MIDDELBURGSCUE C O R A NVWm J\°. 25. Dingsdag A0* |- 1 ftiw 28 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ^Departement »an Afin,meten. ADMINISTRATIE der DOMEINEN. AGENTSCHAP MIDDELBURG. 'De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zalop Vrijdag den 10 Maart 1843, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize der Stad THOLEN, en ten overstaan van den Notaris van Voorst Catshoek, publiek verpachten: de opbrengst der drie TOLLEN No. 8, 9 en 10, staande op den Grooten Weg der iste Klasse No. 3, in het Eiland Tholen. En op Maandag den 13 Maart 1843 des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize der Stad MIDDELBURG ten over staan van den Notaris van der Horst Ser/éde opbrengst der twee TOLLEN No. 1 en 2staande op den Grooten Weg der iste Klasse-No. 3, in het Eiland JValcheren voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 April 1843. De voorwaarden leggen ter lezing aan het Gouvernement der Provincie Zeeland in de Gemeenten langs den Weg ter gebruikelijke plaatsenalsmede ten Kantore der Notarissen" voornoemd en van den Agent van het Domein te Middel burg bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd, J. C. de BRUYN. WAARSCHUWING VAN WEGE DE POLICIE. Heden avond zal er geene Tooneel-voorsteliing in den Schouwburg worden gegeven. Middelburg den 28 Februarij 1843. FRANK! ORT den 21 februarij. I11 brieven uit Konstan- tinopel van 2 februarij wordt gemeld dat de gezanten der vijf mogendheden op nieuw met de Porte in geschil zijn, ter zake van«de regeling van het bestuur in Syrië". Het is name lijk gebleken dat de Porte de laatstelijk dienaangaande uit gevaardigde verordeningen, waarmede, zoo als'in der tijd gemeld is, de gezanten (doch, volgens het oordeel van som mige berigtgeverseenigzins ligtvaardig) genoegen hadden genomen, heeft weten te ontzenuwen, door eenige belangrijke districten der Maronieten in te lijven in het pachalick van Tripolis, hetwelk onder louter Turksche bewindslieden ge steld is. Nadat hiervan te Konstantinopel berigt was ontvan gen, hebben de gezanten der vijf mogendheden eene confe rentie gehouden waarin besloten isom ernstige vertoogen tegen de bedoelde inlijving bij de Porte in te dienen. Deze vertoogen zouden echter, volgens den voor eenigen tijd aan genomen regelniet door de gezanten gezamenlijkmaar door elk hunner op zichzelven gedaan worden. IIANOVER den 21 februarij. De huwelijks-verbindtenis van den kroonprinsmet prinses Maria van Saksen Alten burg is onder de bewijzen van algemeene en hartelijke be langstelling gesloten. je LONDEN den 22 februarij. Bij de dezer dagen in het huis der gemeenten gehoudene beraadslaging over den gedruk- ten toestand des Iands, heeft de minister Peel aangekondigd dat de eerlang aan te bieden Staats-begrooting denkelijk eene vermindering van uitgaven, ten beloope van 850,000 p. st. 10,200,000) zal opleverendoor inkrimping van de land- en zeemagt. I" beide huizen van het parlement en wel in het huis der lords door den hertog van f-Vellington en in dat der ge meenten door sir R. Peelis eergisteren avond overeenkom stig vroegere kennisgeving, eene motie voorgedragen, welke hoofdzakelijk het rigten van een dank-adres van wege beide huizen ten doel had aan lord Ellenboroughden gouverneur- generaal over de Britsche bezittingen in Oost-Indie de generaals Pollock, NottMHaskill en Englandalsmede aan al de \crdeic Britsch-Indische officieren van minderen rang «en de gezamenlijke troepen, welke door hun beleid, hunne wolbarding en hunne onverschrokkenheid tot de jongste schit- *.erende wapenfeiten in Afghanistan het hunne hebben bijgedra gen. Bewuste motie, welke door de beide voornoemde mi nisters met een kort verslag van de voornaamste krijgsverrig- ttingén in Afghanistan door onze troepen is begeleid0 gewor den is ten slotte zoowel door hunne lordschappen als door de leden van het huis der gemeenten, met eenparige stemmen aangenomen. He meerderheid met welke het voorstel van lord Llo- nlck 11. vrijdag is verworpen, wordt als een bewijs voor het toenemend vertrouwen in de staatkunde van sir R. Peel aan gemerkt, naardien zij grooter geweest is dan die welke hem foor het bekend worden zijner nu in werking zijnde finarrtiele en handelsplannen -ondersteunde, en ziilksiti weerwil der ver een iging tusschen de Whigs en zamenverbonden bestrijders der graanwetten en van den tegenstandwelken de eerste minister ook van den kant der uitra-conservativen ondervindt. Uit de ontleding der genoemde stemming blijkt, dat vooral het overwigt der vertegenwoordigers van de graafschappen de ze zegeiipraal aan het ministerie bezorgd heeftwant de stem men van die der Engelsche sted/n en burgten staan aan we derzijde nagenoeg gelijk. Particuliere berigten uit Portugalloopende tot den 13 dezer, bevestigen nader dat de jongste oproerige woelingen te Oportogenoegzaam zonder bloedvergieten gedempt zijn. Nog wordt gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken in de kamer van gedeputeerden, had bekend gemaakt dat er voorstellen tot handel-traktaten door Frankrijken zoo men meent, ook door Zweden, de Nederlanden en Bel- gie waren gedaan er waren ook met hetzelfde doel onder handelingen met Denemarken en Turkije geopend. Met En geland was men nog niets gevorderd. Men schrijft uit Nieuw-York den 1 februarij, dat de kapitein Mackensie bevelhebber van de oorlogs-brik the So- mersbenevens deszelfs' luitenant Gansfort, op last van het de partement der marine zijn gearresteerd om voor een krijgs raad gebragt te worden als beschuldigd van moord op den persoon van Spencer c. s. Men weetdat deze aan boord van dat schip zijn opgehangen geworden, wegens eene zamen- zwering die ten doel had de Officieren te vermoorden en zich van het schip meester te maken. De commissie belast met het onderzoek dezer zaak heeft geoordeeld, dat, vermits de kapitein bij magte is geweest zich van de schuldigen meester te maken, hij hen ook naar eene der havens van de Vereenigde Staten had kunnen overvoeren ten einde ze aldaar te doen teregtstellen en dat er alzoo gee ne noodzakelijkheid bestond om over die zaamgezworenen zelf het vonnis te vellen. JVanfevtjfc. PARIJS den 23 februarij. Met belangstelling ziet men de discussie over het aangevraagd millioen voor de geheime fondsen op aanstaanden woensdag te gemoet, daar van den uitslag der stemming het voortdurend bestaan of den val van het tegenwoordig ministerie kan afhangentot welk laatste de verschillende oppositie-partijen al hare krachten schijnen te willen vereenigen. Naar hetgeen men heden meldt, zou I11 de laatste bijeenkomst van oppositie-leden der linkerzijde ten hui ze van den heer Odillon-Barrot besloten zijndat een 2otal leden de geheime stemming zou verlangen, over een amende ment in den geest der oppositie gesteld. Van den ministerie- len kant wordt verzekerd dat het niet twijfelachtig isof de uitslag der stemming zal doen zien dat het ministerie nog eene groote meerderheid heeft. Blijkens door den minister van oorlog openbaar gemaak te statenbedroeg Je Europesche bevolking van Algerie op het einde van september des vorigen jaars 42,675 zielen, van welke 25,532 te Algiers en 6,602 te Oran gevonden werden. Die bevolking was in 1840 slechts met 3964 en in 1842 met 8523 zielen vermeerderd. Gedurende de stormen der vorige maand is op de kust van Crozon nabij Bresteene groote zandvlakte verwaaid, en dien ten gevolge ontdektdat de overblijfsels van een ge heel dorp, met kerk en kerkhof, daaronder verborgen gele gen hadden. Behalve eenige doodshoofden is aldaar een ge denkpenning vermoedelijk van Romeinschen oorsprong, ge vonden. Uit Madrid wordt van den 16 gemeld, dat de tegen woordigheid van den graaf van Montfortzo&i van Jérome Bonapartein deze hoofdstad de algemeene aandacht tot zich trekt. Genoemde graaf bevindt zich reeds sedert eenigen tijd in Spanje en is dezer dagen te Madrid aangekomen. Som migen willen, dat hij zich zal opdoen onder die hooge per sonen welke naar de hand van de jeugdige koningin dingen. Dit zijn echter slechts gissingen welke naar het schijnt op geen anderen grond berusten, dan dat de graaf zich te genwoordig ijverig in de Spaansche taal oefent. Men meldt uit Madrid, onder dagteekening van den 10 februarij, het volgende aan de Gazette des Tribunaux Heden morgen werd in onze hoofdstad het doodvonnis vol trokken aan een der bloeddorstigste moordenaars, die ooit Span je met schrik hebben vervuld. Juan Martin was slechts 30 jaren oud en reeds de hoofdman eener bende roovers die ge durende eene reeks van jaren de geesel der provincie Toledo is geweest. Het getal moorden waarvan hij overtuigd is ge worden beloopt niet minder dan 30; maar hij heeft er voor zeker nog veel meer begaan wanneer men in aanmerking neemtdat hij geen zijner misdaden beleden heeften de in structie heelt doen zien, dat hij in eenen enkelen dag 14 personen met eigen hand heeft 0111 het leven gebragt, .alleen met het doel om hen uit te plunderen. Juan Martin heeft den weg yan de gevangenis naar de strafplaats te voet afgelegdzonder ophouden hen die hij .zijne vijanden noemdevervloekende. Alle aanmaningen van den geestelijke, die hem vergezelde, waren vruchteloos en hij is als een verstokte boosdoener den dood ingegaan. Eelgie. BRUSSEL den 24 februarij. De kamer der vertegen woordigers beraadslaagt nog steeds over de voorgedragene wet betrekkelijk de suiker, welke moeijelijke questie, hetzij in het belang der rafinaderijen van koloniale suiker, of in dat van het binnenlandsch fabrikaat der beetwortelsuiker, even veel warme voorstanders als bestrijders vindt. De afdeelingen van de kamer houden zich sedert dingsdag bezig met het onderzoek van het ontwerp betrekkelijk de mis bruiken in de verkiezingen. De discussien daarover schijnen zeer levendig te zullen zijn. De gemengde commissie, aangesteld ter regeling van het ailoopen der Vlaamsche binnenwateren langs het Zeeuw- sche grondgebied is dezer dagen weder te Gent bijeenge komen. De baron van Breugel heeft den 21 eene langdurige con ferentie gehad met den Nederlandschen gezant, den heerFalck. De heer Caumartin heeft uit Parijs aan een onzer dag bladen geschrevendat hem volstrekt geene beteekenis is ge daan om voor het hof van assises te verschijnen. Zelfs is hem het arrest nopens het in staat van beschuldiging stellen niet beteekend. Hij zou echter naar Brussel vertrekken, om voor de Belgische justitie te verschijnen. In den ochtend van gisteren heeft, in tegenwoordig heid van FI. M. de koningin, de zonderlinge plegtigheid plaats gehad van de inwijding eener kerkwelke bestemd is om naar St. Thomas, in de nieuwe kolonie Guatimala gelegen, te worden vervoerd. Gemeld gebouw is van hout vervaardigd wordt des gevorderd geheel uit elkander genomen, en kan on geveer 300 menschen bevatten. Hetzelve was voor deze plegtigheid opgerigt op de binnenplaats van het hotel van den graaf de Merode. De aartsbisschop heeft die kerk'ingewijd en in tegenwoordigheid van een aantal aanzienlijke personen de eerste mis daarin bediend. Men heeft tot dus ver in de meening verkeerd dat de Katholijke uiversiteit te Leuven, welke onder het onmiddelij- ke toezigt der hooge geestelijkheid staat, zich' in bloeijende omstandigheden bevond, voornamelijk ook wat den geldelij- ken toestand der inrigting betreft. Het baart derhalve eene niet geringe verwondering, dat men dezer dagen in onder scheidene dagbladen een rondgaanden brief heeft gevonden door de gezamenlijke bisschoppen des rijks onderteekend waarbij de ingezetenen worden aangemaand tot het verleenen van bijstand en geldelijke bijdragen ter instandhouding der genoemde universiteit. Belgie bevat 307 kolenmijnen, welke aan 57,000 mijn werkers arbeid verschaffen, en die gemeenlijk jaarlijks op brengen ruim 3,260,270,000 kilogrammen (Nederl. ponden) kolen. In deze mijnen worden gebruikt 764 stoomwerktui gen, te zamen uitmakende eene kracht van 22,119 paarden. Op twee uren afstands van Luik woont een oud schaap herder, die ongehuwd en eene soort van wijsgeer is. On langs werd hem door tusschenkomst van den minister van bui tenlandsche zaken kenbaar gemaakt, dat te Dork, in Zeven bergen eene groote erfenis aan hem was te beurt gevallen. De broeder van den schaapherder, een schrandere bol, was namelijkna zijne ouders door slecht gedrag het leven te heb ben verkortde wijde wereld ingegaan zonder aan dezelve immer cenig teeken van leven te hebben gegeven. Daar het hem echter niet aan bekwaamheden of leerzaamheid ontbrak geraakte hij door een gelukkig toeval als bediende geplaatst in een aanzienlijk koopmanshuiswaar hij zich gedurende eene reeks van 20 jaren zoo oppassend gedroeg, dat.hij ein delijk deelgenoot in de affaire werd en ten gevolge van gelukkige speculatien een vermogen van 1,500,000 francs verwierf. De koopman is thans dood en heeft den schaap herder tot algeheelen erfgenaam van zijne nalatenschap ver klaard. Maar welk een wonder! De wijsgeerige schaap herder wil van het geld niet hooren spreken, en verklaart, dat het blijven kan waar het is. Derhalve zou de erfenis aan de armen van Dork vervallen. Als reden van zijne weigering voert hij aan, 1) dat hij geen geld begeert van eenen broe der die door zijne onbehoorlijke gedragingen het leven zijner ouders heeft verkort; 2) dat hij 67 jaren oud is en mitsdien geen genot meer kan hebben van zulk eene wisseling des ge- lnks, en 3) dat hij pp zijnen ouden dag, volstrekt geen lust heeft om zich met de inning en het beheer des gelds moeite en zorg te veroorzaken. De neven en nichten van den schaap herder willen nogtans deze redenen niet als geldig erkennen zij hebben alles in het werk gesteldom den filosoof in zijn besluit te doen wankelen, doch aangezien hij heeft verklaard in .de zaak der nalatenschap niet slechts niets te willen doen maar zelfs niet meer van dezelve te willen hoorenzoo heb ben de begeerige aanverwanten den wijsgeer voor de regtbank gedaagd. De regtbank van Luik .zal thans in deze zonder linge zaak uitspraak moeten doen. jdebertanben MIDDELBURG den 27 februarij. Wij vernemen dat bij vonnis der arrondissements-regtbank alhier, van den' 24 de zer een apotheker te dezer stede is veroordeeld in eene geldboete van honderd gulden wegens het afgeven van zoo- - De abonnements-prijs dezer Couraut is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden foor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde yan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóbr 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegeu 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmalungenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1