MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. N°. 33. Zaterdag 1843 18 Maart. BESTUREN en ADMIiNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ifvvutfcvijfc. vx MINISTERIE VAN MNNENLANDSCHE ZAKEN. 3Un&££fcbing, sDnUocManti. Heberlattbcn. r Ce abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling, geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakiugenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents.. ïV^s» Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener 1 Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. PROVINCIE ZEELAND. Op Woensdag den 29 Maart des jaars 1843, des voormid dags ten 11 urezal onder nadere approbatiedoor de Kerkvoogden van den Vrouwe-Polderten overstaan van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zee landin het Gemeentehuis te VROUWE-POLDER, worden aanbesteed Het doen van onderscheidene Herstellingen en Verbeterin gen aan het KERKGEBOUW en de PASTORIJ, te Vrome-Polderdaaronder begrepen al de vereischtc Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. liet bestek op hetwelk de bovengenoemde Aanbesteding zal plaats hebbenzal ter lezing liggen op het Bureau van den Hoofd-Ingenieur en bij het Kerkbestuur voornoemd zul lende twee dagen vóór de Besteding de noodigé aanwijzing Jn loco worden gedaan en voorts nadere informatie te be komen zijn bij den Hoofd-Ingenieur en het Kerkbestuur voornoemd. Uit naam van het Kerkbestuur C. JANSE, Praeses. J. GELDOF Secretaris. WËENEN den 4 maart. Aartshertog Frans Karei,- broe der van Z. M. den keizer en vermoedelijk erfgenaam van den keizerlijken troon, bevindt zich sedert eenige dagen door eéne rhumatieke koorts aangegrepen die wel niets zorgwekkends schijnt te hebbendoch wegens welke reeds verscheidene ziekte-bulletins in het licht zijn gegeven. Graal lerdinand van Nappergdie als ridmeester met een deel van het keizer-huzaren-regement te Uipers in het Bannaat stondis aldaar door twee zijner onder-officieren vermoord. Hij had wegens gebeurde vechtpartijen een verbod uitgegeven, volgens hetwelk geen zijner onderhoorigen zeker dansfeest op een naburig dorp mogt bijwonen. Toen hij nu in persoon kwam zien, of niet tegen dit bevel gehandeld, werd losten twee onder-officieren die ondanks hetzelve op de zamenkomst aanwezig waren hunne pistolen op den bevelhebber en kwet sten hem zoodanigdat hij weinige uren daarna overleed. De daders zijn voortvlugtig. AUGSBURG den 9 maart. De Allg. Zcitung behelst het vo geilde staatsstukhetwelk de inzender, zoo zij zegt, uit ,cene goede bron geput heeft; en dat zij dus als echt aan hare lezers mededeelt. liet is eene nota, welke men verzekert, dat van wege de Nederlandsche regering, bij de mededeeling van het met Belgie gesloten traktaat, aan het Pruissische ka binet is overhandigdIk heb bevel ontvangen ter kennis wan Uwe Exc. te brengen, dat, bij gelegenheid van de ope ning der scheepvaart tusschcn Rijn en Schelde op de Neder landsche binnen-wateren, ten gevolge van het traktaat, van s Ilage den 5 november des vorigen jaars, en tevens van de voorloopige verordeningenaan onze zijde met betrekking hiertoe uitgevaardigd, de regering der Nederlanden tot de scheepvaart op gemelde binnen-wateren, ook de vaartuigen en derzelveg ladingen toelaat, welke hun regt tot scheepvaart op den Rijn en deszelfs neven-rivieren bewijzenen dat die toelating op denzelfden voet zal plaats hebben; als zulks met betrekking tot de Nederlandsche en Belgische vaartuigen be- -paald is. Mij haastende deze verordeningen ter kennis van •onze regering te brengen, acht ik mij te mogen vleijendat het Pruissische hof dezelve met voldoening ontvangen en daar- an een nieuw bewijs van de vrijgevige denkwijs der Neder landsche regering vinden zal, zoo wat den handel en scheep vaart het algemeen, als inzonderheid wat haren wensch Betieft0111 de handelsbetrekkingen met de oevers van den Rijn fen deszelfs neven-rivieren te onderhouden en te verle. wendigen. Ik heb, enz. Berlijn, 23 februarij 1843. SciIIMMELPENNljNCK VAN DER OlJE." FRANKFORT den 12 maart. Volgens brieven van.de Turksche grenzen, zou de Porte de bemiddeling van het Oostenrijksche hof, ui hare geschillen met Rusland over de Servische aangelegenhedeningeroepen hebben. PARIJS den 13 maart. Men verwacht, dat eerlang aan de wetgevende kamers eene wet zal worden aangeboden tof .goedkeuring eener overeenkomst, die de regering -gereed is -met eene vereeniging van kapitalisten over de exploitatie van den aan te leggen spoorweg van Parijs naar de Belgische gren zen te sluiten. Die weg zal door den staat tót stand worden gebragt, maar dan ónder bepaalde voorwaarden door de ver eeniging worden geëxploiteerd. Het huis Rothschild staat aan het hoofd der vereeniging. - De heer Gasperin heeft dezer dagen inde kamer van af gevaardigden een verzoekschrift ingebragt van het Protestant- sche consistorie te Marenneshetwelk op de handhaving der bij het charter verwaarborgde vrijheid van godsdienst aan dringt welk regt in den laatsteh tijddoor uitspraken der regtbanken tegen de prediking van Protestantsche leeraars in gemeenten waar zich geene kerk van die geloofsbelijdenis be vindt, geschonden zou zijn. De heer Defauconpretde bekwame vertaler in het Fransch van de romans van IValter Scott en van vele andere gewrochten der Engelsche letterkundeis dezer dagen in den ouderdom van 75 jaren overleden. Hij heeft een deel van dezen zijnen arbeid te Londen zelf volvoerd en gedurende een 25jarig verblijf aldaar het ongehoorde aantal van 600 boek- deelen aan vertalingen in het licht gegeven zonder daarbij naar men verzekerteenige andere hulp dan die van zijn zoon te bezitten. Meii kent ook een aantal oorspronkelijke voort brengselen van zijne pen. In de laatste jaren van zijn leven had hij zich weder te Parijs gevestigd. Den dag vóór zijnen dood schreef hij nog aan de vertaling van eenen roman van tooper. Ilij isgelijk zoo vele werkzame schrijvers arm ge- storven. Een gerucht, hetwelk allezins bevestiging behoeft, zegt dat de regering voornemens is langs de geheele kust van Frankrijk batterijen aan te leggendie met niet minder dan 3000 mortieren ii-la-Paixhans zouden worden gewapend. Zes honderd dezer stukken, zegt men verder, zijn reeds vervaar digd 300 andere moeten in den loop Van dit jaar geleverd worden de overigen worden niet gegoten alvorens de toe stand der finantien zulks toelaat. De officiële dagbladen maken een rapport bekend van den opperbevelhebber Bugeaudvan den 28 februarij waar bij den directeur van het departement van oorlog kennis wordt gegevendat de laatste sporen van den opstand in de Alge- rijnsche kolonie geheel verdwenen zijn door de volkomene onderwerping van den .stam Beni-DIe/tasserwelke zich bij de laatste oproerige bewegingen.^, gelijk bekend isvoorname lijk vijandig jegens Frankrijk heeft betoond. Te Madrid heeft de democratische partij het hoofd op gestoken, door het bijeenroepen eener vergadering in de zaal van een der schouwburgen, die nogtans verhinderd is, waar op de belhamels zich naar een der openbare pleinen hebben begeven. Hier beklom de heer Olavarria redacteur van een republikeinsch dagbladeene steenen bank en las eene soort van programma voor waarin onder anderen het oprigten van openbare leerstoelen, tot verklaring der democratische grondbeginselen het daarstellen eener hulpkastot onder steuning van om hunne republikeinsche beginselen vervolgde personen en het openen van leeskabinetten tot verspreiding van in dien geest gestelde binnen- en buitenlandsche dagbla den aangeraden werd. Reeds begon men inteekenlijsten aan te bieden toen een Alcade een einde aan dit oproerig werk maakte en de verzamelden uiteen dreef. In die hoofdstad zijn al de verkiezingen ten voordeele dei- regering afgeloopen. Ook in de Baskische provinciën be hoort de minderheid dier verkiezingen tot de oppositie-partij. Er heerscht aan het Spaansche ministerie van finantien veel drukte. Men wilde weten niet alleen dat de conversie der coupons in 3 pet. spoedig zou opengesteld wordenmaar ook dat het plan bestond om alle 5 pets. binnenlandsche en buitenlandsche Spaansche effecten in 3 pet. te converteren met bepaalde aanwijzing der middelen tot behoorlijke en geregelde betaling der rente. MIDDELBURG den 17 maart. Z. M. heeft, bij besluit van den 12 dezer, op de voordragt van den minister van koloniën, van den n maart, bepaald dat,, i. als een spoor slag voor de belanghebbenden in de kolonie Suriname, tot het invoeren van gewenschte verbeteringen in de suikerberei dingvan gouvernementswege aldaar opgerigt en in werking zal gebragt worden een toestelingerigt volgens de laatst uitgevondene en reeds elders met vrucht aangewende verbete ringen een en ander op den voet, door den minister in zijn voornoemd rapport aangewezen en 2. dat die oprigting zal plaats hebben op de aan de West-Indische bank toebehoo- rende plantaadje Catharina Sophia. Bij besluit van Z. M. is de generaal-majoor J. A. II. de Ia Sarrazadjudant des Konings in buitengewone dienst op het daartoe door hem gedaan verzoek uit de betrekking- van kommandant van het materieel der artillerie eervol ont slagen onder toekenning van den rang van luitenant-gene taal en het pensioen aan zijnen tegenwoordigen rang van generaal-majoor verbonden terwijl bij gemeld besluit de be trekking van kommandant van het materieel der artillerie is opgeheven met bepaling dat de werkzaamheden aan die be trekking verbonden, te rekenen van en met den 1 april aan staande bij het departement van oorlog zullen worden óver- gebragt; Door Z. M. zijn benoemd, tot luitenant-generaal8 zonder bezwaar der schatkist, de generaal-majoor zonder bezwaar der schatkist II. graaf de Cruquenbourghoogstdeszelfs adju danten tot luitenant-generaal, de generaal-majoor F. C. List, adjudant Zr. M. in buitengewone dienst, en directeur- generaal van oorlog. Z. M. heeft aan den kapitein ter zee G. van Lennep Coster jr.op zijn daartoe gedaan verzoek met den laatsten dier maand een eervol ontslag verleend uit het vaste korps zee-officieren der Nederlandsche marine, onder toekenning van pensioen. Ten gevolge van het emeritaat van den hoogleeraar Macquelynheeft Z. M. tot gewoon hoogleeraar in de ge neeskundige faculteit bij de hoogeschool te Leyden te re kenen met den aanvang van den volgenden cursusbenoemd den heer G. C. B. Suringarmed. chir. et obstet. dr. prof. med. aan het athenauim illustre en de clinische school te Am sterdam. Uit Amsterdam schrijft men: De aanhoudende zorg der maatschappij tol Nut van V Ai- gemeen, voorliet opkomend geslacht blijkt, op nieuw door het onlangs genomen besluit der beide hoofd-departementèn 0111 uit eigene middelen eene bewaarschool te stichten. Op een erf, daartoe gekocht in de Anjelierstraatis men reeds met den aanbouw zoo verre gevorderd dat de bewaarschool met de maand mei zal kunnen worden geopend. Dezelve is voor omtrent 300 kinderen ingerigt." Reeds zijn ter beurze van Amsterdamonder de bena ming van Ongeboren vier per centverhandeld de nieuw te creëren Nederlandsche gereduceerde effecten waarvan de ontwerpen van wet thans bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhangig zijn. Dezelve deden gisteren 93 pet. te leveren in verkoopers keuzetot twee maanden na de uitgifte. Het Handelsblad van den 16 dezer schrijft uit Java van den 3 november het volgende Het schijnt dat de Javasche bank aan alle mogelijke on heilen is blootgesteldbij haar agentschap te Soerabaya is een te kort van meer dan 400,000 in de kas bevonden. De agent der bank is een Amsterdammer en zit in de gevangenis." Uit hier te lande ontvangen Kaapsche dagbladen tot den 27 december 11. schijnt te blijken dat de vredelievendheid der uitgeweken boeren niet zoo ver gaat ais men mpende. Al thans in brieven van Colesberg wordt verzekerddat die van het Buchuanaland zich door het te Natal gesloten traktaat niet gebonden achtenen eene vesting op den Draaksberg bouwen willen, ten einde, wanneer zij Pietermauritzburg verlaten moeten, zich aldaar te vereenigen en te verdedigen. Hunne twisten met de Griquas duurden insgelijks nog voorthoe wel zij niet ongenegen waren in eene schikking te komen door een drietal Engelsche veldkornets beraamd welke zich tót dat einde vrijwillig naar de Oranje-rivier hadden begeven. Het petitioneren tegen het aanleggen van den harden weg door de Kaapsche vlakten hield sterk aan. De boekhandelaren P. II. van den Heuvelte Leyden, en II. Rostei te Del 11zullen uitgeven eenen gedenkpenning bij gelegenheid van de vestiging der koninklijke akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs en kweekelingen voor den handel, te Delft. De uitgevers verzekeren eene uitvoe- ringdie in keurigheid van smaak en netheid van behande ling niets te wenschen zal overlaten. De vervaardiging van dezelve zal door hen worden toevertrouwd aan den niet zoo veel roem bekenden kunstenaar, den heer D. van der Keilen te Utrecht. Met genoegen kunnen wij berigtendat de heeren Ttryn en Gulomy den 22 dezer alhier een concert zullen geven. De heer Tuyn, tenor der concerten te Leipzig en te Amsterdam heeft met zijne voortreffelijke stem,- gedurende zijn tweejarig verblijf in Duitschland, aldaar ruimen lof en toejuiching ver worven iets wat in-dat land der strenge muzijkale kritiek niet weinig zegt. De heer Gulomy van St.-Pctersburgis volgens eenstemmige berigten een violist, die voor vele be roemde virtuozen geene schrede behoeft te wijken. Hem hoorende, zegt een Keulsch blad, vergeet men Ernst en Oh Buil. Beide kunstenaars oogsten op hunne reis door onze provinciën den meesten bijval in waarom men een druk be zoek van hun concert verwacht. 'Wij zijn tevens onderrigt dat mejufvr. van Einden, geb. Fransman, het door hanr-cd' op den 22 te geven concert, ten gevalle der heeren Tuyn en Gulomy, beleefdelijk heeft uitgesteld. Wij vertrouwen dat Mid delburgs muzijkliefhebbers deze ook aan' hen betoonde wel willendheid zullen toonen op prijs te stellen door eene ruime ondersteuning van het concert door mejufvr. van Einden te geven wier inwoning in deze stad voor hef muzijkaal publiek eene' aangename aanwinst mag worden gerekend. Vervolg der korte beschouwing van het werkje van den graaf van Reciiteren wegens 'eene vereenvoudigde Huishouding van Staat. {Zie ons vorig No^ De schrijver geeft algemeene trekken op, welke zijns in- zieds bij de herziening der grondwet in aanmerking moes-en komen. Hij gaat uit van liet verlangen van niets meer in de

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1