MIDDELBURGSCUE COÜR1IT. t N". 29. Donderdag 1843. 0 Haart. BESTUREN cu ADMINISTRATIES. NIEUWSTIJDING EN. JfVanfcrijk. 7 ■ar 3Dc)iArtcmcut vak Jinaitcicu. Bestuur der Domeinen. Agentschap Sus-van-Getif. OPENBARE VERPACHTING van' D 0 MA NI A1E G O ED ERE N. Op Maandag den 20 Maart 1843, des voormiddags om 10 ure, zal door den Agent van het Domein te Sas-van-Gent ten overstaan van den Notaris J. C. 0. Denteynresiderende te ljzehdijke in het Logement genaamd den Eenhoorn be woond bij J. Fokké de Goedete OOSTBURG, worden over gegaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van zeven jaren van Twee einden DIJK onder St. Anna ter Muiden, en drie Perceelen SCHORREN, gelegen voorde Nieuweha- ven- en Baarzande-Poldersonder Schoondijke en Groe- devoor den Beukels-Poldcr onder Biervlieten van laatstgemelden Polder Zuidwaarts optot aan den Kapi talen Dam. Bovenstaande Perceelen zijn in het bre'ede omschreven in de voorwaarden der Verpachting, welke ter lezing zullen liggen h) een der meest bezocht wordende Herbergen der Ge meenten St. Anna ter Muiden, Schoondijke, Groede en Bier vliette Oostburg bij .7. Fokké de Goede; mitsgaders ten Kan tore van den Notaris J. C. O. Benteyute Ijzendijke, en van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, bij wien nadere, inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. HENGSTEN KEUR. De COMMISSIE van LANDBOUW in Zeelandbrengt ter kennis der belanghebbendendat de DEKHENGSTEN in het District Walcheien, Nieuw- en St.-Jooslandwelke voor het jaar 1.843 zijn goedgekeurd behooren aan A. Bliek, te Nieuwland, A. Krijgerte St.-LaurensP. Kodde, te Serooskerke L. Geschierete Me lis kerke, en P. Boone te Koudekerke. Middelburgden 6 Maart 1843. :J. H. LIEBERT, Secretaris. In het Strandvonderij-Ressort Bewestcn-Scheldezijn ter reclame voorhanden: twee SCHEEPS,-ANKERS met Houten Stokdrie Dito met ijzeren Stok gevischt ter reede van VIissingen en van Rammekenseene SLOEP zonder merken, van binnen groen geverwd in Februarij 11. te IVolphaarts- dijk gestrand en eene Vierbanks-Dito van buiten zwart en van binnen rood geverwd liggende in Noord-Beveland. De regthebbenden vervoegen zich bij den Opper-Strand- vonder Mr. G. A. FOKKER, te Middelburg. LONDEN den 4 maart. Gisteren avond zijn 5 wagens, ieder met 4 paarden bespannen en door een detachement kavallerie geëscorteerd, aan het gebouw der koninklijke munt aangekomenwerwaarts zij voor ongeveer een millioen p. st. aan zoogenaamd syceezilver overbragten hetwelk van de bij traktaat bedongen schatting der Chinezen afkomstig en door de oorlogssloep Modeste naar Engeland overgebragt is. liet bevindt zich in zeer onzuheren staat, en zal, na 111 de tot dat einde vervaardigde groote kroezen gesmolten te zijn, da delijk verkocht worden. Het regtsgeding van Daniël SF Nanghtenden moor denaar van den heer Drummondis gi teren bij het centraal crimineel hof, aangevangen. Dezer dagen heeft de vergadering gehandeld over de ver- heteiing van .liet onderwijs der mindere volksklassen, naar aanleiding v.an een voorstel van lord As'iley, om deze belang rijke aangelegenheid aan de overweging van H. M. aantebe- velen. De genoemde spreker heeft bij deze gelegenheid een allezins .ongunstig tafereel opgehangen van de zedelijke be dorvenheid en de onkunde die onder de lagere volksklassen hiei te lande vooral in de groote fabrieksteden heerschen. Hij gewaagde hierbij onder anderen van het schrikbarende groote aantal misdrijven die gepleegd worden en van het verderfelijke misbruik van sterken drank onder de lagere volksklassen. De som gelds die jaarlijks voor sterken drank wordt uitgegeven, werd door hem begroot op niet minder dan 25 miUioenen p. st. De treurige gevolgen van dit kwaad schetste hij op eene treffende wijze. Uit het een en ander betoogde hij de dringende noodzakelijkheid om zoowel in het belang van den staat, als van de behoeftige volksklassen zeiven, de zedelijke opvoeding van deze laatsten te verbeteren. De bewindslieden en verscheidene andere leden der verga dering hebben de bedenkingen van den spreker ten volle be aamd en de minister .7. Granaat heeft moeten erkennen dat de volks-opvoeding hier te lande meer dan bij eenige andere natie van Europa is verwaarloosd. Hij heeft voorts verkon digd dat het bewind dan oojt. reeds maatregelen heeft geno men om in de bestaande dringende behoeften te voorziente weten door hét stichten van twee normale scholen in Edin- burg -en Glasgow e» door het toestaan vak aanzienlijke geld sommen voor het oprigten van scholen in Engeland. Den 26 april 1817 had te Manchester een gruwelijke moord plaats, ten huize van eenen tuinier, op diens huis houdster M. Marsdon, van 75 jaren, en hare dienstmaagd, een meisje van 20 jaren. Deze moord maakte in der tijd veel geruchts. De dader of daders bleken daartoe gedreven te zijn door roofzucht, want'een aanzienlijke diefstal was tevens gepleegd. Op grond van verschillende omstandighe den vatte men vermoeden op tegen vijf personendie gevat en in september 1817 voor de assises gebragt werden. Of schoon de getuigenissen niet omstandig waren, zoo versterk ten zij zeer de vermoedensen de gezworenen vonden ge noegzame redenen, om het schuldig uit te spreken; vier per sonen werden ter dood veroordeeld en een vrijgesproken. De veroordeelden werden (8 sept. 1817) ter dood "gebragtdoch ieder riep tot in de laatste oogenblikkenGod tot getuige van zijne onschuld aan. Het publiek was echter ze# vol daan dat de arm der menschelijke geregtigheid hen had be reikt en voor hunne euveldaden gestraft. Den 9 februarij jl. is te Manchester een oud man van 74 jarenJohn Holden ge- heeten gestorven oom van een der gehangenen die op zijn doodbed verklaard beeftdat alle die gehangenen onschuldig waren aan den moord en dat hij de cenige moordenaar was geweest. Den dag na die bekentenis overleed hij, PARIJS den 4 maart. liet ministerie Soult-Cuizot heeft bij de beraadslaging in de kamer der afgevaardigden over de wet omtrent de geheime fondsen de meerderheid behouden.' Met 242 tegen 197 stemmen is gisteren het voorstel verworpen om de gevraagde som met 50,000 franken te verminderen een voorstelhetwelk in dit geval gelijk had gestaan met eene ver klaring dat de kamer geen vertrouwen in het ministerie stelde. De geheele wet is heden aangenomen met 244 tegen 155 stemmen. Den avond na den afloop der stemming hebben meer dan 2000 personen zich naar de salons van den heer Guizot be geven om hem daarmede geluk te wensehen. ifitcbcrlanbcu 'sGRAVENHAGE den 6 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet, tot regeling van 's Rijks openbare schuld vergezeld van eene memorie tot toelichting. Daaruit blijkt, dat de 160 millioen gulden, rentende 2-J- pct.die ten gevolge van het traktaat met Belgie stellig of waarschijnlijk ten behoeve van Nederland in het Belgisch grootboek der nationale werkelijke schuld zullen worden over geschreven zullen te gelde worden gemaakten tot intrek king en uitdelging van schuld aangewend. De renten van de 5 pets. schuldbrieven van het tweede groot boek, die voor 221 millioen zijn uitgegeven, zullen op 4 pet. worden gebragt. Er zal tot dat einde een 4 pets. groot boek Worden daargesteld. De maartstaf van overschrijving zal zijn van 108 vier pets. voor.elke 100 vijf pets. De hou ders der 5 pets die daarmede geen genoegen mogten nemen zullen met 100 tegen 100 in gereed geld worden afbetaald. De 5 pets. Oost-Indische losrenten zullen in 4 pets. wor den verwisseld, of, voor zoo ver dit niet geschieden kan, tegen gereed geld afgelost. Ook kunnen warden ingetrokken en in 4 pets. schuldbrie ven verwisseld de nog in omloop zijnde domein-losrenten en en de 4 pets. schatkistbiljetten, bij de wet van 1834 daar gesteld. Al verder zullen de 4I pets. syndikaatten bedrage van 99J millioen, met 100 tegen 100 wordeli afgelost, of te gen minder rentegevend papier verwisseld. Voorts zal de schuld van de Nederlandschehandel-maatschap- pi.i vervroegd worden afgelosten tot dat einde des noods eene nieuwe Oost-Indische schuld van 44 pet. daargesteld. De nieuwe 4 pets. schuldbrieven zullen tegen geen lageren koers dan van 92 pet. worden uitgegeven wanneer er ren tegevend papier van 3J- pet. mogt kunnen worden afgegeven, dan zal het niet beneden 82 pet. worden uitgegeven en in geval zulks 3 pet. mogt bedragen, dan 72 pet. Tot dekking der te korten op de staats-begrooting voor 1841 en 1842 zal, voor zoo ver dit niet uit besparingen zal kun nen worden te goed gemaakt, evenzeer eene nieuwe schuld kunnen worden aangegaan. Met den aanvang van den jare 1846 zullen tot uitdelging der Staatsschuld, onderanderen, worden aangewend: a, de onvervreemdbare rentenb, de middelen, die tot dat einde bij de Staatsbegrooting of bij bijzondere wetten mogten worden aangewezen; c, de koopschat van domeinend, de opbrengst- der consignatien of depóts; e, de verjaarde renten op de beide grootboeken, en f, het dividend der Nederlandsche bank. Wordt besloten, dit ontwerp met de daartoe behoorende stukkenter overweging te verzenden aan de afdeelingen. Men verneemt dat het te kort over den jare 1842 thans opgegeven is te bedragen ruim 9 millioenen dat de be zuiniging die de minister berekent uit de heden voorgestelde rente-vermindering tot stand te brengen omstreeks twee mil lioen zal beloopen. LEEUWARDEN den maart. Volgens verschillende par- tikuliere en andere berigten hier uit Groningen ontvangen, hebben wij met verbazing vernomen dat de 7 bekende Haag- sche adressanten nadat hunne onrustige beweringen in den vorigen' jare door de wijsheid der Synode mislukt zijn, .nu een geschrift in het licht hebben gegevengetiteld Aan de Her vormde gemeente in Nederlandwaarin zij ter bereiking van hun doelniets minder eischendan de afzetting van de drie theologische hoogleeraren aan de Groninger akademie. Wie overtuigd is van de groote verdiensten van mannen als Hof stede de Groot, Pareau en Muurling jegens de Vaderlandsche kerk en de godgeleerde wetenschap, zal zich over zulk een eisch diep bedroevenen hartelijk wensehendat alle die kerkelijke verschillen toch eerlang weder een eind mogen ne men en de eendragt hersteld worde. KAMPEN den 4 maart. Men verneemt van eene geloof waardige zijde, dat de gevreesde longziekte op twee stallen in de nabijheid van Ommen uitgebroken is. Een veearts uit Zwolle afgezonden heeft zich door 't ospenen van gestorven koeijen van 't werkelijk bestaan dezer kwaal overtuigd, wel ke waarschijnlijk uit Koevorden is overgebragt naar den stal van den landman Bolkste Varsendie reeds 5 stuks heeft verlorenterwijl een zesde nog ziek was. VLISSINGEN den 7 maart. In het aanstaande voorjaar zullen Zr. Ms. wachtschepen aan den Helder de Sambre te Vlissingen de Maas en te Helvoetsluis de Schelde, een krüistogt in de Noordzee ondernemen. MIDDELBURG den 8 maart. Bij besluit van Z. M. is aan den heer J. H. Liebertop deszelfs verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der "commissie van landbouw in Zeeland, en in deszelfs plaats benoemd, de heer mr. IV. P. Vis, te Middelburg. Nog is door Z. M. tot secretaris der gemeente Vrouwen polder c. a. benoemdde heer P. ;T. Bourdrez. Naar men verneemt is door Z. Exc. den minister van financien ten behoeve van A. P. Dronkersconcessie verleend tot het aanleggen van eene postwagendienst tusschen deze stad en Domburg, onder de navolgende bepalingenr De dienst-zal, uitgezonderd des zondags, dagelijks plaats hebben van Domburg des voormiddags ten ure en van Middelburg des namiddags ten 2i ure zullende de weg in den tijd van if- uur worden afgelegd. De ondernemer zal ter zijner keuze gebruiken een rijtuig van vijf zitplaatsen met één paardof een rijtuig van negeu zitplaatsen met twee paarden bespannen. De vrachtprijzen zullen zijn 60 cents de persoonen voor heen en weder, betalende 1 10. Pakjes en brieven naar advenant. Over de afdamming; van het Sloe. Schoon niet in den handel verkrijgbaarzag nogtans de^- zer dagen door middel der drukpers het lichten werd vrij algemeen bekend een geschrift, ten titel voerende: Herinne ringen aan het oordcel van eenen deskundigen over de af damming van het Sloe. Onbekend met den naam des ver vaardigers doet het ons evenwel genoegen, dat de versprei de regelen ter onzer kennisse gekomen zijnen betuigen wij aan den geachten mededeeler derzelve onzen opregten dank daarvoor, dat hij door ons gezegde Herinneringen vriendschappelijk te doen geworden, -ons daardoor tevens in de gelegenheid heeft gesteldverkeerde denkbeeldendie bereids bij eenige achtingswaardige bewoners dezer provin cie en bij eenen geachten deskundige schijnbaar wortel heb ben gevatte wederleggen. Wij vonden deze wederlegging te meer noodzakelijk wijl zelfs de ver verwijderde Limburgsche broeders, tegen ons- op dit punt in het veld trekken blijkens een artikel voor komende in het veel gelezen wordend Journal du Limbourg en ook andere nieuwsbladen die betoogen tegen de afdam ming van het Sloe in hunne kolommen opnemen. Wij gelooven den schrijver der Herinneringen regtschapen in zijn doelwaarom hij het ons ook ten goede zal houden dat wij zijne zwarigheden tegen de afdamming van het Sloe geopperd zooveel in ons vermogen is trachten op te lossen hetgeen geene gemakkelijke taak zou kunnen gerekend wor den daar het de bestrijding geldt van een gevoelen in der tijd door den verdienstelijken hoofd-ingenieur van den water staat A. Schraver geuit; weshalve het te wensehen ware ge weest dat meer ervarenen in de waterbouwkunde het werk op zich hadden genomen hetgeen wij thans door het schrij ven dezer regelen volvoeren; dit echter niet geschied zijnde, gevoelen wij ons om meer dan eene reden, en vooral uit hoofde van het groot belang dat Zeeland en deszelfs bewo ners bij eene afdamming van het Sloe hebben de voordee- len die daaruit voortspruiten zullentot mededeeling onzer gedachten genooptte meer ook daar de tijd met hare ver anderingen een langer aankleven der gevoelens van Schra ver ter dezer zake verbiedt. Niet zoo gelukkig de memorien betrekkelijk dit punt van wijten den heer Schraver ter onzer beschikking te hebben, ja met dezelve onbekend zullen wij ons bij datgene bepa len wat wij dienaangaande in gezegde Herinneringen en in den Zeeuvvschen Volks-Almanak van 1840 aantreffen. De schrijver der Herinneringen vangt zijne rede aan met de opmerking, dat men meer en meer hoort spreken van een verzoek of voorstel van twee particulieren binnen deze stad waarmede onder anderen zoude gemoeid zijn de afdamming van het Sloenaar aanleiding van vroegere schrijvers be schouwt hij die afdamming als bedenkelijk spreekt van ver antwoordelijkheid jegens tijdgenoot en nakomeling, zonder van ket verdere plan aan die afdamming verbonden te gewa-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1