MIDDELBURGSCHE c o ij N". 15. Zat ur dag 1813. 4 Februari}. BESTUREN en ADMINISTRATIE*. NIEUWSTIJDINGEN. i3c(fcttbm<tfctng. &u«riuj£. «5ttD0cld<iub. Curcot-Sritla nje. Jftvnifctnjk. isclgic. iËtebcrlanben. r Jv BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks.zoude mogen aangaan, dat bij den Raad dezer Stad v'oorloopig ia gearresteerd de Legger-Rol voor de ontvangst der Belasting, bekend onder den naam van Omslag der Lan taren-, Brandspuit- en Nac'itwacht-geldenover 1843, en dat die Rol, Van lieden af tot en met den. 17 dezer maand, dagelijksop de Secretarie tér lezing zal liggendes middags van 12 tot 2 uur ten, einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; zullende tevens gedurende dien tijd op de Secretarie eeue Bus zijn geplaatst, tot de ontvangst der reclames, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voornoemde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuizc der Stad Middelburg, den 3 Februa rij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRJJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Middelburg, den 3 Februarij 1843. DIAKENEN der Nederdititsche Hervormde Gemeente maken dankbare melding van eene gift, groot 50 gemerkt G. G. op Donderdag jl. aan Broeder Diermanse ter hand gesteld. T. P. ROEST, Prteses. N. VERHULST Wz.Scriba. Middelburg, den 2 Februarij 1843. DIAKENEN bij de Evangelisch-Lu thersche Gemeente be tuigen door deze hunnen welmeenenden dank voor eene bij hen, ten behoeve hunner Armen, ontvangene gift van 30, onder de Letters G. G. Diakenen voorneomd F. M. BEUNKE, Pr. L. H. CADET. Vere den 2 Februarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen maakt dankbare mel ding, dat zij op heden uit handen van den~ Notaris IV. l\L ■Snijder de volgende giften uit Middelburg ontvingals eene namens G. G. ad ao, en de andere namens J. B. ad f 10 in Goud. De overtuiging dat, naar gelang de algemeene nooden der Armen en zeer Behoeftigen alhier de meest mogelijke voorziening blijven vereischenen er eene deelnemende er barming mede van elders plaats grijptdoet haar de haar op gedragen taak niet slechts met tevredenheid maar tevens met het volkomendst vertrouwen op der menschlievenden verdere hulp in de toekomst betrachten. Namens dezelve J. GEBUWET Prteses, J. C. BUTIIScriba. Arnemuiden den 2 Februarij 1843. In den zeer \eraimden staat, waarin onze Gemeente dezer dagen verkeeit, werd het Diaconie-Armbestuur onverwachts weder verrastdoor het ontvangen van eene gift van 20 aan den Heer van Ginhoven voor de Armen te Arnemuiden namens G. G. te Middelburg ter hand gesteld. Edelmoedige onbekende gever of geefster, Gods beste ze geningen rusten op u is de wensch van het bovengemeld Armbestuur. Namens hetzelve H. W. HOGERHEYDEOntvanger. KONSTANTINOPEL den 4 januarij. Na de tusschen iSV/rm-effendi en de heer von Lieven plaats gehad hebbende -conferentienbetrekkelijk het Servische vraagstuk, vond de Porte goed de door hem aangeduide belhamels der Servische omwenteling, den als roover aange.luiden IVuksits en Abra ham Pstreno'.vitchnaar herwaarts te ontbieden. De taal jjie zij betrekkelijk de Russische bemoeijing met de Servische aan gelegenheden tegen den heer von Lieven voerdenen hunne .ondubbelzinnige verklaring, zich aan het Russische protec toraat geheel te onttrekkenschenen den heer-m: Lieven zeer ■".verbitterd te hebben. Intusschen schijnt het zelfs niet in het ïbelang der Porte te zijn, dat IVuksits zich, tegen de sympa- tthien eu de volksstemming 111 Servië, zoodanige taal veroor- Soofde. In allen gevalle meent de Porte de behandeling van tiet .vraagstuk door de verwijdering van IVuksits aanmerkelijk teké&ben verevend en velen beginnen tegelooven, dat ervoor- ttaan niet meer van eene herstelling van de familie Obrenowitch •.Etol gesproken worden. Uit Syrië zijn met den laatstee post de berigten omtrent >de nederlaag der Drusen bevestigd geworden. Overigens is ïfir.in onze hoofdstad niets nieuws. BERLIJN den 25 januarij. Men merkte dezer dagen hier de.tegenwoordigheid op van eenige directeuren van vreem de brandwaarborg-maatschappijen. De in den loop dezer maand hier meer dan vroeger en meestal bij nacht plaats gehad heb bende branden, hebben de opmerkzaamheid der overheden zich weder op verzekeringen doen vestigen. Merkwaardig is de omstandigheid dat men thans van de vroeger zoo dikwerf voorkomende afbranding van windmolens, sedert de verzeke- rings-sommen kort geleden tot op de helft zijn verminderd weinig meer hoort. HAMBURG den 28 januarijOnze dagbladen deelen het volgende berigt, nopens eene nieuwe in de Zuidzee ontdek te eilandsgroep., mede: Kapitein 1'. Zijbrantzvorende de Hamburger schooner-brik Paradij, heeft den 18 julij f841, op de réis van Valparaiso naar Manilla op 9 gr. zuider breedte en 172 gr. westerlengte van Greenwich, een groep van 6 tot 8 met kokospalmen d-igt begroeide zoo het scheen onbewoonde eilanden ontdekt, die op de nieuwste Zeekaarten, welke hij aan boord hadniet aangeteekend stonden. Kapi tein' Zijbrandtz gaf aan dezelve den naam van Paradijs-eilanden. Volgens de gedane waarnemingen bevond hij op den middag de breedte van het noordelijkste eiland 9 gr. 6 min. 30 sec. zui delijk van de linie en de lengte naar eenen goeden chrono meter172 gr. 16 min. west. Dezelfde bekwame zeeman had later ook gelegenheid 0111 op te merken dat de Uloe-groep op de Engelsche kaarten 23 min. te zuidelijk geplaatst is, al- zoo het noordelijkste en tevens westelijkste dier eilanden op 7 gr- 32 min. noorder breedte en 143 gr. 30 min. oosterleng te gelegen is." FRANKFORT den 30 januarij. Den 23 dezer is te Ber- lijnin den ouderdom van 66 jarenoverleden de majoor 1'H. C. baron de la Plotte bouquèzoo wel als dichter en als krijgsman algemeen bekend. Hij heeft deel aan den vrij heids-oorlog genomen en werd algemeen geacht. Bij zijne begrafenis zond Z. M. de koning boogstdeszelfs rijtuig, ten bewijze van achting voor den overledene. Een gedeelte der wegens hare uitgebreidheid en rijken inhoud vermaarde verzameling schilderijen, welke door den kardinaal Fesc'i is nagelaten zal in de maand april aanstaan de in het openbaar verkocht worden, nadat de pogingen om dezelve in haar geheel te verkoopen mislukt zijn. In het volgende jaar zal een tweede gedeelte in veiling Worden ge- bragt. LONDEN den 28 januarij. De uitslag der beraadslaging van de kamer der Fransche pairs over het adres van antwoord op de troonrede, en bepaaldelijk over het regt van onderzoek der schepen, heeft hier een gunstigen indruk- gemaakt. In zonderheid wordt hetgeen, de minister Guizot en de hertog de Broglie bij die gelegenheid in het midden hebben gebragt, hoogelijk goedgekeurd door onze ministeriele bladen. Deze laatsten prijzen te dezer gelegenheid ook den minister Guizot omdat hij, gelijk zij zich uitdrukken, Frankrijk weder met de groote conservatieve mogendheden van Europa vereenigt. De sluipmoordenaar M'Naughten heeft gisteren een laatst verhoor voor den magistraat van Browstreet ohdergaanen is naar de sessien die morgen aanvangen verwezenzonder dat daaruit voortvloeit dat zijne zaak terstond dienen zal. Zijn uitzigt was nog altijd welvarend maar hij betoonde minder vastheid dan bij de vroegere verhoorenen sprak tusschen- beide zoo zacht dat men hem ter naauwernood kon verstaan. Op de herhaalde vraagof hij op de mededeelingen der ge tuigen ook iets aan te merken had, heeft hij telkens ontken nend geantwoord. Wat bij het verhoor der getuigen het meest getroffen heeft is de verzekering van een hunner, den inspec teur eener politie-divisie, datM'Naughten op zijne hem ge dane vraag, of hij wel wist op wien hij had geschoten, ten antwoord gegeven heeft: Het is immers sif Robert Peel?" waarop hij met eenige teekenen van verlegenheid, den in specteur verzocht had dit gezegde niet tegen hem aan te voeren. Gisteren morgen is een aanzienlijk huis in Grosvenor- street alhierdat sedert weinige weken door sir G. Larpent bewoond werd tot den grond toe afgebrand. Het weder blijft zoo ongemeen zachtdat men in de omstreken dezer hoofdstad den 24 dezer reeds boonen in het open veld heeft kunnen zaaijen iets dat sedert het jaar 1819 niet gezien was. Eindelijk heeft de Portugesche regering haar ultimatum aan lord Aberdeen toegezonden maar het behelst zoo weinige voor Engeland aannemelijke artikelen dat het denkelijk ver worpen zal worden en de zaak vermoedelijk vooreerst hier bij zal blijven berusten. Men gelooft bier, dat de Portugezen weldra berouw over hunne hardnekkigheid zullen gevoelen door het geheel verval des handels van Oporto. Van hunnen kant wordt echter aangevoerd, dat de tegenwoordige staat der geldmiddelen het nemen van de proef niet toelaatdewijl de dezerzijds verlangde verminderingen in het tarief een verlies van ongeveer 170,000 p. st. te weeg zouden brengen. Het adres in antwoord op de troonrede der koningin was met eene groote ministeriele meerderheid aangenomen. Laatstleden donderdag had te Qover een prachtig schouwspel plaatsdat op nieuw van de meesterschap des menschen over de natuur en de vorderingen der kunst getuig de. Eene ontploffing van 18,000 ponden buskruid onder de zee had er plaats, tot wegruiming van de Round-Down-rots, die 375 voet boven hoogwater-peil 111 zee uitstak. Men had die .wegruiming noodig tot het daarstellen van eene wa terleiding en eenen ouderaardschen gang voor een spoorweg. Het buskruid was aangebragt in drie kamersaan het einde van zoo vele gallerijen 300 voet diep. Op 60 tot 70 voe ten van de rots werden galvanische batterijen gestelden ten aanzien van eene vrij aanzienlijke menigteen onder de noodige voorzorgen, deze in beweging gebragt. Ten 2 ure had de ontploffing aan den grondslag van de rots plaats; een hall uur daarna hoorde men een dof gerommel en spoedig be gon de bodem v-an de rots uit te zetten en de 500 voet breede top begon trapsgewijs te zinken, terwijl de aarde waaraan zij was vastgehechtsidderde onder den schok. Er was geene hevige uitbarsting, geen gezigt van vuur, maar zeer weinig rook geene geweldige splijting van rotsen maar de langzame, als het ware kalme verdwijning in den afgrond van een rotsgevaarte dat eeuwen het geweld der wateren en van de orkanen had getrotseerd, maakte juist het schouwspel zoo ontzagwekkend. Der menschen kunst had het gevaarte zijnen wortel ontnomen, en het rotsgesteente scheen eene vloeibare stof geworden te zijn', zoo onmerkbaar vereenigde het zich met d.e wateren; eindelijk verdween de laatste punt, en eene donkerbruinedikke naar drabbige inkt zweemen- de stof bedekte nog de zee. De eerste kreet, die den toe schouwers ontsnapte, was: „heerlijk, prachtig!" Een luid gejuich en langdurige gelukwenschen aan den ingenieur, die deze onderneming bestuurd had, den heer Cubittvolgden. Hierop werden nog eenige proefnemingen met de galvanische- batterijen gedaan. PARIJS den 30 januafij. In de zitting der kamer van afgevaardigden is heden door den lieer Ducos tegen, en den heer Dugabé voor het adres gesproken, waarna de algemeene beraadslagingen gesloten zijn. Tot de behandeling der bijzon dere paragraphen overgegaan zijndewerden de twee eerste zonder beraadslaging aangenomen de derde met verwerping van het amendement van den heer Lefebreen de vierde zon der beraadslaging. Bij liet vertrek van den post was de vijfde zinsnede in behandeling, waaromtrent de heer David een amendement voorstelde. Heden namiddag hebben de ministers eenen kabinetsraad gehouden onder voorzitterschap des konings. Op de Tuilerien zullen dezen winter geene bals of re ceptiën plaats hebben. Het antwoord, onlangs door den koning aan eene de putatie uit de wijnbouwers van het departement de la Gironde gegeven is thans wereldkundig geworden en luidt als volgt: Mijn heerenik ontvang met belangstelling de betuigin gen, welke in uw adres vervat zijn: ik zie daarin den in druk van een lijdenden staat, die mijn hart bedroeft, en ik beloof 11 mijne pogingen te zullen aanwenden om aan uwe zoo ongelukkige streken hulp toe te brengen. Reeds in 1830 heeft mijn gouvernement uwe voortbrengselen met 36 millioen ont last de vermindering van eene zoo aanmerkelijke som in de ontvangsten was eene groote opoffering voor de schatkist, maar men moest niet aarzelen toen uw toestand een terstond wer kend redmiddel eischte. Het is bedroevend, dat de oorden welke den wijn voortbrengen door dezen maatregel niet be ter geholpen zijn. Ik zal uw adres aan mijne ministers zen den ik verzoek u van uw verblijf alhier gebruik te maken om u met hen te onderhoudenen ik zal mij steeds bereid toonen om elke wezenlijke verbetering voor den toestand der I goede stad Bordeaux aan te nemen." 1 Blijkens berigten uit Barcelonavan den 23hebben de inlegeringen van den generaal Seoane en de bedreigingen jegens het stedelijk bestuur, indien zij langer de namen der weerspannigen verzwegen de gewenschte gevolgen gehad. De grondeigenaars hadden dien dag een half millioen realen be taald, en uit den handelstand was de toevloed zoo groot dat men het cijfer daarvan niet heeft kunnen opmaken. De ste delijke regering heeft eêne lijst van 200 weerspannigen aan den generaal Seoane ingeleverd. BRUSSEL den 31 januarij. Gisteren heeft de kamer der vertegenwoordigers in openbare zitting een rapport gehoord •van den heer Donny nopens petitien betrekking hebbende op het traktaat tusschen Belgie en Nederland; daarna heeft de kamer zich weder in geheim comité gevormd om de beraad slagingen over gezegd traktaat voort te zetten. Men denkt dat de discussien heden of morgen zullen gesloten worden. Heden was de kamer weder om 10 ure bijeen. 'sGRAVENHAGE den 31 januarij. Van Regeringswege zijn thans wijzigingen gebragt in het ontwerp van wet betrek kelijk de maatschappij van weldadigheid. Het ontwerp met de daarin alsnu gebragte wijzigingen luidt als volgt: Art. 1. Aan de Regering wordt een crediet geopend, ten beloope van f 240,000 om daaruitwanneer er eene overeenkomst met de maatschappij van weldadigheid mogt worden aangegaanonder de waarborgen welke het belang van den Staat» vordert, aan die instelling, over het jaar 1843 zoodige betalingen te doenals uit die overeenkomst zullen voortvloeijen. Te dien einde zal daarenboven beschikt kun nen worden over eene som van 14,445, uit de fondsen, be grepen in het 6de artikel der 7de afdeeling van het 10de hoofd stuk der bégrooting van Staatsuitgaven over 1843. Bij het niet aangaan van zoodanige overeenkomst, zal uit de voormelde - gelden onder de voorwaarden en tot de einden als zullen worden noodig.geacht, aan dc maatschappij van weldadigheid kunnen worden verstrekt eene som van

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1