MIBDELBURGSCHE COUR A Diussdas 21 Maart. BESTUREN eu ARMINISTRATIEN. Hatioualc Milttic. N°. 34. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennisse van al degenen die daarbij eenig belang mogten hebbendat de tweede Zitting van den Militie-Raad voor het iste Militie-Kanton zal plaats hebben op Donderdag den 23 dezer, des voormiddags ten tien ure, op het gewone lokaal in de Abdij binnen deze Staden dat voor denzelven moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personenwelke vermeenen regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te vervoegen. E11 opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. MINISTERIE VAN HI'XXKXLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. £!<mbc9tcbiug. Op Woensdag den 29 Maart des jaars 1843, des voormid dags ten 11 urezal onder nadere approbatiedoor de Kerkvoogden van den Vrouwe-I'olderten overstaan van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zee land in het Gemeentehuis te VROUWE-POLDERworden aanbesteed Het doen van onderscheidene Herstellingen en Verbeterin gen aan het KERKGEBOUW en de PASTORIJ, te Vrouwc-l'olderdaaronder begrepen ai de vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengenoemde Aanbesteding zal plaats hebbenzal ter lezing liggen op het Bureau van den Hoofd-Ingenieur en bij het Kerkbestuur voornoemd zul lende twee dagen vóór de Besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informatie te be komen zijn bij deu Hoofd-Ingenieur en het Kerkbestuur voornoemd, Uit naam van het Kerkbestuur C. JANSE, Praeses. J. GELDOF Secretaris. Domburg, den 20 Maart 1843. Ter reclame worden opgeroepeningevolge de bestaande verordeningen alle diegenen die vermeenen regt te hebben op AANGESPOELDE GOEDEREN in het Ressort der Heerlijkheid van Domburg, van af 1839 tot en met 1842, bestaande in Rondhoutengebroken Masten Platen Dek- deelen, Handspaken, Wrakhout, alles ongemerkt, afkomstig van-verongelukte Schepen; alsmede ongeveer 700 stuks nieuwe Duigen en eene partij Harst; terwijl men, ingeval er geen behoorlijke reclamanten zich opdoen, eerstdaags tot den Pu- blieken Verkoop zal overgaan. De Opperstrandvonder van voornoemd Ressort, A. van der MEULE. Middelburg, den 19 Maart 1843. DIAKENEN bij de Evangeliseh-Luthersche Gemeente ma ken bij deze dankbare melding voor eene gift van 5 in gesloten onder het merk T. T.in de collecte bij het eindi gen der namiddag Godsdienst-oefening op heden gevonden. Diakenen voornoemd, F. M. BEUNKE Pr, L. II. CADET. NIEUWSTIJDINGEN. 'Sïutödtl.-mb, FRANKl'ORT den 14 maart. Berigten bit Konstantino- pelvan 22 februarij behelzen het volgende De groot-admiraal 7>v/«V-bassa is van zijnen post ont slagen, en Halil-Rifaat-bassa-, tot dus ver president van den rijks-raad, is in deszelfs plaats tot kapudan-bassa benoemd, en in zijne betrekking vervangen door den minister van finan ciën 7Vdy£s-bassa. HAMBURG den 14 maart. De ontvangene giften voor de siagtoffers van den grooten brand beliepen den laatsten fe bruarij 4,637,000 M. B. (omstreeks f 4,127,000). ©voot-Bvittanjc LONDEN den 15 maart. In de beide huizen van het parlement is gisteren weder gehandeld over voorstellenstrek kende om de bestaande graan-wetten te veranderendoch de voorstanders van zoodanige verandering zijn, even als vroe ger te kort geschoten en de bewuste voorstellen met eene gioote meerderheid van stemmen verworpen. In het hoogerhuis heeft de lord kanselier andermaal de aandacht gevestigd op de bepalingen der wetten opzigte van lieden die in vlagen van krankzinnigheid misdrijven plegen. Binnen 2 of 3 dagenzeide hijzou een ontwerp dienaan gaande ter tafel komen dat nogtans minder strekken zal om de bestaande wet te veranderen, dan om middelen van voor zorg te nemen. Lord Brougham betoogdedat iemand die een ander ter dood bragt, al waren ook zijne geestvermogens gekrenktgeacht moest worden bewustheid te hebben van tegen de wetten te handelen, wanneer hij voorloopige schik kingen tot uitvoering van den moord maakteen zijn oog merk zorgvuldig verborg zoo als AP Naughten gedaan had en dat hij derhalve wel degelijk strafschuldig was. Ali-effe ndide Turksche ambassadeur, heeft, als ge schenk voor den sultanalhier te lande eene allerprachtigste parasol doen vervaardigenwier waarde op ongeveer 500 guineas geschat wordt. Geen ander metaal dan het fijnste goud is daartoe gebezigden de gebrocheerde purperen zijde die het scherm vormtis van de kostbaarste die in Spitalfields wordt bewerkt. In het handvatsel zijn verscheidene keurige voorwerpen onder anderen een chronometer eene kleine te- leskoop, een mes, een horologiesleuteleen spiegeltje enz., verborgen. H. M. en prins Alkert hebben dit zeldzaam kunst stuk op het paleis van Buckingham met veel genoegen be- zigtigd. Berigten uit Lissabon van den 6 meldendat de ka mer der pairs een besluit heeft genomen waarbij zij beslist heeft, dat de door de koningin benoemde bisschoppen als zoo- danig zitting kunnen hebben in die vergaderingzonder dat derzelver benoeming door den Paus behoeft bekrachtigd te zijn. De kamer heeft mitsdien de regering ondersteund in derzelver tegenstand tegen de vorderingen van den Pausselij- ken Stoelmet betrekking tot de benoeming der bisschoppen. De jongste berigten uit China, die thans in hunne volle lengte in onze bladen worden medegedeeld, hebben alhier eenige bezorgdheid voor het weder verbreken der pas herstel de goede verstandhouding met het Hemelsche keizerrijk opge wekt. Wat men in die berigten wegens het oproer, dat den 7 december tegen de Engelschen te Cantou is uitgebroken vindt, toont aan, dat dit oproer van eenen ernstigen aard is geweest, en werkelijk vooral door het baldadig gedrag van matrozen van Britsehe koopvaarders veroorzaakt is. De Brit sehe factorij te Canton isna door het woedende volk leeg geplunderd te zijnin brand gestoken en geheel verdelgd. Naar het schijnt hebben ook aangrenzende gebouwen van an dere factorijen, met name de Nederlandsche, door het over slaan der vlammen, aanmerkelijke schade geleden. Geen Euro peaan is echter bij deze ramp omgekomenmaar wel hebben sommige Chinezen daarbij het leven verloren. Het Britsehe fregat Blonde is den 11 dezer uit Nan king te Portsmouth aangekomen. Het heeft drie milioen dol- lars (>i milioen gulden) van de door China te betalen oor logsschatting aan boord. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van den 14 januarij, was de kolonel Hare met de JEngelsche troepen behouden te Colesberg aangekomen en maakte hij zich ge reed om de Oranje-rivier over te trekken. Men vreesde weder minder voor gewapenden tegenstand van de zijde der uitgewekene boeren. De langdurige droogte in de Kaapsche binnenlanden was door eenen weldadigen regen opgevolgd. Te Liverpool heeft zich onlangs een geval vertoond hetwelk als een bewijs kan verstrekken van de zonderlinge viering van den zondag bij de Engelschen. Op zekeren zon dag had een jongen een diefstal gepleegd, doch was daarbij door geregtsdienaren gevangen genomen. Toen de zaak voor den regter kwamverklaarde de vader van den knaapdat de regter geen vonnis in deze zaak konde uitspreken omdat de jongen op een zondag was gearresteerd geworden en de wettenaan wie het ook zijverbieden om op den dag des Ileeren iets hoegenaamd te doen, en dat mitsdien de policie- dienaren moesten worden bestraft. De regter gevoelde vol komen de waarheid dezer aanmerking en was met het geval tamelijk verlegen; hij redde zich echter uit deze verlegenheid door eene nieuwe zonderlingheid. Hij vroeg namelijk den jongen dief tot welke stand hij behoorde. Hierop antwoordde de jongen vrij brutaalik ben een dief." Welnu her nam de ïegteralsdan veroordeel ik u tot eene geldboete van vijf schellingen, omdat gij strijdig met de wet, op zon dag uw handwerk hebt uitgeoefend." Uit deze eenvoudige zaak blijkt dusdat de policie in Engeland op zondag geen dieven mag arresteren en dat het beroep van dief een erkend ambacht is, hetwelk slechts niet op zondag mag worden uit geoefend. 4ft*aiifcvtjk. PARIJS den 15 maart. In de zitting van de kamer der gedeputeerden van heden is het ontwerp van wet, ter verlee ning van 2J millioen franken ten behoeve van de kolonie Guadeloupe met eenparigheid van stemmen aangenomen ge worden. De ontzettende ramp, die dat eiland getroffen heeft, gaat voort de algemeene belangstelling in Frankrijk in hooge mate op te wekken. Bij voortduring deelen de dagbladen bijzondere brieven van daarmede, die echter in-de hoofdzaak overeenkomen met de reeds medegedeelde. De tijdingen om trent het gebeurde zijn allen door het stoom-fregat le Corner aangebragthetwelk de reis van Martinique naar Frankrijk in een buitengewoon korten tijd van twintig dagen heeft vol voerd, terwijl de zeilschepen daarvoor gewoonlijk 45 i 50 dagen besteden. Men zal dus eenigen tijd moeten wachten alvorens nieuwe bijzonderheden te vernemen. Intusschen wordt in sommige der thans bekend geworden brieven de ons elders nog niet voorgekomene gissing geopperd, dat de brand te Pointe-h-Pitredie terstond 11a het omstorten der gebou wen door de aardbeving met zoo veel hevigheid van alle kanten is uitgebarsten, niet enkel ontstaan is door het vuur der vernielde ovens of keukenhaarden maar door zwavel achtige uitwasemingendie uit den gespleten grond zijn op gerezen en dadelijk vuur hebben gevat. In een der brieven van een ooggetuige leest men daaromtrentNooit, geloof ik heeft zulk eene omkeering in de natuur plaats gehad. Op het open veld zijn bergen gedeeltelijk ingezonken, heb ben riviertjes opgehouden te stroomen of eenen anderen loop genomenen zijn sprongen kokend water op verschillende punten uit den grond opgerezen. Het is zelfs meer dan waar schijnlijk, dat de brand, waardoor Pointe-h-Pitre in een oogenblik-en dan nog met zooveel woede is geteisterd, zijn oorsprong verschuldigd is geweest aan onderaardsche vlammen die door den gespleten grond zich eenen doortogt hebben ge baand." Overigens begroot met thans het aantal dooden op Guadeloupe op 5000dat der gekwetsten op 3000en de schade aan vaste goederen en koopwaren op meer dan 50 milioenen franken. De door de Parijsche dagbladen openbaar gemaakte inschrij- vingslijsten voor de siagtoffers van de ramp, wijzen aanzien lijke giften aan. De koning heeft eergisteren 20,000 fr. tot leniging van de ramp afgezonderd; de koningin 10,000; me vrouw Adelaïde mede 10,000 de hertog van Montpensier 1000 en de prinses Clémentine mede 1000 fr. Het Fransche leger is tegenwoordig zamengesteldwat betreft de infanterieuit de navolgende korpsen 75 rege menten linie-infanterie25 regementen ligte-infanterie10 bataillons jagers, genaamd jagers vanOrleans, een regement Zouaven 3 bataillons ligte infanterie in Afrika 8 kompa- gniengenaamd kompagnies de discipline4 kompagnien pionniers, 4 regementen uitmakende het zoogenaamde vreem den-legioen, en twee en eene halve kompagnie Afrikaansche scherpschutters. De kavallerie bestaat uit 1 2 regementen dra gonders8 regementen lansiers, 13 regementen jagers, 9 regementen huzaren, 4 regementen Afrikaansche jagers, een regement Afrikaansche kavallerie, uit inboorlingen bestaande, 2 regementen karabiniers en 10 regementen kurassiers. Ver der telt het leger 14 regementen artillerie een regement pon tonniers, 6 eskadrons trein-soldaten 3 regementen genie de municipale garde van Parijs en 25 legioenen gensdarmerié. öelgie. BRUSSEL den 17 maart. De gemengde commissie voor den afloop der wateren in Vlaanderen te Gent vereenigd heeft, naar men zegt, hare taak volbragt en zich omtrent alle punten, verstaan. De Nederlandsche commissarissen zijn reeds naar Holland teruggekeerd. De kamer der vertegenwoordigers beraadslaagt thans overliet ontwerp tot wering van misbruik in de verkiezingen de discussien daarover zijn zeer levendig en dragen steeds gelijk men wel verwachten kon, eene geheel staatkundige kleurwaarin de partijen regtstreeks tegen over elkander staan. Gisteren namiddag, ten 3 ure 15 minuten, is alhier, aan de gevolgen van herhaalde jichtaanvallen overleden de heer Fa lekambassadeur en minister-plenipotentiaris van Z. M. den koning der Nederlanden bij Z. M. den koning der Belgen. Hij'had den ouderdom van 65 jaren bereikt. De predikant Boucher stond hem in zijne laatste oogenblikken bij en is tot aan zijn verscheiden bij hem gebleven. Er is onmiddelijk een courier naar 'sGravenhage vertrokken, 0111 deze treurige tijding over te brengen. Zijn stoffelijk overschot zal naar Nederland gevoerd en te Utrecht begraven worden. Gaarne, zegt de Commerce Beige, stemmen wij 111 met die onzer dagbladen welke dit onverwacht verlies mededeelen- de, er bij voegen: Iedereen kent de goedheid en minzaam- zaamlieid .welke steeds den heer Fa lek kenmerkten. Holland verliest in hem een zijner beste burgershet huis van Oranje een zijner verlichtste dienaren de diplomatie een harer uitstekendste leden. De dood van den heer Fa lek zal ongetwijfeld in Belgie evenzeer betreurd worden als in zijn vaderland." Men spreekt van het aanleggen eener tweede Belgische kolonieen dat wel op de Sandvvichs-eilanden. Het Belgi sche gouvernement zoude reeds in onderhandeling zijn getre den met den vorst djer streken, ten aanzien van de gronden, welke ten behoeve der Belgische kolonisten zouden worden afgestaan. ^bgrlanbett. 's GRAVENHAGE den 17 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! van gisteren zijn" verschei dene rapporten op verzoekschriften uitgebragt. Door den voorzitter is aan de vergadering medegedeeld, dat tot rappor teurs der afdeeling voor het ontwerp van wet, houdende het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken 'verkozen zijn de heeren: Gouverneur, Enschedé, Cost Jordens] de Man en Schooneveld. Nog heeft de voorzitter aan de ver gadering bekend gemaakt, dat Z. Exc. de minister van ko loniën bereid isom in comité-generaal antwoord te geven wegens eene nota van den generaal van den Bosch, lid der Kamer, over Welke nota' reeds in ce.i vroeger comité-gene-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1