MSDDELBÜRGSCHE CO R A N BP. 43. Diussdni; 1843. 11 April. BESTUREN cu ADIINISTRATIEN. NIEUWS TIJ DINGEN. Duijsthlanb. JVrttifctrijfc. Scpavtcmcnt t?i»n Jftuauctett. Rla.itöcïtapiptj tot flut wau 't QSlgctncctt. (Bvoot-ÏSvittanjc iiclgtc. iilcbcvlanfegn Aardbevingen. UJfcf. PROVINCIE ZEELAND. Agentschap van het Domein te Sas-van-Gent. OPENBARE VERPACHTING van «RONDEN, GRASGEWASSEN en VISCIIWATEREN, behoorende tot liet Domein van Oorlog en gelegen te 'NEUZEN en BRESKENS. Door den AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gent als daartoe behoorlijk gemagtigd zalop na te melden Tijden en plaatsen worden overgegaan tot de Openbare Verpach ting van Gronden Grasgewassen en Vischwaterenbehoo rende tot het Domein van Oorlog en gelegen te Neuzen en te Breskens te weten Te BRESKENSop Maandag den 24 April 1843, des voormiddags om 10 ure, in het Logement het Canon d'Or bewoond bij D. van Maleten overstaan van den Notaris ,7. C. 0. Benteynresiderende te IJzendijke, van de GRON DEN, GRASGEWASSEN en VISCHWATEREN, te Bres kens gelegeh en Te NEUZENop Donderdag den 27 April 1843, des voormiddags om 10 lire, in het Logement bewoond door .7. C. Steenkampaldaar ten overstaan van den Notaris J'ermandel residerende te Sas-van-Gent, van de GRASGEWASSEN en VISCHWATEREN, gelegen te Neuzen. De voorwaarden dezer Verpachtingen zullen te lezen lig gen voor zoo veel betreft die der Goederen te Breskens ge legen ter plaatselijke Secretarie dier Gemeenteen in de Logementen het Canon d'Or en Bellevuealdaarzoo mede in de Herberg van .7. F. van Overtveldte Schoondijke mitsgaders ten Kantore van den Notaris .7. C. O. Benteyn te IJzendijke; en, voor zoo veel aangaat cKe van de te Neu zen gelegene Goederen, ter Plaatselijke Secretarie en in de Logementen van J. C. Steenkamp en .7. B. de Meijer te Neuzen en in het Logement van Rolf, te Axelmitsgaders ten Kantore van den Notaris Vermandei en van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent. De Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. VERGADERING op Woensdag den 12 April 1843, des avonds ten zes ure. Verkiezing van een Lid voor het Bestuur Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. FRANKFORT den 4 ap-it. Betreflende het door Rusland aan Turkije gegeven antwoordomtrent het Servische vraag stuk, verneemt men nader, dat Rusland zich wel tegen de tegenwoordige Servische regeringals bewerkt door eene re volutionaire volksbeweging verklaard heeftmaar tevens de verzachtende bepaling daar heeft bijgevoegd dat hetzelve tevreden zal zijn zoo er eene nieuwe regtmatige verkiezing in Servie plaats heeft, en dat hetzelve aan de Porte de vrij heid laat0111 personen die aan haar onaangenaam zijn daarvan uit te sluiten. LONDEN den 5 april. Gisteren avond heeft lord Ashley in het lagerhuis eene motie tot stuiting van den invoer van opiumhandel gedaandien hij niet slechts onzedelijk en als belemmerende voor de verbreiding van het Christendommaar als hoogst verderfelijk voor onze nijverheid beschouwde. Hij bewees namelijkdatnaar mate die handel was toegenomen de voortbrengselen onzer fabrijken minder in China waren ingevoerd. Sir R. Peel en de heer Baring hebben aangedrongendat de invoer van den opium langs alle mogelijke middelen ge weerd wordt, doch de sluikhandel niet kan worden tegenge gaan dat overigens over de zaak onderhandelingen worden gevoerd die door geene stemming in het lagerhuis moesten worden belemmerd. De voorsteller heeft hierop zijne motie ingetrokken. Ruim 20,000 personen zijn gisteren den tunnel onder den Theems doorgegaan die de algemeene goedkeuring schijnt te verwerven. Met genoegen merkt men eene toenemende verbetering In het gedrag van vele matrozen der Engelsche zeemagt op. Bij de afbetaling der equipagie van het fregat Blonde, m dé vorige week werd verklaard dat zich niemand daarvan, ge durende de reisaan insurbordinatie of ligtvaardig zweren had schuldig gemaakten thans verneemt mendat niet min der dan 90 man der equipagie van de Inconstanttegen vroe gere gewoonte een deel der ontvangen soldij aan hunne fa> milie heeft toegezonden. Men heeft berigten uit Lissabonvan den 27 maart: Tegen verwachting, ziet men daaruit, dat de Portugesche regering het ultimatum van Engeland nopens het handels-ta rief heeft verworpen. De Engelschen in Lissabon zijn over dezen stap hoogst verbitterd, en vooronderstellen, dat eene natie als de hunne die houding niet dulden mag van ecnen staat, die zoo veel aan Engeland verpligt is. Evenmin is ons kabinet gelukkig met zijne zending naar Brazilië. Het schijnt, dat de Fransche belangen daar het overwigt hebben. Immers hebben de pogingen van onzen ge zant Elliceonl een nieuw handelsverdrag naar den zin van ons kabinet te sluiten schipbreuk geleden en bevindt die gezant zich thans waarschijnlijk op zijne terugreis. Ontvangen berigten uit Indie, loopende tot den 1 maart, houden in, dat door den generaal' Napierwelke op den 17 februarijin de nabuurschap van Hyderabad, door eene le- germagt van 22,000 Indianen aam c rand is, op dezelve, na een hardnekkig gevecht van drie uren, eene luistervolle over winning behaald is. Van de BrSsche legermagtbestaande uit 2700 man troepen, ondersteund door 3 oorlogsstoomboo- ten zijn 250 man, onder welke zich 18 officieren bevinden, gedood en gewond geworden het verlies der Indianen daaren tegen moet 4000 man aan gedooden en gewondenbenevens 15 stukken geschut bedragen. Gelijktijdig aangebragte be rigten uit China, tot 21 januarij, melden, dat de rust aldaar onafgebroken blijft voortduren en dat het nieuwelings voor lopig geslotene vredes-traktaa.t tusschen China en Groot-Brit- tanje deszelfs beslechting zeer nabij was. Intusschen was de majoor Malcolmde overbrenger van het door H. Britsche M.•eigenhandig onderteekende vredes-traktaatwelke op den 14 februarij te Bombay aangekomen wasop den 18 dier maand verder naar Hongkong vertrokken. Met de laatstelijk uit Nieuw-York aangekomen stoom- paket zijn meerdere bevelen tot afzending van goederen naar Noord-Amerika ontvangen dan in den laatsten tijd het ge val plagt te zijn; maar men heeft niettemin nog niet het voor - uitzigt op eene aanmerkelijke verbetering van den toestand des handels. In Amerika beklaagt men zich steeds, dat de uit voer van koren herwaarts verhinderd wordt door de hier be staande koren-wetten PARIJS den 5 april. Nadat het stoomschip le Gomer in de vorige week met de som van 310,000 frs., uit giften voor Guadeloupe voortspruitende derwaarts was gestevendvindt men zich thans weder in staat ruim 200,000 frs., tot gelijk einde bijeengebragteerlang naar dat fel geteisterd eiland te verzenden. De Algerijnsche Moniteur van den 30 maart geeft ver slag van een gevecht tusschen de troepen onder het bevel van den generaal Gentil en de Kabylen in het dal van Oued- Ghrebalonder bevel van den marabout de Sidi-El-Kal. De vijand'heeft veel verliezen geleden. De vrouwen en kin deren van den marabout en bovendien 712 gevangenen, 400 ossen en circa 3000 schapen zijn in onze handen gevallen. Ons verlies bedraagt 11 dooden en 18 gewonden. De vijand heeft 150 dooden verloren. Een regtsgeding van zonderlingen aard houdt thans de algemeene aandacht bezig. De heer en mevrouw Peysselon namelijk welke slechts korten tijd gehuwd warenen geza menlijk bij het ongeluk op den spoorweg van Versailles om gekomen zijn, hadden, bij huwelijks-contract, elkander we derzijds tot universeel erfgenaam benoemd. Nu rijst de vraag: wie der beide echtgenooten heeft den ander eenige minu ten kunnen overleven, en gevolgelijkwie zijn de wettige erfgenamen van hunne fortuinde iiaastbestaanden van den heer Peysselon of die zijner vrouw? Drie der kundigste en meest geachte geneesheeren van Parijs zijn benoemd om hun advies hierover uit te brengen. BRUSSEL den 6 april. Het regeringsblad behelst heden koninklijke besluitenwaarbij het ontslag van den generaal de Liem als minister van oorlog wordt aangenomen en de werkzaamhedenaan die betrekking verbonden voorloopig worden opgedragen aan den minister van openbare werken. De fungerende minister van oorlog heeft een crediet ver langd van 19 millioenten einde de zaken van het depar tement tot november aan den gang te kunnen houden. Dit crediet isna een kort onderzoekverleend. De generaal de Liem is in zijne vorige betrekking bij de artillerie hersteld en ontvangt menigvuldige bewijzen van aan hankelijkheid van de zijde zijner wapenbroeders. 's GRAVENHAGE den 6 april. Bij beslviit van heden heeft Z. M. den heer mr. C. Vollenhoven secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken, ridder der or de van den Nederlandschen Leeuw bevorderd tot komman- deur van dezelve orde. Deze^ onderscheiding isvolgens de Staats-courantden heer Vollenhoven ten deel gevallen ter gelegenheid dat hij zijne 25jarige ambtsbetrekking bij genoemd departement vol- bragt heeftde ambtenaren van welk departement dezen feest dag dan ook niet onopgemerkt hebben willen laten voorbij gaan, maar hem fraaije geschenken in zilver, als bewijzen hunner hoogachting en verknochtheid, aangeboden hebben. - Heden had een tweede wedren bij Scheveniugen plaats, welke, niettegenstaande het ongunstige weder, eene groote menigte van elders, zoo te voet en te paard als met rijtuig, waaronder men vele dames opmerkte had uitgelokt. Prins Alexanderdie met Prins Hendrik aan deze oefening deel nam, behaalde meer dan eenmaal de overwinning. ZAANDAM den 8 april. Heden morgenten 3I ure ontstond er brand in den houtzaagmolengenaamd de Groote Korftoebehoorende aan den heer .7. C. van Wessem; wel ke brand zoodanig toenamdat binnen een uur tijds de ge- heele molen'tot aan den grond is afgebrand, benevens, de be lendende houtschuren en meer andere gezaagde houtwaren. De oorfcaak van dezen brand js niet bekend. BRIELLE den 6 april. Gisteren avond omstreeks 10 ure is er in het naburige Nieuwlaud een felle brand ontstaan waardoor vóór middernacht twee boeren-woningen met der- zelver schuren zijn in de asch gelegd. De brand is ontstaan in de schuur van den bouwman Grpeneboomdie denzelven het eerst ontdekte door het geraas der paarden, van welke de slaapstedewaarin hij met zijn gezin ter ruste lag, slechts door een muur was gescheiden. Het is hem gelukt de zijnen in tijds aan het gevaar te ontrukken maar van het huisraad is niets geborgen. In de schuur zijn al de paarden en het hoorn vee (te zamen 45 stuks) benevens het aanwezige hooi en al de bouwgereedschappen eene prooi der vlammen geworden. Van de andere woning tot welke de vlam zeer spoedig over sloeg zijn alleen twee paarden behouden. Aan blusschen was niet te denken niettegenstaande er dadelijk van Zwartewaal en later ook van hier eene brandspuit was toegesneld. Men schijnt de oorzaak van den brand alleen aan kwaadwilligheid te moeten wijten daar men in de laatste weken meer dan ééne poging tot brandstichting ter zelfde plaatse aangewend maar nog in tijds ontdekt en verijdeld heeft. Reeds eenigen tijd geleden hebben ons de dagbladen gemeld dat er in Italië en 00K in Duitschland aardbevingen van meer of mindere zwaarte hebben plaats gehad. De treurige berig ten der aarbeving die den 8 februarij van dit jaar Guadelou pe heeft getroffen zijn nog versch in het geheugen maar zulke hevige aardschuddingen zijn echter in Europa zeldza mer, hoewel die van Lissabon, in het jaar 1755, allerver schrikkelijkste verwoestingen in die stad, en aan de schepen op de reede derzelve, aanrigtte. Intusschen heeft men be rigten uit Engeland, dat aldaar, en wel op vrijdag den 25 maart 11. te Manchesterook in de omstreken van Lancas ter te Patterdale en op het eiland Man schokken zijn waar genomen. Thans wordt gemelddat ook in ons landen wel op don derdag den 6 dezerin de provincie Noord-Braband en el ders schokken van aardbeving zijn gevoeldin de rigting van het Oosten naar het Westen die weinige seconden heb ben aangehouden. Men schrijft deswege uit 's Hertogenbosch het volgende Omstreeks J voor 6 ure ontstond er eensklapsbij stil we dereen angstwekkend gedruisch, als dat van een opkomen den orkaan, een soort van gcschuivel of gerommel, dat, uit den grond opkomendegepaard ging met eenige schokken welke de huizen deden daveren. Bijna alle inwoners dezer stad werden daardoor onaangenaam uit den slaap gewekt, en voelden zich in hunne legersteden geschommeld; anderen, welke reeds' waren opgestaanvoelden den grond onder hun ne voeten bewegenmen zag hier en daar voorwerpen van de schoorsteenmantels vallenof hoorde elders de huisbel door het natuurverschijnsel in beweging gebragt, schellen. I11 eene onzer kerken bewogen zich de bankenterwijl de deuren eener balustrade zich openden en weder sloten. Velen bewerendat dergelijke schokken reeds in denzelf den nacht waren voorgevallen. De berigten, welke wij des wegens hebben trachten in te winnenzijn tegenstrijdig. Ter wijl eenige vermeenen reeds schokken tusschen 12 en half 1 ure en tusschen half 4 en 4 ure te hebben waargenomenzijn er an dere en meerdere, die, hoezeer wakende, daarvan niets be speurd hebben. Zeer zeker is het in alle geval, dat die schokken minder algemeen en minder voelbaar geweest zijn. Van alle zijden uit de provincie geworden ons berigten, dat men ook elders de aardbeving heeft ontwaard. Hit Gra- ve, Bommel, HeusdenBreda, Tilburg, Eindhoven, Vegbel, van overal verneemt mendat er schokken hebben plaats ge had, die de uit den slaap opgewekten in onrust hebben doen opstaan. In de eene plaats schenen de schokken heviger, dan in de andere. I11 Eindhoven onder anderen schijnen zij tamelijk hevig te zijn geweestals ook te Heusden en Bom mel. Evenwel wij vernemen niet, dat zij ergens ongelukken hebben veroorzaakt. Het verdient opmerking, dat er in dienzelfden nacht donder en bliksem is opgemerkt. Ook eergisteren namiddag hoorden wij hier, onder een zware bui regen, onverwachts eenen zwaren donderslag." In Holland is de schok het hevigst gevoeld te Gorinchem. Berigten uit Dordrecht en 's Gravenhage houden in dat men ook aldaar kennelijke schokken van aardbeving heeft meenen te vernemen in laatstgemelde stad sterk genoeg om hier en daar de huisbellen te doen aanslaan. Hoewel deze natuurverschijnselen in ons land niet zoo dikwijls en minder hevig dan in bergachtige landen worden waargenonfenzoo hebben echter de geschiedschrijvers ons daarvan onderscheidene berigten medegedeeld. I11 1580 voel de men dezelve door gansch Nederland. Men leest hierover in Hooffs Nederlandsche historiën 2de deel pag. 698. Op den zesden van grasmaand aan den avond beefde, tot tweemalen toegansch Nederland zoo dat hier en daar steenen van torens en kerken gesclmdt werden. Een ding, zeldzaam in deze doorwaterde gewesten, luttel ge-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1