MIDDELBURGS CIIE CDU ft^A JY T. nieuwstijdingen. M°. 47. Donderdag 1843. 20 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. jfiranfcrtjfc. De DIS1RIC1S-COMMISSIE van het Fonds .ter aan moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigdmet overleg van Heeren Bur gemeester en Wethouders, den dag waarop de algemeene jaar- lij ksche Collecte, ten behoeve van het Fonds, zat plaats heb ben vastgesteld hebbende op Woensdag den 26 dezer, brengt bij deze ter kennis van derzelver mede-Ingezetenen, dat, op uitnoodiging van het Stedelijk Bestuur door Heeren Wijk meesters die Collecte aan de Huizen zal worden gedaan, des namiddags tusscheu twee en vijf ure van gemelden dag. Het Hoofd-Bestuur van het tot dat einde bestaande Fonds heelt bij voortduring dringende behoefte aan de ruime bijdra gen der Ingezetenen, ten einde in staat te blijven om op den duur al hare deelgeregtigden zoowel die van het Pri- niitive Fonds als die uit den strijd met Belgie, te kunnen blijven ondersteunen', daar het Kapitaal der Fondsendoor gedurigen verkoop vah een gedeelte derzelve met ieder jaar meer inkrimpt, en desniettegenstaande vele deelgeregtigden in onderscheidene cathegorien niet meer dan bij praatsvervan ging in het Fonds kunnen worden opgenomen. Het gehcele te niet gaan van het vermelde Kapitaalbe hoort dan ook door eene krachtdadige ondersteuning te wor den voorgekomen en noodigt mitsdien de Commissie alle In- en Opgezetenen dringend uit, om, door milde giften in de hierboven aangekondigde Collecte, van derzelver belangstel ling in de instandhouding van voornoemde Vaderlands- en Menschtievende instelling te willen doen blijken. Middelburg, den 19 April 1843. De Districts-Commissie voornoemd DE STOPPELAAR, President. Z. SNIJDER, Lid en Secretaris. «Lc|jtUicmcMi Jfittaucmi. PROVINCIE ZEELAND. - Agentschap run het Domein te Sas-van-Gent. OPENBARE VERPACHTING van GRONDEN, GRASGEWASSEN en VISCIIWATEREN behoorende tot het Domein van Oorlog en gelegen te NEUZEN en BRESKENS. Door den AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gent als daartoe behoorlijk gemagtigd ,- zalop na te melden tijden en plaatsen worden overgegaan tot de Openbare Verpach ting van Gronden, Grasgewassen en Visch waterenbehoo rende tot het Domein van Oorlog en gelegen te Neuzen en te Breskenstc weten Te BRESKENS: op Maandag den 24 April 1843, des voormiddags om 10 ure, jn het Logement het Canon 'd'Or, bewoond bij D. van B'Ialcten overstaan van den Notaris .7. C. O. Beuteyn residerende'te Ifzendijke, van de GRON DEN GRASGEWASSEN en VISCIIWATEREN, te Bres kens gelegen en Te NEUZEN: op- Donderdag den 27 April 1843, des voormiddags 0111 10 ure, in het Lcfgement bewoond door J. C. Steenkamp, aldaar, ten overstaan van den Notaris Vermandei, residerende te Sas-van-Gent, van de GRASGEWASSEN en VISCIIWATEREN gelegen te Neuzen. De voorwaarden dezer Verpachtingen zuilen te lezen lig gen voor zoo veel betreft die der Goederen tc Breskens ge legen ter plaatselijke Secretarie dier Gemeenteen in de Logementen het la nou d Or en BeHcvuealdaarzoo mede in de Herberg van .7. F. van Overtveldte Schoondijke mitsgaders ten Kantore van den Notaris .7. C.-O. Benteyn te IJzendijkeen, voor zoo veel aangaat die van de te Neu zen gelegene Goederen, ter Plaatselijke Secretarie en in de Logementen van .7. C. Steenkamp en .7. B. de Meijer te Neuzenen in het Logement van llo/fte Axelmitsgaders ten Kantore van den Notaris Vermandei en van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent. Dc Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIF.VELT. <$root-lSritt«nje. LONDEN den 16 apj ti. Gistcien zijn alhier berigten uit Woord-Amerika, tot den 23 maart, ontvangen. De aardbe ving die op de West-Indische eilanden eene zoo groote ver woesting heeft aangerigtwas ook hoewel in slechts gerin ge mate, te Nieuw-York gevoeld, sir C'. Metcalvede "nieu we gouverneur van 'Canada, is den 20 maart te Boston ge arriveerd. De aftredende gouverneur, sir C. Bagotscheen toen zijn einde zeer nabij te wezen. Den 1 dier maand hield Campeacliy het'nog tegen de Mexicanen uit, welke het bom bardeerden. De hertog van Sussexoom der koninginis sedert cenige dagen bedenkelijk krank. I11 de nabijheid dezer hoofdstad heeft uien laatst!. don- deidag morgen op nieuw eene krankzinnige vrouw, naar het schijnt de echtgenoot van eenen Franschen werktuigkundige welke eeist sedert veertien dagen alhier uit Parijs aangekomen isin verzekering genomen diebehalve andere hooge ti tels zich onder anderen ook regten op den troon van Enge land aanmatigt. Ie Waltham-abdy zijn donderdag namiddag, ruim ten drie ure, de gouvernements-kruidmolens in de lucht gespron gen en hebben bij deze vreesselijke ontploffing, welke in verschillende gedeelten dezer hoofdstad duidelijk gehoord is, ongelukkig zeven personen het leven verloren. De overblijf selen van één dier slagtoffers zijndoor de hevigheid der ontploffing, op niet minder dan 130 Engelsche ellen afstands aan gene zijde eener rivierverminkt neergeworpen. Men kent hier thans de bepalingen der overeenkomst onlangs tusschen de Vereenigde-Staten en Mexico gesloten. olgens eene daarvan zal de regering der laatstgenoemde re publiek, op den 30 dezer aanstaande, al de achterstallige in teresten, volgens het traktaat van 11 april 1839 verschul- digdte Mexico in goud of zilver betalenen het kapitaal benevens de later vervallende interesten binnen den tijd van 5 jaren in driemaandelijksche termijnen voldoen. Uit Ilaïty zijn hier berigten tot 9 maart ontvangen. De insurgenten hadden toen nog geen aanval op de hoofdstad Port-au-Prince gedaan, maar stonden, 15,000 man sterk, bij Leoganeterwijl de president Boyer naauwelijks 4,000 man had om tegen hen aan te voeren. Hij had 'de forten rondom Pbrt-ati-Prince in staat van verdediging doen stellen en eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij aan al de vrou wen verlof gegeven werd 0111 landwaarts in te gaan, of zich aan boord der vaartuigen in de haven in tc schepen. Zijn oogmerk scheen dus te zijn zich tot het uiterste-te verdedi gen, hoewel eeist gezegd was dat hij zich tot de overgave bereid had verklaard. De inwoners betoonden zich weinig tevreden met zijn bestuuren waren over het algemeen ge neigd de oogmerken der opstandelingen te begunstigen. PARIJS den 15 april. Heden heeft de commissie tot on derzoek van het budget zitting gehouden en de ministers van finantien en van openbare werken gehoord. Denkelijk zal zij tegen de hellt der volgende maand haar rapport aan de ka mer kunnen voorleggen. De ministeriele dagbladen beklagen zich, dat het ontwerp van wetop den spoorweg naar de Belgische grenzen be- betrekkelijkzoo groote tegenkanting ontmoet. Sedert jaren, zeggen zij heeft de oppositie het gouvernement verweten dat -Frankrijk in dit opzigt bij Oostenrijk, Pruissen en de klei ne Staten van Duitschland zoo achterlijk bleef; maar thans, nu plannen woorgelegd worden om dit zoogenaamd verzuim te herstellenis zijg evenzeer gereed 0111 daarop allerlei ha telijke aanmerkingen te maken. Blijkens de vergelijkende staten, door den minister van finantien publiek gemaakthebben de openbare inkomsten ge durende de eerste drie maanden van dit jaar 19,728,000 frs. meer dan gedurende dezelfde maanden van 1841, en 6,640,000 fis. meer dan in het eerste kwartaal van 1842 opgeleverd. De vei nieeideiing is vooral opmerkelijk in de opbrengst der regi stratie en douanen, en in die der regten op de koloniale sui ker enden tabak, terwijl daarentegen eene beduidende vermin dering hecrscht in de inkomsten uit de vreemde suikersde binnenlandsche suikers en het zout. De hertog van Montpensier, jongste zoon des konings, is tot kapitein der artillerie bevorderd. Velen twijfelen of de hertog van Aumale wel herwaarts zal kunnen komen, tot bijwoning der huwelijks-verbindtenis van zijne zuster. Tc midden van een Arabischen stam die zich aan de franschen onderworpen had, moet een opstand zijn uitgebarsten, die snelle voortgangen maakt, en tot beteuge ling waarvan eene expeditie bestemd is, aan welke genoemde prins deel zou nemen. koning heeft, bij een besluit van eergisteren, den schout-bij-nacht Dupetit-Thouars tot groot-officier van het le gioen van eer verheven, en dus op nieuw zijdelings de han delingen van dien vlootvoogd bij het in bezit nemen van Au stralische eilanden, ten behoeve van Frankrijk,- goedgekeurd. Uit Turin wordt gemeld, dat er bij het gouvernement een besluit genomen is om over den berg Cenis een nieuwen weg te doen maken, die tweehonderd voeten hooger zal leggen dan de reeds, bestaande en door een tunnel van vijf a "zes honderd voeten lengte loopen zal. Van Saint-Malo schrijft mendat aldaar den 7 dezer, des avonds tusschen 8 en 9 ureeen zeer schoon luchtver schijnsel is waargenomen dat het luchtruim met onbeschrij felijke snelheid doorliepen de rigting van het Westen naar het Oosten nam waarop het plotseling uit het gezigt is ver dwenen. Het schijnsel was zoo sterk, dat nietalleén de donkerste vertrekken daardoor zoo sterk verlicht werden als ware het midden op den dag geweestmaar dat men het ook in helder verlichte vertrekken duidelijk bespeurde. iseïgic. BRUSSEL den 15 'april. Gisteren avond heeft het hóf van assises alhier uitspraak gedaan in de zaak van den Parij- schen advokaat de Caumartin beschuldigd van ten huize van de eerste zangeres van het Brusselsch tooneel eenen moord te hebben gepleegd op den persoon van den heer Sireymede te 1 arijs woonachtig en zoon van rtan regtsgeleerde van dien naam. Omstreeks acht ure zijn de debatten gesloten geworden en" heeft de voorzitter van het hof de navolgende vragen voor gelezen, die aan de beslissing der jury onderworpen werden: 1. Is de hier tegenwoordige beschuldigde Eduard Caumar tin schuldig van in den nacht van den 19 op 20 november 1842 vrijwillig eene wond te hebben toegebragt aan Aimè Sirey aan welke deze is overleden 2. Vraag op verzoek van het openbaar ministerie voorge steld Is de hierboven vermelde en omschreven wond een gevolg geweest van de slagen en ernstige mishandelingenwelke op den persoon van den beschuldigde hebben plaats gehad De verdedigers verklaren zich te verzetten dat deze tweede vraag aan de jury worde voorgesteld. Het openbaar mini sterie blijft echter volharden waarop Jiet hof, na te hebben beraadslaagd een arrest uitvaardigt waarbij de vraag wordt gehandhaafd. De jury heeft zich ten 9 ure in de kamer dei- beraadslagingen begeven. Na verloop van een kwartier uurs heeft de jury eene ontkennende beantwoording der eerste vraag gegeven en heeft zich dien ten gevolge omtrent de tweede vraag niet behoeven te verklaren. De beslissing der jury heeft plaats gehad met algemeene stemmen. De beschuldigde is in de gehoorzaal binnen geleid en zijne in vrijheidstelling do^r den voorzitter bevolen geworden. ücbcvïiUlbcït 'sGRAVENHAGE den 16 april. Z. M. heeft, bij be sluit van den 9 februarij jl.-hoogstdcszelfs bewilliging verleend tot de verlenging der te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap, onder den titel wan Zee-Risico-maat-chappijy en wel voorden tijd van tien jaren, te rekenen van 1 augus tus 1843, en zulks onder zoodanige wijzigingen in de voor waarden als in eene notariële akte van den 27 december 1842 zijn omschreven. Volgens berigten van St. Eüstatius en St. Martinheeft de aardbeving van 8 februarij II., welke eene zoo groote ver woesting op het eiland Guadeloupe heeft aangerigt, zich ook op gemelde eiianden doen gevoelen. In den voormiddag van dien dagomstreeks kwartier voor io'ure, werd de bevolking van eerstgenoemd eiland verontrust door een dof onderaardsch gedruisch en gelijktijdige bewering van den grondwelkein het eerst zachthand over hand toenam en eindelijk zoo sterk werddat slechts zeer weini gen zich konden staande houden en men niet anders ver wachtte, dan door de vallende steenen verpletterd of door de aarde verzwolgen te worden. Volgens naauwkeurige berekening, heeft deze aardbeving meer dan 2 volle minuten geduurd, na verloop van welken tijd de top des bergs nog geheel in een wolk van stof was gehuldveroorzaakt door het instorten van een groot gedeel te van deszelfs oostelijken buitenrand. Het kerkgebouw is op zes plaatsen, en de muren van den toren zijn zoodanig vaneen gescheurddat dezelve met den eersten harden wind dreigde in te storten. De kapel der methodisten is eene ruïne, schoon nog staande gebleven. De twee wegen, die van bo ven naar het beneden-dorp leiden zijn door de afgescheurde rotsbrokken en aarde geheel opgestopt. Het fort" Oranje is gesloopt en de gebouwen zijn vernield; er* kan geen stuk ge schut meer worden afgevuurd zonder gevaar van het te ge lijk met de muren ia diepte te zien storten. In de dorpen is schier geen huis hetwelk niet zwaar geleden heeft. Op dc suiker-plantaadjen is de schade almede belangrijk. De schok schijnt zich te hebben bewogen van het Z. O. naar het N. W. Bijna gelijktijdig heeft zich op het naburig eiland St. Mar tin-insgelijks een hevige schok van aardbeving, welke 334 minuten geduurd heeft, doen gevoelen, doch deze. heeft min der schade aangerigt. Het geheele strand scheurde open ter breedte van 3 h 4. duim en deze opening sloot zich weder van zelve. Des avonds van dienzelfden dag om 10 ure, en in den morgenstond van den volgenden dag om 4 urewer den op dat eiland wederom twee schokken waargenomen. Deze ligte schokken-hielden dagelijks aan tot den 13 februa rij, zijnde de dagteekening dezer berigten. MIDDELBURG den 19 april. Op donderdag 4 mei aan staande voormiddag elf ure zal te Neuzen in het loge ment bij .7. C. Steènkampin het openbaar op prijs-tarief worden aanbesteed: het ontblooten van een gedeelte der bom vrije kazerne, onder den cavalier in bastion vier; het her stellen der thans bestaande en alsdan zigtbare gebreken aan de metselwerken en liet wederom aanvullen en opbrengen der borstweringen. Zondag avond omstreeks 9 ure Is te Rotterdam brand ontstaan in een pakhuis, tot berging van oud ijzer en lorren gebezigd, staande in de Jan-Slypiuansteeg, aan de Lcuvchavcn. Door spoedig aangebragtè hulp heeft dé brand echter geenever- De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling 1 geschiedt comptantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. indien men De Adverteritien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1