MIDDELBIIRGSGHE C O N N*. Donderdag 9 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF iSeftcnbm.tjfcttig. NIEUWSTIJDINGEN. JVaufcinjfc. fi'? tp flcbcrUuböchc #aubel~i$laat0chappij. fficoot-firittanje (zStm&Q]® é.- V t De abonnements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. •De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsin» eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen wegens de vervallen termijnen van het Patentregt dienstjaar i8f opgemaakt door den Heer Ontvanger derzel- ve Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbendendat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekend onder aanmaning om alsnog tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaaai ten Raadhuize der Stad Middelburgden 8 Februarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend dat de VOORJAARS- KOFFIJ-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld le AMSTERDAMop Donderdag den 2 Maart 1843. 139,288 Balen en 202 Vaten Java KOFFIJ, 12,178 Sumatra KOFFIJ, J 'SfN11^ aldaar. '9085 Java DITO, liggende te Middelburg. Fe ROTTERDAMop Maandag den 6 Maart 1843, 131,952 Balen Java KOFFIJ, 1 13,255 Sumatra DITO, j 'Sgen^e a'daar. 5i9'1 Java DITO, liggende te Dordrecht. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1843, geene andere Kojfj dan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Woensdag den 1 Februarij 1843, verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien, in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 14 Januarij 1843. VAN DER HÓUVEN President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR WERK maakt weder met genoegen bekend onder dankbetuiging aan den edelen gever of geefstervan de ontvangst eener gift van 40 onder de letters G. G. op den 3 dezer maandbij haar Medelidden Fleer J. J. de Kanterontvangen. Middelburg, den 8 Februarij 1843. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, Pres. H. REKKER, Secr. Vereden 6 Februarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen vermeldt met dankbare erkentenisdat aan haar heden avond door den Notaris W. M. Snijder, werd uitgereikt eene bij zijn-edele ontvangene gift, A 15 in Goud, onder het opschrift: Van H.voorde Armen te VereH. Zondag-avond in de Kerk-collecte te Middelburg gevonden. Desgelijks betuigt zij den welmeenendsten dank aan dien edelen weldoener of even waardige verzorgster uit dezelfde Stad die mede op heden ter verdere voorziening in de bijzonder dringende nooden onzer vele Armen en Behoeftigen een verzegeld pakje, gemerkt D. L.bevattende f 10 aan Goud, bezorgen deed. Namens dezelve J. GEBUWET Prteses. jf. C. BUTFIScriba. Arnemuiden, den 8 Februarij 1843. Den 5 dezer is bij den Heer de Blaecke de Ligny bezorgd f 15, van II.gevonden in de Kerk-collecte van Zondag savond, en dén 6 dezer bij den Heer van Schaïk Serlé ont vangen 10, onder de letters L. S. voor Qnze Armen. Ontvangt, edele gevers of geefstersvoor dit uw liefdewerk «de dankbare heilbede van het Diaconie-Armbestuur. Namens hetzelve H. W. HOGERHEYDE, Ontvanger. LONDEN den 4 februarij. Donderdag is het parlement door den lord kanselieraan het hoofd der tot dat einde be noemde commissiemet de volgende aanspraak geopend Mylords en heeren Wij hebben van II. M. den last ontvangen u mede te deelen dat H. M. van alle vorsten en staten de verzekerin gen hunner vriendschappelijke gezindheden jegens dit land en van hunnen vnrigen wensch ontvangt, om met H. M. tot handhaving van den algeineenen vrede mede te werken. Door het traktaathetwelk ,H. M. met de Vereenigde Staten van Amerika heeft gesloa-h en door de vereffening- der geschillen welke door hunnen langen duur het behoud van den vrede in de waagschaal hadden gesteld, voedt H. M. het vertrouwen dat de vriendschappelijke betrekkingen tnsschen de beide landen bevestigd geworden zijn. De uitbreiding der operatienwaartoe H. M. door de vrijgevigheid van het parlementde middelen verkregen had tot het eindigen der vijandelijkheden met Chinais van ge lukkig gevolg geweest. De kunde moed én krijgstucht der land- en zeemagt, tot deze dienst gebruiktzijn zeer opmerkelijk geweesten hebben tot het sluiten van den Vrede, op de door H. M. voorgestelde voorwaarden geleid. H. M. verheugt zich in het vooruitzigtdat het vrij verkeer hetwelk zich met de voornaamste markten van dat volkrijk en uitgestrekt rijk zal openen de handelsonderne mingen van haar volk aanmoedigen zal. Zoodra de ratificatien van het traktaat uitgewisseld zul len zijn zal het u voorgelegd worden. In overeenstemming met hare bondgenooten is H. M. geslaagd in het verkrijgen van een stelsel van bestuur voor de Christenbevolkingen in Syriëhetwelk deze regt hadden van de door den sultan aangegane verbindtenissen en de goede trouw van zijne regering te verwachten. De sedert eenigen tijd bestaande geschillen tusschen Turkije en Perzie hebben onlangs daden van vijandelijkheden na zich gesleeptmaar dewijl elk dezer landen de vereenig de bemiddeling van Engeland en Rusland heeft aangenomen koestert H, M. met vertrouwen de hoop dat hunne weder - keerige betrekkingen in der minne vereffend zullen worden. II. M. heeft met den keizer aller Russen een traktaat van handel en scheepvaart gesloten dat u onderworpen zal worden. II. M. beschouwt met genoegen dit traktaat als de bron van een meer levendig verkeer tusschen hare onder danen en die van het Russisch keizerrijk. H. M. acht zich gelukkig u te kunnen mededeelcn dat een volkomen uitslag de laatste militaire operatien in Afgha nistan bekroond heeft. H. M. smaakt de grootste voldoening door hier hare hooge meening te uiten over de bekwaamheid met welke deze operatien bestuurd zijn, en over de volhar ding en den moedvan welke de Europesche en Inlandsche troepen blijk gegeven hebben. -Het overvvigt der Britsche wapenen is door beslissende zegepralen bewezen ter plaatse zelf waar vroegere tegenspoe den hadden plaats gegrepenen heeft tot het in vrijheid stel len der onderdanen van H. M. geleid, welke krijgsgevangen gehouden werden en voor welke H. M. de levendigste be langstelling gevoelde. H. M. heeft ons bevolen u mede te deelen dat het niet raadzaam geoordeeld is de militaire bezetting der landen ten westen van den Iudus gelegen te doen voortduren. Mijne heeren van het huis der gemeenten II. M. heeft last gegeven u de begrqotingen voor het aanstaande jaar voor te leggen. Men heeft in de uitgaven voor de land- en zeemagt verminderingen gebragt, zoodanig echterdat in de tegenwoordige omstandigheden de openbare dienst, in de geheele uitgestrektheid van Hr. Ms. onmetelijk rijk daardoor niet benadeeld kunne worden. Mylords en heeren H. M. betreurt de vermindering der ontvangsten in som mige van' de gewone takken der openbare inkomsten. H. M. ducht dat die vermindering moet toegeschreven worden aan een minder verbruik van onderscheiden artikelen, veroorzaakt door de kwijningdie sedert zoolang in de fa- brijkdistricten heeft geheerscht, en welke H. M. zoo diep be treurd heeft. Nogtans is H. M. den tegenwoordigen staat der open bare inkomsten in aanmerking nemendeovertuigd dat gij niet nalaten zult op te merken hoe deze gevoelig getroffen zijn door de groote verminderingen in de inkomende regten, wel ke gij gedurende de laatste zitting van het parlement hebt be krachtigd en hoe tot hiertoe geringe voortgang gemaakt is in de invordering der belastingenwelke opgelegd zijn tot dek- ding van het te kort, uit deze en andere oorzaken voortge sproten. H. M. hoopt dat de toekomstige opbrengst der inkomsten voldoende zal zijn om al de behoeften der openbare dienst te bestrijden." In het huis der lords heeft dien zelfden avond de graaf Powiseven als in dat der gemeenten lord Courtenayde motie tot het rigten van een dank-adres op de troonrede ge daan en is ten slotte, na dat zich in beide huizen enkele sprekers dien betreffende hadden laten hooren bewuste mo tie met eenparige stemmen doorgegaan. Het in de troonrede vervat berigt, wegens het sluiten van een commercie-traktaat met Rusland heeft den handel stand evenzeer verrast als' genoegen gegeven te meer dewijl het gerucht de negotiatien dienaangaande niet voorafhad doen kennen. Ook vleit men zich dat de zinsnede in genoemde aanspraak tot het niet langer bezetten der landen ten wes ten van den Indus betrekkelijk, het oogmerk voorspelt om een parlementair onderzoek naar het gedrag der voormalige hooge autoriteiten in Engelsch Oost-Indie toe te laten. De zaak van M^Naughten is naar de volgende sessien van het centraal crimineel geregtshof verwezenten einde ge legenheid te geven tot het geregeld opzamelen van getuigenis sen hem aangaandezoowel uit zijne geboortestad Glasgow als uit Frankrijk, waar hij zich gedurende eenigen tijd opge houden heeft. De Globe berigt het volgende omtrent eene zamenzwe- ring aan boord van het schip Elise dat voor eenige maan den met 267 veroordeelden naar Zuid-Australie afzeilde. Toen het schip de linie naderde maakten eenigen van de getrans- porteerden een komplotom alle officieren en soldaten en al len van de manschap die den geringsten tegenstand bieden zouden om. te brengen en dan naar de Braziliaansche kust te zeilen. Een soldaat, die mede in het komplot genomen was en wegens het slaan van eenen sergeant tot veertienjari ge deportatie veroordeeld werd deed er in geheim aangifte van met vermelding dat de volgende morgen reeds tot de onderneming bepaald was. De kapitein liet des morgens vroeg de manschappen en soldaten op het verdek roepen maakte hen bekend met den aanslag, en toen de gevangenen bemerktendat alles ontdekt waswaagden zij het niet aan te tastenofschoon zij zich reeds met ijzeren stangen en wapenen voorzien hadden. PARIJS den 4 februarij. De-beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede is in de zitting van de kamer der afgevaardigden van gisteren ten einde gebragt. Nadat eenmaal de zinsnede omtrent het vraagstuk van het regt "van onderzoek op eene wijze was aangenomendie wel geene ge heele, maar toch eene halve zegepraal van het ministerie ge noemd kan worden, scheen de kamer haar geduld verloren te hebben. Over de zaken van Spanje is slechts weinig gespro ken waartoe echter de verklaring van den minister Guizot bijdroeg, dat, daar de gebeurtenissen te Barcelona tot eene netelige onderhandeling tusschen Frankrijk en Spanje hadden aanleiding gegeven, die steeds werd voortgezet, hij zich ge dwongen gevoelde, over al wat men met opzigt tot de be trekkingen met Spanje in het midden mogt brengenhet stil zwijgen te bewaren. Bij de behandeling der zinsnede wegens de handelsverdragen hebben de heeren Grandin en Lestiboudois het denkbeeld eener tolvereeniging tusschen Frankrijk en Bel- gie bestreden. Ten slotte is het geheele adres met 278 tegen 101 stemmen aangenomen. Heden waren er zeer verontrustende geruchten wegens Barcelona: den 31 januarij zou er een nieuwe opstand heb ben plaats gehad, en de Fransche consul Lesseps vermoord zijn geworden. Volgens ingekomene berigten welke ver trouwen verdienenhebben deze geruchten zich alleen be paald tot het volgende een officier was vermoord en eenige soldaten in bijzondere vechtpartijen met de inwoners mishan deld en gekwetstdoch er had geene oproerige beweging noch ernstige botsing tusschen de bevolking en het garnizoen plaats gehad. De Spaansche dagbladen gaan voort met zich op het krach tigst te- verheffen tegen de tirannieke inning der dwangbe- iasting. Berigten uit Milianah tot den 17 januarij houden in, dat Abd-el-Kader toen tegen de zwakkere volkstammen' woed de, die zich in die streken aan de Franschen hadden onder worpen. Hij had aan een caïd der Beni-Menasser, op zes uren afstands van Milianahhet hoofd doen afhouwenna vooraf de drie kinderen van dien ongelukkige voor zijne oogen te hebben doen vermoorden. Het weder was te on- gunstig en de Fransche troepen waren te zeer vermoeid, om zulke gewelddadigheden thans te kunnen stuiten. Van regerings-wege zijn depeches uit Maltha publiek gemaaktwaaruit blijkt dat de twee Engelsche ieger-korpsen van Candahar en Jellalabad, den 2 januarij te Ferozepore aangekomen zijn, en de ontruiming van Afghanistan dus vol komen is. De troepen hadden op den terugtogt veel door ziekte geleden. Uit China liepen de tijdingen tot 10 november. De En gelsche gevolmagtigden waren den 21 october te Chvisan te ruggekeerd. Al de -bepalingen van het verdrag werden door de Chinezen stiptelijk nageleefd. Op den 1 januarij 1841, toen de inventaris het laatst werd opgemaakt, bedroeg het getal der platen in de collectie behoorende tot de groote bibliotheek te Parijsniet minder dan 900,516. Daaronder werden gevonden 1805 stukken van Rembrandt en 2498 van Ca Hot. Het aantal.portretten van Adam af tot op den graaf van Parijs toe beliep 90563 van Hendrik IVzijn er 300 verschillende portretten, van Napoleon 4331 val1 I-odewijk XII 531. De afdeeling van gebruiken, zeden en kleeding van alle landen telt 36973 stuks, waarvan 11991 betreffende Frankrijk, zijnde'.-de zonderlingste verza -

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1