MIDDELBÜRGSCHE COüHAM t. N\ 39. Zalurdag 1843. 1 April. BESTUREN eo ^RIÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. - V~- -J l~l "s 1 i l Vertik bev* Jp^itcit eti ©cwt0tcti. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van de Ko ninklijke besluiten vee den 28 September 1819 Staatsblad no. 49), en van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13), jaarlijks een. Herijk "an al de Nederlandsche Maten en Ge- wigten welke in V^pp-z'm gebragt en in den Handel ge bruikt worden behóórt, plaats te hebben Gelet op het Reglement op den Herijk in deze Provincie van den 15 Februarij 1822; Gezien de missive van Z. Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken, van den 5 November 1842 110. 132, 2de Afdeeling Besluiten Art. 1. De Herijk over het jaar 1843 van de Nederland sche Maten en Gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten Leng te-Maten, Inhouds-Maten voor drooge waren, Vocht-Maten voor den Handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de Wisse zal in deze Provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den 1 Augustus daaraan volgende. Art. 2. De letter Y zalovereenkomstig bovengemelde aanschrijving voor de IJklettcr gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigtenbenevens het bijzondere merk van den Arrondis- sements-IJker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-IJkers zullenovereenkomstig art. 5 van voorschreven Reglement, behalve inde plaats hun ner woning, nog tot den Herijk vaceren in die Gemeenten van derzelver Arrondissement als door ons bij resolutie van den io April 1840, no. 26, zijn aangewezen, en op de da gen, gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hunne Woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne Kantoren geopend houden, 0111 aan de Ingezetenen ge legenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne Kantoren zullen opend zijn mitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeenten niet tot den Herijk der Maten en Gewigten te hunnen Kantore zullen vaceren aan Burgemeester en Wethouders hunner Woonplaats kennis geven, welke daarvan, door Publicatie en door in sertie in de Stedelijke of in de binnen derzelver Stad meest gelezen wordende Courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-IJkers zullen Bnrgemeester en Wethouders of Assessoren der Gemeente, in welke zijin over eenstemming met het bepaalde in art. 3 tot den Herijk zul len vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn de Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven, ten einde de Ambtenaren, publieke Administratien Kooplieden, Winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den Herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten mits gaders de Strijkels der halve en kwart Mudden te doen her ijken zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens zooveel mogelijk de belanghebbende Ingezetenen hunner Gemeente, welke zij weten dat van Maten en Gewigten gebruik maken te hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten wor den uitgenoodigd 0111 aan den Arrondissements-IJkervóór den aanvang van den Herijk of bij deszelfs komst in de Ge meente eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijn, gebruik te maken van Maten of Ge wigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het Register der Patent- pligtigen worden geraadpleegden voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Administratien welke in derzelver Ambtsbetrekkingen van Maten of Gewig ten tot het constrateren van leverancien of werken gebruik moeten maken wordende, met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbe volen opdat in dezelve uitsluitend alle erkende IJkpligti- gen en geene andere dan de zoodanigenworden opgenomen. Het vervolg hierna Alattonale ftülitic. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG - Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zou de mogen aangaandat de derde Zitting van den Militie- Raad bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaats vervangers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisselingzal plaats hebben voor de In woners dezer Gemeenteuitmakende het eerste Militie-Kanton op Woensdag den twaalfden April aanstaande, des namid dags ten één uur, in de Abdij binnen deze Stad, en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedragten behoeve van Plaatsvervangersdoor de daartoe bevoegde Commissie ten Stadhuize zal worden gevaceerdop Woensdag den vijf den Aprildes voormiddags van tien tot twaalf ure. Wordende de belanghebbenden aangemaandom zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad, tot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaarsten nutte te maken, daar de zoo danigen, welke deze Zitting van den Militie-Raad laten voor bij gaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgenaangezien de vergunning tot de vervanging bij het Korpsvolgens de bepaling der wet slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. ijcfccttbmafiing. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTS- HOF in ZEELANDte zamen gesteld ter voldoening aan Art. 11 der Wet op het Notaris-ambt, van den 9 Julij 1842 Staatsblad no. 20) tot het afnemen der examina van hen die verlangen mogten zich in- staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de be langhebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal va ceren op Woensdag den 17 Mei 1843, des voormiddags ten tien ureen volgende dagen, is het nood in een der Ver trekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de adspirantenaan de voorschriften van Art. 13 der voorschreve Wet, en verlangt overigensdat zoodanige stukken welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden geadres seerd aan den Griffier of overgebragt ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 2 8 Maart 1843. Op last der Commissie De Griffier van het Provinciaal Geregts- hof in Zeeland A. VRÉKE. De DIRECTIE over de WERK-INRIGTING voor Be- hoeftigen te FLISSINGENroept bij deze alle daarin Ne ringdoende Winkeliers opom op Dingsdag den vierden April 1843, des middags ten 12 ure, te zamen te komen in het lokaal der voornoemde Werk-Inrigtingten einde zich met de Directie te verstaan over eene bij dezelve voorhanden zijnde partij BORSTELWERKhetwelk van af des morgens ten negen ure ter bezigtiging zal gelegd worden. Op last van gezegd Bestuur W. de KRUYFFSecretaris. ÜIcbcirlAttbdcfte ^AnbeJ-iRaatsicfiAppij. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Vrijdag den 28 April 1843, 28,064 Kranj. en Kanass. Java SUIKER ligg. aldaar. 10,277 Dit0 DITO te Rotterdam. 4,877 Dito DITO Middelburg. 3,711 Dito DITO Dordrecht. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Maart 1843. VAN DER I-IOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. Jx.tnktujk. PARIJS den 27 maart. Men meldt, dat de hertog van Ne mours gisteren in gevaar is geweest van door een soortgelijk ongeluk getroffen te worden, als waarvan zijn broeder, de hertog van Orleansbet slagtoffer is geworden. De hertog reed in een met 4 paarden bespannen rijtuig. Een der voór- paarden viel en het daarop volgende paard stortte daarover heen zoodat het rijtuig op het punt was van omvergeworpen te worpen. De hertog van Nemours opende met haast het por tier en sprong uit het rijtuig. Hij kwam gelukkig op den grond neder, zonder te vallen of eenig letsel te bekomen. Er is door de commissieter oprigting van een praal' graf voor keizer Napoleon,, besloten idat het standbeeld des keizers te paard op de esplanade voor het hotel der inva lidenen niet op de binnen-plaats van het gesticht, zal ge plaatst worden; en 2. dat de keizer zijn historiek costuum zal dragen, in plaats van de Romeinsche kleeding, zoo als Marochetti had voorgesteld. De heer Bruat, die tot gouverneur der Marquesas-ei- landen benoemd wasis van Toulon herwaarts opontboden, en het vertrek van het fregat Uranie gevolgelijk verschoven waardoor het gerucht wegens de voorgenomen ontruiming dier eilanden nog meer voedsel krijgt. Behalve te Rennes in Bretagne zal dit jaaren wel in de maand augustusook een kamp te Chalons-sur-Marne tot het uitvoeren van militaire manoeuvres, worden opgeslagen. iHebcrlanbett. 's GRAVENIIAGE den 28 maart. Heden heeft de cen trale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene bijeenkomst met de rapporteurs gehoudenover het ontwerp van wet betrekkelijk de regeling der openbare schuld. Men verneemtdat het voorloopig verslag dier afdeeling over dat belangrijk wets-ontwerp is opgemaakt, en dat het onder an deren inhoudt eenige inlichtingendie door Zijne Exc. den minister van finantien in de centrale afdeeling gegeven zijn. Heden in den vroegen morgen zijn HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Oranje, vergezeld van hoogstderzel- er Zoonden jeugdigen Erfprinsuit deze residentie naar Rotterdam vertrokken, zich naar Stuttgart begevende. Ge lijktijdig is Z. K. H. de Kroonprins van Wurtemburg naar Londen vertrokken. Bij besluit van gisteren heeft Z. M.bij speciale uit zondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderenden rang van luitenant-generaal, buiten bezwaar der schatkist, verleend aan den gepensioneerden generaal-majoor F. IV. grave van Limburg Stirum. Heden morgen heeft de nieuw benoemde burgemeester dezer residentie, jhr. mr. G. L. H, Hooftden eed als zoo danig afgelegdwaarna dezelve in zijne betrekking is geïn stalleerd en zitting heeft genomen. ARNHEM den 27 maart. Men schrijft uit Helchteren (Belgisch Limburg) Voor eenige dagen heeft eene opligting, met voorbeeldelooze slimheid in eene pachthoeve der ge meente Houthalen plaats gevonden. Twee personen, vermoe delijk Jodenmet welke de pachter eenige zaken had gedaan komen in den avond bij hemen beklagen zich bitter dat een landbouwer uit Ghenck die hun beesten verkocht had weigerde tiengulden-stukken aan te nemen, en volstrekt in vijffrank-stukken wilde betaald worden. Zij verzochten dus den pachter hun het goud tegen vijffrank-stukken te wisselen. De pachter weigert, onder voorwendsel, dat de stukken van vijffranken gemakkelijker voor hem zijn. Toen bieden zij hem aande vijffrank-stukken tegen Fransche-kroonen in te wisselen. Nu neemt hij het voorstel aan en de Joden ver trekken belovende den volgenden morgen met de kroonen te zullen terug komen. Den volgenden dag vertoonden zij zich op het bepaalde uur, maar daar de pachtereenigen achterdocht had opgevat, bieden zij aanhem zelfs eene grootëre som in kroonen dan zij voor de betaling noodig hadden ter hand te stellen. Eindelijk geeft de landman toe, maar onder beding dat hetzelfde aantal vijffrank-stukken hem twee dagen later zou worden terug gegeven en dat de kroonen hem slechts als pand zouden verblijven. De Joden nemen het voorstel aan spreiden een foulard uit, tellen daarop een aantal kroonen uit, zelfs tot hooger bedrag dan de vijffrank-stukken, welke zij noodig hadden, wikkelen het pakje met de grootste zorg inzetten er hunne cachetten op en vertrekken toen maar niet zonder aan den pachter verzocht te hebben eenen stal in gereedheid te brengen ten einde de koeijen te ontvangen dia zij te Ghenck gingen halen. De bepaalde dag voor de terugkomst der beide vreem delingen verstrijkt. Den volgenden dag geen tijding. Drie, vier dagen gaan voorbij en de Joden vertoonen zich niet. Eindelijk begeeft zich de bedrogene naar zijnen burgemeester, men opent het pakje en men vindt er slechts stukken van 10 centimes inDe sluwe gaauwdieven hadden hem waarschijn lijk een pakje in de hand geduwd volkomen gelijk aan dat gene hetwelk de kroonen bevatte. In weerwil van de ijverige nasporingen der justitie heeft men de schuldigen nog niet kunnen uitvinden. Drie honderd vijftig stukken van vijffranken zijn op die wijze ontvreemd." MIDDELBURG den 31 maart. Het heeft Z. M. be haagd, bij besluiten van den 27 dezer, i°. aan jhr. mr. O. van Swtnderen van Rensuma te verleenen een eervol ontslag uit zijne betrekking van directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in de provincie Groningen, onder betuiging aan hem van hoogstdeszelfs bijzondere tevre denheid, wegens zijne als zoodanig aan den lande bewezene langdurige, trouwe en ijvervolle diensten, met bepaling dat de betrekking van directeur in de provincie Groningen niet weder zal vervuld worden; en 20. te benoemen, tot pro vinciaal-inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in Groningen, den heer II. A. Kooman thans hoofd-inspecteur der belastingen in hetzelfde gewest;' tot controleurs der directe belastingen, in en uitgaande reg ten en accijnsente Schagen (Noord-Holland)den heer H..AEliasthans surnumerair der belastingen in Noord- Holland; te Breukelen (Utrecht), den heer J. C. Pfister, thans controleur te Arnhem; te Arnhem (iste divisie), den heer C. P. L. van Kinschotthans controleur te Middelburg; te Middelburg, den heer A. Folkmaarsthans ontvanger te Montfoort; te Oud-Beijerlandden heer L. M. van Kooten thans controleur te Eist, en te Eist, den heer J. B. van den Heuvel Rijnders, thans ontvanger te IJsselstein tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te IJsselstein, jhr. J. L. van Panhuis, thans ontvanger te Woudenberg; tot surnumerairs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen, in de provincie Noord-Hollandden heer J. F. Pool, te Amsterdam, en in de provincie Zeeland, de heeren J. R. Boeije te Zierikzee K. van Valkenburg van de Kreke te Middelburg, en F. Ermerinste Middelburg. ■HL. lilt, BEEBBBSEHBOH II I I Hl

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1