SHIDDELBURGSCHE COü.RA Uk Iï°. 50. Donderdag 27 April. 1843. I. BESTUREN en A DMINISTll ATIEN. £3efecu&m<xkitig. NIEUWSTIJDINGEN. IDsiHsddawb. 4lebcr(«tnben Jfvattfevijft. 3)e abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden en franco per l'ost,/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ie'der vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens v«iór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel inet uitzondering van Iluwelijks- 'Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het -Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en.WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis van een iegelijk wién zulks zoude mogen aangaandat de herstellingen aan de -Noordpoort-brug afgeloopen zijnde de communicatie over dezelve met Paarden en Rijtuigenop Maandag den eersten Mei wederom zal kunnen plaats hebben zullende gelijktijdig ■het Kantoor van Inklaring aan de Seispoort worden ingetrok ken cn wederom als vroeger aan de Noordpoort worden over- igebragt. Eu opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden -afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Randhuize der Stad Middelburg, den 21 .April -1843. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR.IjPSKE.RKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRATVKFOIIT den 2>i april. Naar men verneemt, zal de baron A. roti Rothsciiildt zich eenige dagen te Parijs op- honden bij zijnen vader en zijnen oom, de barons Salomon en James ron Rothschildt,- en vervolgens over Brussel naar'sGra- venhage terugkeeren. -Op witten donderdag heeft, in de keizerlijke hofkapel te Weenen, gelijk ieder jaar, liet gebruik der voetwassching plaats gehad, welke plegtigheid door den keizer aan 12 arme mannen, en door de keizerin aan 12 arme vrouwen werd vol trokken en waarbij wederom eene zeer talrijke en niet min der schitterende vergadering aanwezig was. Het waren ook ditmaal weder zeer hoogbejaarde personendie tot de voet wassching waaraan, gelijk men weet, onderscheidene voor deden verbonden zijnopgenomen werden. De oudste der mannen, een nog stevige grijsaard, was 109 en de jongste >>4 jaren oud de 12 mannen telden te zanten 1067 jaren. De oudste der vrouwen was 105 en de jongste 83 jaren oud; de 32 vrouwen te zanten telden 1044 jaren. - 1 e Kladrau- (in Bohenten) is, bij een hevigen noord oosten wind in den morgen van den 26 maart, een hevige brand uitgebroken. Reeds na verloop van twee uren vonden de bewoners der nabijgelegene plaatsen, van 178 huizen en •schuren nog maar 33 onbeschadigd. Verscheidene personen hadden het leven bij deze famp verloren en omstreeks 200 huisgezinnen bevonden zich zonder dak. De pastorij en het raadhuis zijn geheel verbrand. Volgens Berigten uit Konstantinopel van den 4, had de Oostenrijksche gezantden 3ecne lange conferentie met den 'Turkschen minister van buitenlandsche zaken gehad en hem 'bij die gelegenheid verklaard dat hij van zijne regering in last had 0111 de eischen van Rusland, betreffende Servie, met nadruk te ondersteunen. Deze verklaring zou grooten indruk op Y/sr» «-effen dl gemaakt hebben. Wijders wordt van de Turksche grenzen den 10 dezer ge meld, dat de verwachte Russische courier, den 5 dezer, ■met 'het ultimatum van het hof van St. Petersburgbetrek kelijk de Servische aangelegenheidte Konstantinopel was aangekomen dat de Russische gezant zich terstond naar den reis-effendi had bqgeven cn dat stuk aan denzelven had me degedeeld die beloofde de zaak onverwijld aan den sultan te zullen voordragen. LONDEN den 22 april. De vrees voor het. jeven des hertogs van Sussex Is niet jjdel geweest: hoogstdezelve is gis teren middag overleden. Z. K. II. was den 27 januarij 1773 geboren en had dus 70 jaar bereikt. Hij wordt algemeen be treurd want hij was buitengewoon bij het volk gezien men mag wel zeggen dat hij van al de zonen van Georgè III ma den herrog van York het meest populair was en een der genen die de meest grondige kennis bezat. Gedurende meer dan 40 jaren was hij de verlichte beschermer en voorstander van alle instellingenten behoeve der menschheid en tot voortplanting van beschaving. Hij had eerst te Göttingen daarna te Rome gelegenheid tot uitbreiding van zijne kundig heden en heeft veel gedaan voor den bloei der wetenschap pen en der kunsten hier te lande. Hij was de partij der wliigs toegedaan en grootmeester van de orde der vrijmetselaren. De hertog huwde in 1793 te Rome met lady Augnsta Mur- t'ay 1 hij wie hij verscheidene kinderen had; deze verbindte- tiis werd echter door een geestelijk gcregtshof hier te lande van onwaarde verklaard waartegen de hertog protesteerde lady Augusta is in 1830 overleden. De hertog van Sussex behoorde tot de vrienden van Fox en Sliert danen had bij de tegenwoordige koninginvooral onder het ministerie Mei- bourveveel invloed. Bij gelegenheid van den dood des hertogs zijn de dagbladen van rouwranden voorzien. Bij gelegenheid dat het ontworpen stoomluchtschip het onderwerp der gesprekken uitmaakt, brengt een letterkundige in een der tijdschriften eene zinsnede uit een oud werk te berde daas: John IVilkinsbisschop van C hestergeschreven, die tijdens Cromwcll en Karei II leefdeen toen reeds de mo gelijkheid betoogd heeft der vervaardiging van eene vliegende kar, die naar willekeur bestuurd zou kunnen worden. Er zijn nadere tijdingen wegens de gebeurtenissen op Haity. De president Boycr had niet een gevolg van 32 per sonen, aan boord van een Engelsch schip de wijk genomen, en is den 19 maart reeds op Jamaïka aangekomen. Het is inzonderheid de senateur Dumeil/ewiens tegenstand tot de volksbeweging had aanleiding gegevenen omstreeks 6000 man om zich vereenigd hadten einde wraak te nemen over BoyeFs geweldenarijen, daar deze menigwerf Dumeille met de bajonet uit de vergadering van den senaat had doen wer pen. Ten bewijze echter, dat hij door geene persoonlijke drijfveren was geleid had die senateur bij den heer Beaugil- lardsinds lang als den opvolger van den heer Boyer aange duid, er op aangedrongen, het voorzitterschap te aanvaar den. Deze had dit nog in beraad gehouden. PARIJS den 21 april. In de laatste dagen hebben leden der kamer van afgevaardigden bij de vergadering meer dan één verzoekschrift van Protestantsche consistorien in Frank rijk ingediend ^waarbij voor de leden van dat kerkgenootschap algeheele vrijheid van eeredienst gevraagd wordt. Het gefdt hier voornamelijk de opheffing van de nog in Frankrijk in werking zijnde bepalingen volgens welke geene prediking van Protestantsche kerkleeraars plaats kan hebben in eene stad of dorp waar geene erkende Protestantsche gemeente bestaat. Men verwacht beraadslagingen in de kamer over dit onder werp te gelijk ziet men met belangstelling de uitspraak van het hof van cassatie in de zaak van den Protestantschen pre dikant te genjoet, die te Senneville heeft gepredikt en des wege tot geldboete is veroordeeld. 'sGRAVENIIAGE den 24 april. UIL MM. de Koning en Koningin, benevens andere leden van het koninklijk gezin, zullen morgen uit deze residentie naar Amsterdam vertrek ken en naar men verzekertomstreeks eene week in de hoofdstad doorbrengen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden aan genomen i. het' ontwerp van wet omtrent de verdeeling der grondbelasting tusschcn de gebouwde en ongebouwde eigen dommen enz. 2. het ontwerp van wet, tot aanvulling en wijziging der wetten van 21 mei 1819 (staatsblad 110. 34) en 16 junij 1832 (staatsblad no. 30), betrekkelijk het pa- tentregten 3. het ontwerp van wet, houdende wijzigingen in de wetten .op de personele belasting van den 29 maart 1833 (staatsbladno. 4) en van den 29 december 1835 (staatsblad 110. 43). Dezer dagen werd gemeld dat er aan de Fransche ka mer een ontwerp van wet, houdende eene hervorming van het gevangenisstelsel in Frankrijkis aangeboden. Thans ver neemt men dat reeds eenigen tijd geleden aan den Raad van State alhier bij overweging is ingediend ee'11 ontwerp hou dende wijzigingen in het eerste boek van het strafwetboek waaruit blijktdat het cfoor onze Regering voorgestelde sys- tema nopens de gevangenisstraf, volkomen overeenkomt met dat, waaraan door de Fransche Regering thans de voorkeur wordt gegeven en hetwelk eenen middelweg daarstelt tusschen dat van Auburn, en het Pennsylvanische. MIDDELBURG den 26 april. Uit het voorloopig ver slag van de centrale afdeeling der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal blijkt nog onder anderen het volgende: De inrigting van het regstwezen wordt door velen geacht op eenen te kostbaren voet geschoeid en voor aanzienlijke vereenvoudiging vatbaar te zijn. Hiertoe zal men echter ge bruik dienen te maken van de vrijheid welke de grondwet laat om het personeel der regterlijke magt te verminderen het zij door ineensmelting van verschillende hoven hetzij door zamenvoeging van de arrondissements-regtbanken in de hoofd plaatsen met de 'hoventerwijl eene vermindering van de be zoldigingen der regterlijke ambtenaren, waarvoor zij allezins vatbaar zijn, daartoe insgelijks in aanmerking zou behooren te komen. Men acht ook de bezoldiging der leden van-het hoog mi litair geregtshol te hoog en voor vermindering vatbaar. Vele leden hebben het gevoelen geuit, dat de kosten der gevange nissen voor vermindering vatbaar zijn. Algemeen oordeelt men dat het getal der ambtenaren van de directe belastingenin- en uitgaande regten en nccijnsen voor vermindering vatbaar is. Wel verre dat de rigtige waar neming van de dienst daardoor benadeeld zou worden ge looft men integendeel datbij mindere omslagtigheid de behandeling der zaken vereenvoudigd en bespoedigd zou wor den. 1 en aanzien van de belooningen van de ambtenaren der directe belastingen heeft men' aangemerktdat zij vooral in grootere steden te hoog zijn gesteld. De dienst der posterijen ten platten lande laat, naar het gevoelen van sommige leden, veel te wenschen over. Men heeft verlangd dat door de regering onderzoek worde gedaan naar de klagte die men meermalen hoortdat de directeu ren der postkantoren zich inlaten met de bezorging van boek werken, en daardoor den gevestigden boekhandel benadeelen. Terwijl men zich vleit, dat de toegezegde reorganisatie van het kadaster spoedig plaats zal hebbenvraagt nien der Regering of de provinciale bewaarders van het kadaster die voorzeker weinige werkzaamheden te verrigten hebben niet zouden kunnen gemist en hunne betrekkingen met andere ver eenigd worden. Men verlangt, dat de verkoop van domeinen zoo veel mo gelijk bespoedigd worde daar deze gronden in handen van partikulieren doorgaans veel meer winstgevend worden. Men, verlangt dat aan de Regering aangeprezen zij ombij de keus der plaatsen waar de verkoop geschieden zal "het ge rief van de ingezetenen in acht te nemen. Na de geheele beëindiging onzer geschillen metBelgie, ten gevolge van het onlangs geslotene traktaat en na de ophef fing van' den altoos onzekeren toestand waarin de beide rij ken in de laatste jaren tegen over elkander hebben gestaan gelooft men dat juist nu het regte tijdstip is gekomen 0111 met vaste hand de uitgaven van het departement van oorlog aanmerkelijk te beperken, door onze strijdkrachten te' vermin^ deren en de administratie op eenen eenvoudigen en min kost baren voet in te rigten. Zonder herziening toch van ons militair- in verband met ons verdedigingsstelsel, en zonder vereenvoudiging der administratie zal er geene afdoende ver mindering van uitgaven zoodanig als men verlangt en vol strekt noodig acht, verkregen kunnen worden. Nederland moet zijne krachten niet verspillen aan jjdel vertoon en over tollige kosten. Het moet deze behouden tot den dag des ge- vaars en intüsschen zich tot de minst mogelijke uitgaven be- perkende, met spaarzaamheid zijne militaire magt zoo inrigten, dat het, bij onverhoopten nood, niet weinige kostbaar ge- kleede krijgslieden maar een leger van wel toegeruste „nationalestrijdbare manschappen ter afwering van den vij and naar de grenzen kan zenden. De grootste meerderheid betuigde hier ook nog: 1. Dat dit hoofdstuk geene blijken draagt van zucht tot wezenlijke bezuiniging. Er schijnen burgerlijke ambtenaren aan het departement van oorlogmet behoud van hun traktement, ontslagen te zijn, 0111 plaats te maken voor militairen, wier bezoldiging hoog gesteld is, wanneer men in aanmerking neemt, dat bij de sommen, we gens bezoldiging van beambten ad 160,505, 45 uitgetrokken nog gevoegd moeten worden die, welke door velen onderhen in hunne militaire betrekking worden genoten. Deze hooge traktementen staan in geene verhouding tot die der burgerlijke beambten, 2. Dat de gedurige veranderingen der monterin gen en harnassementenwelke voo^eker zonder groote kos ten voor de schatkist niet tot stand zouden gebragt worden, daarenbovenzoo wel voor officieren als soldaten in hooge mate bezwarend te achten zijn. Men meende, dat goede offi cieren daaiin beweegredenen zouden kunnen vinden, om de dienst te verlaten. Men vindt bezwaar in het toestaan, der in dit hoofdstuk uitgetrokken sommen ten behoeve van het Limburgsche bonds-contingentdoch bereid was men om daarvoor eene subsidie aan het hertogdom Limburg te geven, 3. Verlangde men, dat er eene opgave zou worden medege deeld van de kosten welke vroeger voor het departement van oorlog zijn besteed, met aanduiding van de verhoogingen, welke sommige daarvan in 1842 hebben ondergaan, Voorts merkte men op, dat bij de administratie, en voor al bij die der geniete veel officieren van hoogere rangen geplaatst zijn; dat de toelagen voor paarden niet moet worden uitgereikt, dan voor zooverre de paarden werkelijk aangehou den worden dat de groote staf veel te kostbaar is en voor onnoodige weelde moet gehouden worden, en dat de trakte menten aan de administratie van het leger in geene verhouding staan tot de bezoldiging der burgerlijke beambten. De meer derheid heeft aan de Regering in ernstige overweging gegeven of de vermindering der kosten van de landmagt niet "te ver binden zou zijn met eene gewijzigde inrigting onzer militie en schutterijen zoodanig, dat in tijden van gevaar deze laat ste oogenblikkelijk tot krachtige verdediging onzer grenzen zouden kunnen benuttigd worden. Deze beschouwing schijnt thans niet geheel ontijdig te zijn 1111 door de Regering eene wet over de inrigting van de nationale militie en schutterijen wordt voorbereid. Men geeft in bedenking, om, zoo al niet twee, dan ten minste een regement kavallerie af te schaffen. Men oordeelt dat de rijdende artilleriewier behoefte - minder gevoeld wordt, sinds men voor de vlugge beweging der veld-artille rie zorg gedragen heeft, in verhouding tot de veld-artilIerie te kostbaar is. Men verlangt, dat op het wapen der rijden de artillerie worde verminderd, of althans dat men daarvan veld-artillerie make. Het wapen der genie is veel te duur het moet beter en op eenen minder kostbaren voet worden ingerigt. De militaire akademie zou naar de meening van sommigen, op den vorigen voet minder duur te Delft heb- ben kunnen worden hersteld. Zij is voor de behoeften t an het land te uitgebreid cn tc kostbaar. Men lean niet goed

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1