MIDDELBURGSCHE C O IJ R A NT r|\ N°. 20. Donderdag I?' \7:"" 0 16 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIE?}. NIEUWSTIJDINGEN. Shutseïiïrtub. ''A' m i -v,,,-,, ;4 •-'<•*• Atcbcflaiibeche öauhcl-ittaatachajjpij. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen geveild worden Te ROTTERDAM, op Dingsdag den 28 Februarij 1843, 26,292 Kanass. en Kranj. Java SUIKER, ligg. te Amsterdam. 14,642 DITO. Rotterdam. 1>3°2 n r> DITO. Dordrecht. 1,062 DITO. Middelburg Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Januarij 1843. VAN DÉN HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De COMMISSIE LOON FOOR IVF.RK maakt bij deze dankbare melding een ar gift van 13, ten behoeve harer I11- rigtingbij haar Medelid den Heer F. J. Tabvan eenen onbekenden ontvangen. Middelburg, den 15 Februarij 1843. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, Pres. H. REKKER, Secr. Middelburg, den 15 Februarij 1843. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg vermelden met hartelijken dank aan de edele gevers of geefsters, dat bij de Godsdienstoefening op 11. Zon dag, ten behoeve hunner Armen zijn ontvangen twee giften, alsvan W. des voormiddags in de Koorkerk f 20. van L. B. des avondsgelijke f 20. Diakenen voornoemd T. P. ROEST, Prajses. N. VERHULST Wz., Scriba. Vereden 13 Februarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen vermeldt met dank baarheid dat zij, ter verdere bijzonder gedeeltelijke voorzie ning in de voordurend onontbeerlijke behoefte der Armen en Minvermogenden aan Spijs en Brandstof, op heden uit han den van den Wel-Eerw. Heer A. M. Snouck Hurgronje alhier, namens een' onbekenden Menschenvriend uit Middelburg eene gift van f 20 in Goud ontving. Namens dezelve J. GEBUWET, Prasses. J. C. BUTH Scriba. Domburg, den 12 Februarij 1842. Het ARMBESTUUR van DOMBURG betuigt bij deze hartelijken dank voor de milde gift van tien Zeeuwsche Rijks daalders door tusschenkomst van den Burgemeester A. van der Meuleaan hetzelvevan een' weldadigen Menschen vriend uit Middelburg geworden. De Heer beloone over vloedig dit christelijk werk der liefde Uit naam van het Armbestuur W. LEHMAN de LEHNSFELD. Arnemuiden, den 13 Februarij 1843. Met verheugend vergenoegen maakt het Diaconie-Armbe stuur dezer arme Gemeente dankbaar melding, dat, op den 11 dezer ten huize van den lieer kV. van Schalk Serlé bezorgd is een pakje gemerkt A. Z. bevattende zes Mans Hemden. Ook dit liefdeblijk sla de Hemelheer met welgevallen gade en vergelde hetzelve met milde zegeningen Namens hetzelve H. W. HOGERHEYDE Ontvanger. FRANKFORT den 7 februarijTerwijl van de Russische :-zijde onophoudelijk beweerd wordtdat de vijf groote mogend heden het eens zijn. met betrekking tot de Servische zaak Sbl.iikt'het tot dus ver niet, dat dezelven werkelijk reeds ge- uneenschappelijke maatregelen te dien aanzien hebben genomen, *$n wordt in de jongste berigten uit Belgrado zelfs gesproken ••van uiteenloopende vorderingen der mogendheden. In dezen staat van zaken is eene restauratie in Servie, ten minste voor bet tegenwoordigenog allezms onzeker te achten. Te Weenen zal men denkelijk de komst van Reschid-bassa, op 'deszelfs reis van -Parijs naar Konstantinopelte baat nemen •om de Porte naauwkeurig met de inzigten van het Oostenrijk sche kabinet bekend te maken. Van Petersburg schrijft men De onderhandelingen met het Roomsche hof, betreffende den toestand der R. K. kerk, welke door het Pauselijk staats-sehrift van 22 julij des vorigen jaars waren afgebroken, zijn sedert wel. weder aan geknoopt doch hebbenzoo veel men weetnog tot geen resultaat geleid. Alleen is de aangelegenheid des bisschops van Podiachiendie uit zijne dioecese was verdreven gewor den geschikt; de Paus zelf heeft dezen geestelijke tot toe gevendheid aangemaandten gevolge waarvan dan ook de bisschop het opgegeven heeft. In weerwil van de oneenig- heid bevindt zich de Russische geiant, graaf Potemkinnog in Rome, de courier-wissel is zeer levendig en Z. Heiligheid heeft den schoonzoon des keizers zoo beleefd mogelijk ont vangen; doch de bevestiging van ettelijke, onlangs benoemde bisschoppen in Rusland, heeft hij geweigerd." Volgens door de Augsburger Allgmeine Zeitung me degedeelde berigten uit Konstantinopel, van 19 januarij, was de benoeming van G. Bibesko tot hospodar van Wallachije door de Porte bekrachtigd geworden, en twijfelde men niet of dezelve zou ook de goedkeuring der Russische regering erlangen. Deze tijdingen bevestigen overigens, hetgeen reeds in berigten van de Turksche grenzen gemeld is, dat de Rus sische gezant bij eene kort te voren ingediende nota nadruk kelijk had aangedrongen op de verwijdering van Alexander Georgewitsch uit Servie, hetzij door vrijwilligen afstand, het zij door afzetting en op het doen plaats hebben eener nieu we verkiezing. Tusschen de Oostenrijksche regering en de Porte waren eenige moeujelijkheden ontstaan over het door laatstgenoemde uitgevaardigde verbod aan hare onderdanen om zich van de Oostenrijksche stoombootendie tusschen Konstantinopel en Trapezunt varente bedienen. Uit Stocivholin schrijft men dat de 80ste verjaardag van Z. M. den koning van Zweden den 26 januarij aldaar gevierd is en dat de grijze monarch deel genomen heeft aan een maal tijd van ongeveer 3000 couvertsbij die gelegenheid door den kroonprins gegeven. Alle openbare feestelijkheden waren tot den 5 dezer, den gedenkdag der 25jarige regering van koning Karei Jan, verschoven. De koning was voornemens met de koningin eene reis naar Noorwegen te doen. In den dom te Munster heeft men bij toeval een fraai schilderwerk op den muur gevonden uit de eerste helft der 13de eeuw, 't welk door eene verbouwing in de 17de eeuw onzigtbaar geworden en door den tijd geheel was vergeten. In 1696 heeft men ter gedachtenis van zekeren geestelij ke Droste, een houten, beschot tegen dien muur gebouwd en met de bekeering van Paulus enz. beschilderd. Het oude schilderwerk op den muur is 28 voeten lang en 8 voeten hoog, met 26 figuren, elk van 9A voet, verbeeldende Pau lus, schutspatroon van den dom van Munster, aan wien door de vier Fransche hoofden der landstreken (Gaue) die aan den bisschop van Munster onderworpen waren als Riderlant, Smalogonia Fivergonia en Ilunegonia verschei dene geschenken worden gebragt. HAMBURG den 4 februarij. Ofschoon er nu reeds negen maanden sedert den brand verloopen zijnzoo heeft men toch dezer dagen nog eenen smeulenden hoop graan onder het puin in de Gerberstrasse gevonden, welke met eene brand spuit moest worden gebluscht. Eerst nu deelt de Hamburger Beobachter het juiste aantal der personen mede, welke bij die ramp omgekomen of gewond zijn. Volgens die opgave zij» 33 personen verbrand, waarvan er 22 in eenen wijnkel der hunnen dood hebben gevonden. Verder zijn door het in vallen van gevels en muren, gedurende den brand, 5 men- schen verpletterden ook bij het springen verloren 5 anderen het levenzoodat het getal der omgekomenen 43 bedraagt. Daarbij kwamen later nog 6 personen, welke onder de puin- hoopen hunnen dood vonden. Het getal der dooden beliep dus tegen het einde van september 49. Een nieuw middel om vuur te blusschen is door den heer Johann Dietrich uit Gratz hier door proeven bewezen. Op eene weide werden twee hutten met teertonnen en andere brandbare stoffen gevuld en in den brand gestoken. De eene hut bluschte de heer Dietrich in ééne minuut de andere vor derde echter, met de gewone middelen, vier minuten. De heer Dietrich bedient zich daartoe van een bluschkruiddat zich in water schielijk oplost, wanneer het slechts even wordt omgeroerd. Latere proeven hebben ook bewezen, dat men veel minder water noodig heeft, en dat er ook gee- ne verstopping in de slangen en pijpen plaats vindt, gelijk men aanvankelijk vreesde. Voor de mededeeling van het ge heim verlangt de uitvinder j 0,000. Bovendien moet hij het geheim bezitten om zeewater tot zeer goed drinkwater te maken. Men heeft hem in Engeland hiervoor 1000 pond geboden maar hij eischt 6000 pond. (Öröot-Bvittanje LONDEN den 11 februarij. Eergisteren deed de graaf van Stanhope in het hoogerhuis de motie dat het huis in com- mitté over den tegenwoordigen toestand der arbeidende klasse zou beraadslagenmet het doel om haar voordeelig werk en een büjijk loon harer nijverheid te verschaffen. Zijn lordschap beklaagde zich dat de troonrede het deed voorkomen als of de ellende zich tot de fabrijk-districten bepaalde, terwijl, naar zijne meening de landbouwende klasse niet minder zwaar leed. Het tegenwoordig tarief, zeide hij had hiertoe niet weinig medegewerktdewijl het de waarde der voortbrengse len van den landbouw beduidend heeft verminderden wei zonder de rampeu in de fabrijk-districten eenigermate te ver- ligten-. Onder den invloed van dit tarief toch werden vreem- de granen tot nadeel van den verkoop der binnenlandsche toegelaten terwijl de buitenlanders minder dan ooit te voren de voortbrengselen der Engelsche nijverheid koopenwaaruit, beweerde zijn lordschap de dwaasheid der voornaamste re denen bleekwelke men tot wijziging van het tarief had aan gevoerd. Het huis toonde in de gevoelens van den graaf niet te dee- len wantnadat de graaf van Riponpresident van den raad van koophandelzijne redenering wederlegdhet ta rief verdedigden al het nuttelooze en gevaarlijke van het verlangd onderzoek aangetoond had is het voorstel met 25 tegen 4 stemmen verworpen. De Engelsche fondsen waren gisteren iets williger door de hoogere Parijsche noteringen. De Spaansche fondsen heb ben zich ii A pet. verbeterddaar men algemeen van ge voelen isdat de geschillen tusschen Frankrijk en Spanje in der minne zullen vereffend worden, en op het geruchtdat het •Spaansche gouvernement dedoor onderscheidene kapitalisten gedane voorstellen, om de rentebetaling op de 3 pet. gedu rende 5 jaren te verzekerenweldra zoude aannemen. De Portugesche en Hollandsche 2A pet. fondsen hebben zich ins gelijks iets verbeterd. De Zuid-Amerikaausche waren onver anderd. Op Jamaica is den eersten kersdag eene poging beproefd maar gelukkig in tijds verijdeldom de stad Savanna-la-Mer in brand te steken. Uit de Vereenigde Staten is geen nieuws van belangdan datblijkens het rapport van den secretaris der thesaurie de geldmiddelen voldoende zullen zijn om de uitgaven voor het loopend jaar te dekken, onderanderen door de uitgifte van schatkistbiljetten en van obligatien voor het overige der reeds vroeger bekrachtigde leening. JVattfctrtjk. PARIJS den 10 februarij. De kamer der afgevaardigden is gisteren in derzelver bureaux bijeengekomen. Aan de orde van den dag was de benoeming van de presidenten en secre tarissen van elk bureau en het onderzoek der begrootingen van 1844. Men is in de eerste plaats overgegaan tot de za- menstelling der negen bureaux. Nooit had men zoo vele le den in de bureaux gezien en meer dan 400 afgevaardigden hebben aan die verrigting deel genomen. Zij had heden eene wezenlijke staatkundige betepkenis, uit hoofde van de ont werpen van wet op de geheime fondsen en de ministers van staat, welke ontwerpen in den loop dezer maand aan de ka mer zullen worden ingezonden en aaH het onderzoek der als nu zamen te stellen bureaux zullen worden onderworpen. Uit het heen en weder loopen en de drukte van de hoofden der verschillende partijen begreep men het gewigt dezer voor bereidende werkzaamheid. De oppositie heeft hare candida- ten voor de betrekkingen van president en secretaris in elk bureau voorgesteld, en de uitslag der stemming is telkens ge weest in het voordeel der behoudende partij. Slechts twee kandidaten zijn benoemd geworden. Van ongeveer 400 stem men had de oppositie er naauwelijks 170; de overwinning der behoudende partij is dus volkomen geweest. Heden hebben de bureaux zich op nieuw vergaderd en de beraadslagingen over het budget voortgezet. De leden waren talrijk. Na de algemeene beraadslagingdie telken jare aanleiding geeft tot declamatien over de aanzienlijkheid der uitgaven en het gebrek aan evenwigt tusschen de uitga ven en ontvangstenis elk bureau overgegaan tot het onder zoek van de begrootingen der uitgaven van ieder ministerie afzonderlijk. De begrooting van het departement van justitie en eeredienst heeft aanleiding gegeven tot het maken van eenige bedenkingen. Men wildat het gouvernement besloten heeftom aangezien den meerderen geest van oppositie die zich in de kamer tegen het ministerie begint te openbarenin de tegen woordige zitting de ontworpen voordragtvoor eene dotatie aan den regent, niet aan te bieden, ten einde zich aan geene neêrlaag op een belangrijk punt bloot te stellen. Het huwelijk van prinses Clémentine zal, naar gezegd wordteenige dagen na het naamfeest des konings te Fon- tainebleau gesloten worden. Men beweertdat het kabinet van Londen reeds offi cieel deszelfs bemiddeling heeft aangeboden in het geschil tusschen Spanje en Frankrijk gerezen. -r- Gisteren avond liep in eenige staatkundige kringen het gerucht, dat de heer Guizot nieuwe Instructicn aan den zaak gelastigde te Madrid gezonden heeft, en den regent een nieuw uitstel gegeven had om op een vroeger gesteld ultimatum te antwoorden. Men wilde er bij verzekeren dat de Britsche gezant alhier lord Co wies aan zijn ambtgenoot te Madrid lord Astongeschreven had om hem aan te sporen tot eene bevredigende beslechting der hangende geschillende tusschen Spanje en Frankrijk de hand te bieden. De tijdingen uit Madrid van den 4 dezer bevatten wei nig belangrijks. De gewigtige tijdingen pit Barcelona van 'SA f De abonnemeuts-prijs dezer Courant i3 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en Toor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alcoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald*

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1