MIDDELBVRGSCHE C O UR A M". 26. Donderdag 2 Maart. BESTUREN en ADM1NISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 0 Jücbcrlanbsichc ^aube(-RliiAt0c!tAp)ii). De DIRECTIE maakt bekenddat de VOORJAARS TIN-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld Te ROTTERDAMop Woensdag den 15 Maart 1843, 2Pj5^7 Blokken BANCA-TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 17 Maart 1843 24,162 Blokken BANCA-TIN, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ringdat zij vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1843, geen ander Tin dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 14 Februarij 1843. VAN DEN HOUVEN, President. KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. ï3uitsdU.m&. BERLIJN den 19 februarij. Onze dagbladen zijn, door de in bezitneming der Marquesas-eilanden door de Fran- schen en de toeneming der misdaden genoopt geworden het denkbeeld te opperenom ook voor ons land eene deportatie plaats te vormenwelk denkbeeld bij de hoogere magt bijval zoude hebben gevonden. Men herinnert zich, wel is waar, dat reeds onder den vorigen koning in het begin dezer eeuw een verdrag met Rusland bestondvolgens hetwelk wij onze misdadigers naar Siberie zonden. De zaak bleef echter zon der gevolg, ten deele vermits de bannelingen onder weg ont- vlugttenen gedeeltelijk ook omdat de algemeene denkwijze zich tegen een Siberie, zelfs voor het uitvaagsel van ons va derland verklaarde. Ditmaal zoude men het oog welligt weder op de Zuidzee-eilanden kunnen vestigenen het zoo spoedig opgegeven plan met de Chatham-eilanden op nieuw kunnen worden opgevat. wij zijn hier uit het schoonste lenteweder plotseling in den winter terug geplaatst. Intusschen verblijden zich onze landhuishoudkundigen in het tegenwoordige weder, en verlangen nog veel meer sneeuwdaar zij beweren dat anders in den aanstaanden zomer op nieuw gebrek aan water zoude te duchten zijn. FRANKFORT den 27 februarij. Volgens Duitsche bla den is de kanselier Amrhynals afgevaardigde van het voor zittend Zwitsersch kanton, van Lucerne naar Geneve ver trokken om de betreurenswaardige jongste voorvallen aldaar te onderzoeken. Te Geneve zou reeds een rondgaande brief aan de besturen der overige kantons gedrukt wordenin wel ken de schuld van het voorgevallene op de 'vreemdelingen wordt geworpen. De Leipziger Zeitung vermeldt, dat de koning van Pruis- sen eene gift van 26000 daalders aan het Martin-stift te Er- furt gedaan heeft0111 met hulp dier som het aldaar opgerigte gedenkteeken ter eere van Luther en van de hervorming te voltooijen. Het hier bedoelde stift bevindt zich in hetzelfde kloostergebouw, in hetwelk Luther zich tot zijn werk voor bereidde. Er was daar sedert verscheidene jaren reeds een gesticht tot het opvoeden van ongelukkige weezen gevestigd hetwelk men aan professor Re int haler te danken heeft wel ke hoogleeraar op die wijze Luther"s gedachtenis wilde ver eeren. Nog steeds worden in het gesticht eenige onmiddel lijke nakomelingen van Luther opgevoed. (Brojot-ÏSvittflttjc. LONDEN den 25 februarij. In de zitting van het lager huis van den 2 dezer hebben voorloopige beraadslagingen '"ver de begrotingswetten plaats gehad, bij welke gelegenheid •de heer Hume, ook op grond van de vermindering van 's rijks •inkomstenen van het bestaande te kort, op eene afdoende'in- Snmpmg der uitgaven voor de zee- en landmagt heeft aange drongen. - minister Peel heeft onder anderen geantwoord., C "-1 !,ietJraa,ke" van bezuinigingen voorhoogst nood zakelijk hield, doch dat de inkrimpingen in de zee- en land magt niet zoo spoedig konden worden tot stand gebragt als sommige leden schenen te verwachten. Het eindigen van den Chineschen oorlog zou tot vermindering van strijdkrachten leiden, doch die niet dadelijk werken kon, eensdeels wegens den verren afstand, anderdeels, omdat het, waar het een rijk «Is China gold, niet veilig-zou zijn om de geheele thans daar aanwezige magt te ontbinden en alles aan de goede trouw en grootmoedigheid der andere partij over te laten. Even zoo zou de loop der zaken in Syrië eene vermindering der zee- magt in de Middellandsche zee mogelijk maken, en zulks te meer, omdat hij minister, in weerwil van het geschrijf der dagbladen, overtuigd was, dat goedwilligheid en eerbied voor elkanders regten tusschen Engeland en Frankrijk zou blijven heerschenmaar ook voor deze vermindering was tijd noo- dig, en de afdankingen konden dus niet voor in het volgende jaar volledig zijn. Desniettemin kondigde de heer Peel voor het loopende jaar eene vermindering in de zeemagt aan van 4000 man in de landmagt vau.jj-oo man en in het departe ment der artillerie van 257 man, waardoor de gezamenlijke besparing in de begrootingen der hier betrokkene departemen ten 832,000 p. st. (bijna 10 millioen gulden) zou beloopen. Gedurende de stormen welke vrijdag en zaturdag in de vorige week gewoed hebben zijn in het kanaal en elders op de kust weder verscheidene schepen verongelukten vele menschen daarbij omgekomen. Onder anderen is van het schip Hertog van Wellingtondat bij den overtogt van Waterford gezonken isniemand gered. JVaitfcvtjk. PARIJS den 25 februarij. De heer Viger heeft heden in eene openbare zitting der kamer van afgevaardigdenna mens de commissiewelke belast is met het onderzoek dei- wet op de geheime uitgavenverslag uitgebragt. Daarin wordt de ongewijzigde aanneming van de wet voorgesteld eensdeels omdat de commissie overtuigd is van de noodzake lijkheid dier uitgaven én ten anderen omdat aan de volle toe kenning der gevraagde sojn de beteekenis gehecht wordtdat het ministerie het vertrouwen der kamer verdient. De com missie zou dit punt in haar verslag liever niet aangeroerd hebben omdat zij het nadeelig oordeelt voor het belang des lands gedurig het vertrouwen in het ministerie tot een vraag stuk te stellen. Het was genoeg, Indien die vraag jaarlijks slechts eenmaal behandeld wierd waartoe de beraadslaging over het dank-adres genoegzame stof leverde. JDaar echter in al de afdeelingen dit punt ter tafel gebragt waszoo heeft de commissie vermeend nu in haar verslag daarover niet te kun nen zwijgen, en hetzelve met 5 tegen 4 stemmen ten gunste van het ministerie beslist. Het voorstel van den presidentom den aanvang der beraadslagingen over dit rapport op aanstaanden woensdag te bepalen is algemeen goedgekeurd. Sommigen willen onderrigt zijn dat de heer Guizot zich stellig voorgenomen heeft het bewind niet te verlaten indien hij ook slechts eene geringe meerderheidal ware die van ééne stemverwerft. Ophelderingen, door onderscheidene ministers en andere hooge ambtenaren gegevenhebbenzegt mende commissie wegens de wet op de suikers gunstiger voor het plan der re gering gestemd. In hare volgende bijeenkomst zal zij den heer C. Dupin als voorzitter van den raad der afgevaardig den namens de koloniënhooren. Even als vele inlandsche fabrijkanten het sluiten van een handelsverdrag met Belgie vooreerst belet hebben komt een niet minder groot aantal hunner nu tegen het sluiten van zoo danig verdrag met Engeland op en wil de verbods-wetten of hooge regten gehandhaafd zien welke thans de voort brengselen der Engelsche katoen-fabrijken drukken. De minister van finantien heeft aan de kamers eene ver gelijking tusschen de begrootingswetten van 1843 en 1830 doen ronddeelen. Uit de meerdere opbrengsten van eerstge noemd budget wordt het bewijs afgeleid van den vooruitgang van zaken en den voorspoed van Frankrijk. Dit budget heeft 226 millioen franken meer dan dat van 1830 opgele- veid na altrek der mindere opbrengst van sommige hoofd stukken. Onder deze laatste behooren vooral de loterij en de speelhuizen, welke, als onzedelijk zijn afgeschaft. Het baldoor den heer Guizot gegeven is allerschit terendst geweest. Eene groote menigte mannendoor rang of talenten uitstekenden meer dan 300 vrouwenwelke in piacht en smaak van tooi wedijverdenzag men aldaar vereenigd. Al de zalen van het uitgestrekt hotel, benevens eene andere, opzettelijk te midden van het binnenplein daar- gesteldprijkten met de schoonste bloemenen waren op verschillende punten van tafels voorziendie de uitgezochtste spijzen opleverden. Onder de gedeputeerden welke zich al hier vertoonden vond men er verscheidene van die welke thans als de grootste tegenstanders van het kabinet genoemd worden. Gedurende den tegenwoordigen winter Is door de her togin-weduwe van Orleans reeds voor meer dan 100,000 frs. aan de behoeftigen uitgedeeld. Alleen in de laatste 6 weken hebben hare giften 40,000 frs. bedragen. Den 18 dezer Is de rijks-oorlogsbrik Alcyonedie in de haven van Brest hersteld werd, te midden van eene windvlaag gezonken. Er bevond zich slechts één man aan boord, die bij dit ongeluk is omgekomen. Men schrijft het gebeurde aan de onvoo-rzigtigheid toe, dat men, niettegenstaande bij het herstellen der kiel openingen daarin gelaten waren, geene voorzorgen tegen het doordringen van het water had genomen. De regtbank te Versailles heeft dezer dagen in hooger beroep een correctionneel vonnis bevestigd, waarbijop grond van art. 291 van het strafwetboek, de Protestantsche predikant Napoleon'Roussef wegens het houden van open bare godsdienstoefeningen te Senneville zonder de vcreischtc magtiging verkregen te hebben, tot eene geldboete veroor deeld en tevens het sluiten der kapel, waarin die plaatshad den gehadbevolen werd. Het gold hier de prediking voor bekeerlingen, die den heer Roussel gemaakt had. Hij is vroe ger predikant te Marseille geweest, en heeft thans voor den regter verklaard zich in gemoede verpligt te rekenen van we der naar Senneville terug te keeren en daar zijne predikin gen voort te zetten, al moest hij daarvoor eindelijk ook ge vangenisstraf beloopen. De abt Chatel, die in der tijd ocne zoogenaamde Fransche Kath olijke kerk heeft willen stichten heeft dezer dagen soort gelijke moeijelijkheden ontmoet. De rust is te Geneve niet verder gestoord geworden. Intusschen schijnt in die stad nog altijd eenige gisting te heer schen die in het vervolg op nieuw tot onlusten aanleiding zou kunnen geven. In sommige dagbladen wordt dan ook het besluit tot eene volkomene amnestie aldaar als een bewijs van zwakheid gegispt. Volgens berigten uit Napels tot den ri februarij had daarin de laatste dagen een hqvige storm uit het zuidenvan aanhoudende regen-en hagelbuijen vergezeldgewoed. Men vreesde van vele ongelukken te zullen hooren. Van de vele schepen, die men uit Engeland verwachtte, was nog geen en kel aangekomen. Men wist daarentegen reeds dat er twee vergaan waren. Een vaartuig dat met dertig Napelsche zee lieden of boeren naar Ischia voer wasalvorens dat eiland te hebben kunnen bereikenomgeslagenzoodat geen der daar in aanwezige personen gered is kunnen worden. In de ge meente Sala was door den aanhoudenden regen van eene berg..- helling een groot stuk rots losgeraakt, en had bij hetnederrol- leti naar het dalverscheidene woningen met zich -voortge sleept en geheel vernield. Bclgic. BRUSSEL den 26 februarij. Bij koninklijk besluit is de straf van den generaal van der Meere in die van levens langeen die van de heeren Verpraet en van Laethem in tienjarige ballingschap veranderd. Die generaal is heden mor gen met den eersten spoortrein verzeld door van Laethem en eeij bediende naar Ostende vertrokkenhij heeft eene reiskoets bij zich. De Emancipation geeft een verslag omtrent hetgeen er betrekkelijk de strafverandering zoo van den ge neraal als van van Laethem en Verpraet is voorgevallen. BRUGGE den 27 februarij. Al de laatstelijk uit Frank rijk ontvangen berigten bevestigen hetgeen men gezegd heeft omtrent het goed onthaal welke onze goede linnens, met hand- garèn geweven aldaar genieten van het mechaniek lijnwaad wordt geheel afgezien. Voorheen gebruikte men mechaniek garen te Valenciennes, als nu hebben de fabrijkanten op nieuw handgaren gekocht. Om te voldoen aan de aanvragen welke wij ontvangenvermeerderen onze spinners dagelijks het ge tal hunner werklieden. Sedert eenige dagen hebben zich fa brijkanten gevestigd te Wevelghem, bijKortrijk, en ingevolge inlichtingen door den volksvertegenwoordiger van Cutsem ge geven houden zij aldaar 400 spinstersdie een loon van 50 centimes daags genieten. Men is voornemens dergelijke in- rigtingen te Iseghem op te rigten. De vrees van gebrek aan fijn vlas te hebben houdt alleen de industriëlen tegen. Het fijnste vlas is niet alleen zeer zeldzaam maar ook zeer duur. Ingevolge eenen brief uit Kortrijk is eene kleine partij vlas van 1841, van de beste hoedanigheid, verkocht voor 48 kroonen de baal van 41 bundels; dit is omtrent 6 fr. 8o*c. den bundel van drie ponden. ^tebfiirianben. 'sGRAVENIIAGE den 27 februarij. Heden morgen ten 11 ure heeft de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene bijeenkomst gehouden over het ontwerp van wet betrekkelijk de successie. Ten 12 ure zijn al de af deelingen vergaderd over de voordragten van wet ten aanzien der Staatsbegrooting. Heden avond zal de centrale afdeeling met de rapporteurs bijeenkomen over het ontwerp wegens het zegel. De Staats-courant van eergisteren behelst de wet van den 10 dezer betrekkelijk dé zaken der maatschappij van weldadigheid, en die van den 14 dezer, aangaande den steen- 1 weg van Maastricht tot de Gelderschè grenzen. Door Z. M. is benoemd tot inspecteur-generaal der directe belastingeuin- en uitgaande regten cn accijnsen, belast met de waarneming van de afdeeling directe belastingen bij het departement van financien, de heer mr. G. lloltius thans provinciaal-inspecteur der registratie en van de directe belastingen in- en uitgaande regteR en accijnsen in de pro vincie Utrecht. Men heeft dezer dagen een begin gemaakt met de werk zaamheden voor het plaatsen van het stations-gebouw van de brug over de trekvaart ten dienste van den ijzeren weg van hier naar Rotterdam. Voornamelijk is men thans voorloopt bezig met het graven van een hulpkanaal benoodigd tot den vervoer der materialen. Eergisteren middag tegen half twee ure heeft alhier oeti vreesselijk ongeluk plaats gehad. Twee metselaarsknechts J. van Dam en J. A< Schipman door .een pakhuisstaan- -i IUL* X A't/r. De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geren nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uilzoudering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1