MIDDËLBÜRGSCHË C O R A N[ T. M°. 51. Zal.iir<la2 1843. 29 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEF jpufoiicatic. 35cfccubm<ifting. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitecïtl/uU). 41cbcirlaubcn. De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel ja ars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóér 10 ure indien men dezelve in het eerst aft te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendrnakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie bet Regt van Zegel (35 ets.) m-oet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 3 April jl. {Provinciaal bladno. 38) Herinneren bij deze alle belanghebbenden aan de bepalin gen vervat in de Wet van 8 November 1815 Staatsblad ■rio. 51), volgens welke alle pretentien ten laste van het Rijk binnen zes maandenvolgende op het jaar waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend bij zoodanige Ad- miiHstratienCollegien Autoriteiten of Ambtenarenals welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins ge geven hebbenop poene van te worden gehouden voor ver jaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder tiitgenoo- digdom zijne pretentien ten laste van het Rijkover het jaar 1842, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uiterlijken termijn bij de Wet vastgesteld zijnde den laat s/en Junij aanstaande niet af te wachten. En zal deze- worden afgekondigd cn in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 April 1.843. Burgemeester cn Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan, dat op den 3 der maanden Mei, Junij Julij ■en Augustus en volgende dagen door Wijkmeesters van Stads Ambachtzal worden omgegaan tot het weren van Ekster- Kraaijcn- llannnche (Paai/en-Knauwen- of Woudduiven-, nesten. En worden mitsdien alle Ingezetenen, zoo Eigenaars als Pachters ol Baaiiders van eenige LandenBoomgaarden Hoven of Plantagienernstiglijk aangemaand, om de Nesten van het voorzegde schadelijk Gevogeltedie op of boven den grondwelken zij in eigendom of huur bezitten ge maakt worden, uit te roeijen en te storen; op poene dat die genen Sn welker gehuurde ol eigene Plantagien Boomgaarden Hoven «of ander geboomte op of 11a de genoemde dagen zoodanige nesten gevonden worden zullen vervallen in de straften bij de deswegens bestaande Reglementen vastgesteld. Gedaan ten "Raadhuize tier Stad Middelburg, den 28 April '843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPEL AAR L. P. Ter ^ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 23 april. Volgens de op heden uit ïvonstantinopel (Ontvangen berigten van den "6 ,- zou de Rus sische gezant aan de Porte hebben doen weten, dat, ingeval hij,veor den S geen gewenscht antwoord op het ultimatum van zijnen meester ontving, hij onverwijld zijn paspoort vra gen zou. Om aan deze woorden-meer klem te geven, had de te Konstantinopel ten anker liggende Russische oorlogs stoomboot sedert 24 uren zijnen stoomketel onafgebroken ge stookt. Gp deze koene taal van den Russische» gezant zou de sultan aan Reschid-pacha de portefeuille van bnitenland- sche zaken aangeboden hebben. 'V olgens berigten uit Belgrado van den 12 was de te genwoordige vorst van Servie met den aartsbisschop en den primaat van Servie, naar Schabactz vertrokken, waar sedert 10 dagen een opstand was uitgebroken. Onderscheidene Ser vische dutrictcp waren als een man opgestaan cn zelfs op de troepen scheen men niet meer te kunnen rekenen De terug roeping van /ft/wALpacha werd met ieder oogenblik uit Konstantinopel te Belgrado gewacht. Uit Locamè meldt men van den 18 dat door de staat kundige uitgewekenen rut liet kanton Tessino een gewapende inval in dat kanton voorbereiddoch door de waakzaamheid der are gering van Tessino en de hulp der Sardinische overheid in tijds ontdekt en verijdeld was. PARIJS den 24 april. Bij de nog altijd voortdurende be handeling der wet op de recrutering, heeft de kamer der pairs een zeer gewigtig artikel daarvan aangenomen namelijk dat hetwelk voorschrijft dat de contracten van remplacering nota rieel gepasseerd en de daarbij overeengekomen gelden in dc eene of andere openbare kas gestort zullen worden. Het hof van cassatie heeft den ai dezer uitspraak ge daan in de zoo veel geruchtsmakende zaak van den Protes- tantschen predikant Ruusselen zijne voorziening in cassa tie verworpen. Zoo weinig bijval onlangs het nieuwe toóneelstuk' van den heer lictor Ilugo getiteld de Burggravenbij het publiek gevonden heeft, zoo hoog is men thans over het algemeen ingenomen met een nieuw treurspel van den heer Ptmsard dat Lucretia genoemd en reeds meermalen ten tooneeie gevoerd is. Gisteren is de auteur daarvan ten hove ontbodencn heeft de gelukwenschingen van den koning en de koninklijke familie ontvangen. Den 5 dezer is Alayor op het eiland Minorcana bij Mahon door een verschrikkelijk onweder bezocht. Reeds had het eenige dagen achtereen sterk gewaaid, gehageld en geregend, toen, op gemelden dag, zware donderslagen zich lieten hooreii. De kerktoren werd plotseling omvergeworpen, de bliksem drong door tot in de sacristie gelukkig echter zon der een der aldaar aanwezige priesters te treffen en vervol gens tot in de kerkwaar hij het uurwerk verbrijzelde ver scheidene heiligenbeelden in de kapellen deed nederstortenen daarop verdween .zonder dat men heeft kunnen ontdekken waar hij zich een uitweg heeft gebaand. Van de groote menigte 1 in het kerkgebouw verzamelde geloovigen is niemand gedood maar enkelen hebben ligte kneuzingen bekomen, en bij allen was de schrik zoo hevigdat men niet minder dan 300 per sonen heeft moeten aderlaten. s GRAVENHAGE den 27 april. De Staats-Couratit van heden behelst een koninklijk besluit van den 15 dezer, hou dende nadere algemeene bepalingen nopens den verkoop van het brood en het werk der broodzetting. Den 24 dezer zijn 7 manspersonen naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgevoerd alsnaar men zegt, beschuldigd van gesnoeide muntspeciën in omloop te hebben gebragt. AMSTERDAM den 26 april. HH. MM. de Koning en Koninginbenevens HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden zijn gisteren namiddag ten 5 ure aan het paleis alhier afgestapt. Kort daarna zijn IIH. MM. opliet balcon verschenenvan waar hoogstdezelven de toejuichingen der zaamgeschoolde menigte op de minzaamste wijze beantwoord hebben. De audiëntie, heden morgen door Z. M. aan de autoriteiten en collegien verleend, heeft van 10J- ure tot omstreeks 1 ure geduurd. Na dén afloop der audiëntie is door het korps muzijkan- tcn der schutterij muzijk voor het paleis gemaakt. Voorts is II. M. de Koningin uitgereden 0111 den Hortus Botanicus in de Plantaadje te gaan bèzigtigen. Heden middag is er klein diner ten hove en heden avond worden HH. MM., benevens de beide zich hier bevinden de Prinsen, in den Ilollandschen schouwburg verwacht. GRONINGEN den 24 april. In den namiddag van den 22 dezer heeft bij Bedum een noodlottig ongeluk plaats gehad. Omstreeks 2 ure naderde een derwaarts bestemd rijtuig dit dorpzijnde bespannen met een paard waarin zich behal ve de stalhouder/-1. Smit vanWinsuin, die deh wagen mende, bevonden zeker bejaard reiziger, de "heer P. E. Ilardtrei zende voor het bekende handelhuis van deheeren Johanti Buchholts Co.wijnhandelaren te Duisburgh aan den Rijn, en de vrouw van den schoenmaker S. van Es, benevens hare kleindochter. Te Bedum gekomen, schrikte het paard voor eenen in werking zijnden oliemolen en sprong hetzelve zoo hevig op zijde, dat het met den wagen in het diepe vaarwa ter viel. Het meisje had het geluk er behouden uit te springen doch de andere personen geraakten met den wagen spoedig midden in de vaart. Op dit gezigt schoten dadelijk onder scheidene personen ter hulp toe, en bereikten zij door mid del van een korenschip het rijtuig; de kap van hetzelve werd zoo spoedig mogelijk doorgezaagd en de in het grootste ge vaar verkeerende menschen werden uit het water gehaald en in het huis van den kastelein R. E. Sinia gebragt. Ge neeskundige hulp was dadelijk bij de hand, en geene mid delen werden onbeproefd gelaten om den genoemden reiziger en de vrouw in het leven te behoudenzijnde de voerman er met den schrik afgekomen. In weerwil dier middelen, is de heci Hardtniettegenstaande hij zijne volle kennis teruggekregen had, dien avond ten <5 ure aan de gevolgen van dit ongeluk gezwekenterwijl bij de vrouw van van Es, schoon nog bedenkelijk ziek zijnde, gisteren avond eenige hoop op herstel aanwezig was. NIJMEGEN den 25 april. Te Otersum bij Gennep is op den tweeden Paaschdaghet volgende schelmstuk bedre ven; Bij zekeren welgestelden landman had, op den eersten Paaschdag, een behoeftig man om eenig voedsel verzocht en een stuk brood en spek bekomen; den volgenden voormid dag onder kerktijdtoen niemand der huisgenootenbehal ve de landman te huis was, vervoegde zich een welgekleed persoon bij hem met de vraag of hij ook paarden of vee ter verkoop had waarop deze antwoorddewel één paard te willen verkoopen doch dat hij daartoe op eenen anderen dag als dezen diende terug te komen. Desniettemin stemde hij toe om het paard voorloopig eens te laten zien. Uit den stal terug komende, vond hij 2 personen in het huis, in eenen van welke hij den bedelaar van den vorigen dag herkende; dezen vroegen kwanswij.s aan den derden of hij geen handel had gedaan. Op het ontkennende antwoord vallen alle drie den landman te lijf, binden hem handen en voeten cn openen vervolgens met groot geweld eene zoogenaamde groote boeren- kist, in welke de landlieden gewoonlijk hun geld geborgen houden en ontrooven uit dezelve al het gereede geldruim 500 guldenwaarop de gaauwdieven zich verwijderen den landman gebonden achterlatende, die na eenigen tijd door de uit de kerk terugkomende huisgenooten gevonden werd. Het dadelijk ingestelde onderzoek door marechausseés en andere ambtenaren is zonder gevolg gebleven. Overligt der Armoede en Verzorging lu Walcheren gedurende den Win ter lijd In 1842 1843. Na hetgeen in den laatsten tijd over armoede cn verzorging is geschreven, kan het welligt niet ondienstig zijn, een over- zigt der ai moede in het eiland Walcheren., gedurende den laatst verloopen' Wintelte geven. Schrijver dezes stelde zich ten doel, door het nagaan der verzorging op onder scheidene plaatsen, zich hiertoe eenigzins in staat testellen, met oogmerk om op deze zaak bij vernieuwing de aandacht te vestigen. Het verloopen jaar kenmerkte zich door aanhoudende droogtewelke op den staat der veldgewassen hoogst nadee- lig werkte. Inzonderheid leden daarbij de aardappelen, het voornaamste voedsel van den arme. Naauwelijks was het een half gewas te noemen. De prijs der tarwe 'bleef standhou denden, hoewel niet hoog te noemen, bleef de uitgave te hoog voor den gemeenen man doordien er bij iedere mud twee en eehe halve gulden voox accijns en maalloon ten platte lande verhooging is, en in de steden zelfs meer. In. evenre digheid van de tarwe stond de rogge hoog, deels door geringe verbouwing deels doordien in andere streken sterkere con sumptie plaats had. Bovendien heeft mendoor een inge worteld veroordeelweinig zin in deze voedinghetwelk op enkele plaatsen ten gevolge had dat de proef om de tarwe gedeeltelijk door^ rogge te doen vervangenschipbreuk leed door den onwil der armen en geringe vastheid der ver zorgers. Bij de weinige voedingsmiddelen voor het vee werden vele oude koebeesten door den gemeenen man voor eene geringe som gekocht en gebruikt. Behalve op het gewas had de droogte een ander niet min der nadcelig gevolg. De arbeider had geene doorgaande werk zaamheid in den zomer en was buiten staat voor den winter te zorgen; de landman- kon zijne pacht niet betalen, en be kromp zijne uitgaven. Des winters deed zich uit dezelfde oorzaak 1 oorgaand gebrek aan werk gevoelen en ook thans duurt dit voort. Het laat zich uit een en ander Iigtelijk verklaren, dat er over het algemeen groote bekommering bestond over het lot der behoeftigenindien men een strengen winter moest door staan. Dan, bijna kon het saizoen geen winter genoemd wor den zoo zacht was hetzelve echter werkt dit doorgaans meer 11a- dan voordeelig op lnin lot. De weldadigheid toch schijnt den prikkel der koude te behoeven 0111 zich buiten- gewoon te openbaren. Nogtans ontbrak het niet aan milde giften uit de hoofdplaats der provincie en verloochenden Mid delburgs aanzienlijken den geest des Christendoms niet. Slechts zouden wij in bedenking, gevenof niet, door vereeniging der onderscheidene bedeelihgs-inrigtingeh en het ter hand stel len aan eene daartoe verkorene directie der verschillende gif tenhet nut te verhoogen ware; alsmede, of het doorgaand vorderen van werkzaamheid voor verzorging niet de conditio sinc qua nonde voorwaarde zonder welke geene bedeeling stand grijptniet sterker kon worden doorgevoerd. Dit brengt ons, na deze algemeene beschouwing tot meer dere bijzonderheden. Vergelijken wij het getal der bedeelden onderscheidene oorzaken verhoogden hetzelve. In Middelburg de mindere werkzaamheid aan de werf, even zoo in, Vlissingenop het platteland de slechte oogst, deden de armoede zich uitbreiden tot een hoogere klasse van arbeiders. In eerstgenoemde stad was daarom de aanvraag bij de inrigting: Loon voor TVerk buitengewoon, zoodat zij, ofschoon haar welwillend door de stedelijke regering de arbeid aan de stads-bolvverken en de verbetering aan de Noordpoort waren afgestaan slechts door beurtgevvijze werkzaamheid aan de vele verzoeken kon vol doen. Hoe veel goeds daarmede werd bewerkt, inzonderheid door het verhoeden van sterke vermeerdering der diaconie-bedeel den, was deze laatste niet instaat behoorlijk te verzorgen 0<- schoon over eene aanzienlijke som, als'vaste toelage, 'kun nende beschikken, en langs dien weg de klagt der weldadig heid dat hare giften in vermindering der stedelijke subsidie worden gebragt, en alzoo het lot der armen niet verbeteren is opgeheven, waren dc kerk-collecten verre van aan de hoop'

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1