MIDDELBÜRGSCHE COUR A T. W. 31. Diugsdag 1843. 14 Maart. BESTUREN eu ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. JVaufcrijfe. *.A iftattoualc Rlilttic. Publicatie. 2Dcjj«rtemcut wan JftttAtttfüu. 3Duit0chI<ntb. (Sroot-BrittA «je. heften l'°\SlST e" versPreidde zich met zulk eene snel- hed en kracht, dat van het begin af aan alle gemeenschap BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennisse van al degenen die daarbij eenig belang mogten hebben dat de tweede Zitting van den Militie-Raad voor het iste Militie-Kanton zal plaats hebben op Donderdag den' 23 dezerdes voormiddags ten tien ure op het gewone lokaal in de Abdij binnen deze Stad en dat voor den zei ven moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand, om zich op voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze. worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur van Zeeland van den 1 o dezer maand Provinciaal Blad no. Brengenovereenkomstig den inhoud van hetzelveter kennis van elk en een iegelijk vvien zulks aangaat, dat het Zijne Majesteit, bij besluit van den 25 Pebruarij laatstleden 110 82, heeft goedgedacht 1. Den Minister van Binnenlandsche Zaken te magtigen 0111zoodra en zoolang het belang van den Staat zulks zal vorderen de werking te doen schorsen van Art. 1 van het Koninklijk besluit van den 12 October 1825 no. 175, ten aanzien van het vrijwillig aangeven voor de Bedelaars-Werk huizen en Koloniën (welke werking door Zijne Excellentie evenwel voor alsnog niet .geschorst is..en diensvolgens met gegaan) en 2. In te trekken en buiten effect te verklaren Artikel 3 van opgemeld Koninklijk besluit, waarbij aan de Personen welke bedelende gevonden zijn alvorens aan den gewonen Regter te worden overgegeven de bevoegdheid gelaten is om zulks verlangende naar de Koloniën of Werkhuizen te wor den vervoerd, met last, dat alle die na het uitvaardigen van dat besluit bedelende gevonden worden volgens de voor schriften van het Wetboek van Strafvordering, vervolgd en teregt zullen gesteld worden. "»"%aen En opdat niemand van het bovenstaande onkundig zij zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Geldelijk Beheer der Gr00te Wegen enz. Agentschap van het Domein te SAS-VAN-GENT. OPENBARE VERPACHTING DER TOLLEN op den Zijtak des Groolen Wegs der 1ste Klasse No. 10. Op Maandag den 20 Maart 1843, des. voormiddags om 11 urezal door den Agent van het Domein te Sas-van Gent daartoe behoorlijk gemagtigd in het Logement ge- bewoond b'i Fokkè de Goede, te GOS 1 BURG, ten overstaan van den Notaris 7. C O Ben teynresiderende te IJzendijke worden overgegaan 'tot de Openbare Verpachting van de TOLLEN, op den Zijtak des Grooten Wegs der 1 ste Klasse No. 10, te weten: Den Tol no. 1staande onder de Gemeente Groede. n 2., staande nabij Sc'toondijke. r> n. 3-> staande nabij Oost burg. n n 4-> staande aan den Kruisweg nabij Aar- denburg. n 5* staande onder de Gemeente Eede De voorwaarden der Verpachting zullen te lezen liggen te Middelburgin het lokaal van het Provinciaal Gouverne menten ten Kantore van den Agent van het Domein aldaar- voorts op de Raadhuizen der Gemeenten Breskens, Schoon- OostburgAardenburg en Eede, mitsgaders van de overige Gemeenten in het 4de District van Zeeland wijders ten Kantore van den Notaris J. C. O. Benteyn, te ITzen- dijke, en van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent bij wien intusschen nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. •BERLIJN den 7 maart. Eergisteren zijn de provinciale landdagen van al de Pruissische provinciënmet uitzondering der Rijnprovincie, in welke de landdag, als naar gewoonte, in het voorjaar plaats heeft, door de verschillende landdags commissarissen namens Z. M.met gepaste eensluidende aansprakengeopend. Tevens zijn aan dezelve de verschil lende onderwerpen, behoorlijk uiteengezet en toegelicht, voor gelegd over welke Z. M. derzélver oordeel verlangt. Aan het onderzoek van al de provinciën is een nieuw straf wetboek onderworpenterwijl aan sommige provinciën af zonderlijk nog eenige punten van meer plaatselijk belang ter overweging zijn aangebodenzoo als onder anderen aan Brandenburg Pruissen Pommeren Silezie Saksen en West- phalen een ontwerp van wetbetreffende de verdere behan deling van het provinciale regtaan Silezie PosenSaksen en Westphalen een voorstel tot benoeming Van eene commis sie voor de regeling van het armwezen aldaaraan Branden burg en Sakseneen ontwerp van een algemeen reglement op de wegen aan Silezieeene herziening van het algemee- ne bergregtaan Posen een ontwerp van wet betreffende de aldaar bestaande doch van elders afkomstige inrigting der grondbelasting aan Sakseneen ontwerp betreffende het blin den -instituvitte Halle en de scholen voor doofstommen in Saksen. Onder dagteekening van den '10 februarij heeft Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen" bepaald dat van goe deren die van af den 1 mei aanstaandemet Hollandsche schepen, in Noorwegen in of uitgevoerd zullen worden, 10 pet. meer voor inkomend of uitgaand regt zal moeten betaald worden dan van met Noorweegsche schepen in of uitgevoerd wordende goederen. LONDEN den 8 maart. In het lagerhuis zijn de discus- sien over de begrootingen voortgezeten de overige hoofd stukken van die voorde zeemagt aangenomen, met verwer ping van een amendement van den heer Humedie eene ver mindering van 10,000 p. st. op de aangevraagde som voor de scheepstimmerwerven der marine begeerde. Het wets-ontwerp tot verschaffing van betere opvoeding aan kindexen MCT iairpiv volkski^-tse in de fabrifk-districten van den «meid dvr milderen in tie raDrijken is door sir J. Graham ter tafel gelegd. M Naughten is door de jury niet schuldig verklaard wegens den door hem aan den heer Drummond gepléegden moord, op grond^ der overtuiging dat deze in eene dier vlagen van krankzinnigheid gepleegd iswaaraan hijblijkens talrijke getuigenissenreeds sedert verscheidene jaren onderhevig was. Hoewel uit dezen hoofde vrijgesproken, zal hij echter in ver zekerde bewaring blijven tot dat de koningin beslist heeft hoe verder met hem moet worden gehandeld. Ofschoon men zich, aan den eenen kant, daarover ver blijdt dat de aanslag geen gevolg van eenig komplot of van partijwoede geweest isbetreurt men het toch dat iemand aan zoodanige vlagen onderhevig, niet door tijdige bewaring be let of door vrees voor straf afgeschrikt is een algemeen geacht man van het leven te berooven. Reeds is dan ook dit onder werp door lord Brougham in het lioogerhuis ter sprake ge- ingt, en het verlangen naar verandering in de wetgevingge- uit, ten opzigte van personen welke, in aanvallen van tijde lijke krankzinnigheid, misdrijven plegenwaarop de lord-kan- seliei gezegd heeft, dat zijne ernstige aandacht daarop bereids was gevestigden dat hijna het ontvangen der vereischte inlichtingennader op de zaak terug zou komen. Zekere John Dilloneen gewezen kapitein der marine is gisteren, op de aanklagt van den kanselier der schatkist, den heer Goulburnin verzekerde bewaring gesteldter zake van het schrijven van brieven aan dien minister, waarin hij dreigde denzelven te zullen doodschieten, indien niet zekere geldsommenwelke hij van den lande meent te vorderen te hebbenwerden uitbetaald. - In de gisteren gehouden jaarlijksche vergadering der aandeelhouders in den tunnel onder den Theems is bekend ge maakt dat de passage voor voetgangers nog in deze maand voor het publiek geopend zal kunnen wordenen tevens be sloten den hertog van Wellingtondie zich, van den aanvang in 1824 ateen groot bewonderaar en voorstander van de zen reusachtigen arbeid heeft betoond, tot bijwoning der pleg- tigheid en yan een maaltijd, door de directie te geven uit te noodigen. Uit het rapport bleek, dat de algemeene belang stelling in,dit werk meer en meer was toegenomenen dat ge durende het afgeloopen jaar niet minder dan 40,000 personen tegen betalingden tunnel hadden bezigtigd. De heer Brunei heeft de vergadering bijgewoondde verklaring afgelegd dat nergens eenige scheuren of verzakkingen gevonden worden en den warmsten dank voor zijn onafgebroken ijver en goed beleid ontvangen. v Een groot gedeelte der ijzergieterij'van de heeren Faw- cett i}? Preston te Liverpool is, benevens die afdeeiïng hun ner fabrijk waar de stoomketels werden vervaardigd«en twee pakhuizen eergisteren door brand vernield geworden, - Nadat voor weinige dagen eene hoeveelheid zilver, ter waarde van een millioen dollars, met het fregat Modeste uit China hier te lande aangebragt, naar de munt vervoerd was is gisteren een tWeedc transport, 'ter waarde van 750,000 dol-' lars, hetwelk met de Colombine was aangebragt, in de mun aangekomen. Eerstdaags verwacht men ook de bezendingen van één millioen en van drie millioenen, welke de Herald e.n de Blonde aan boord hebben. Dit zilver (hetwelk een ge deelte uitmaakt van de door de Chinezen te betalen schade vergoeding) bestaat uit klompen die de gedaante hebben van een doorsneden ei. Wat met hetzelvenadat het versmolten zal zijn, zal worden gedaan, is nog niet bepaald. Volgens de Lissabonsche brieven, tot den 27 februarij bestaat nu alle hoop dat de geschillen met Engeland de veref fening nabij zijn althans de Portugesche regering heeft van hare overdreven eischen ten opzigte der inkomende regten op Engelsche wollen manufacturen en visch afgezien en nage noeg met alles ingestemd wat door lord Aberdeen verlangd waswaarvan door den hertog van Palmelle aan den Engel- schen gezant, lord Howard, kennis is gegeven. Zware overstroomingen van den Taag en de Douro hadden onderscheidene provinciën van Portugal deerlijk geteisterd. Te Riba-Tejo is al het zaad op eene groote oppervlakte uit den grond gespoeld; elders veel vee verdronken, en te Opor- to een aanzienlijk getal wijnstokken vernield. Ten gevolge van dit laatste onheil heeft de heer Martino aan de kamer der gedeputeerden een wetsontwerp voorgelegdstrekkende om de reeds zoo zeer kwijnende wijn-districten van de betaling van sommige belastingen vrij te stellen. De gisting der gemoederen te Oporto bleef nog steeds voort duren. Volgens berigten van de Havannah heerschte de gele koorts op eene zoo vreesselijke wijze te Guayaquil in Nieuw-Gre- nada dat de bevolking welke op ongeveer 20,000 .zielen geschat werdop 4000 was verminderd. Onder de slagtof- fers telde men verscheiden aanzienlijke personen. Op het eiland Sint-Thomas zijn den 8 februarij hevige nchokken van aardbeving gevoeld en vreesde men treurige berigten wegens de gevolgen daarvan, zoo van Montserratals andere plaatsen te zullen vernemendie zichop eèn afstand geheel in dikken nevel gehuld vertoonden. PARIJS den 7 maart. De kamer van afgevaardigden heeft zich heden in hare afdeelingen met het wets-ontwerp bezig gehouden waarbij de begrooting over het dienstjaar 1841 definitief geregeld wordt. Volgens dat wetsontwerp wiin de ontvario-cf-pn nvpr Hsf- «ïionofjnflr r>p 1406} millioen fr. en de uitgaven op 1425 millioen bepaald. Er^bestaat dus naar deze wijze van rekenen, een te kort van omstreeks i8'i millioen. Eftt te kort zou echter oneindig grooter zijn wan- neer men van de ontvangsten wilde aftrekken wat door het middel van geldleenmg verkregen is. De afdeelingen hebben tot leden der commissiedie over deze wet rapport moet uitbrengen, geene andere afgevaardigden benoemd, dandezoo- danigendie voor het tegenwoordig ministerie gestemd zijn eene omstandigheiddie voor de duurzaamheid van dat mi nisterie niet onbelangrijk is. J\'"' c!e la Oharte du Puy-de-Dóme bevat het volgen de verhaal Voorleden donderdag omstreeks een uur na den middag, ontstond er brand in de woning van Jean Vincent, landbou- zich het mvT a'112' te Beaumont' Dezelve openbaarde zich liet eerst op de eerste verdiepingzonder dat men de innen was afgesneden. De vrouw en de zesjarige doch ter van Vincent, die zich tijdens de uitbarsting op de" tweede v ere ïepmg bevonden zouden dan ook voorzeker eene prooi der vlammen zijn gewordenindien niet op dit gevaarlijk oogenbhk tot hare redding was toegesneldeen mensch- van dezelfde gemeente Mie hiel Cohendy genaamd wiens moei en tegenwoordigheid van geest ondersteund werden door eene spierkrachtwelke wel minder zeldzaam wordt aangetroffen dan de twee evengemelde hoedanigheden maar in dergelijke gevallen toch niet minder een vereischte is. Om tot de tweede verdieping te komen was er niets an ders bij de hand dan eene slechte ladder, die daarbij nog te kort was; hij plaatst ze tegen den muur en klimt er "opde sporten niet hoog genoeg reikende, zet hij de voeten op' de twee stijlen en zich met de eene hand aan den muur vast houdende ontvangt hij in de andere het kindwelkr beenen reeds door de vlammen waren aangetast. In een oogenblik heeft hij het meisje naar beneden gebragten verschijnt hij weder boven op de ellendige ladderwelke onder den last sc iijnt te zullen bezwijken. De uit de eerste verdieping slaande vlam en rook omringden hem zeiven en tastten zijne eigene kleederen aan; hij laat zich echter niet afschrikkenhij wil zijne edele taak niet ten halve volbrengen hij zalna de dochterook de moeder redden. Zoo als wij reeds zeiden was de ladder te korten was het hem onmogelijk, om zelf de ongelukkige vrouw, voor welke hij zich opoffertte grijpen. Wat doet hij nu'? Op den laatsten sport staande grijpt hij met de eene hand een der blinden yan het vensteren zich eenigzins achterover bui gende, ten einde eene groote kracht van tegenstand te kunnen bieden aan den schok dien hij zal hebben te ontvangen strekt hij den anderen arm uiten roept tot de vrouw van Vincent, dat zij zich uit het venster op dezen'arm, die hare dochter reeds gered heeft, nederstorte. Dit oogenblik was dat van eenen onuitsprekelijken angst voorde talrijke toeschouwers; maar het was kort;'de vrouw

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1