MIDDELBÜRGSCHE A O IJ II A NVT.' NV 14. Donderdag 1;84"3. 2 Februarij. BESTUREN en ADMINISTIUTIEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Svool-ïairittanje. Nationale ütiÜtic. Jfuanfcvijk iffitcbcvïatibcu. -V/v-V De abonneinents-prijs dezer Courant is 2,75 roor drie maanden, en franco per I'ost ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling .geschiedt coniptantol bij het, einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertenlien beboort te geschieden des morgens vdiir 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertenlien Worden berekend tegen 22 cents de regel., met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één to^zes regels ƒ1,50 en voor 'iedereri regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie^he^^^^^^Zege^^35 ets.) moet warden betaald. BEKENDMAKINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG 'brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij belang heb ben dat de AlpliahetiscRe Naamlijst van al de Personen die Jan de ligting vau dit jaar mpeten deelnemen ter visie van elk en een ie gelijk zalliggenop liet Raadhuis alhier-, van den G lot den 14 Februarij aanstaande des middags van 12 tot 2 ure ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval op die lijst eenige personen of omstandighe den mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te wor- ■den aangeteekeod of daarvan moeten worden weggelaten zulks ter kennis van den Militie—Commissaris te kunnen brengen j wordende itevens alle Ingeschrevenen en derzelver Ouders Yoogden Curators ol Gemagtigden verwittigd dat de loting voor Ingezetenen van deze Stad zoo binnen als buiten de Poorten, uitmakende het eerste Mi litie-Kanton zal plaats hebhen op Woensdag den vijftienden Februarij aanslaande des morgens ten tien ure op de Voorzaal van bet Raad huis alhier en datachtervolgens het bepaalde bij art. 75 der wet op de Nationale Militie van den 8 Jannarij 1817 Staatsblad no. 1) bij de loting geene andere aanschouwers zullen worden toegelaten dan de Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden der Ingeschrevenen; wordende al verder elk en een iegelijk verwittigd VooreerstDat de bewijzendie behooren te worden bijgehragt tot staving der redenen van vrijstelling welke op den dag der loting zuilen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf dagen na de loting ter Stedelijke Secretarij moeten worden ingediend. Ten tweedeDat tot bet afgeven der Attesten of Certificaten tot bekoming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie door eeue Commissie uit het Stedelijk Bestuur zal worden gevaceerd op Woensdag den twee-en-twintigsten Februarij aanstaande vau des morgens ten tien tot des middags ten twaalf ure. En ten derde Dat alle die zulks zouden mogen verlangen om trent de bewijsstukken tot staving hunner reclames benoodigd na dere inlichtingen kunnen bekomen teu Raadhuize der Stad van he den tot den vijftienden Februarij aanstaande van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee ure, Eu opdat niemand hiervan onkuudig blijve zal deze worden ge drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Couraut gep laatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 Januari) 1813. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT var GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaj-e A. M. BECIUS. BliRGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG ■brengen bij deze ter kennis vau al degenendie daarbij eenig belang mogten hebben dat de eerste Zitting vau den Militie-Raad voor dit Kanton zal plaats hebben op Donderdag deu 9 Februarij aanstaande des middags teu één uur, -op liet gewoon Lokaal in de Abdij binnen deze Stad dat voor denzelven zullen moeten compareren al degenen welke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare heblien verbonden mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde dienst— pligtige Lotelingcn van de ligtingen van 1839, 1840 1841 en 1842; dat tot het algeven der Attesten of Certificaten aan bovengemelde Lo— telingen, tot bekomen van vrijstelling voor de dienst der Nationale Mi litie door eene Commissie uit bet Stedelijk Bestuur zal worden ge vaceerd op Zatvrdag den 4 Februarij aanstaande van des morgens ten- 10 tot des middags ten 12 ure. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaand om zich vau de benoodigde bewijsstukken te voorzien en zich op de voorschreven plaats en uur voor den Militie-Raad te sisleren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden ge druktafgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Cou- .rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 30 Januarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT var GRIJPSKERKE Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. Mk BECIUS. MAATSCHAPPIJ TOT Ml UT VAN 'T AL,«EMEEMI. Aan de Leden en de ter lezing toegelatenen wordt bekend, gemaakt dat met Zaturdag den 4 Februarij aanstaande en vervolgensde BIBLIOTHEEK zal geopend zijn des mor gens van 8 tot 9 ure, in plaats van 1 tot 2 ure des namid dags. Namens Bestuurders L. J. de MARRÉE Bibliothecaris. .'dragen Nevens ecu aandeel uit de laatstgehoudene Loterij van Vrouwelijke Handwerken ontving de Commissie Loon voor JVerk nog eene gift van 116,80; .alsmede de opbrengst wan de door den Heer F. vau Sorgeuitgegevene Proeven enz. tien 'btloope van 163 68. De Commissie ontving met dankbaarheid deze ruime bij- waardoor zij sommige vakken van werkzaamheid mog eeuigen tijd langer zal kunnen aanhouden welke anders -door beperktheid van middelen vroeger zouden moeten ge- t-eindigd zijn. deu 11 Februarij 1843. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CR/UV1 ER Pres.. H. REKKERSecr. Hïiddeliur: Vere den 30 Jannarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen maakt dankbare melding., dat zij ter verdere leniging der onderscheidene bij zonder dringende nooden van het groot aantal Armen en Behoeftigen alhier heden uit handen van den Notaris IV. M. Snijder namens B. te Middelburgvijf Zeemrsche lijksr daalders ontving. Ook deze zoo zeer te stade komende gift verheugt haat te meer, doordien de aanvraag door gemis aan arbeid 0111 ondersteuning aanmerkelijk hooger steeg-<Jan .zulks in voor gaande zelfs strenge Winters plaats vondi Namens dezelve J. GIDEONSE, Pxatses. J. C. BUTH Scriba. LONDEN den 28 januarij. Overeenkomstig het gevoe len van deszelfs geneesheeren is de heer E. Drummondde privaat-secretaris van sir li. Peelwoensdag voormiddag, on geveer ten hall elf ure, aan de gevolgen van de hem toegc- bragte wonde, in den ouderdom van bijna 50 jaren, overla den. Even algemeen als-de belangstelling, zoowel van w.ege de koninklijke familie als van de zijde -der gezamenlijke kabi netsleden en talloos andere aanzienlijke personen, naar den gezondheidstoestand van den heer E. Drummondgedurende de weinige dagen van diens smartelijk lijdengeweest is, even algemeen is ook de neerslagtigheidwelke het treurig uiteinde van gemelden privaat-secretaris, die, gedurende een aantal van ongeveer 20 jaren, onder den graaf van Ripojtmr. Can- tiiug, den hertog van Wellington en sir R. Peelmet trouw en ijver de gewigtigste publieke betrekkingen bekleedde, on der zijne bloedverwanten en menigvuldige vrienden in deze hoofdstad verspreid heeft. lot in zijne jongste oogenblikken heeft dit slagtoffer eener blinde woede het beminnelijk karakter niet verloochenddat hem steeds aller genegenheid verworven had. Weinige oogen- blikkcn voor zijn. verscheiden vroeg hij een der artsen of alle hoop verdwenen was en op het toestemmend antwoord her nam hij, met een glimlach op het gelaatWelnu, ik heb getracht een eerlijk leven te leiden en zooveel goeds te doen als ik konen nu vestig ik de hoop op mijne verlossjng in Gods genade." Na nog eenige lafenis' gevraagd te hebben blies hij den adem uit. Ofschoon de moordenaar 1\P Naughten zijne--.schijnbare be daardheid in de gevangenis tot op dien tijd had behouden werd hijop het vernemen dat de heer Drummond stervende was plotseling vuurrood en berstte andermaal los in onzamenhan- geade verwenschingen tegen de Toricsdie naar hij beweer de, door hunne vervolgingen, zijne hersens gekrenkt hadden. Ook verweet hij zichzelven, bij de jongste verkiezingeu te Glasgow tegen zijn geweten aan gestemd te hebben. Velege- emploijeerden in de gevangenis blijven zijne krankzinnigheid voor gehuicheld houden. Later ontvangen brieven uit zijne geboorteplaats beweren echter, dat reeds voor eenige jaren vlagen daarvan bij hem waargenomen zijn. Heden zal AF Naughten denkelijk een tweede verhoor on dergaan. Alle dagbladen vereenigen zich in de hoop dat niets gespaard mogen worden om tot de drijfveren van den helschen aanslag door te dringen en in de betuiging hunner smart dat zoo iets en wel op lichtklaren dagte midden der wereldstad Londen heeft kunnen gebeuren. De benoeming van sir C. T. Metcalfe tot gouverneur- generaal over de Britsche kolonie Canadain de plaats van sir C. Bagotwiens gezondheidstoestand, luidens de jongste berigten van daar, steeds hoogstbedeukelijk blijft, wordt in de officiële Lonclon Gazette van gisteren nader bevestigd. Berjgten van de Kaap de Goede Hoop, loop.cude tot den 10 december, luiden, betrekkelijk de nieuwelings ont stane verschillen tusschen de boeren en een aantal inboorlin gen, ter zake van het geweldadig in bezit nemen door de eerstgenoemdeu van eenige landerijen, in den omtrek van de Oranjerivier, welke vroeger door het Britsche bestuur aan de inboorlingen in eigendom toegekend zijn, eenigzins gunstiger. PARIJS den 28 januarij. Nadat de kamer der pairs het adres in antwoord op de troonrede met 117 tegen 33 stemmen aan genomen had is het eergisteren avond door de commissie uit haar middenden koning aangeboden die daarop in zeer minzame en erkentelijke bewoordingen heeft geantwoord. In de kamer van afgevaardigden is gi. teren de algemeene beraadslaging begonnen over het ontwerp van antwoord op de troonrede. De heer Gustave heeft het eerst tegen het ontwerp gesproken. Hij heeft het ministerie berispt omdat het geen traktaat met Bejgie gesloten heefthetwelk hij vooral uit' een staatkundig oogpunt voor Frankrijk wenschelijk had geoor deeld. Vervolgens heelt de redenaar het vraagstuk betreffen de het regt vau onderzoek behandeld. De heer Carué heeft het onwerp ondersteund. Daarna heeft de heer de Lawartïne breedvoerig gesproken. Deze redevoering was zeer merk waardig, dewijl daaruit thans gebleken is, dat de heer de La- martine geheel met de behoudende partij gebroken heeft, en tot de gelederen' der oppositie 'is'overgegaan. In de jongste berigten uit Algiers, van den, 15 dezer, t wordt gemeld, dat kort na dat onze troepen van hunnen veld- togt van 47 dagen wdffen teruggekeerd, Abd-el-Kaderdie ten zuiden van de bergketen van Ouarensis gevlugt was,- wed der naar de bergstreken teruggekeerd, en er in.geslaagd is, om onderscheidene stammendie zich aan Ons gezag onder worpen hadden, weder .afvalligM maken, ..Vooral is hijftrdit met de oostelijke stammen gelukt. Eenigè 'dharvan hebben hem geholpen in eenen strooptogt tegen den stam van Ataff. Het garnizoen van Milianah is ter hulpe van de bedreigde stammen opgetrokken en de generaal Changarnier is den°n uit -Blidah naar die gewesten vertrokkenom onze bondge- nooten te beschermen en Abd-el-Kader aan te tasten, ind'ieii hij -Srich nog daar bevindt. Op den 1 januarij van dit jaar werd door het gouver nement nog aan 5839 vreemde vlugtelingen onderstand ver leend, te weten 1 Portugees, 7 Duitschers, 389 Italianen, 11 <58 Spanjaarden en 4274 Polen; 1521 dier vlugtelingeri zijn geheel buiten staat 0111 zichzelven eenig onderhoud" te verschaffen. Sedert 1841 is hun een crediet van 2,150,000 fr. verleend, en de onderstand alleen aan de Spaansche vlugtelin gen van 1834 tot 1842 verleend bedraagt 6 millioen fr. Uit Napels schrijft men van den 7 dezer: Met het nieuwe jaar heeft ook de winter-bij ons een aan vang genomen. De ons omringende bergen zijn dik met sneeuw bedekten zelfs de Vesuvius is tot diep in de vlakte met een witten mantel bekleed. Reeds twee malen viel de thermometer des nachts tot beneden het vriespunt, wat hier te lande zeld zaam het geval isen na de laatste warme dagen vooral voor de arme klasse die geheel geene middelen heeft om zich daar tegen te beschermen des. te gevoeliger is. BRUSSEL den 29 januarij. De kamer van cifgevaardigs den is gisteren bijeengekomen om de beraadslagingen, aan t<* vangen over het traktaat van 5 november. Dadelijk'11a de voorlezing der notulen is besloten, dat deze beraadslagingen in geheime zitting zouden plaats hebben en zijn dien ten gevolge de tribunes ontruimd. 's GRAVLNHAGE den 30 januarij. Gisteren morgen heeft Z. M. de Koningvergezeld van H. M. de Koningin de godsdienstoefening in de Kloosterkerk onder het gehoor van den weleerw. heer Huydecoperbijgewoond, zijnde dit de eerste uitgang des Konings 11a het herstel van zijne ziekte» De leeraar heeft Z. M.bij die gelegenheid in hartelijke bewoordingen geluk gewenscht, en vurige dankgebeden ten Hemel opgezonden voor de bewaring van het dierbaar leven van het Hoofd van den Staat. v Bij die gelegenheid heeft de heer Huydecoper Z. M. tevens uit naam der armen bedankt voor de koninklijke en edel moedige gilt eener som van 10,000, uit hoogstdeszelfs eigene fondsen-, bestemd voor de oprigting eener school voor kinderen wier ouders door de Gereformeerde diaconie be deeld worden. Ook de weldadigheid van Z. M. Willem Fre- derikGraaf van Nassau, werd door den kerkleeraar niet vergeten als hebbende hoogstdezelve tot hetzelfde doel de aanzienlijke som van f 5000 geschonken. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Gene raal van heden heeft de centrale afdeeling haar verslag uitge- bragt nopens het ontwerp ten aanzien van het tusschen Neder land en Belgie gesloten traktaat. Dit verslag vangt aan met eene geschiedkundige herinnering van hetgene sinds 1838 met opzigt tot de regeling der geschillen tusschen de beide rijken heeft plaats gehad. Daarbij is onderanderen aangemerkt, dat het verdrag der 24 artikelen na de aanneming daarvan door de Nederlandsche Regering, in 1839 eene voor Belgie nadeelige uitlegging heeft bekomen. Daarna deelt de centrale afdeeling mede al hetgene sedert de aanbieding van het onderhavig wets ontwerp tusschen de Regering en de Kamer heeft plaats gehad. Daaruit blijkt dat, na het opmaken van het omstandig voor- loopig verslag en de antwoorden der Regering deswesrede' grootc meerderheid van de leden verklaard" haddat de beko men inlichtingen der Regering de bestaande bezwaren zoo-' wel tegen den vorm van het ontwerp als tegen de bepalingen van het traktaat, niet hadden weggenomen zoodat men zich niet in staat achtte het voorstel goed of af te keuren. Ten gevolge van het te kennen gegeven verlangen heeft de Kamer in drie zittingen met gesloten deuren van de ministers nog nadere inlichtingen bekomen. Gisteren heeft de centrale afdeeling haar verslag opgemaakt, en besloten kortelijk de slotsommen op te geven van hetgene door de leden na de laatst ontvangen inlichtingen nog is in het midden gebragt i. Wat aangaat den vorm, hebben eenige leden de meening blijven voorstaan dat de bevoegdheid der Kamer zich niet zoo ver zou uitstrekken om eene geheele goed- of afkeuring op het. traktaat te geven. Sommige leden waren van oordeeldat het wets-ojitwerp meer in overeenstemming moest worden gebragt met art. 5? alinea 3 1 der giondwet, ten einde de leden, die de Kamer niet bevoegd oordeelden om het geheele traktaat te behandelenaan het ontwerp hunne goedkeuring zouden kunnen hechten. Ein-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1