MIDDELBÜRGSCHE c mmmA W'. 18. Zalui'da l'fTebr narij. 1843. BESTUREN en ADMINISTRATÏÊN. NIEUWSTIJDINGEN. ZJuiteritlattb. ZEETIJDINGEN. üaftoti.alc itlilttic. Publicatie. J/Vattfivijfc. ilebe rlanbcn. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op Art. i van-het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 26 September 1842 {Provinciaal Blad 110. 93) Verwittigen bij deze de Verlofgangers welke zich in deze Gemeente bevinden dat allen zich zullen moeten vervoegen op Woensdag den 15 Februarij aanstaande, des morgéns ten 9 ureop de Heerenbeurs alhier voorzien van de Kleediiig en kleine Equipementstukken welke zij van hun Korps heb ben behoudenmitsgaders van het Attest HH. ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd; zullende van deze inspectie slechts zijn verschoond de zoo- danigendie zich met een tijdelijk verlof in hunne haardste den bevinden, alsmede diegenen welke met hunne Korpsen, nu of in der tijdhebben afgerekenden eindelijk dezulken die nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzien. En worden mitsdien de belanghebbenden aangemaandzich ten voorschreven uur en plaats te doen vinden ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-arrest, bij Art. 183 der Wet vermeld, welke aan de zoodanigen, die van de inspectie afwezig zullen blijvenzonder wettige rede nen daarvoor te doen blijken door den Heer Militie-Com missaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenendat bij Hun Edel Achtbare zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invor- Herini? verzonden, de Kohieren No. 7 p" 8 voljaars en -f- jaars der Personele Belasting voor het Dienstjaar 184* met uitnoodiging aan een iegelijk jwien zulks aangaat, om, 11a bekomene kennisgeving van zijnen aanslagten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat de bezwaren welke dienaangaande mogten be staan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragen zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Fe bruarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPEL AAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORI den 4 februarij. Van Ulm den 30 januarij wordt gemeld: Reeds sedert gisteren avond begint onze Donau merkelijk te wassen, en heden is deze stroom reeds zoo opgezwollen, dat hij buiten zijne oevers treedt. De landingplaats is hier geheel overstroomd, en spoedig is de groote weg naar Augs- burg niet meer te passeren daar de Donau ook dezen over stroomt. Uit het Illerdal hoort men sedert twee uren nood schoten, een bewijs dat ook de Iller overloopt. Den geheelen morgen voert de Donau hout en andere voorwerpen mede ja men verzekert, dat reeds eenige bedden en ander huisraad .zijn voorbij gedreven. De arbeiders op onze scheepstimmer werven zijn reeds ter hulpe der ongelukkige bewoners van het Illerdal toegesneld. De nood moet groot zijn daar se- ♦dert verleden donderdag aanhoudend dooi- en regenachtig weder is ingevallen, en de regter-oever van den Iller bijna whak en bewoond is.'" het laatst dei voiige maand is in het algemeene zieken huis te Munchcn een knaapje van 8 jaren overgebragt, het "-welk de merkteekenen der gruwzaamste vervvaa'rloozing met astch droeg. Meer geraamte dan levend wezen en geheel en ;al misvormd, is deze ongelukkige niet in staat eenige ophel- -deringen nopens zijn vroeger 'bestaan te geven daar hij de ■■tong aan den benedenmond vastgegroeid zijnde stom is. 'Al leen door een afschuwelijk slaan der beide kinnebakken over -elkander, en dooreen grijnzend vertrekken van zijn gelaat, geeft hij zijne verlangens te k-ennen# overigens .zit hij dood stil op zijne hurken, eene hem door gewoonte natuurlijk ge worden houding in zijn bed. Men heeft -zi'-c-h alle moge li j- -ke moeite gegeven 0111 dit ongelukkige wezen aan den hem nabij zijnden dood te ontrukken, en tot dusverre met het beste ge volg. Toen men voor de eerstemaal hem spijze en wel in eenen lepel toereikte greep hij terstond met de beide han den daarnaar en maakte een gebaar als wilde hij dien ver slinden. Water was hem geheel onbekend. In zijne uit werpselen vond men overblijfselen van stroo kalk', zand, houtsplinters enz. Zijne ontdekking geschiedde, bij gelegen heid van een bezoek van den plaatselijken schoolopziener, aan wien de armoede der zijnen ter oore was gekomenen die derwaarts gekomen om dien nood te lenigenhem in een met latten toegespijkerd gat onder den haard in de keukenmet diek overtogenen in den ellendigstcn toestand,, op de hur ken zittende wond. Op de onmiddellijk der bevoegde over heid gedane kennisgeving is het knaapje onverwijld naar het gasthuis vervoerd en de moeder in hechtenis genomen terwijl bij nader onderzoek verder gebleken is, dat'de oudets, vroe ger molenaarslieden door eene ongeregelde leefwijze en ver zuim van hun bedrijfin de diepste armoede vervallen zijn. Het onderhavige knaapje was11a zijne geboWè op het land in den kost besteed doch moet na zijnen terugkeer in het ouderlijk huis, reeds sedert verscheiden jaren door zijne moe der op de bovenvermelde wijze opgesloten en op het karigst in het leven gehouden zijn. PARIJS den 6 februarij. De koning heeft aan de com missie uit de kamer der gedeputeerden, welk het adres in ant woord op de troonrede heeft overgereikt, het volgend ant woord gegeven Mijne heeren de gedeputeerden Niets kon aangenamer voor mijn hart zijn dan de ge voelens, waarvan gij mij de betuiging overbrengt, en niets kon beter in staat zijn om het treurig ledig dat zich nabij mij geopend heeft, aan te vullen dan de maatregelen wel ke gij met zoo veel vaardigheid aangenomen hebt; ik schep genoegen in 11 bij herhaling mijne erkentenis en die van Frank rijk te betuigen voor die krachtdadige toegenegenheid die onze instellingen heel! volmaakt. Met deze volkomen over eenstemming van alle Staatsmagtenen met deze medewerking waarvan gij mij een nieuw onderpand geeftzullen wij bij voortduring ons vaderland alle voordeelen doen genieten welke de regering van orde en wetten, en de bewaring van den algemeenen vrede daaraan verzekeren." Tot hiertoe hebben zich de geruchten wegens eene besliste vriendschapsbreuk tusschen de Fransche en Spaansche regerin gen niet bevestigd veeleer verzekert men heden dat de zaak- gelastigdr lh>r»„;,Jez „og geen antwoord bekomen heeft op de aanvraag om voldoeningdoor het Fransche kabinet aan het bestuur van Espartero gerigten dus ook zijne paspoorten nog niet gevraagd en ontvangen hebben kan. De ministeriele partij en die der oppositie verwijten elkander wederkeerig de bedoelde geruchten met opzet verspreid te hebben. Alhier heeft zich een nieuw liefdadig genootschap ge vormd dat den graal Porta/is, eersten president van het hof van cassatie en vice-president v.an de kamer der Pairs, tot beschermheer en voorzitter hebben zal. Het doel \>an dit ge nootschap is, de zedelijke, godsdienstige en maatschappelijke opvoeding van behoeftige jongens, uitliet departement der Seine te bevorderen onderanderen door hen voor een be roep te doen opleiden en onder het toezigt van een der leden des genootschaps te plaatsenof wel door hen naar de kolo niën van landbouw te zenden. Langs dezen weg hoopt men de lasten aan vele behoeftige huisgezinnen te verligten en voor de kinderen eene toekomst te openen waarvan alleen wangedrag hun later de vruchten kan doen verliezen. Men vindt in het Journal des Débats, van den 6 de zer, het volgende antwoord aan den Constituiionnelbetrekke lijk de Spaansche aangelegenheden: 'j'i ^""st'tuf">n"el raadt ons met voorzigtigheid en gema tigdheid te werk te gaan ten opzigte van het kabinet van Ma drid. ij twijfelen er niet aan of het gouvernement zal voor- Z'gtig en gematigd zijn, doch wij wenschen tevens, dat het zelve vastberaden zijn zal, maar, vooral hopen wij, en mee- nen zeker te zijn, dat hetzelve geen gehoor zal verleenen aan den schandelijken en laaghartigen raad, welke men aan hetzel ve durft geven, om onzen consul op te offeren. De Consti- tutionnel moge goedvinden té veronderstellen dat er geen ter men zijn om eene woordenwisseling over den graad van voor- zigtigheid of voorbehouding die een consul bij gelegenheid van oploop heeft aan den dag gelegd, zoo ernstig op te ne men. Een consul weegt ruim op_ tegen een scheepskapitein, en de beleedigliig den lieer de Lesseps aangedaanis iets van meerder aanbelang dan het gebrek aan wellevendheid waarvan men de Engelsche kruisers beschuldigt. Die consuldoor den Constituiionnel op zulk een geringen prijs gesteld, heeft Frank rijk niet alleen vereerd door zijne voorzigtigheid en behoed zaamheid die door de Zurbanos en Vuttirez alleen kan be twijfeld worden maar vooral ook door zijnen moed en men- schelijkheid. Het gouvernement, dat hem beloond heeft, za! hem met miskennen noch verlaten want zulks zou eene schand- daad zijn. Wij voegen er bij, dat deze'schanddaadwelverre van onzen invloed in Spanje te vermeerderen, dezelve in Tiet ge heel zou vernietigen. Hetgeen op de kusten van den Sene- gal voorvalt is zeer belangrijk daaraan is geen twijfelen de ïuiling en handel van den palmolie verdient geheel onze beschermingmaar in allen geval is hetgeen dat aan de over zijde der Pyreneën voorvalt-, en op weinige schreden van onze grenzenin eene monarchie ftic gedurende meer" dan honderd-vijftig- jaren met ons in de naatnvste verbindtenisseii van handel en vriendschap stondvoor ons van eeiiig meer belang." - s GRAVEN HAGE den 7 februarij. In de zitting van de weede Kamer, van heden, heeft de heer van Daih van Isselt voorlezing gedaan van een door hem ingediend voorstel, strekkende, om, bij wijze van uitlegging van art. 73 van liet reglement van ordete bepalendat de nota'sdie door de le- den der Kamer wegens behandelde wets-ontwerpen of voor- stellen zullen worden ingediend, steeds gedrukt en "bij het rapport der centrale afdeeling gevoegd zullen worden. Dit voorstel is aan de afdeelingen verzonden. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet betrekkelijk de zaken der maatschappij van weldadig heid. De sprekers, die daarover het woord meenden te voe ren hebben van dit voornemen afgezienen na eene korte toelichting van Z. Exc. den minister van binnenlandsche za ken, is het wetsontwerp met algemeene (56) stemmen aan genomen. Vervolgens zijn verscheidene rapporten op verzoekschriften uitgebragt, waaronder een tot eene levendige woordenwisse ling aanleiding beeft gegeven. Het betrof het verzoekschrift van A. Lujtenofficier van gezondheid te Neuzen, die zich beklaagdedat hij reeds meermalen verzocht had0111 een eer vol ontslag uit de militaire dienst te bekomen doch zonder gevolg; weshalve hij de medewerking der Vergadering inriep om bij zijn goed regt te worden gehandhaafd. De commissie had voorgesteld om op dit verzoekschrift, als betrekking heb- ende tot het bij art. 58 uitsluitend aan den Koning toege kend praerogatief, over te gaan tot de orde van den dag. Tegen deze conclusie zijn de heeren van Dam van Isselt en andere leden opgekomen. Ten laatste is de conclusie der commissie met 30 tegen 26 stemmen verworpen, en besloten om liet verzoekschrift ter griffie neder te leggen. Een tweede voorstel strekkende om dat stuk te verzenden aan Z. Exc. den -minister van oorlog, is met 29 tegen 27 stemmen ver worpen. sGRAVENHAGE den 8 februarij. Heden zullen de af deelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verga deren over het ontwerp nopens den straatweg van Maastricht naar de Geldersche grenzen de voordragt betrekkelijk het personeel en die ten Aanzien der patenten. De centrale af deeling is met de rapporteurs bijeen gekomen over het ont werp ten aanzien van den bedoelden straatweg. De commis sie tot de petitien heeft almede eene zitting gehouden. - Bij gelegenheid dat door de Staats-courant onlangs de provisionele opbrengst der inteekening voor de oprigting van het standbeeld voor IFillem I is medegedeeldis het wel!i<n met ongepast bekend te maken, dat men uit eene goede bro°n onderngt ishoe door een inwoner van deze residentie den mr. metselaar Noordendorpde aanbieding is gedaan om geheel voor zijne rekening de fondamenten-voor dat monument daar te stellen. UTRECHT den 6 februarij. De policie beeft gisteren na middag ter zake van geldsnoeijerij ten zijnen huize gearresteerd den zilversmid Leeflangdie, van Leyden gekomen, 'zich al hier met er woon had nedergezet. De dienstmeid is tevens gevangen medegevoerd. ROTTERDAM den 8 febrüarij.. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van ruim 82 jaren, de wei-edel gestr. he^ Z'J ei id^e-MV een man' bij elk die vaderlandsche letter- en oudheidkunde op prijs stelt, met lof bekend door alles wat hij van vroeger leeftijd of tot zoo lang zijne krach ten zulks toelieten, tot bevordering en opheldering daarvan ge - aan leeft, gelijk dan ook zijne verdiensten in deze en ande- ïe wetenschappelijke vakken door de voornaamste geleerde iii- rigtingen hier te lande gewaardeerd werden. Middelburg den 1 o Jebruarij 1843. Gehuwde lieden, van zeer fatsoenlijke familie, zien zich met een talrijk huisgezin, geheel zonder huil toedoen, in gioote aimoede gedompeld en nemen door dezen weg de vrijheid de menschlievënde hulp hunner Landgenooten in te roepen ten einde op eene of andere wijze in hunne behoef ten te kunnen voorzien. De uitgevers dezer courantvólkomen hiermede bekend f.u!'en 7'lch volgaarne met de inzameling en overmaking der liefdegiften -belasten. VLISSINGEN den !o februarij. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomende Frouw- 'Bouwina B. M. Dekker van Corsoer met garstMina M. C. Zeil van Straalsund met granen;; Els wiek Th. Sawyer van lor' den met tarwe. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: de MariaB. Gillala naJ n! 'castle; de Maria f. Brabander, en Micolctie W. Gruime- rup beide naar Liverpool; Bien, C. Hageson en f !v'v! J. Moor; beide naar Hartlepool, en Baronne'Steig'/itz C Cazenza naar Napels, alle met hallast; Jeune Clcntevcc 1

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1