50 en yoor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niét op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsino eener Advertentie bet Hegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BhIILIJN tien 23 april. Hoe weinig het publick aan. de mogelijkheid eener sturing van den Enropesclien vrede gelooft, blijkt onder anderen ook daaruit, dat, hoe dreigender inden lnatsten tijd de houding van Rus'and tegen de Porte omtrent de Servische kwestie werdhoe meer de Russische staats- papieten geiez-n zijn. Deze hebben thans aan onze beurs een standpunt bereiktzoo als zij nog nooit vroeger gehad heb ben. Niet minder zijn ook de Pririssische spoorwcg-actien <met uitzondering van den Dusseldorp-EIbcrfelder en Rijn spoorweg) gerezen, hoewel wij het vooruitzigt hebben spoe dig voor 25 millioen thaler nieuwe spoorweg-actien aan de markt te zien komen. FRANKFORT dezi 7 met. Gisteren is bet Lodewijks-ka- naal hetwelk aangelegd wordt tot verbinding van den Rijn met den Donau, van at" Bamberg tot Neurenberg, voor de scheepvaart geopend. Eerlang hoopt men het geheele kanaal voitooid en voor de scheepvaart geopend te zien. LONDEN den 6 mei. Eergisteren is de 39ste vergadering van het bijbelgenootschap gehouden. De verrigtingen van het zelve in het alge.oopen jaar waren niet minder dan in vorige jaren geweest. De ontvangsten van hetzelve waren 92,476 p. st. geweest, waaronder 52,287 p. st. aan verkoop van bijbels. Er waren 928,060 bijbels- uitgegevenwaarvan 727,830 uit de depóts hier te lande. Het getal bijbels en testamenten sedert de oprigting des gei;oot.-chapsin 1804, uitgegeven, beloopt 15,020,994. In Frankrijk ondervond men voortdu rend veel tegenstand nogtaps waren er in de laatste 23 jaren 1,600,000 exemplaren der 11. schrift aldaar verspreid, waar van in de laatste 13 maanden 135,841 in omloop waren. In Spanje had men ook veel tegenstand gevonden. In Duitsch- land daarentegen groeiden het getal aanvragen meer en meer nan. Van Petersburg waren, in de onderscheiden talen des lands een aantal exemplaren afgezonden. In het afgeloopen jaar waren 60,000 exemplaren naar Calcutta gezonden. In ■China had zich een ruim uitzigt voor den werkkring des ge- nootschaps geopend. Sedert 1837 waren er in Mexico drie drukken van den bijbel uitgevoerd. In de West-Indien had den zich 100 nieuwe bijbel-vercenigingen gevestigd. PARIJS den 8 mei. Twee verklaringen, die door Engel se ie ministers den 5 dezer in het lagerhuis zijn gedaan, heb ben a hier eenïg opzien gebaard. De eerste is die van lord Aberdeen inhoudende dat Rusland ten aanzien van het Ser vische vraagstuk in zijn regt isde tweede die van sir R. Peel, volgens welke het aan de koningin van Spanje en aan •de wetgevende kamers aldaar uitsluitend toekomt, ,91,1 bepa lingen over het huwelijk dezer vorstin te maken. De berigten uit Algiers tot den 30 april dragen blijken van groote levendigheid in de krijgsverrigtingen. Een aantal Fransche kolonnes zijn thans te velde. De hertog d' Aumale 'skonings zoon, heeft den 20 aan het hoofd zijner troepen in het zuid-oosten der provincie Titterie, een zoogenaamden razzia of strooptogt volvoerddie als uitstekend gelukt wordt voorgesteld. Ilij heeft daarbij 15000 schapen en 600 kamee- len .buit gemaakt. ■-"* I11 sommige dagbladen wordt van een reusachtig o'ntwerp gewag gemaakt. Het betrelt de daarstelling van een tunnel onder de zee van Douvres naar Galais. Een ingenieur be schouwt de uitvoering van dit ontwerp zeer gemakkelijk!! De kosten dier onderneming zouden slechts 5 of*"6 maal groo- ter zijn dan die van den tunnel onder den Theems. Dezer dagen werd eene openbare verkooping gehouden in een huis hetwelk vroeger tot vercenigingspunt van de hooge standen had gediend. Het was het huis van den voormaligen Belgischen zaakgelastigde, graaf te'pon, die, ten gevolge van de bedriegerijen zijns broeders den 'notaris gecompromit teerd en ookwat het financiële betreftganscheliik te gron- de gengt is. Men verkocht het huisraad en zelfs een gedeel te van de garderobe der gravin, die jonge vrouw, welke ge durende een.gen tijd alhier de koningin der mode en van den smaak is geweest en haren schepter met beminnenswaardige be- lievalligheid zwaaide. Het maakte ecnen pijnlijken indruk ,4eze vroeger door de uitgelezenste en schitterendste gezel schappen bezochte salons met allerlei kooplieden opgevuld te jEien. Aller oogen werden aangetrokken door de prachtige lijst van het portret der gravin, door AVinterhalterhetwelk weleer op de tentoqnstelling van het Louvre was bewonderd, liet portret zelf was voor het oog bedekt. - Uit Napels schrijft men dat het kasteel Pozzallo, inde provincie Noto voor eenige dagen in de lucht is geprongen, doordien de bliksem in de kruidkamer sloeg, alwaar 12 ceiw tenaren buskruid lagen. Het materieel werd 1500 voeten ver in de rondte geslingerd, en het dak eener kerk vernield. Ge lukkigerwijze was de mis geëindigd, zoodat de kerk ledig was. Slechts 2 mcnschen zijn dus daarbij omgekomen, terwijl 'eenige oogenblikken vroeger, het instorten van het dak aan eenige honderden het leven zoude gekost hebben. Wij vernemen dat er te Jeruzalem een dagblad ver schijnt hetzelve wordt in de Iloogduitsche Engelsche en Hebrceuwsche talen geredigeerd. Men zegt dat de bisschop silexat/ticr daarvan de hoofd-redacteur is. BRUSSEL den 8 mei. Verscheidene industriële maatschap pijen in Belgie hebben dezer dagen het besluit genomen om hare werkzaamheden te staken en hare zaken te liquideren. Dat daarbij niet weinig verloren wordt, lijdt wel geen twij fel even min, als dat over 'talgemeen het crediet daar wei nig mede wordt bevorderd. Fen gevolge van het ongelukhetwelk laatstelijk op den spoorweg tussclien Luik en Brussel heeft plaats gehad is er thans aan het ministerie van de openbare werken eene commissie vergaderd aan welke de taak is opgedragen de meest doeltreffende middelen op te sporen en aan te geven, ten einde dusdanige onheilen in het vervolgzoó veel moge lijk voor te komen. Deze commissie heeft, onder anderen, den heer Aertseen werktuigkundige te Tongeren, voor zich doen ontbieden, die uitvinder is van een toestel, strek kende om eenen trein dadelijk te doen stilstaan. Ten gevolge van hetzelfde ongeluk, heeft men op nieuw de aandacht der regering gevestigd op een reeds vroeger ingediend ontwerp, daartoe strekkende, dat er eene soort van genees kundige dienst voor de ijzeren vvegeuzou daargesteid wor den hierin bestaandedat elke trein voorzien zou worden van de noodige hulpmiddelenom, bij eenigongevaldadelijk door eenen geneesheerdie zich onder de reizigers mogt be vinden, te kunnen worden aangewend. De bekende waivisch van Kesse/s die in 1827 op het strand van Ostende is aangespoeldwordt tegenwoordig te Petersburg, ten toon gesteld. UTRECHT den 8 mei. Met buitengewonen ijver en spoed wordt aan den spoorweg van hier naar Amsterdam gearbeid men schrijft zulks aan het voornemen toe 0111zoo als wordt gezegd, met aanstaande pinksteren langs gemeldcn spoorweg eenen proefrid te doen tot Breukelen of koenen, alwaar dili gences zullen gereed staanten einde de reizigers naar Am sterdam te vervoeren. Met den 1 junij aanstaande is benoemd tot kommandant van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, de luit. ter zee iste lrias- A. A. Bolken tot kommandant van Zr. Ms. stoomschip Cu- RA5A0, de luit. ter zee iste klasse Hinlopen en tot kom mandant van Zr. Ms. stoomschip Cerberus, de luit. ter zee iste klasse James May voorts is door Z. Exc. den di recteur-generaal van marine bepaald de standplaatsen der bo vengemelde stoomschepen als: Zr. Ms. stoomschip Cycloop kommandant A. A. Bolkente Vlissingen Curacao, komman dant Hinlopen, te Nieuwe Diep, en Cerberus, komman dant J. May, te Helvoetsluis. Ook zal naar men verneemt, Zr. Ms. stoomschip Bromo, kommandant luit. ter zee istc klasse de Smit van den Broecke, disponibel worden gesteld tot het aflossen van een der stoomschepen in Oost- of West- Indien gestationeerd zijnde. HILVARENBEEK (Noord-Braband) 6 mei. Gisteren had alhier een bedroevend ongeluk plaats. Eene zekere weduwe Claasseu, ging in den namiddag met twee harer kleinkinderen wandelen naar de plaats, alwaar haar zoon, zijnde tevens de vader dier kinderen, werkzaam was om hoornen te roeijen na eenige oogenblikken dat werk te hebben staan -afzien valtonverhoedsde groote eikenboommet welks ontwor teling haar zoon zich onledig hield nedermet dat onge lukkig gevolg, dat de takken van denz.elven deze 7ojnrige weduwe alsmede een der twee kinderen zoodanig troffen dat beiden daarbij het leven verlorenterwijl het tweede kinddat slechts ééne schrede van de grootmoeder was ver wijderd geen het minste letsel heeft bekomen. vati Beeldende Kunstente Amsterdam. De Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beel dende Kunsten te Amsterdamgeeft mits deze aan de belang hebbenden openlijk te kennen i°. Dat er een wedstrijd wegens den grooten Prijs, aan de Akademie voornoemd, dit jaar zijn zal in het vak der Gra veerkunst en dat dezelve geopend zal worden in den loop der maand Mei. 20. Dat, ingevolge besluit van Z. M. van 6 April 1843, bij den bedoelden wedstrijd niet zal gedongen worden naar een vierjarig Pensioen en tot het doen eener buitenlandsche Reis, zoo als zulks bij het Reglement is vastgesteld, maar ter verkrijgingals eersten Prijsvan eene Ilijks-toelage van f 900 's jaarswelke doof den Prijsbebaalder gedurende den tijd van vier jaren -, zal worden .genoten. 3°. Dat aan dengene die den Prijsbehaalder het naaste bij komt, als tweede Prijs of Accessit wordt uitgeloofd eene Rijks-toelage van 300 's jaars, mede voor den tijd van vier jaren. 4l'. Dat het laatste half jaar van de beide toelagen niet^al worden voldaan dan na de geheele volbrenging van het werk, 5 Dat zijdie bij den wedstrijd den prijs behalen ver- pligt zullen zijntegen het genot van vermelde toelagen eene Gravure te vervaardigen, naar eene Schilderij ofTeeke- ning, onder goedkeuring van den Raad van Bestuur, welke 1 Gravure zij hier te Lande zullen moeten bewerken naar aan- wijzing aan hen door en onder toezigt van een Kommissie uit den Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beelden de Kunsten. 6°. Dat, bij welgelukte arbeid, naar het oordeel van voor noemden Raad van Bestuurdeze aan de Vervaardigers den eigendom van de door hen gegraveerde Plaat zal kunnen toe kennen, óm daarover vrijelijk te beschikken, onder verplig- ting echter van twaalf afdrukken derzelve, waarvan zes proef drukken aan de Akademie af te geven. 7°Dat, ingeval voornoemden Raad van Bestuur ver- I meent den eigendom der gegraveerde Plaat aan de Vervaar digers niet te kunnen toekennendeze gehouden zullen zijn dezelve aan den Raad over te leveren zonder daarvan eeni- gen afdruk voor zich te mogen behouden. 8». Dat de Mededingers zich zullen moeten onderwerpen aan alle zoodanige bepalingen en voorschriftenwelke de Raad van Bestuur noodig mogt oordeelen. 9°. Dat niemand naar dezen hoogsten prijs zal kunnen mededingen, dan die in het Rijk geboren of van Nederland- schen ouders isen gedurende het laatste jaar aan de Aka demie alhier of op eenige andere school binnen dit Rijkis onderwezen. io°. De Mededingers zijn verpligt, vóór den 10 Mei, schriftelijke opgaven van hunne namen en woonplaatsen aan den Secretaris der Akademie, aan het lokaal der Akademie, in te zenden. De Raad van Bestuur voornoemd Amsterdam p. HUIDEKOPER President. 22 April 1843. jo. DE VRIES, Secretaris. Wij willen thans het boekjewaarvan wij in een vorig ar tikel verslag gaven, uit eenige uittreksels nader doen ken nen; maar wij weten bijna niet wat daartoe uit te kiezen want alles 111 hetzelve is nuttig en belangrijk. Fortuin ma- *"?,T ,)a'^'Ilen toch de meeste menschen. Wel nu, Frankhn leert die kunst in vijf lessen; deze willen wij dan ook onzen lezeren mededeelen. Zie hier zijn voorschrift: Petste les. Breng u te binnen, dat de Tijd geld is; hij, d.e met werken vijf gUiden daags ka„ winne„y? dk ,e oos Uiit, oi den halven dag uit wandelen gaat, moet re kenen dat hij werkelijk twee en een' halven gulden heeft uitgegeten, behalve de kosten, die hij nog daarenboven kan gemaakt hebben. Tweede les. Vergeet niet, dat de Zuinigheid geld is, en dat eene som van honderd gulden 's jaars opgehoopt kan worden, door een weinig meer dan vijf stuivers daags te sparen. Door middel van deze geringe som, die men dage lijks verkwist door tijdverlies en noodelooze uitgaven, zon der dat men het merkt, heeft een man, met crediet, op zijn* eigen waarborg, het vast bezit en het genot van twee dui zend gulden tegen vijf ten honderd. Dit kapitaaldoor een werkzaam man aangelegd zijndeleverteen groot voordeel op. Derde les. Verlies niet uit het oogdat de Ordewelke men bij zijne uitgaven in acht neemt, geld is. Wacht u wel, in de dwaling te vervallen van velen dergenen, die crediet hebben, dat is, hetgene gij bezit, als het uwe te beschouwen, en dien overeenkomstig te leven. Om die val- sche berekening te voorkomen, moet gij eene naauwkeurige rekening houdenzoowel van uwe uitgavenals van uwe I ontvangsten. Als gij eerst de moeite neemt, om alles tot in de kleinste bijzonderheden op te teeltenenzult gij er u wel bij bevinden: gij zult ontdekken, met welk eene wonderlij ke snelheid eene optelling van kleine uitgaven tot eene aan zienlijke som opklimt,,en gij zult erkennen, hoe veel gij hadt kunnen uitzuinigen, hoe veel gij kunt uitzuinigen in het toekomende, zonder 11 veel te behelpen. Vierde les. Houd onder het oog, dat de Naarstigheid bij het werkengeld is. Het geklop van uwen hamerdes morgens ten vijf en 's avonds ten negen ure, kan den schuld- eischer, die het hoort, nopen, om zes maanden lang te wachtenzouder u iets te vragen; maar als hij u aan een biljart ziet, of urve stem in eene kroeg hoort, terwijl gij op uw werk moest zijn, laat hij des anderen daags zijn geid te rughalen, en vraagt het, voor dat hij het aïtemaaf tegelijk kan ontvangen. Vijfde les. Nog moet gij wetendat de Naaitwkeurigheid geld is; het spreekwoord zegt: de goede betaler is meester van eens anders beurs. Hij, die er voor bekend is, dat .bij

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1