MIDDELBURGSCHE C O U li A M T. N". 54. Zalurdag 1843. 6 Mei. BESTUREN e» ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ficfecnbmaiiing. füufeltcatte. Euitschl.iufe. Jrattfcrijfc. Ücfcctrlanbcti. BURGEMEESTER er WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen wegens de vervallene termijnen van de Personele Belas ting en het Pateatregtdienstjaar i8|J, opgemaakt door den Heer Ontvanger dê'rzelve Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekendonder aanmaning, om alsnog, tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadluiize der Stad Middelburg, den 4 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur, van den 28 der vorige maand {Provinciaal Blad no. 45); Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden i°. Dat met het Primitief Beschrijvingswerk voor de Be lasting op het Personeelvastgesteld bij de wetten van den "9 Maart 1833 {Staatsblad no. 4) en van den 29 Decem ber 1835 {Staatsblad no. 43), welke wetten als nu zijn gewijzigd door de wet van den 24 April 11. {Staatsblad no. *5)5 'n deze Stad een aanvang zaL worden gemaakt op Maandag den 8 Mei aanstaande en alzoo de aan de In- en Opgezetenen uit te reiken Beschrijvings-Biljettenmet den .achtsten dag daarnavanwege den Iléer Ontvanger der Di recte Belastingen zullen worden opgehaald. 2°. Dat, op den voet bij art. 29 2 der wet vastgesteld, ■door het Stedelijk Bestuur zijn benoemdom ingeval eener herziening van het aangegeven bedrag der Huurwaarde, of van het aantal Deuren, Vensters en Haardsteden, als tegen- schatters van de zijde der Belastingschuldigen te dienende wijf navolgende Personen als Marinus Kempe Je ras. Jacobus Sonius. Pietcr 'Bertfardus Thomas Francella. Ar ij Schijf, en Jo 'latiues Snel. En zal -deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer .Stads-Couiant geplaatst. Gedaan .ten Raadluiize der Stad Middelburg den 4 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Directie van de ZONDAGSCHOOL bcrigt bij deze dat er wederom gelegenheid is om in dezelve te worden op genomen, mits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd onderwijzer Goukain;de J5tads-Armenschool, op Dingsdag Woensdag of Donderdag, den 9, 10 of 11 Mei, des middags van 12 tot 1 ure. Middelburg, -5 Mei 1843. J. BORSIUSSecretaris. FRANKFORT den 1 mei. .De vóorloopig medegedeelde tijding van het aannemen des Russischcn ultimatums 'door de Porte wordt thans nader bevestigd door de volgende berig- ten uit Konstantinopel, van 12 :*..ril, in de Augsburger Allge- mcine Zeitung medegedeeld Ik haast mij u te melden, dat de Porte de vorderingen van Ruslandbetrekkelijk de Servische aangelegenheidtoe gestemden beslist heeft, dat: l». Alexauder Georgewitsch hetzij vrijwillig, hetzij ten gevolge eener formele afzetting, <le regering van Servie zal nederleggen20. dat er eene nieuwe verkiezing van eenen vorst zal plaatshebben, en 30. •dat Aïz//«/7-pacha uit Belgrado, fVucsitsch en Petroniewitsch uit Servie verwijderd zullen worden. De dag, waarop de nieuwe verkiezing zal plaats hebben, is nog'niet bepaald, doch zal reeds in de eeistvolgende weck vastgesteld worden en men houdt'het voor vrij zeker, dat de keuze op den ouden vorst Mtlosc/i Obi enow i.sca, den beschermeling van Rusland zal vallen." PARIJS den 1 mei. Dezen voormiddag heeft zich eene talrijke menigte naar de Champs-Elysées begevenom de toe bereidselen tot het feest te zien, hetwelk heden, bij gelegen heid van den naamdag deskonings, de gansche bevolking be zig houdt. Gisteren heeft Z. M. de gelukwenschingen'van den aartsbisschop van Parijs en de overige gee telijkheid ont vangen. Heden zullen de ministersde maarschalken de deputntien uit dé kamers en geregtshoven die van de uni versiteiten enz. ten. gehoore toegelaten worden. IIet niet of- tic ieel mededeelen der aanspraak van den aartsbisschop geeft denkelijk aanleiding tot het gerucht, dat daarin weinig voeg zame zinsneden of uitdrukkingenop het hooger onderwijs betrekkelijk, voorkomen, wier bekendmaking men niet raad zaam heeft geacht. 1 Het schijnt zeker te zijn dat Frankrijk een gezantschap naai China zal zenden. Het hoofd van die zending zou de lieer Lagrenéede tegenwoordige minister-plenipotentiaris in Griekenlandzijn. De heer Eugène Ney zou zijn eerste se cretaris wezen en men noemt als attachés bij die legatie de beide attachés der Fransche ambassade. Men voegt hierbij dat verscheidene jongelieden van de eerste Fransche familien dit gezantschap als onbezoldigde attachés zullen vergezellen. Men meent, dat de ambassade in het begin der maand junij naar China zal vertrekken. Velen hopen hier nog dat het door Engelsche bladen medegedeeld berigt, wegens, het vermoorden van den gouver neur der Marquesas-eilandenvan' grond ontbloot is. Althans men heeft daaromtrent nog geene regtstreeksche tijdingen ont vangen. In eenen brief uit Oran van den 22 april leest men, dat Abd-el-Kaderbemerkende, dat de Fransche soldaten aan de zijde der rivier Cheliflf werden bezig gehouden, geheel on verwachts, aan het hoofd van een ioootal ruiters, te voor schijn is gekomen, en den stam der Iiachem-Garrabas, die tot de met Frankrijk verbondenen behoort, heeft overvallen. Hij heeft 40 mannen van dien stam gevangen genomen en hun het hoofd doen afhouwen. Zoodra. men hiervan tijding be- j komen had, zijn in onderscheidene rigtingen Fransche troe pen tegen hem uitgetrokken. Hij zou echter ongetwijfeld die troepen niet afwachten. Intusschen was de ongerustheid onder de aan Frankrijk onderworpene Arabische stammen in dien omtrekdie elk oogenblik een zoodanig lot als de Ha- chem-Garrabas konden ondervinden, zeer groot. Men vrees de, dat de nieuwe vijandelijkheden van den onvermoeibaren tegenstander der Franschen in Algeria het ontwerp van dezen om Tenez te bezetten en twee legerkampen in dien omtrek op te rigten, zou dwarsboomen. In den nacht van den 28 op den 29 april is in den schouwburg te Ilüvre brand ontstaan, en heeft dat gebouw zoo ten eenenmale vernield, dat niets dan de vier muren staan de zijn gebleven. Wat dit onheil nog treuriger maakt is de dood van den algemeen geachten directeur, den heer Fortier, wiennadat hij van het gevaar verwittigd wasgeen andere uitweg overbleef dan een hoog venster, waaruit hij gespron gen ismaar levenloos en ijsselijk verminkt den grond heeft bereikt. Zijne dienstmaagd, die zijn voorbeeld volgde, heeft hetzelfde lot ondergaan. Dertig jaren geleden is de vorige schouwburg op gelijke wijze vernielden ook de toenmalige directeur heeft daarbij den dood gevonden. Het nu afgebrand gebouw was den 22 augustus 1823 voor het publiek geopend, had de stad eene uitgave van ongeveer 1,600,000 fr. gekost, en was niet tegen brandschade verzekerd, Onlangs is te Parijs een statistiek werk over Spanje verschenen, welks schrijver uit officiële bronnen geput heeft, en waarin het volgende aangaande de bevolking van Spanje voorkomt. Het aantal inwoners van het gemelde land is sedert het begin der vorige eeuw verdubbeld het is van 7A tot 15 millioeii gestegen. Men telt tegenwoordig in Spanje jaar lijks 1 geboorte op de 26 inwoners, 1 sterfgeval op de 33 en 1 huwelijk op de 104 personen, zoodat erin elk jaarge middeld 567,919 kinderen geboren worden, 454,645 sterf gevallen plaatshebben en 144,230 huwelijken gesloten wor den. De bevolking van Spanje neemt dienvolgens jaarlijks met 1 op de 123 inwoners toe, eene verhouding, die gun stiger schijnt te zijn dan die welke zich in Frankrijk voor doet. De meest bevolkte deelen des lands zijn de streken langs de noordelijke kusten en vervolgens de aan de Middel- landsche zee gelegene provinciën. De zuidelijke binnen 's lands gelegene provinciën hebben het geringste aantal inwo ners. Ongeveer 2 millioen huisgezinnen leggen zich op den akkerbouw toe. Slechts een derde gedeelte van dezen zijn grondeigenaarsde overige zijn pachters en daglooners. De bevolking, die zich met de fabrijknijverheid bezig houdt, wordt slechts op een vijfde gedeelte van het getal der landbou wende berekend. De niet producerende volksklassen zijn in Spanjenaar alle waarschijnlijkheidnog talrijker dan in eenig ander land. Behalve het leger, het overgroote aantal ambtenaren en de geestelijkheid behooren daartoe menigvul dige soorten van dagdieven, landloopersbedelaars, gaauw- dieven en in het algemeen van liedendie meestal geen re gelmatig veel minder een eerlijk middel van bestaan hebben. Moncada telde ter zijner tijd meer dan 40 verschillende soor ten van vagebondenwaarvan ieder in de volkstaal haren eigen welbekenden naam had' Wat de geestelijkheid betreft, ontbreekt het aan voldoende opgaven omtrent het aantal harer leden. In het jaari834be- stond zij uit 20,000 leden der hoogere geestelijkheid 149,000 geestelijken van lageren rang en 96,000 kloosterlingen. Het gezamenlijk bedrag van haar inkomen werd destijds op 1000 millioen realen (125,000,000 gulden) berekend. Intusschen zijn thans de kloosters opgeheven en de goederen der kerken en der geestelijke orden aan den staat vervallen en deze maat regelen hebben natuurlijk eene belangrijke vermindering in het aantal geestelijken ten gevolge gehad. Negentien twintigsten der Spaansche natie behooren tot den Romanischen volksstam, bijna een twintigste tot den Baski- sehen en önder beiden bevinden zich bijna 30,000 Heidens. 1 Z'L# vertfenTEZDMMdedK h°f hCeft 0ns weder aten. z. M. de Koning is gisteren avond, omstreeks ze ven ure, en H. M. de Koningin en IIH. KK. HH. de Prin- teriiffIJ" t "Uddag. omstreeks 12 ure naar 's Gravenhage tot 1 gekeerd begeleid door de wenschen dezer bevolking tot hoogstderzelver heil en voorspoed. Zoo men verneemt heeft Z. M. bij hoogstdeszelfs vertrek aan don heer burgemeester de voldoening betuigd, door hoogst- denzelven op meuw bij dit bezoek in de hoofdstad onder vonden en mag Amsterdam zich vleijen dat hetzelve op nieuw gestrekt zal hebben 0111 de belangstelling van Z. M. m den bloei en welvaart dier stad te bestendigen. s GRAVENHAGE den 2 mei. Gisteren avond is Z. M. de Koning en heden middag H. M. de Koningin benevens de twee Prinsenuit Amsterdam in deze residentie terug ge keerd. Gisteren heeft de dienst van den ijzeren-spoorweg, die zich tot hiertoe slechts tot Leiden uitstrekte, naar het station van en naar Voorschoten een1 aanvang genomen. Naar men verneemt zal door medewerking van mili taire en civile autoriteiteneene burger-zwemschool alhier aan het kanaal naar Scheveningen worden opgerigt. Deze inrigtingwaaraan sedert langvooral hier te landegroote behoefte bestond zalnaar men verneemtworden opge dragen aan den heer Smits officier bij het regement jagers. s HERTOGENBOSCH den 1 mei. Op donderdag II. zijn door de regtbank alhier zekere Reker (een Duitscher), en diens vrouw, veroordeeld ieder tot een jaar gevangenis straf, zware geldboetenontzetting van regtenenz enz wegens het leenen van hun huis tot het plegen van ontucht én verleiding van jonge meisjes. Terwijl het vonnis algemeen wordt toegejuicht, mogen de daadzaken, door die procedure kenbaar geworden, tot eene duchtige waarschuwing verstrekken aan oudersmeesters en andere toezigthebbende personen, wier dochtersdienstboden en betrekkingen geheel buiten hun wetenin dat hol des verderfs werden gelokt en gebragt, even zoo als dit vermoede lijk met nog andere huizen het geval is, döch welke zich nog aan het oog der politie in weerwil van hare nasporingen hebben weten te onttrekken. Alleen eene verdubbeling van waakzaamheid op de gangen der jonge lieden en tegen de houders van zoodanige huizen, kan verhoeden dat het aanko mend geslacht niet het slagtoffer worde dier even eerlooze ais erfoeijelijke speculatien, eir niet zedelijken ligchamelijk ver loren gerake. VLISSINGEN den 2 mei. Gisteren vierde het alhier ge vestigd departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen het feest van deszelfs 25jarig bestaan, in de zaal der uitspanning de Prinsentuinwelke daartoe op eene smaakvolle wijze was ingerigt en versierd. Na den afloop van de gewone vergadering der ledenhield een der eerste oprigters van deze afdeelingde wel'-eerw. heer P. J. Zynen, ten aanhoore eener talrijke schaar van beidé kunne, eene allezins doeltreffende feestrede, ten onderwerp hebbende de aanwijzing van den invloed, welke de besckou- wiiigj van iet 2 5 ja/tg bestaan en streven van deze afdeeling der loffelijke maatschappij tot Nut van 't Algemeen op hare leden hebben moet. Deze feestrede welke met de meeste belangstelling werd aangehoord, en eene onbepaalde goedkeuring verwierf, werd voorafgegaan, afgewisseld en besloten, niet alleen door in strumentaal muzijk, maar ook door zangen, aangeheven door kinderen die van wege dit departement onderwijs genieten of genoten hebben. Veel lof verwierven deze, over de wijze, waarop zij zich van hunne taak kweten waartoe zij door den erdienstelijken onderwijzer P. Puype waren voorbereid terwijl het op het gelaat der aanwezigen zigtbaar wasdat hun door den vervaardiger dier zangenhet lid der afdee ling den heer Q. Harderde juiste toon was in den mond gelegd. Nadat vanwege de schoolcommissie dezer afdeeling, boek geschenken als prijzen waren uitgereikt aan de leerlingen die nog ten koste van het departement worden onderwezen werden vervolgens aan allen eenige ververschingen toege diend, waarbij zij op eene verrassende wijze, zoowel van hun ne vreugde ais van hunne vorderingen in de zangkunstde aangenaamste blijken gaven. In den namiddag verzamelden zich weder de leden en een groot aantal genoodigden in liet lokaalom den avond in gepaste vrolijkheid door te brengen; waartoe ook het fraaije hoorn-muzijk van het alhier in bezetting liggend regement ar tillerie door deszelfs kolonel gunstig afgestaan niet weinig heeft bijgedragenen waardoor op eene aangename wijze de toasten werden afgewisseld, die als om strijd werden inge steld op bet welzijn van den Vorst en van Nederland op den bloei der maatschappij en van deze afdeeling; ter eere van den stichteren van die personen welke in verschil lenden werkkringde belangen van dit departement hebben behartigd. Tot laat in den nacht duurde in de volmaaktste orde eene feestviering voort, die door al de aanwezigen geschat werd te hebben beantwoord zoowel aan den geest en de waardigheid der maatschappij als aan de behoeften van liet tot ongü- dwongene vrolijkheid en reine vreugde gestemde gemoed.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1