MIDDELBÜRGSCHE C O V ït A N JX". 52. Dinssdas 2 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIE!*. iSefcctibmafcitig. NIEUWSTIJDING Elf. JhiMicatic. ^cïtuttcvij. fhiblieatic. iDuit$ehUinb. (Biroot-IStrittattjc. Jfcatikrtjk Ülcbevlanben BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Gelet op art. 6 ran Zr. Ms. Besluit Tan'21 Maart 1828, Staatsblad oo. G brengen hij deze ter kennis Tan een iegelijk dien zulks joude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan art. G der Wet Tan den 11 April 1827ten opzigte van de Schutterijenvan Maandag den 15 Mei aanstaande tot "Woensdag den 31 daaraanvolgende, dage lijks (uitgezonderd Zon- en feestdagen) van des morgens ten 10 tot des middags ten 12 uur, ter Secrctarij dezer Stad zal gereed liggen het Register van Inschrijving, welk Register op den 1 Junij daaraan volgende moet worden gesloten. En worden mitsdien alle Ingezetenen dezer Gemeente zonderonder scheid gehuwd at ongehuwd welke op den 1 Januarij dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden en hun 34ste nog niet hebben volbragt, (hordanigen zijn alle mannelijke Ingezetenen, geboren in het jaar 1818) hij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreve plaats en uur vóór den 1 Juntj aanstaande ter inschrijving in het Re gister aan te dienen terwijl ter voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen 'ontstaan, met betrekking tot de verpligtingen die hij voorzeide Wet op de"SchullBfrijen worden voorgeschreven, aan' de belanghebbende Ingezetenen dezer Gemeente hij deze wordt onder het oog gebragt A. Dat behalve die op den 1 Januarij van dit jaar hun 25ste jaar zijn ingetreden zich mede ter inschrijving voor de Schutterij moeten aangeven, die l'ersonen welke hun 34ste jaar niet voleindigd heb bende, schoon iu andere Gemeenten ingeschreven, sedert de laatste ins"hi-ijviug in deze Gemeente zijn komen inwonen alsmede de Vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn ge- v dien om op grond van art. 2 der Wet van den 11 April 1827 "als Ingezetenen te worden beschouwd met welke gelijk staan de uit de dienst ontslagene Militairen voorzoo verre deze in de jaren der Schut terij verkeeren en welke zich alzoo mede ter inschrijving moeten aangeveu. n. Dat de vcrpligting en bevoegdheid tot de Sehutterlijke dienst en -mitsdien tot de inschrijving en het domicilie van inschrijving is geregeld bij de artikelen 1 2, 7 en 8 der voorschreve Wet, zijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Ieder Ingezeten van lvet Rijk die op den eersten Januarij van elk jaar zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet vol eindigd zal hebben zil, ingevolge de bepalingen dezer Wet, daartoe opgeroepen zijnde, verpligt wezen de Sehutterlijke dienst uit te oefepen. Art. 2. Als Ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer Wet, beschouwd: a. Alle Nederlanders binnen het Rijk hun gewoon verblijf hou dende. A. Alle Vreemdelingen binnen het Rijk woonachtigwelke hun voornemen om zieli aldaar Ie vestigen zuilen liebben aan den dag gelégd hetzij door cene uitdrukkelijke verklaring hetzij door liet werkelijk óverhrengén van den zetel van hun vermo gen en de hoofdmiddelen va'n lmn bestaan. De lijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eeni-. ge ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht, enz. kan op zich zelve niet beschouwd worden als een bewijs van het Voornemen om zich in dit Kijk te vestigen. Art. 7. Zij die in 'meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel vin hun vermogen hebben gevestigd, zullen tót de inschrijving verpligt zijn binnen de Gemeente, alwaar eeue dienst doende Schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten' alleen dienstdoende of alleen rustende Seliutterijen bestaan zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente alwaar zij voor de Personele iïelasting zijn aangesla gen en de Ambtenaren in die Gemeente alwaar zij ambtshalve Ter- pligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen onderdon geen voldoend bewijs geven zuilendoor het Plaatselijk Bestuur wórden ingeschreven naar deszelfs oordeelonverminderd de bevoegdheid vin den ingeschrevenen om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken en C. Dat de stfaffen op het niet voldoen aan de verpligtingen be trekkelijk de inschrijvingen, zijn omschreven in art. 9 van gemelde Wet zijnde van den navolgenden inhoud Art. 9. Die bevonden zulleti worden zirh niet vóór den 1 Junij te hebben doen inschrijven zullen door het Plaatselijk Bestuur ambts halve ingeschreven worden en door den Schuttersraad worden ver wezen tot eene geldboete: terwijl zij daarenboven zonder loting hij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijken dat er tij dens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien hestonden. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden gedrukt afgekondigd en aangeplakt mitsgaders in dezer Slads-Courant ge plaatst. GedaaD ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 April 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op- gezetcnen dat bij Hun Edel Achtbare Is ontvangen en aan •den Ontvanger der Directe Belastingen verzonden, het Sup pletoir Kohier No. 4, van het PaténtregtDienstjaar 18 4 V 3de: Kwartaalmet uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatom na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat de bezwaren welke dienaangaande tnogten bestaan binnen drie maanden na heden behooren te' ivorden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 April - J-843 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen mits deze de belanghebbenden dat volgens eene, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie, bij besluit van den 20 dezer maand {Provinciaal Blad no. 43) medegedeelde Lijst der bevoegde Hengsthouders in deze Provincie, over het jaar 1843, als zoodanig voor het eerste District zijn opgegeven de navolgende Personen, als Adrtaan Bliekte Nieuw- en St. joosland. Abraham Krijgerte St. Lanrens. Pieter Kodde te Serooskerke. Lem Gesc'iiere te Meliskerke. Pieter Boone te Koudekerke. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 April 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 24 april. Volgensberigten uit Rome, van den 14, zouden de tusschen Rome en Petersburg bestaan de geschillen dagelijks ingewikkelder wordenen zou de Paus voornemens zijn, op nieuw en wel binnen kort een con- sistorium bijeen te roepenen in hetzelve zijne klagten over de adininistrative bemoeijing der Russische regering in kerke lijke zaken op nieuw met protest openbaar te maken. Het Frankfurter Journal berigtdat de regering van het hertogdom Nassau besloten heeft, van Bieberich af een ijzeren spoorweg door den Rheingau heei^tot Ehrenbreitstein tegenover Koblenz te doen aanleggen als voortzetting van den spoorweg van Frankfort naar Wiesbaden én Bieberich. LONDEN den 26 april. H. M. de koningin is gisteren in den vroegen morgen op het paleis van Buckingham be vallen van eene dochter. De bulletins nopens hoogstderzel- ver toestand luiden volkomen gunstig. Eenige dagen geleden is te Liverpool brand ontstaan in de pakhuizen der heeren RobinsonGimin en Co., wei- ligt de grootste hammen-koopers iu het vereenigd koningrijk. Hoewel het gelukt is den brand tot dat pand te beperken, wordt de aldaar aangerigte schade op ruim 2000 p. st. be grootnaardien niet minder dan 12000 hammen, op eene veel te snelle en ongeregelde wijze, binnen weinige uren in de vlammen gebraden of in het water der spuiten gaar gekookt zijn. Volgens een der dagbladen zou zeker vreemdeling, Geolls genaamd, te Glasgow de proef met een stoomluchtschipvól gens het stelsel van den heer Henso'n vervaardigd genomen hebben. Hoewel dat dagblad verz'ekert een schriftelijk ver haal van dien luchtreiziger zeiven op te nemén naar hetwelk de machinerie van zijn zwevend vaartuig, toen het zekere hoogte bereikt had in verwarring is geraaktwaardoor hij zich genoodzaakt vond snel neder te dalen en door den ka pitein eener stoomboot met de sloep uit het water gered zou zijn houden velen het geheele verhaal nog voor een sprookje. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop, van 25 februarijwas de expeditie tegen de uitgewekene boeren afge- loopenzonder dat het tot vijandelijkheden was gekomen. De boeren waren namelijk gelijk men meldt, rustig naar fiun- ne landhoeven teruggekeerden de tegen hen opgetrokken onder-gouverneur der kolonie had, na te Colesberg eene be zetting van 3 a 400 man achtergelaten te hebben den terug- togt naar Grahams-stad aangenomenten einde te Fort-Beau- fort eene conferentie met de hoofden der Kaffers te houden. Men vreesde aan de Kaap voor nieuwe ongeregeldheden na het terugtrekken der troepen. PARIJS den 27 april. De pairs hebben de wet voor het voltallig houden van het leger met 92 tegen 19 stemmen aan genomen. Eene der voornaamste beschikkingen betreft de plaatsvervanging en onderscheidene verbeteringen dienaangaan de. De algeheele diensttijd is altnu op 8 jaren bepaald met het vermogen aan het bewind, om, naar maté de dienst zulks mogt vorderen een gedeelte der contingenten met onbepaald verlof te ontslaan. s GRAVENHAGE den 28 april. Gedurende 's Konings aanwezen te Amsterdam heeft Z. M.bij besluit van 'den 26 dezer den heer staatsraad II. C. van der Hou ven op deszelfs herhaald en dringend verzoekgegrond op zijne klim mende jaren, met 1 januarij 1844, op de meest eervolle wijze ontslagen als president van de Nederlandsche Handel-maat- schappijonder betuiging dat het Z. M. leed doet zijne be trekking te zien ophouden tot de belangrijke instelling, die hem, van hare oprigting af, onder hare bestuurders telde, en aan welker hoofd hij gedurende de laatste tien jaren, zoo vele blijken heeft gegeven van doorwrochte zaakkennis, van voorzigtig beleid en van onwankelbare onpartijdigheid. Bij hetzelfde koninklijk besluit is de heer F.yan der Ouder- meulenthans wethouder der stad Amsterdam met den 1 januarij 1844, benoemd tot president der Nederlandsche Ijan- del-maatschappij. GOES den 29 april. Den 27 dezer heeft de arrondisse- ments-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak ten laste Van Leenden Douw, drooger, Krijn Labeur, stamper iu de meestoof de Zon, te Goes, en Charles Petrus Soutendam meehandelaar en lid van den stedelijken raad a'daar, als be klaagd, de twee eersten wegens het bereiden van verstampte muilen, belast niet meer dan "i5 pet. aarddeelenen hst vul- len van meevaten waarin bereids te voren waren stopgaten ge maakten de derde wegens medepligtigheid aan eerstgemeld feit, zoo als een en ander in der tijd door heeren keurmees ters in de meestoof de Zongedurende den teelt van 1839 op 1840, was ontdekt en bij processen-verbaal geconstateerd. De twee eerste beklaagden zijn te dier zake veroordeeldte we ten de eerste tot eene geldboete van duizend guldende twee de tot eene geldboete van vijf honderd guldenbovendien ieder tot eene geldboete van tien gulden, en beiden tot de kosten van den processe, met verbeurdverklaring der dertien afge keurde en in. beslag genomen vaten- Hebbende de regtbank ten opzigte des derden beklaagde vetrkiaard, dat, hoezeer hij zich op eene alleszins ongepaste wijze met de bewerking en keuring van gemeld fabrïcaat had bemoeider echter geene genoegzame bewijzen aanwezig waren als zoude hij aan de overbelasting daarvan een strafbaar deel hebben genomen en mitsdien denzelven vrijgesproken. MIDDELBURG den 1 mei. Zaturdag 11. zijn alhier in garnizoen gekomen een officier en 31 onder-officierenen man schappen van het ade regement infanterieen zijn II. nacht van hier vertrokken de staf en 3 compagnien van het iste bataill'on iste regement infanterie, naar Bergen-op'-Zoom om te Grave garnizoen te houden. Ondanks het nachtelijk uur werden deze troepen door eene talrijke menigte inwoners naar de plaats der inscheping geleid. Ter gelegenheid van het aangekondigde groot orgel concert tegen aanstaanden woensdag, in de Waalsche kerk kan het niet ongepast zijn te herinneren aan het berigt in dei- tijd door de dagbladen vermeldwegens een zoodanig con cert door de heeren F. Smit en F. Botgorsckck op den 14 december des voorleden jaars in de groote kerk te Haarlem gegevenhetwelk in ieder opzigt een schitterend succes heeft verworven. Men mag met grond verwachtendat ook Middelburgs kunstminnend publiekhetwelk muzijk-ta'enten zoo zeer weet te waarderen deze alsnu daartoe aangebode ne gelegenheid met verlangen te gemoet ziet. Donderdag 11. heeft Z. M. de Koning, met de twee Prinsen, eene belangerijke openbare zitting van de 3de klasse van het koninklijk instituut voor wetenschappen letterkunde en schoone kunsten te Amsterdam bijgewoond. In het Brusselsche dagblad le Commerce Beige leest men De buitengewone Nederlandsche gezant bij het Belgisch gouvernement, de baron van Breugel, belast met de onder handeling over de kapitalisatie der ten laste van Belgie, bij de traktaten gebragte schuld is gisteren naar 'sliage vertrok ken. Het schijnt dat deze onderhandeling nog niet zoo ver gevorderd is als men reden had te gelooven ondertusschen zal de. afwezendheid des heeren van Breugel van Brussel niet lang duren." «verzlst der Armoede en Verzorging in 11 aücherengedurende den ^Win tertijd in 1842 1843. {Vervolg en slot. Zie ons vorig No.j Gelijk in Middelburg en Vlissingen door de vermindering der werkzaamheden aan de werf, zoo vermeerderde op vele plaatsen het getal der bedeelden op het platteland door vol slagen gebrek aan arbeid. Op drie plaatsen: Vere, West kapelie en Domburg werd daarin eenigzins voorzien door de callicots-inrigting. Op de beide eerstgenoemde plaatsen klaag de men over het weinigedat deze werkzaamheid in verge lijking van vroeger opleverde. Het opsporen der oorzaak indien de klagf gegrond is, kon welligt hulpmiddelen aan de hand geven tot redres. Over het algemeen werkte nadeelig de mindere verzending. Te Westkapelie kwam de diaconie overeen na alvorens eene scheiding der algemeene en dia- conie-armen te hebben geprovoceerd met het gemeente bestuur dat de diaconie de armen woonachtig in de kom der gemeente zou verzorgenterwijl het gemeente-bestuur in de behoeften der overigen zou voorzieneene schikking welke, blijkens de ondervinding, van heilzame gevolgen voor de armverzorging wezen kan. Op onderscheidene plaatsen had de vermeerdering der be deelden eene hoogere werkzaamheid der diaconien ten ge volge. Zij leidde deels tot verhooging der uitgavendeels tot het beramen van gepaste voorzieningen. Beide had plaats op Zoutelande, Westkapelie, Oostkapelle., Vrouwepolder, Gapinge en Vere. Van andere plaatsen is ons niet bekend. Hier en daar zorgde de diaconie voor eene oplage van voe dingsmiddelen inzonderheid aardappelenstelde zich borg voor de huur van het aardappelland, onder beding, dat zij eigenares der vruchten was tot dat de landpacht was voldaan. Oostkapelle onderscheidde zich door eene inrigtiug ter ver zorging van behoeftige zieken en herstellenden, door strenge wering van bedelarij én houtsprokkelen in de bosschen. Vrou wepolder liet ook dezen .winter door arbeiders, die zonder werk waren land voor de aardappelen-teelt spitten eene werkzaamheid die ztchzelven rijkelijk beloont. Bij den on- gunstigen staat dier vrucht alom had men eenen rijken oogst, welke dien van andere stukken niet op die wijze bereid, met een derde overtrof. Slechts één stuklaat gespit en niet geslotenwas slecht. Met dankbaarheid voegen wij hierbij het berigt, dat de

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1