MIDDELBÜRGSCHE COURANT. W. 45. Zalurdag 15 April. BESTUREN en ADHINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JVanfctrijfc. QLiubc^tcbiug. ÜcbcuUuböcfcc £)«uibel~Rlaatschajjpij. 3>talic. ÜDutfecftbuib. ftcbcvlanbcu. De abonnements-prijs (lezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden roor niet minder dan drie maanden genomen en de betalrn" geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van dén tot zes regels 1 50 en voor iederen re^el daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE van Administratie over de GEVANGE NISSEN te Middelbmgnoodigt de Genees- of Heelkun digen binnen die Stad die genegen mogten zijn de Genees- eti Heelkundige verzorging der zieke Gevangenen en de leve ring der benoodigde Geneesmiddelenin het Burgerlijk en Militair IIuis van Hei-zekering aldaarmét den i Mei aan staande, voor een onbepaalde tijd en tot wederopzeggen toe, op zich te nemen i!it, om hunne somnissien tegen eenen vasten prijsvoor iedere aanwezige Gevangene 's weeks daartoe in te leveren vóór of uiterlijk op Woensdag den ip April aanstaandedes middagsaan het genoemd Gesticht terwijl inlichtingen deswege te bekomen Zijn bij den Secre taris der CommissieWijk D. No. 4. Middelburg, den 13 April 1843. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag den 21 April 1843, des middags ten 12 ure, zalonder nadere approbatie door de Kerkmeesters van de R. K. Gemeente te 's IIEERENHQEK, in het Gemeentehuis bij de Weduwe van Hertumaldaar worden aanbesteed Het bouwen van een STAL en KOETSHUIS, met de uit voering van onderscheidene herstellingen aan de PAS TORIJ van voornoemde Gemeente met al de daartoe vereischte Materialen en Bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de voorwaarden op hetwelk de bovenge noemde Aanbesteding zal plaats hebben, leggen ter lezing bij bet Kerkbestuur te 's Jfee ren hoeken bij den Opzigter van den Waterstaat J. Bourdrez, te Middelburg. Zullende op Dingsdag den 18 April de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatlen te bekomen zijn bij den Opzigter voornoemd. Namens de Kerkmeesters voornoemd H. L. VERMUE. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AMV1 ERDAM, op Vrijdag den 28 April 1843, 28,064 Kranj. en Kanass. Java SUIKER ligg. aldaar 10,277 Dito DITO te Rotterdam. 4'877 Dito DITO Middelburg. 3'7'1 DITO Dordrecht. Waarvan de Notrtien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Maart 1843. VAN DER I10UVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. ROME den 24 maart. Dezer dagen was alhier het ge rucht in omloop dat de Paus dpor eene gevaarlijke ziekte as aangetast bij naauwkeurig onderzoek bleek intusschen •dat het niet meer was dan eene ligte ongesteldheiddie reeds weder geweken is. Gregorius XVI geniet, in weerwil an zijn hoogen ■ouderdom, nog altijd eene zeer goede ge zondheid, die hem veroorlooft aan alle staatszaken een werk zaam deel te nemen. In den laatsten tijd moet echter zijne opgeruimdheid veel geleden hebben door de zorgendie de berigtcn over den toestand der kerk in Rusland hem ver wekken. De twaalf jarengedurende welke de Heilige Va der den Pauselijken Stoel bekleed heeft, zijn een belangrijk tijdvak 111 de kerkelijke geschiedenis. Groot en talrijk "wa ren de moeijehjkhedenwaarmede het Itoomsche hof te kam- pen had. Maar door geestkracht, beleid, volhardingen door op zijn tijd iets toe te geven heeft het die meest alle over wonnen en tegenwoordig is de magt en invloed der hiërar chie grootcrdan 111 langen tijd het geval was geweest Al leen Rusland maakt in dat opzigt eene uitzondering en'er be staat weinig hoop dat het daar beter zal wordenwant in dat rijk heeft men niet alleen met eene wereldlijke magt auaar ook met een geestelijk gezag te doenwelks invloed cn geloofsijver geene perken kent. Voor de inwendige aangelegenheden van den Kerkelijken Staat heeft de regering van Gregorius in vele opzigten rijke vruchten gedragen. Door de hervorming der wetgeving de verbetering der politieder finantien en der middelen'van verkeer, heeft zij verdiensten verworvendie zelfs hare vijanden moeten erkennen. Voor de hoogere belangen van verlichting en beschaving is daarentegen wanneer men eenige weinig beduidende maatregelen betrekkelijk het onderwijs uit zondert niets gedaan. FRANKFORT den 8 april. De Augsburger Allgemeine Zeitung geeft de volgende berigten uit Konstantinopel van 22 maart: r> Heden ontving men bij het Russische gezantschap de tij ding van de op handen zijnde aankomst van eenen courier uit Petersburg. De gebeele diplomatie ziet met gespannen ver wachting de nieuwe besluiten van Rusland te gemoet. Eer gisteren heeft eene lange conferentie tusschen den heer van Butenieff en sir Stradford Cannihg plaatsgehad, waarin eerst- gemclde den staat van zaken in Servie in het breede uiteen- zettede en de doelmatigheid en regtvaardigheid der vorderin gen van Rusland ten aanzien van dat gewest betoogde. De heer von Butenieff moet voornamelijk op de omstandigheid aangedrongen hebben, dat, bij aldien Rusland zich ten aanzien van de Servische aangelegenheid door andere beginselen dan die van onpartijdigheid en strikte regtvaardigheid liet leiden het niet wel verklaarbaar zou wezen dat het omzigtige Oos tenrijk zich met het Russisch kabinet vereenigde om bij dje Porte het herstel van den staat van zaken in Servie zoo als die onmiddellijk na de afzetting van vorst Mickaël waste bewerken. Sir Strafford Canning moet daarop geen bepaald antwoord gegeven, maar alleen, als het ware tot regtvaardi- ging van zijne vroegere handelwijze in dezenaangemerkt hebbendat hij tot dus verre geheel in den geest der uitste- kendste Russische diplomaten met name in dien van den heer Brunnow gehandeld had die de Servische aangelegenheid uit een geheel ander oogpunt beschouwde dan men thans in Peters burg scheen te doen. In weerwil van het ontwijkend ant woord van den Britschen minister, is men hier van oordeel, dat Engeland zich thans aan de zoogenaamde Noordsche mo gendheden aansluiten en dat de Porte eensklaps alleen tegen over de groote Europesche mogendheden zal staan." PARIJS den 10 april. Eene petitie, strekkende om de gevangenschap van don Carlos te doen ophouden heeft heden in de kamer der pairs tot levendige woordenwisselingen aan leiding gegeven. De heeren de burggraaf Dubouchage en de marquis de Boissy betoogden namelijkdat de waakzaamheid, waarmede don Carlos omringd werd te ver ging en dat men hem in zijne meest onschadelijke bewegingen tegenging, als of men lust had om den ongelukkigen vorst te kwellen. Bei de heeren wilden daarom dat de petitie verzonden wierd aan den minister van buitenlandsche zaken. Op de verdediging van den heep Guizotwelke staande hield dat men in het toezigt van den vorst het behoorlijk ontzag, aan zijnen rang verschuldigd in acht nam en met zijne bewaking alleen op het oog had het op nieuw uitbreken van den burgeroorlog in Spanje te voorkomen, is de kamer tot de orde van den dag overgegaan. De koning heeft den generaal Drouetgraaf van Er- Ion de oudste der luitenant-generaals van het legertot maarschalk van Frankrijk verheven. Nog heeft Z. M. den luitenant-generaal Bugeaudgouverneur-generaal van Alge- rie tot grootkruis van het legioen van eer behoemd. Men wil hier met zekerheid weten dat in de zuidelijke gouvernementen van Rusland sterke beweging van troepen heerscht; dat het kabinet van Petersburg den sultan met oor log dreigtwanneer deze de gedane voorslagen omtrent de Servische aangelegenheden niet verkiest in te willigen, en dat eene vredebreuk tusschen de beide gouvernementen moeijelijk te vermijden zal wezen. Hierbij ontstaat de vraag, welke houding de Fransche "en Engelsche kabinetten die tot hier toe de zijde der Porte schijnen gehouden te hebbendaarbij zullen aannemen. Volgens brieven van de Turksche grenzen eiseht Rusland in de eerste plaats de teregtstelling van alle deelnemers aan den laatsten opstand in Serviede onverwijlde afzetting van prins Alexander Georgewttsch en de verkiezing van een nieuw opperhoofd met vrijheid om prins Michiël Obrcno- witsch van het getal der kandidaten uit te sluiten bij aldien de tegen hem ingebragte beschuldigingen blijken gegrond te wezen. Een vreeselijk voorval heeft den 28 maart den schrik onder de bewoners der gemeente Partenay en van andere gemeenten in het departement der Deux-Sóvresverspreid. Dien dag kwam namelijk een wolf van ongemeene grootte uit de woeste streken van Maisontiers te voorschijnwierp zich op eene kudde en doodde verscheidene schapen. Op het geroep van den herder vereenigden zich eenige lieden 0111 hem te vervolgen, maar, in zijne vlugt, wierp het woedende dier zich te midden van sommige andere kudden, viel de her ders en voorbijgangers aan, bragt verscheidene hunner bedui dende wonden toe en zou nog meer verwarring hebben aan- gerigtindien niet zekere Guillaud hem twee geweerkogels door het ligchaam gejaagd had. Doch ook nu was men nog niet in staat den wolf af te maken, maar wierp hij zich ander maal op de hem omringendentot dat de brigadier der gen darmerie Salleyrette zich moedig voor hem stelde, hem de bajonet in de keel joeg en te gelijk de hersenpan Verbrijzelde waardoor een einde aan dit tooneel van verwoesting werd gc- maakt. Zes der gekwetsten zijn onmiddellijk naar het gasthuis te Parthenay vervoerdterwijl de onder-prefect een arts en een heelmeester uitgezonden heeftom de wonden der talrijke door den wolf gebeten beesten te onderzoeken. Te Bagnères in de Opper-Pyreneën zijn den 31 maart ligte schokken van aardbeving gevoeldterwijl gedurende den ge- heelen voorgaanden dag zware onweders gewoed hadden. In den Moniteur van gisteren vindt men het volgende berigt uit Spanje Bij een besluit van den regent Espartero van den 3 dezer worden tot betaling der achterstallen vaii de 3 pet. renten te rekenen van den 1 januarij aanstaandeuitsluitend geaffec teerd 1. de algeheele opbrengst van de mijnen van Almaden 2. 20 millioen realen uit de inkomsten van Cuba; en 3. 4 millioen realen ui£ den verkoop der kerkelijke bullen." Hoe dit besluit overeen te brengen is met de onlangs aan gekondigde verpachting der kwikzilvermijnen van Almaden aan het bankiershuis Rothschildwordt tot nu toe niet ooee- helderd. AMSTERDAM den 12 april. Zoo men verneemt, zou het jaarlijks bezoek van het hof in deze hoofdstad dit jaar, in de week van den 24 op den 30 dezer, en de komst op eerstgemelden dag gesteld zijn. - In den nacht van den 5 op den 6zijnde dien in wel kenin onderscheidene plaatsen van ons land, schuddingen van aardbeving zijn waargenomenzijnzoo ons door zeer geloofwaardige personen wordt verzekerdook alhier door hen ligte schokken gevoeldvoor welke zij echter geene re den wisten te gissenmaar die evenwel sterk genoeg waren geweest, om hen 's morgens te doen verklaren, dat, zoo zij aan eene aardbeving alhier hadden kunnen denkenzij de schokken, zonder aarzeling, daaraan zouden hebben toege schreven. In het naburig Uithoorn heeft dezen nacht een brand plaats gehad diezonder de kloekheid der blusschersen vooral zonder de koenheid van den waardigen predikant IVun- dervan de noodlottigste gevolgen had kunnen worden maar zich thans gelukkiglijk bepaald heeft tot het afbranden van 3 huizen en eene loods of schuur, waardoor evenwel een ^tal huisgezinnen van derzelver huisvesting is beroofd geworden. Tusschen één en twee ure in den nacht ontstond er brand in de smederij van den smid Spruiten al spoedig sloegen de vlammen ook tot de belendende huizen over. De brand spuiten werden met allen spoed in werking gebragt, en de blussching ging ten ijverigste zijnen gang, toenb de wind eensklaps keerende, ook de vlammen eene andere rigting na men en het erzetten der spuiten naar den anderen kant al lerdringendst bevonden werd; maar hiertoe was het noodig den brand te trotseren en midden door denzelven heen te gaaneen ieder deinsde evenwel hiervoor terugtoen de heer predikant IVunder het besluit nam het voorbeeld hiertoe te geven zich midden door de vlajnmen begaf, en despuit- gasten met luider stem aanmoedigde hem te volgen zulks door zijn stout voorbeeldop hen verkreegwaarna de heer IVunder nog met de grootste bedaardheid aan een der bran dende erven post vatteom een der blusschersdie daarop wilde klimmenzulks over zijne schouders te laten doen. Het behoud van het dorp is alzoo welligt hoofdzakelijk aan het moedig gedrag van den lieer IVunder te danken. MIDDELBURG den 14 april. Naar men verneemt, is de commissie van weldadigheid door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden als voorzitter geïnstalleerden heeft de per manente commissie hare werkzaamheden hervat. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt, dat, ten gevolge eener verandering in de gronden der zeegaten strekkende tusschen de eilanden Vlieland eri Terschelling, de betonning uit het zeegat de Hollépoort opgenomen, doch'daar entegen betond zal worden het nieuw geschuurde vaarwater genaamd het Noord-Oostgat, en loopende tusschen het Tho mas-Smitgat en het Nieuwegatzullende liet getal der daarin te plaatsen tonnen benevens hunne merken nader opaegeven worden. Men schrijft ons uit Hontenisse den 10 dezer het vol gende Welligt is het u niet onbelangrijk te vernemen dat dezelfde schok van aardbeving, die zich, blijkens de dagbla den in Noord-Braband zoo kennelijk heeft doen gevoelen ja tot in 's Ilage opgemerkt isop nagenoeg denzelfden tijd en uurte weten 's morgens half-zes van den 6 dezer ook alhier en te Hulst zeer duidelijk is gevoeld. Bij geheele kalmte der natuur deed zich plotselijkimmers hier buiten een zacht onderaardsch gerommelof wel een doffe ongeveer twee se conden aanhoudende dreun vernemen vergezeld van eene aard-trilling, die ons woonhuis ligtelijk, maar toch in zulken graad bewoog, dat de ramen hoorbaar rinkelden." Uit Uden VegchelSt. Oedenroden en Gemert, in Noord-Braband wordt gemeld dat aldaar en in de omstre ken, in den avond van vrijdag 11., tegen elf ure, weder op

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1