MIDDELBURGSCHE C O U R A '1X°. 32. Donderdag 1843. 16 Maart BESTUREN en AD'MÏNÏSTBATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jt*"' ülutificatic. jfUfecvlAttbscïtc 4^Aube(~i$Uat0cif<?p)}ij. Stittscitlanb. (Öroot-Bvittatijc JVanfcrijk. ftelgte. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten is bepaald het navolgende 1. Dat de Jagt op Ganzen en Eendvogels binnen deze Pro vincie op den 20 dezer zal gesloten zijn terwijl die op Watersnippen tot den I April daaraanvolgende wordt openge laten; met dien verstapde echter, dat de laatste, wat de publieke Jagtaanbelangtalleenlijk geopend blijft op het wa ter langs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moerassige Landenen bepaaldelijk is gesloten in en langs Bosschen alsmede op Bouw- en Weilandentot het gewone jagtveld behoorende. 2. Dat gedurende de sluiting, bij de voorgaande.bedoeld het rapen of zoeken van Eijeret} van Eendvogelsanders dan op eigen pi gehuurde GrondenGrienden of Rietvelden zal verboden zijn. 3. Dat de Vissc'ierij binnen deze Provincie, van den 15, April aanstaande tot en met den 15 Mei daaraanvolgende, zal gesloten wezenterwijl het visschen met de zegen of het sleepnet niet geoorloofd zal zijn van den 1 April aanstaande- tot en met den 31 Mei daaraanvolgende. 4. Dat van de bij de 3de bedoelde sluiting is uitgezon derd de I'alingvisscherjjwelke echter gedurende den geslo ten Vischtijd niet anders dansmet Aalkorven van wisschen of teenen gevlochten en met het Kriiisnet zal kunnen uitgeoe fend worden, vermogende nogtans die Vischtuigen alleen dadr te worden gebezigd alwaar het gebruik derzelve niet vol gens de Politic-Reglementen is verboden. 5. Dat de Visschcrs van beroep de door hen vóór den 15 April aanstaande gevangen Visch tot op den laatsten dier maand zullen mogen verknopen. 6. Dat een ieder die zich, aangaande het bij de voorgaande bepaalde, eenige overtreding mogt veroorloven, tot de straffen bij de Wet bepaald zal worden vervolgd. En zal, ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwen de, deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ge woon is te geschieden mitsgaders in het Provinciaal Blad ge plaatst. Middelburg, den 14 Maart 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCIL De DIRECTIE maakt bekend, dat te Voorjaars- Specerij en Indigo-Veilingen der Maatschappij van 1843, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Donderdag den 6 April 1843. 57° Vaten NQTEN-MUSCAAT liggende te Amsterdam. 175 dito DITO Rotterdam. 245 dito FOELIE Amsterdam. 150 dito DIJ0 Rotterdam 170 dito Amboina NAGELEN, Amsterdam. 215 dito DITO, Rotterdam. 213 Rollen Java KANEEL, Amsterdam. 97 Zakken en Balen Java KANEEL Rotterdam. .36 Kisten NOTEN-ZEEPAmsterdam. 41 dito DITO, Rotterdam. Te AMSTERDAMop Maandag den 10 April 1843. 2319 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 92 COCHENILLE, Te ROTTERDAMop Woensdag den 12 April 1843. JI02 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. 87 COCHENILLE, De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring dat zijvóór hare gewone Na paars - Vei li nge n van 1843 geene andere Specerijen en Indigo dan de bovengemelde par tijen aan de Markt zal brengen. De Monsters der Specerijen zullen op Vrijdag den 17 •dezer verkrijgbaar zijnterwijl de Notitien met Veil-condi- tien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, deu 2 Maart 1843. VAN DER MOUVEN President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. BERLIJN den 10 maart. De Silczische fabrijkaut Treut- ler van Hirschbcrg heeft een nieuw middel gevonden om tij dingen met de telegraaf over te brengendat gemakkelijk snelwerkend en zeker is en in Pruissen reeds is gebreveteerd.' Het werktuigelijke gedeelte is zoodanig verbeterddat de teekens met de snelheid des bliksems kunnen worden overge- bragt, en met eene groote duidelijkheid, niet alleen overdag maar ook des nachts en bij mistig weder door middel eener groote massa lichtdat men naar welgevallen kan kleuren. "Bovendien is het werktuig zoo eenvoudig en zoo weinig ge vaarlijk, dat de meest gewone werkman het kan behandelen. Ofschoon deze telegraaf zes armen heeft zoo kost nógtans de groote massa licht, die zij bij elk teelten verspreidt, nog minder dan de tweearmige telegrafenwaarvan men zich des nachts op de spoorwegen bedient. FRANKFORT den 1 o maart. Men meldt van der Turk - sche grenzen, onder dagteekening van den 28 februarij Volgens berigten uit Konstantinopeldie hier zoo even met eëne buitengewone gelegenheid aangebragt zijn, heeft de heer von Butenieff het niet gewaagd om het thans ontvan gen antwoord der Porte op eemeigejjhandig schrijven van kei zer Nicolaas aan den sultan, naar St. Petersburg' af te zen den uit vreesdat daardoor de tusschen de Porte en Rus land bestaande vriendschapsbetrekkingen ten eenen male afge broken zouden worden. Een Russische courierdie voor eenige dagen uit Konstantinopel vertrok, moet slechts een kort uittreksel van dat antwoord met de opgave van deszelfs eigenlijken .inhoud naar Petersburg overbrengen. Men gelooft hierdat de door den heer von 'Butenieff in dezen gevolgde handelwijze allezins geschikt is, om de Porte tot nadenken te brengen over haar gedrag met betrekking tot Servie, of schoon in sommige berigten verzekerd wordtdat de Porte nog altijd volhardt, in haar besluit, om het tegenwoordig be stuur van Servie te handhaven. Het is te wenschen dat er eenmaal een einde aan deze zaak kome." Volgens de op heden ontvangen berigten van de Servi sche grenzen, van den 28 februarij, heeft het tegenwoordige bewind van Servie ongeacht de hevige tegenkantingen van IVucsitschwiens invloed dagelijks vermindert, een amnestie- decreet uitgevaardigd. LONDEN den 11 maart. Woensdag avond heeft sir R. Veel in het huis der gemeenten een aantal stukken met het jongst gesloten traktaat tusschen Groot-Brittanje en de Ver- eenigde-Staten in betrekking staandeter tafel gelegd. Het congres der Vereenigde-Staten begint zich ernstig met het plan bezig te houden, om de. schulden der onder scheidene Staten voor «rekening der Unie te nemen. Volgens eene boodschap door den president Ty/er aan die vergade ring toegezonden, zullen, ook bij de toestemming tot uitgif te van schatkistbiljetten de uitgaven vermoedelijk de gemaakte ;begrooting overtreffen. Brieven uit Beyruth houden in, dat de Protestantsche bis schop Alexander zich den 8 februarij nog in die stad bevond .om.op.de aankomst 4,er firman van den grooten heer te wach ten waarbij deze zijne toestemming tot voltooijing der Pro testantsche kerk. te Jeruzalem geven moet. PARIJS den u maart. De kamer van afgevaardigden zal aanstaanden maandag te beslissen hebben over een voorstel van den heer Duvergier de Haurannestrekkende 0111 de ge heime stemmingen in die vergadering geheel af te schaffen, en een soortgelijk stelsel daaromtrent in te voeren als in Enge land gevolgd wordt. Opmerkelijk is het, dat in dat laatste land de radicale partij steeds op het invoeren van geheime stemmingen, zoowel bij het parlement als bij de verkiezin gen aandringt. De berigten wegens de vreesselijke verwoestingdie de aardbeving van den 8 februarij op Guadeloupe heeft aange- rigthebben zich maar al te zeer bevestigd. De ramp is niet minder grootdan die wélke vier jaren geleden eene andere k ransche bezitting, Martinique heeft getroffen. Over- a zijn gebouwen ingestort en menschen omgekomen. Maar vooral heeft de voornaamste stad des eilandsPointe-k-Pitre vrcesselijk geléden. De woningen waren daar meestal van steen gebouwd en twee of drie verdiepingen hooghetgeen de ramp te vreesselijker heeft doen worden. Van de 8 of 900 hutzen die de stad teldezijn slechts een tiental bewoon baar gebleven. Na de schokken van aardbevingdie 70 se conden geduurd hebben is op een aantal plaatsen brand te midden van het ingestorte puin ontstaandie de verwoesting heeft voltooid. Twee dagen na de ramp waren reeds 1000 lijken van onder het puin weggehaald. Het aantal der ge kwetsten bedroeg 15 of 1800. De bezetting heeft zich met geringe uitzondering kunnen redden. De bevolking der ver woeste stad werd voor de ramp op ten minste 12000 zielen geschat. Zeker aldaar woonachtig officier der genie 1Vadau geheeten heelt van de 20 personen die zich in zijn huis be vonden, er 18 verloren, waaronder zijne gade en zeven kin deren. Hij heeft zich met één enkel kind gered. De sui kermolens op het eiland zijn meerendeels ingestorten men vreesde dientengevolge dat de suikeroogst geheel weg zou zijn. Ook bestond er ernstige bezorgdheid voor hongersnood. De gouverneur van het eiland de heer Gourbeyre 'die zich onder deze ramp uitmuntend moet hebben gedragen heeft echtei .reeds den 11 maatregelen genomenom den suiker- oogst zoo veel mogelijk te redden. Van Martinique is men het eiland dadelijk te hulp gekomen, en ook in Frankrijk zelf heeft men, op het ontvangen der noodlottige tijding, maatregelen tot leniging der ramp genomen. De regering heeft bevel gegevenom uit BrestToulon en Rochefort schepen met geld, mondbehoeften en geneesmiddelen naar Guadeloupe te zenden. In de zitting van de kamer van af gevaardigden van heden, heeft de minister van marine een voorloopig crediet van 2,500,000 franken voor het te hulp komen van Pointe-a-Pitre aangevraagd hetwelk ongetwijfeld dadelijk' zal worden toegestaan. Over Maltha heeft men hier berigten uit Oost-Indie tot 2 februarij. Seinde verkeerde bestendig in sterke gisting' en hevige koortsen sleepten daar vele menschen weg. In Dunkeldund werd de rust door eene krijgsmagt van 14000 man gehandhaafd. Het kamp te Ferozepore was den 15 ja- nuarij opgebroken. Volgens gerucht, had Akhbar-ktendoor de Kussilboaken geholpen zijnen intogt te Kaboul gedaan en was Schapoor genoodzaakt geweest naar Jellalabad te vlugten. In China had men, volgens deze berigten, de ontdekking gedaan datvóór het sluiten van het vredes-traktaatde e.qui- pagie van "twee te Formosa gestrande schepen om het leven was gebragt, ten gevolge van welke ontdekking de Engelsche plenipotentiaris de straf der moordenaars had gevorderd. De Engelsche factorij te Canton is, den 7 december, gedurende een oproer door de tegenwoordigheid van een groot aantal matrozen dier patie veroorzaakt, vernield en uitgeplunderd; niet vóór den 1januarij was de rust hersteld en sir II. Gough met zijn staf, mvee oorlogschepen, vijf gewapende stoomboo- ten en drie-en{-veertig transportschepen, naar Indie weder gekeerd. BRUSSEL'den 11 maart. Na eene beraadslaging welke achttien zittingen heeft voortgeduurd, heeft de kamer van afgevaardigden heden het ontwerp van wet op de suikermet eene meerderheid van 58 tegen 15 stemmen, voor goed'aan genomen; 8 leden hebben zich van de stemming onthouden. Een amendement van den heer de Lacoste, strekkende om het regt op de inlandsche suiker tot den 1 mei 1844 met een vierde of tot op 15 fr. te verminderenis verworpen met gelijkstaande stemmen40 leden hadden voor gestemd en 4.0 tegen. Gisteren heeft gemelde kamer met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, strekkende om 2,116 fr te beta len als achterstallige renten, over de jaren 1831 tot 1835 van een kapitaal van ƒ8000, dat op het Brusselsche bijboek' der nationale schuld, ten behoeve der armen van Waterlands kerkje in Zeelandwas ingeschreven. In dezelfde zitting heeft de minister van buitenlandsche za ken een crediet van 30,000 fr. aangevraagd voor het onder-** houd van het stoomschip British Queenvoor 1843, als wanneer dit schip in de haven van Antwerpen zal opgelegd blijven. De heer Caumartin is vrijdag in deze hoofdstad aange komen en heeft zich heden gevangen gegeven. Ten 11 ure is hij naar de gevangenis des Petits-Carmes overgebragt. De waarde der te Aken geroofde kerkgoederen wordt op 85000 daalders geschat. Naar men zegt zou de roover gevat 'zijn. MIDDELBURG den 15 maart. Den 11 dezer heeft de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! hare overwegingen voortgezet over de ontwerpen van wet be trekkelijk de Staatsbegrooting voor 1844 en 1845. Zij houdt zich steeds bezig met het opmaken van haar'voorloopig ver slag te dien aanzien. Al de afdeelingen hebben dien da"- we der de ontwerpen van wethoudende de tarieven van geregts- kosten enz.onderzocht. Ten gevolge der bedenkingen, in de afdeelingen gemaakt tegen de voordragt van wet tot aan vulling en wijziging der bestaande wetten nopens het patent- regtheeft dat ontwerp eenige veranderingen ondergaan. Door den breeden kerkeraad der Hervormde gemeente te Vhssingen is do. .7. R. de Bruine, te Balk, den 14 dezer andermaal tot predikant beroepen. Het gestemde viertal be stond uit DD. J. R. de Bruine, te Balk; A. J. Molenaar, te ZoutelandeH. Gann Dunnte Veenendaal, en J. G. Wanrooyte Ilerkingen. De hoofd-commissie tot de zaken der Israëliten heeft, als een blijk van tevredenheid en aanmoediging, aan den heer S. Heigmanshoofd-onderwijzer bij de Nederlandsch-Israëli- tische armenscholen te Amsterdamtoegekend den zilveren eere penning vastgesteld bij koninklijk besluit van den 8 maart 1836. Dé hoofd-commissie voornoemd heeft bijzonder in aanmerking genomendat door den heer S. Heigmans zijn uitgegeven onderscheidene werkjes in de Nederduitsche taal, ter bevordering van het godsdienstig onderwijs in die taalten behoeve der Israëlitische armenscholen, en dat deze met veel nut aldaar zijn" en worden gebezigd. Van Breda den 13 dezer schrijft men Tijdens het jongste korte verblijf van Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden binnen deze stad heeft hoogstdezelve zich wel willen verwaardigen, onzen stadgenoot Z. Exc. deu generaal der infanterie baron Chassé met een bezoek te ver eeren hetwelk ongetwijfeld voor den grijzen krijgsman even verrassend als streelend was1, als zijnde dit voor hem het be wijs dat de veel geachte vorst geenszins was vergeten de be wijzen van trouw moed en standvastigheid aan Koning en Vaderland bewezen en inzonderheid in de velden van Waterloo en in Antwerpsch Vijfhoek zoo schitterend aan den dag gelegd." Reeds met een woord hebben wij gemelddat een lid van de Tweede Kamer, de graaf van Rechteren, een werkje heeft uitgegeven, behelzende beschouwingen over eene vereenvou digde huishouding van Staaten de daardoor mogelijke ver mindering der uitgaven in verband met de aanhangige voor dragten van begrooting, benevens voorstellen tot eene verbe terde verdeelii.g der lasten tot verligting van de mindere

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1