MIDDELBURGSCHE C O A IV Diiigsdag 21 Fel>r narij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. (Sm»*» t - IStrittattj c JVatifetrijfe, N°. 22. ;£icbcirl«mbschc NIEUWSTIJDINGEN. Suifödiïrtub. IScIgtc. i 71 i# - y De alxonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en fx-anco per Tost 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien nïen (Jezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend dat de VOORJAARS- KOFFIJ-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld Te AMSTERDAMop Donderdag clen 2 Maart 1843. 139,288 Balen en 202 Vaten Java KOFFI], 12,178 Sumatra (KOFFlj J j liggende aldaar. 1 185 Java' DITO, liggende te Middelburg. Tc ROTTERDAMop Maandag den 6 Maart 1843, i3F,952 Balen Java KOFFIJ,! 13,255 Sumatra DITO, J bggende aldaar. 5,911 Java DITO, liggende te Dordrecht, De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1843, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijenaan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Woensdag den 1 Februarij 1843, verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-conditien, in tijds z'ull'cn worden uitgegeven. Amsterdam, den 14 Januari] 1843. VAN DER HOUVEN President. KOO YDirecteurfungerend Secretaris. In mijne onderstaande betrekking verklaar ik door tus- schenkomst van Ds. A. M. Snouck IlurgronjePredikant te Vere, van een1 onbekende aldaar, op heden, ontvangen te hebben eenc gift van eenen Xeeuwschen Rijksdaalder. Middelburg, den 18 Februarij 1843. W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier bij het Bijhel-Genootschap, Afdeeling Middelburg. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Bchoeftigenheeft het voordeel dankbare melding te kunnen maken van de ontvangst van 40 van P.met liet "opschriftvoor den Algemeenen Armen alsmede van 25 van X onder het opschriftvoor de Commissie der Armen. Middelburg, den 20 Februarij 1843. Dc Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. M. J. BOONESecretaris. FRANKFORT den 13 februarij. Uit Petersburg den 4 dezer wordt gemeld Van eenen winter moeten wij noordelijke bewoners dit jaar afzienwant reeds met het einde van zijn tweede derde deel hebben wij hier op den duur niets dan vochtig en re genachtig weder. De straten der hoofdstad zijn, uit hoofde van de aanhoudende morsigheid naauwelijks te betreden en in alle gedeel^jn. van het binnenste des rijks beklaagt men zich ten sterkste over dè moeijelijkheid v.an het onderlinge verkeer." Zoo als uit Napels gemeld wordt, viel in het begin der vorige maand, in de gemeente San Giovanni di Fiore, in de provincie Calabria Citeriore, eene zoo geweldige massa sneeuw dat drie van het veld huiswaarts keerende landliedenmet den hen vergezellenden muilezelhun graf in de sneeuw vonden. In Rome bevriest het water in de huizen zoowel als op de straten. Brieven uit Nice meldendat het lijk van Paganini irog steeds onbegraven is. Een verschil met de geestelijkheid te dier plaatse, die eene kerkelijke begrafenis heeft gewei gerd, is hieraan schuld. De aartsbisschop heeft de handel wijze van den pastoor goedgekeurd en nu is de zaak ter be slissing in het laatste ressort naar Rome opgezonden. Ove rigens is het lijk gebalsemd en wordt in een bepaaldelijk daarvoor gehuurd klein huis in Nice. bewaard. Den 7 dezer is de uit Parijs teruggeroepen Turksche /gezantReschid-ps.c\iz met zijne familieop deszelfs terug reis naar .zijn vaderland, te Weenen aangekomen, en heeft hij fden 8 een bezoek bij Z. D. vorst Metternich afgelegd. Volgens berigten van de Turksche grenzen van den 4 dezer, is de, als hoofd van het vergiftigings-komplot tegen vorst -Michaelxan Servie in hechtenis genomen persoon den a dezer in de gevangenis te Semlin overleden. Betreffende het Servische geschil had men daar uit Kon- stantinopel het berigt ontvangen dat de onderhandelingen deswege voortduurdendoch zeer geheim gehouden werden. olgens sommigen zou de sultanin het aan de heeren Tinte nt eff en van Lieven verleende gehoorgezegd hebben dat de ze aangelegenheden zouden afgehandeld wordên zoodra Reschif- pucna uit Parijs te Konstantinópel zou teruggekeerd zijn. LONDEN den 15 februarij. I11 beide huizen van liet par lement namelijk in liet huis der lords door den hertog van Wellingtonen in dat der gemeenten doof lord Stanley., is gisteren avond overeenkomstig vroegere kennisgevinghet rigten van een dank-adres voorgesteld, aan alle Britsche en Indische officieren en manschappen zoo behoorende tot de land- als zeemagt, welke in de jongst bewerkstelligde expe ditie tegen China werkzaam geweest zijn. Bewust voorstel, hetwelk voornoemde ministers beide met een kort verslag van de roemrijkste wapenfeiten paardenwelke nieuwelings door onze troepen in die expeditie verrigt zijnvond onmiddelijk in lord Aucklandden onlangs afgetreden gouverneur-generaal over Britsch-Indie en in lord Palmerstononzen gewezen minister van buitenlandsche zaken groote voorstandersen is hetzelve ten slotte ook in de beide huizen met eenparige stemmen doorgegaan. De Times van heden bevat een artikel betreffende onze bestaande handelsbetrekkingen met Java, welke betrekkingen volgens genoemd blad, wijziging behoeven. In onderscheide ne kringen is verzekerddat het onderwerp bij de Britsche en Nederlandsche regeringen onder behandeling is. De Engelsche zeemagt bestaat thans in 24 linieschepen waarvan 8 van den eersten rang, 1 van 90, 7 van 84 en 8 van 74 stukken 20 fregatten, waarvan 7 van 50 en 13 van 44 stukken 78 korvetten ofbrikken van 20 tot 16 stukken; 44 flotille-vaartuigen en 70 stoomschepen. Het getal der aan boord zijnde officieren beloopt80 kapiteins90 kom- mandeufs en 500, luitenantsen het geheele kader van de En gelsche zeemagt bestaat in 710 kapiteins, 835 kommandeurs en 269a luitenants. Brieven uit Lissabon van den 6 dezer melden, dat in Oporto onlusten zijn uitgebroken, ter zake van het opbrengen der belastingen. Het meerendeet der bevolking heeft verklaard in de onmogelijkheid te zijn in dezen aan de bestaande veror deningen te voldoen en heeft den ongunstigen toestand waarin Zich tegenwoordig de wijnhandel bevimjt, als oorzaak daarvan opgegeven. Naar luid-dier berigten, heeft men de militaire magt niet geheel bereid gevonden óm diegenen welke gehoorzaamheid weigerden tot hunnen pïigt te brengen en is de stedelijke overheid genoodzaakt geworden zich te ver binden om het hoogbewind te Lissabon met de bezwaren der bevolking bekend te maken. Daar die onlusten echter van geen staatkundigen aard zijnboezemden dezelve alsnog wei nig bezorgdheid voor de toekomst in. De beurs is prijshoudend. Gisteren waren de 3 jpet. gecons. resc. 94^ a ij De Portugesche fondsen hebben, ten gevolge van het berigt van den opstand in Oporto eene da ling1 van omstreeks 2 pet. ondergaan. Men vreest, dat het voorbeeld der genoemde stad ook te Lissabon navolging zal vinden, en dat in ieder geval het ministerie de beraamde plan nen 0111 het aanzienlijk te kort in de geldmiddelen door ver hooging en uitbreiding van belastingen te dekken kwalijk zal kunnen volvoeren. PARIJS den 15 februarij. Heden is 111 du kamer der ge- deputeerden door den minister van binnenlandsclit zaken een wets-ontwerp ingediendwaarbij een suppletoir crediet van anderhalf millioen frs., tot daarstelling der graftombe van kei zer Napoleon gevraagd wordt. Ook is door hem het wets ontwerp tot aanvraag van gelden voor de uitgaven der ge heime politie ter tafel gebragt. De daarvoor verlangde som- ffien bedragen slechts een millioen, en niet twee millioen, zoo als de oppositie had uitgestrooid dat dit jaar het geval zou wezen. Door den minister van oorlog werd een buitengewoon cre diet van 29 millioen frs. voor zijn departement gevraagd waarop de heer Larabit zeide hoe hij meende dat zulks voor de dienst in Algerie zou moeten strekken in welk geval hij verlangde dat het ontwerp in handen eener bijzondere com- missig gesteld mogt worden. Dit voorsteldoor de heeren Odillon Barrot, Fivien en Dupin ondersteund, is, hoewel met eene geringe meerderheid, doorgegaan. De door velen gekoesterde vreesdat de oneenigheden tusschen de Fransche en Spaansche regeringen ten aanzien van het vraagstuk wegens den Franschen consul te Barcelona tot ernstiger botsingen zouden leiden heeft zich niet bevestigd vermits de Spaansche regering aan de'vordering der Fransche' om te dien aanzien voldoening te gevengehoor gegeven heeft. Men leest in den Mé mortal Bordelaise - »_N°.01'c^en zaturdag kwam uitgeput van honger en ver- mocijcnis te Bordeaux aan, een jonge Duitscherdie Parijs te voet had verlaten met slechts 14 fr. welke reeds sedert eenige dagen geheel verteerd waren zoodat hij zelfs het laat ste bruggegeld niet had kunnen voldoen. In eene herberg aangekomen, vroeg hij naar de woning van.den consul zijner natie. Een arme matroos een neger Koorde toevallig de bijzonderheden van zijn wedervaren liet hem dadelijk een middagmaal voorzetten betaalde hetzelve, alsmede zijn:nacht verblijf, ea bragt hem des anderendaags naar een der landge- nooten van den ongelukkigen vreemdeling. Toen deze zijn edelmoedig gedrag begon te prijzen antwoordde de neger dat hij zich in gedachten verplaatst had in den toestand van den vreemdelingdat hij zich zijn lijden Voor den geest had gebragt, en slechts gedaan had wat hij zoude wenschen dat men voor hem -deed, indien hij in dezelfde ongelukkige om standigheden verkeerde." De heer N., een voormalige makelaar te Parijs, die zijne zaken had van de hand gedaan, was 11. maandag uitge gaan, met een allerfraaiste hond van Terre-Neuve, die hij had opgebragt. Terug komende, ontdekte de heer TV.die alleen leeft, dat de deur van zijne vertrekken door middel van braak was geopend en weldra bevond hij dat een dief bij hem in huis was geweestmaar deze had zich bepaald om alle eet waren uit een bufet mede te nemen en zich meester te maken van eenige kleedingstukken van geringe waarde. Een slechte petdie naar alle' waarschijnlijkheid aan den dief behoorde was in de eetzaal blijven liggen. De lieer N. deed haar door zijnen hond beruiken en zeide vervolgens: „zoek, Surin zoek goedgij moet hem vinden zoek De hond begaf zich naar buiten draaide twee Of driemaal in het rond en liep toen voort in de rigting van het stadhuis. Voor een huis gekomen van een allerellendigst aanzienblijft hij staan snuffelt op nieuw en vliegt vervolgens eene don kere en naauwe gang ii>. Zijn meester volgt hem en beiden komen te gelijk voor eene slecht gesloten deur van eenen zol der daar blijven zij stil staan en deze woorden troffen het oor van den heer N.Eet, kinderen, eet van daag goed want -morgen zal ik niets hebben en ook niet den moed om op nieuw te beginnen." Vervolgen-s, na-eenige oogenblikken stilte, ontstond er een verschrikkelijk geweldMen hoorde geschreeuw, ge brul het geluid van huisraad dat men aan stukken sloeg. De heer TV.'trad toen het zolderkamertje binnen, in hetwelk hij drie nog jónge kinderen zag, welke aan de woede van hun nen vader trachtten te ontkomen, die met verwilderde oogen en een ontdaan gelaat déze arme kleinen waarvan de oudste nog geen 10 Jaren was-, scheen te willen ombrengen. De heer N. liep regtstfeeks naar den vader en ontwapende hem. I-Iij zocht hem vervolgens tot bedaren te brengen, doch te vergeefs. De ongelukkige, die door het geschrei zijner van honger stervende kinderen was genoopt te gaan stelenwas zinneloos geworden. De ongelukkige vader is naar het gesticht te Charenton gebragtter zelfder tijd dat zijne kinderen door eene godsdienstige vereeniging worden opgenomen. Men leest in de Progres van de Saone en Loire Meer dan 100 menschen waren zaturdag in de grasvelden van St. Laurent tegenwoordig bij eene zonderlinge jagt. Een ontzag gelijk wild zwijn, vervolgd door drie ontzaggelijke honden, was van alle kanten ingesloten door met stokken en geweren gewapende mannen. De strijd was vreesselijk; de bebloede honden vochten moedig; het wilde zwijn verdedigde zich kloek. Meermalen wierp het zich in de plassen die door het vallen der wateren van de Saone waren achtergebleven, en zoo wel in het water als op de weide werd het door deszelfs hardnekkige vijanden onophoudelijk vervolgd. De kamp was te ongelijk het zwijn ï^as uitgeput, toen een jager tusschen de vechtenden inliep zonder van eenig ander wapen voor zien te zijn dan eenen stok. Het zwijn vliegt op hem af: een angstkreet stijgt op uit de menigte en verbeeld 11 de alge- meene verbazing toen men den man en het wilde dier zich met elkander ziet vereenigen om aan de honden weerstand te bieden Weldra is het raadsel opgelost: de jager voedde sedert acht maanden het wilde zwijn, dat hem erkend had en om bescherming vroeg." BRUSSEL den 15 februarij. De gemengde commissie, tót regeling der visscherijhet loodswezenhet onderhoud der vuurbaken, enz., zal binnen weinige dagen bare werk zaamheden hervatten. De Nederlandsche commissarissen wor den den 20 dezer te Antwerpen verwacht, de Belgische ijn aldaar tegen den 19 bijeengeroepen. De Kerselaarberg bij Oudenaerdendiegelijk men weet sedert verscheidene jaren in beweging is of voort- schuilt is thans weder in merkelijke beweging. Dezelve heeft gedurende de afgeloopene week een deel der eigendom men van zekere mejufv.rouw Keteleop eene uitgestrektheid van meer dan 70 ellen, en ter hoogte van 4 of 5 voet overdekt. Zulk eene sterke voortschuiving had men tot hier toe nog niet opgemerkt. Uit Binche of Bincke, (in Henegouwen) schrijft men van den 11 dezerhet volgendeDe brigades douanen van Grandreno en Frauroeulx onderrigt zijnde, dat op den 10 een troep honden, met brandewijn beladen de grenzen zou over komen 0111 dien drank te smokkelenwaren zeer waakzaam en werden in hunne nasporingen door de sneeuw begunstigd welke dien dag gevallen, was, en waarin zij cie sporen der honden konden nagaan. Zij betrapten de honden voor een huis in het dorp. "Halne St. Pierre aan de grenzen, «ciwrar de-honden van hunne vracht werden ontladen. Km gering Was de verwondering der smokkelaars, zich op eens d.n.r dé

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1