MIDDELBVRGSCHE COURANT. W. 37. Dingsdag 1843. 28 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIE??. NIEUWSTIJDINGEN. •jéo'C-x Rcftcnbtuakittg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belangheb benden dat Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, bij besluit van den io Maart jl. No. 5 {ProvinciaalBlad No. 30), hebben gearresteerd de Lijst der bevoegd erkende Beoefena ren van de onderscheidene .takken der Geneeskunst in deze Provincie van het jaar 18*43 en dat de voorschrevene Lijst, benevens die van de voorwerpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveelheid mogen ver- koopen mitsgaders de Lijst der Vergiften welke in de Win kels moeten worden afgesloten van heden aftot en met den 7 April aanstaande, des middags van twaalf tot twee ure, ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. 53ttüschl«mb. FRANKFORT den 20 maart. Blijkens de nopens den ge zondheids-toestand van Z. K. H. den aartshertog Frans Karei, uit Weenen alhier ontvangen berigten van den 15, neemt Z. K. H. in beterschap toeen vleide men zichdat nu wel dra alle gevaar ook voor het vervolg zou geweken zijn. Uit Breinen wordt, onder dagteekening van den 15, het volgende gemeld: „Kapitein Kiende, voerende de Bre- mer brik Margaretharapporteert, dat hij op zijne reis van de Sandwich-eilanden naar Cantonden 20 october jl.op 14 gr. 19 min. N. breedte en 149 gr. 18 min. O. lengte van Greenwich(alzoo tusschen de Dieven-eilandcn en de Philip- pijnen), zes kleine eilanden ontdekt heeft, die op geene kaart aangeteekend stonden." Zooals uit Servie gemeld wordt, heeft Z. M. de koning van Pruissen dezer dagen aan eenige Israëlitische meisjesdie zich lieten doopen en vervolgens luwden, aanzienlijke bruids geschenken doen toekomen. Volgens berigten uit Konstantinopel, van den 1 dezer, is de hoop van den heer ven Buteniejf, om van de Porte ten opzigte harer plannen omtrent Servieeen gewenschter antwoord op den brief van den keizer van Rusland, zijnen meester, te ontvangen, verijdeld. Den 27 februarij heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken aan den Russi- schen gezant dringend doen verzoeken om het antwoord der Porte, zoo als het was, naar zijnen meester op te zenden, daar de sultan in dit gevalvan niemand andersdan van den keizer van Rusland zeiven, bedenkingen op dat ant woord wachten kon. Nog melden die berigten, dat Mehemed-Alivan de* tus schen Rusland en Turkije gerezen spanning onderrigt, den sultan door zijnen gezant in Konstantinopel van zijne onvoor waardelijke trouw had doen verzekeren, en hem, ingeval van eene breuk met Ruslandzijne vloot en zijn leger had la ten aanbieden. Volgens berigten uit Trapezunt, hadden de onderhande lingen tusschen Perzie en Turkije te Erzerum een aanvang genomen. (Broflt-ISrittanje. 'LONDEN den 22 maart. In het huis der gemeenten beeft gisteren avond lord Palmerstononze vroeger gewezen minister van buitenlandsche zaken, eene motie voorgedragen "hoofdzakelijk strekkende, om in gemeld huis afschriften te er langen van alle plaats gehad hebbende mededeelingen tusschen de Britsche en Amerikaansche gouvernementen, alsmede tus schen het Britsche gouvernement en lord Ashburtonmet be trekking tot het jongst geteekende traktaat van Washington en de onderhandelingen, welke tot .ïetzelve geleid hebben. Bewuste motiewelke voornoemde lord met eene rede ge paard heeftdie ruim drie uren duurdeen zulks voornamelijk ten einde te betoogendat in gezegd traktaat door lord Ash burton, den Britsehen gevolmagtigdete veel aan de Ver- eenigde Staten was toegegevenen dien ten gevolge de goede verstandhouding tusschen de Britsche en Amerikaansche gou vernementen ook slechts van korten duur zijn zouis door sir R. Peel niet minder breedvoerig en met meer kracht van taal beantwoord. Laatstgenoemde verklaarde echter, de aan gevraagde afschriften, zoo als lord Palmerston zeer wel bij ervaring wist, niet ter taYel te kunnen leggen, en zulks te meer daar men eeniglijk beoogde uit die afschriften de eene of andere beschuldiging tegen lord Ashburtoris gehouden ge drag op te sporenaan wien daarentegen luidens het eenpa rige gevoelen van Hr. Ms. ministers, Engeland eene groote verpligting hadvan namelijk op zulk eene billijke en ver standige wijze verschillen tot eene vereffening gebragt te heb ben welke ruim een vierde eeuw tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittanje bestaan hebben. Ten slotte zijn de verdere debatten over deze motie tot heden avond geadjourneerd. Het verschijnsel aan den hemeldat sedert eenige da gen de aandacht der geleerder» bezig houdtwordt ook door den beroemden Herschell voor «ene komeet, en wel van de eerste grootte, gehouden. Zij is reeds den 14 dezer te Ma drid en in andere plaatsen van Spanje waargenomen. In de nieuwspapieren vindt men vele nadere bijzonder heden omtrent de schokken van aardbeving, laatstl. vrijdag in onderscheidene oorden van Engeland gevoeld. Zij zijn be halve te Manchester en in de omstrekenook in die van Lan caster langs het riviertje Eden en Cumberlandte Patter- dale en op het eiland Man bespeurd, zonder nogtans ergens eenige schade aan te rigten. PARIJS den 21 maart. De kamer der pairs heeft heden, na eene tweedaagsche beraadslagingde wet tot het toestaan van een millioen franken voor geheime fondsenmet eene aanzienlijke meerderheid aangenomen, zoodat het tegenwoor dige ministerie ook bij dezen tak van de wetgevende magt de bovenhand behouden heeft. De beraadslaging is niet zeer belangrijk geweest. In bijzondere berigten uit Madrid van-den 14 dezer leest men De prins Napoleondie zich sedert geruimen tijd in deze hoofdstad bevindt, is zaturdag 11. door onze jonge koningin in een bijzonder gehoor ontvangen. De dagbladen kondigen dit feit aanzonder bijvoeging van eenige bijzonderheid maar het laat zich denken hoezeer onze politiserende ledig- loopers op de Puerta-del-Sol en elders zich daarmede bezig houden. Niet minder houdt het publiek zich met de verkie zing van den infant don Francisco de Paula tot lid der ka mer van afgevaardigden te Sarragossa bezig. Het ministerie heeft het mogelijke gedaan om deze verkiezing tegen te gaan doch zij heeft desniettemin plaats gehad. Volgens de laatste berigten uit Sarragossa maakten de kiezers aldaar zich ge reed, om aan den infant eene serenade te brengen. Men is zeer nieuwsgierig om te weten welke rol de prins in de kamer van afgevaardigden zal spelen, en in hoeverre hij zich daar als een tegenstander van het bewind van den regent Es- parteromet wien hij geacht wordt in geene goede ver standhouding te staan zal durven voordoen." Men zegt dat de onderhandelingen steeds voortduren tusschen het- ministerie van justitie en prins Louis Napoleon wien men zijne vrijheid wil wedergeven onder voorwaarde dat hij zich zal verbinden den Franschen grond nooit weder te betreden. De prins volhardt sedert drie maanden in het volkomen afwijzen dezer voorwaarden en verlangt zijne vrij heid zonder eenige belofte of verbindtenis. Sommigen mee- nen dat verscheidene ministers bereid zijn hem zonder voor waarde amnestie te schenken. De minister van oorlog heeft weder eenige rapporten van den gouverneur-generaal van Algerie ontvangen. Door de kleine bezetting van Bougie waren twee uitvallen met goed gevolg gedaan én de laatste operatien van den generaal Paraguay d'Hilliersin het gebergte van den Edoughzijn volkomen geslaagd waaraan de dood van den dweepzieken marabout Sidi-Zerdoaddie den heiligen oorlog aan de stam men rondom Bougie predikteveel had tdegebragt. De ge neraals Gentil en de Bar, alsmede de luitenant-kolonel Saint Arnaudhadden insgelijks expeditieu gemaakt, die met het beste gevolg bekroond waren. Te Tourville, nabij Rouaan, moet dezer dagen een gastmaal gehouden worden hetwelk aan die der helden van Homerus herinnert. Een der ondernemers van den spoorweg had namelijk aan een der onder-aannemers beloofd bijaldien de tunnel van Tourville voor het einde dezer maand gereed zou wezenhem een geheelen gebraden os ten geschenke te geven. Daar nu dat werk reeds voleindigd isheeft de on dernemer een os naar Tourville gezonden, die denkelijk za turdag des morgens ten vier ureaan het spit gestoken en behoorlijk met aardappelen gevuld ten twee ure op de tafel geplaatst zal wordenrondom welke zich ruim driehonderd arbeiders en andere genoodigden zullen vereenigen. Om het feest meerderen luister bij te zetten zijn muzijkanten van El- beuf ontboden. Bclgtc. BRUSSEL den 24 maart. Heden morgen is het lijk van den overledenen Nederlandschen gezant, den heer Fa lek, van het hotel der legatie naar de station van den spoorweg over- gebragt, ten einde naar Antwerpen, en van daar verder naar Nederland, te worden vervoerd. Dit overbrengen heeft met buitengewone plegtigheid plaats gehad. Het lijk was ge plaatst op een lijkwagen door vier paarden getrokken en de slippen van het lijkkleed werden gehouden door den mi nister van binnenlandsche zaken, den heer de Briey en door de EngelschePruissische en Oostenrijlcsche gezanten. De plegtstatige optogt werd geopend door eenige kompagnien van het keur-regimentmet de muziek van dat korps aan het hoofd daarop volgde de muziek van het regement guides. Aan den trein hadden zich aangesloten de Protestantsche leer- aar de heer Boucherde betrekkingen van den overledene de ambtenaren der Nederlandsche legatie, de leden van het corps diplomatique, al de ministers van Staat, de verdere voornaamste gewestelijke, stedelijke en militaire overheids personen, de leden def gemengde commissie, de 'ltüdn der koninklijke akaderaie van wetenschappen en eindelijk eene menigte bijzondere personen waarbij genoegzaam alle zich alhier ophoudende Nederlanders. Het lijk is vervolgens met eenen bijzonderen spoorwagen-trein waarop zich ook de echtgenoot van wijlen den heer Falck bevond naar Antwer pen overgebragt, waar ter plaatse hetzelve aan de station is opgewacht geworden door den gouverneur der provinciege lijk ook door de voornaamste burgerlijke en militaire over- heids-personen welke het lijk almede in plegtstatigen op togt, van de station, door de stad, aan boord van de stoom boot Concordia hebben overgebragtwaarmede hetzelve waarschijnlijk nog in den avond van hedenzal worden overgevoerd naar Rotterdamen van daar naar Utrechtom in laatstgemelde plaats ter aarde te worden besteld. Bij de kamer van vertegenwoordigers is de wet op de verkiezingen tot aan het 7de artikel goedgekeurd geworden zoo als die door de centrale secte is voorgesteld. De oppositie heeft getracht eenige veranderingen in het ontwerp te brengen doch met zeer weinig gevolg, daar alle door haar voorgestelde amendementenmet uitzondering van slechts eene weinig be langrijke wijzigingdoor den heer Lebeau voorgesteldver worpen zijn geworden. 's GRAVENIIAGE den 23 maart. Heden hebben de af- deelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich nader met het onderzoek van het ontwerp van wet betrekke lijk de personele belasting bezig gehouden. De centrale af- deeling is met de rapporteurs vergaderd geweest, over het voorstel van den heer van Dam van Isseltbetrekkelijk het drukken van de nota's der leden. In de zitting van gisteren is het ontwerp van wet tot aan vulling en wijziging der wetten van 1819 en 1832 omtrent het patentregt, met 42 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen heb ben gestemd de heeren van Rechter en, Cost Jordens, Knip- horstvan NagellBruce en van Goltstein. Bij koninklijk besluit, van 10 februarij laatstl., is goedgekeurd de oprigting van eene naamlooze vennootschap onder de benaming van tweede zee-maatschappijdie te Am sterdam zal zijn gevestigd. Zij zal duren tot den laatsteu december 1852, en stelt zich voor de verzekering van alle gevaren te water en te landhet fonds zal bestaan in een kapitaal van f 200,000, verdeeld in vijf aandeelen, ieder van f 40,000. Tot commissarissen zijn aangesteld de heeren P. van Lennep en F. van dér Oudermeulenen tot directeur is benoemd de heer P. Langerhuizen. Heden is er, op het strand van Scheveningen, een luis terrijke wedren op de Engelsche wijze gehoudenwaaraan on der anderen HII. KK. HII. de Prinsen en eenige leden van het korps diplomatiek, deel namen het groote getal cavaliers, op fraai uitgedoste paarden gezeten, leverde, bij het fraaije weder, aan het strand een heerlijk gezigt op. Voor het bad huis waren de Prinsessen en de dames gezeten, die het fraaije schouwspel aanschouwden. Het mogt Z. K. H. Prins Ale- xander gelukken bij herhaling de overwinning te behalen. GRONINGEN den 20 maart. Bij den boekhandelaar J. Oomkens alhier ziet thans het licht eenep/egtige verklaring, afgelegd door een aantal, leden der Hervormde gemeente te Groningenter beantwoording van het geschriftgetiteld Aan de Hervormde gemeente in Nederland. Dezelve is onder- teckend door 334 ledematen der genoemde gemeente, allen hoofden van huisgezinnen en behoorende zoo wel tot den aan zienlijksten stand in de maatschappij als tot de burgerklas se en waarvan nagenoeg de helft eener kerkelijke betrekking bekleedt of vroeger bekleed heeft, zoodat men mag aanne men, dat die verklaring gedaan wordt door de kern der Ne- derduitsche Hervormde gemeente dezer stad. Op gematigden doch ernstigen toon beantwoordt deze ver klaring de onderscheidene punten van beschuldiging, welke in het genoemde geschrift der 7 Haagsche heeren gevonden worden, zoo wel tegen de leerstellingen, welke hier geleerd en gepredikt worden, als tegen de personen, die dezelve ver kondigen en dringt er op aandat men ook met behoud der formulieren moge toeziendat wij als Hervormden het be ginsel der Hervorming, de behoefte aan een vrijen gemoede lijk onderzoek der Christelijke waarheid, in het Evangelie ver vat niet verloochenen. Vele studenten onzer hoogeschoolvan de rcgtsgeleerde medische en literarische faculteitenhebben aan de hoogleera ren der theologische faculteit verzochtom hen door het houden .van een afzonderlijk daartoe bestemd collegie in de gelegenheid te stellen een hooger onderwijsen alzoo een dieper inzigt te erlangen in de waarheden van de Evangelische godsdienstleer. Genoemde godgeleerde faculteit hqeft met wel gevallen dit verzoek ontvangen en aan den hoogleeraar L. C. •Xk-Jir.hJr De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 yoor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst nit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. van lluwelijks- regels 1 50 plaatsing cener t

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1