MIDDELBÜRGSCHE C O IP K T. W. 55. Dingstlaa: 1843. 9 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. Jranfcirijfc. SrïTÏ (Bvööt-Birittaujc LONDEN den 3 mei. De berigten wegens den gezond heidstoestand van koningin Fictoria en de jonggeborene prin ses blijvenblijkens de Londensclie bladen tot heden uitste kend gunstig. De begrafenis van den hertog van Sussex is op den 4 mei bepaald, liet lijjt is den 3 in zijn paleis te Kensington op een paradebed ten toon gesteld geworden. Ofschoon de (venseli des overledenen in zoo verre wordt gevolgd, dat zijn stoffelijk overschot niet naar de koninklijke grafkelders te Windsor zal worden overgebragtmaar op het kerkhof van Kensal-green ter aarde besteldzal de begrafenis toch met koninklijke statie plaats hebben. De leden van de koninklijke familie zullen den stoet volgen. Den 2 dezer Is in het lagerhuis, in weerwil van den tegenstand van de lords l'filmer et onen Russell en van de vrienden van hun ministerieleen voorstel van den heer Ilume tot het dankzeggen aan lord Js'ibi/rfonvoor het met de Ver- eenigde Staten gesloten vredes-traktaatmet 238 tegen 96 stemmen' aangenomen. liet berigt der vereffening van het Servische geschil heeft lieden ter beurze een gunstigen invloed gehad. PARIJS den 3 meiDe feesten op den naamdag des ko- nings zijn door het schoolisté weder begunstigd en in de beste orde afgeloopen. Na het afsteken van het prachtig vuurwerk is de volksmenigte, na haar genoegen daarover be tuigd te hebben kalm en rustig uiteengegaan. Jn de dagbladen leest men de aanspraken bij gelegenheid van dien feestdag uit naam van verschillende corporatien aan 7.. M. gerigt, en de daarop gegeven antwoorden. Ook de aanspraak van den aartsbisschop van Parijs is publiek gemaakt en bevat gcenerlei vermetele toespelingen zoo als de oppo sitie-bladen verzekerd hadden. Deze redden zich nu met de veronderstelling, dat zij, alvorens aan het'publiek ter lezing gegeven tc worden, beduidende' wijzigingen heeft ondergaan. rDen 2 dezer is de spoorweg van deze hoofdstad naar Orleans plegtig ingewijd in tegenwoordigheid der hertogen van Nemours en van Montpensierder ministers van binnen- landsche zaken en openbare werken en van den prefect der Seine. Acht-honderd personen zijn, met drie achtereenvol gende convooijen van welke het eerste uit 20 het tweede uit 15, en het derde uit 17 rijtuigen was zamengesteld langs dien weg van hier vertrokken. De afstand die op 33 uren gaans berekend wordten waaraan de diligences gewoon lijk 12 11.14 uren besteedden is in ongeveer 4 uren doörge- loopenwaaronder nagenoeg drie kwartier u.urs voor opont houd begrepen is. Ook de spoorweg van deze hoofdstad naar Rouaan is heden morgenwederom in tegenwoordigheid van den hertog van Nemoursingewijd. Die prins zal te Rouaan overnachten ■en morgen vroegtijdig herwaarts terngkeeren. r Door middel van den telegraaf is alhiervan Madrid den 30 april, het berigt ontvangen dat de beer Cortina met 93 tegen '57 stemmen benoemd is geworden als president van liet congres; ook zijn vice-prcsidcnten en secretarissen be noemd. Gisteren heeft het gouvernement depeches ontvangen •van den schout-bij-nacbf, kommandant onzer bezittingen in Oceaniezij zijn gedagteekend van Luisa den 19 januarij en behelzen tijdingen van de Marquesas'van den 21 en 27 september en den 30 octoberen logenstraffen geheel en al de door sommige Engelsche bladen medegedeelde treurige berigten. liet is niet waar, dat eenige ontmoeting heeft plaats gehad sedert die van den 18 september te Vaïtahntot aan het vertrek der laatst ontvangen, brieven van dien archipel. Alles was er rustig, en niets deed vermoeden dat de vrede met de inboorlingen weder gestoord zoude worden. Van Malta den 29 april wordt gemeld, dat de Indische brievenmaal dien dag met den Liverpool aldaar was aangeko men na Bombay den 1 april verlaten te hebben op het «ogenblik dat de laatste zegepralen in Scindia aldaar waren bekend geworden. De gouverneur-generaal heeft dien staat verklaard als te zijn ingelijfd bij liet Britsche rijk en den ge-, neraal Napier tot gouverneur der nieuwe provincie benoemd. j)3 slavernij zal er worden afgeschaft en de vaart op den In- ithis opengesteld voor alle natiën. Onmetelijke schatten op <eene waarde van meer dan een millioen p. st. geschatzijn Xe flydcrabad gevonden. Alleen in Bundclkund en op de grenzen van Scindia heerschte nog onrust. De berigten uit China loopen tot den 22 februarij dezel ve zijn gunstigdoch bevatten geenerlei belangrijke gebeurte nissen. België. BRUSSEL den 5 mei. Eergisteren heeft op den spoorweg van Luik een treurig ongeluk plaats gehad. Toen namelijk het convooidat ten half een ure uit die stad was vertrok ken, tuss-chen Rosoux en Gingelom was gekomen, is fn een der goederen-wagensten dcele met geestrijke dranken bela den brand uitgebarsten op de waarschuwing waaromtrent de trein zoo spoedig mogelijk werd opgehouden. Maar de schrik, op het zien der vlammen onder de reizigers ontstaan, veroorzaakte alvorens dat velen onvoorzigtig uit de rijtuigen sprongen, waardoor vier hunner, benevens een der wachters gedood en anderen meer of minder0zwaar- bezeerd -zijn. Aan de koelbloedigheid van twee andere reizigers en twee' wachtersdie de portieren met geweld gesloten hieldenis het te dankendat het getal der slagtoffers niet nog grooter is geweest. De oorzaak van den brand in den goed.eren-wagen is niet met zekerheid bekend. Indien men echter in aanmerking- neemt, dat de reizigers in de eerste wagens, door de steeds voortgaande beweging van den trein, zich op eenmaal door rook en vlam omringd zagenzoo zelfs, dat een hunner in het aangezigt is gebrand geworden, is het nipt te verwonde ren, dat zij door schrik zijn overmeesterd geworden. De personen daarbij verongelukt, zijn mejufvrouw Coune en da heeren LambermontHennebert en Fingersbenevens een der wachters. Twaalf, waaronder de moeder van mejufvr. Coune, zijn min of meer gewond. iötcbcdaubcu. 's GRAVENHAGE den 4 mei. De Tweede Kamer der Staten-Generaal was tegen heden ten 2 ure belegdom hare werkzaamheden te hervatten. Ruim half 3 plaatste de pre sident zich op den voorzitterstoelen verklaarde dat, aange zien er slechts 26 leden op de presentie-lijst geteekend hadden zich het geval voordeed, voorzien bij art. 18 van het regle ment van orde der Kamer. Ingevolgé dat artikel werden de namen der afwezige leden door den griffier voorgelezenen zullen dezelve door de Staats-Courant openbaar worden ge maakt. De voorzitter gaf te kennen dat de heeren Modder- j man, Enschedé en van der Gronden berigt hadden ingezonden dat zij door ongesteldheid, de heer Bruce, dat hij uit hoofde van droevige familie-omstandigheden, en de heer van Rijcke- vorsel, dat hij uit hoofde van ambtsbezigheden werden ver hinderd de vergadering bij te woneiu De voorzitter bepaal de eindelijk dat morgen ten 2 ure eene zitting der Kamer zoude worden gehouden. Aan de leden der Tweede Kamer is van wege de Regering reeds mededeeling gedaan van het nieuwe ontwerp van wet tot regeling van 's Rijks openbare schuld. Bij dat nieuwe ontwerp wordeneven als in het vorige en de 80 millioen 2! pets. inschrijving op het Belgische grootboeken de door het Belgische gouvernement tot afkoop van andere 80 millioen 21 pet. uit te keeren 40 millioen in geldbeschikbaar gesteld voor de te ondernemen conversie waarbij ten minste tot een bedrag van 4 millioen rente aan oude schuld zal moeten gedelgd worden. Maar hetbij. deze conversie, uit te geven nieuwe effect, zal. zijn een drie pets. In de eerste plaats zal dit nieuwe effect gebezigd worden tot verwisseling vande 5 pets., inschrijvingalsmede van de 5 pets. losrenten ten laste van 's Rijks Overzeesche bezit tingen, en wel in verhouding van 141 3 pets. vopr .elke 100 5 pets. voor zoo ver de houders van 5 pets. binnen eenen te bepalen tijd van die conversie zullen gebruik maken. Naar .mate deze eerste conversie vordert, zullen, Jn de tweede plaats, ook in de conversie begrepen .worden de. 4! pets. syndicaten en voor elke 100 41 pets. f 139 3 -pets. afgegeven worden alles voor zoo ver binnen den te bepalen tijd door de houders van 41 pets. syndicaten van' die'conver-' sie gebruik zal gemaakt worden. De 5 pets. die als böveu- gemeld niet binnen den bepaalden tijd in 3 pets. zullen zijn geconverteerd zullen in eens of achterv'olgens~ïn gereed geldtegen 100 ten 100, uit de boven vermelde middelen, worden afgelostterwijl de ongeccnivefteerd blijvende 4J- pets. in eens of achtervolgens tegen 1001 tëii lbo' zullen kunnen worden afgelostdoor te gelde making- van daartoe daar te stellen en uit te geven 3 pets. schuldbekentenissen. In de derde plaats zal ook de schuldvordering van de Ne- derlandsche Handel-maatschappij ten laste van 's Rijks Over zeesche bezittingen bij vervroegde aflossing kunnen worden gekwetendoor te gelde making van daartoe daar te stellen en uit te geven 3 pets. schuldbekentenissen.-De Overzeesche bezittingen worden de alzoo aan de Handel-maatsehappij af betaalde gelden aan het Rijk schuldigen zullen daarvan de jaarlijksche renten 4! pet. te goed doen. Voor het te korthetwelk 's Rijks inkomsten over de jaren 1841 en 1842 zullen bevonden worden op te leveren, wordt een crediet geopend van hoogsten f 9,500,000waarvoor almede de noodige 3 pets. schuldbekentenissen zullen kun nen worden daargesteld en uitgegeven. De daar te stellen en uit te geven 3 pets. schuldbekente nissen waarvan, in de laatstvoorgaailde drie pafagraphen ge sproken wordt, zullen niet beneden den prijs van 72 pet. kunnen worden te gelde gemaakt. Voor provisie cn courtage, zoo voor de verwisseling der 5 en. 4|- pets.als tot plaatsing van de nieuw uit' te geven schuldenalsmede voor kosten van royement, van certificaten op het 5 pets. grootboek bij vrijwilHgen ovérgangv, benevens voor die vereischt tot de uitvoering -van de bovert omschre ven maatregelenzal niet meer dan f pet. van het bedrag der nieuwe schulden kunnen worden besteeden in minde ring van den prijs der uitgifte worden verantwoord. Metgeen, ten slotte 'wordt aangewezen om met 1846 of vroeger voortdurend gebezigd te worden tot intrekking en delging van schuld is gelijk aan de bepalingen', in 'de oor spronkelijke op 6 maart 11. aangebodene wet, art. 12, sub litteris a tot voorkomende. In hare antwoorden op de bedenkingen., in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gemaaktten aan zien van het ontwerp van wet tot regeling van 's Rijks open bare schuld geeft de Regering hare tevredenheid te 'kennen over de wijze, waarop de voordragt door de Kamer ontvan gen isnamelijk als een bewijs van de bezorgdheid der Re gering, om de llijks-financjen op eenen goeden voet te bren gen en daardoor het crediet van den Staat te bevestigen en te vermeerderen alsmede over de overeenstemmingwelke er tusschen haar en de Regering bestaatomtrent de geschikt heid van het oogenblik tot zoodanigen maatregel. Wat de redactie van liet opstel betreft, is door de Rege- ringom toe te geven aan de aanmerkingen wegens gebrek aan eene genoegzame aanwijzing der middelen ter uitvoering thans een termijn van vier jaren gesteld na verloop van welken termijn de bij de wet verleende vohnagt zal ophouden te werken. -Voorts wordt opgemerkt, dat, naar alle bij de Regering be komen berigten eene bloote verwisseling van 5 in 4I per- cents schuld niet zou gelukken daar het te verwachten is dat de fondsenhouders en vooral de vreemden, weinig geneigd zouden zijnbij het ondergaan van een dadelijk verlies van een tiende van de renteeen Staatspapier pari in handen te krijgen, waarvan, bij mogelijke daling, de nadeeien door hen zouden gedragen worden terwijl bij rijzing zij ander maal met eene vermindering van renten zouden bedreigd blij- ven- De bedoelde verwisseling zou overigens zich ook slechts tot eene besparing van i percent op 221 millioen 5 pets. schulden bepalenen alzoo zon de gunstige gelegen heid van het oogenbliktegen een betrekkelijk slechts gering genotvoorbijgaan. De Regering kan ook geenszins het gevoelen deelen, dat de vermeerdering van kapitaal een groot gedeelte der bespa ring zou verslinden. Wanneer men toch er in slagen kon om ƒ100 5 pets. schuld waarvoor thans geene aflossing bestaat tegen/ 141 3 pets..schuld te verwisselen, dan wordt er op eene rente van f 5 eene besparing verkregen van 77 cents op meer an f pet. en dus 27 cents meerderdan bij ver wisseling tegen 4! pets. schuld. Deze 27 centen tot amor tisatie van schuld aangewend wordende opent dit het uit- zi-gt, om, hetgeen bij de bestaande 5 pets, schuld liet geval niet isen bij verwisseling in 4! pets. ook niet wezen zou jaarlijks en het kapitaal en het bedrag van den verschuldigden intrest te verminderen. Over het algemeen wordt aangemerktdat de afrekening van den achterstand, tot en met het dienstjaar 1840 inge sloten, waarvoor bij de wet van 27 december 1840 buiten gewone middelen zijn aangewezen een onderwerp is buiten regtstreeksch verband met het onderhavig voorstel van wet dat de stand van dien achterstand in de Staatsrekening van elk dienstjaar wordt opgenomen, en daarbij aan de Kamer mede. gedeeld, dat, na den afloop der liquidatie, welke met Bel- gie moet plaats hebben, en waarmede mén zich thans onle dig houdtkrachtens en overeenkomstig het traktaat van 5 november 11., Van die afrekening een meer algemeen en bepaald overzigt zal kunnen en ook zal gegeven worden. Vooits, at de toestand van alle speciale en gedeponeerde fondsen mede volledig in die jaar-rekeningen is vermeld. Ein delijk dat aan het verlangde bij no. 6 van deze paragraaph thans, nu de begrooting der uitgaven van het dienstjaar 1842 nog openstaatuit den aard der zaak niet kan worden voldaan-; dóch dat de Regering desniettemin tot tegemoetkoming van dit bezwaar, de aanvulling van het te kort over 1841 6111842 gewijzigd heeft aangevraagd niet voor zoo veel de ontvang sten beneden de raming zijn geblevenmaar bij wijze van credietvoor zoo veel namelijk de uitgaven zullen bevonden worden de werkelijke ontvangsten te zijn te boven gegaan. Wat eindelijk betreft de stellige verzekering dat de begroo ting over 1844 en 1845 geen zoodanig te kort zal opleveren als die over 1842, dient, dat de oorzaken van het in dat jaar op de koloniale bijdragen ondervonden te kortter gelege ner tijdin de bijzonderheden voor de Kamer zullen worden opengelegd even als de gronden waarop de ramingen voor 1844 en 1845 berusten. In het algemeen wordt aan de Ka mer de verzekering gegevendat de koloniale ramingen niet met overdrijving worden vervaardigd, hoezeer het doel, waartoe dezelve moeten dienen, onvermijdelijk medebrengt, dat de grenzen van waarschijnlijkheid daarbij zooveel moge lijk worden genaderd. Ten aanzien van de bestredene zamenvoeging van de on derscheidene onderwerpen in het ontwerp van wet voorko mende verklaart men op nieuwdat alle deelen van de on derhavige voordragt een zamenliangend geheel uitmaken, het welk voor geene splitsing vatbaar iszonder het verband en de krachtige zamenwerking dier deelen te benadeeien of ge heel onmogelijk te- maken dat eene reductie van renten te willen beproéven volstrekt onbestaanbaar is te achten met het onaangevuld laten van een deficit in 's Rijks kas. 's GRAVENHAGE den 5 mei. De werkzaamheden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin de openbare zitting van heden hebben zich bepaald tot het doen van kennisge ving omtrent ingekomene stukken en verzoekschriften, welke laatste aan de commissie zijn verzonden. De zitting is voorts verdaagd tot maandag aanstaande des voormiddags ten 11 ure. A.vTSlERDAM den 5 mei. Eergisteren is door eene de putatie van houders van obligatien ten laste van eenige Staten van de Noord-Amerikaansche unie, aan den zaakgelastigde der Vereenigde Staten, te 's Gravenhage, een adres overhan digd, waarin de onderteekenaarsten getale van 165, zich be-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1