MIDDELBURGSCHE C O R A N TV- 1\°. 13. Diogstlag 31 Januarij, BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Hebgrfanbctt iïcbcvïaubsclte 45(Utbcl~iR<i;it0ch<i}?tHj 2Diüt0cftl«iub. C9v0öt-3ai:itt«njiï. •iDe abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde vnn ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vódr 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één lot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eeneï Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ONTVANGER der 'Stad Middelburgdaartoe door "lleeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd, Zal op "Vrijdag den 3 Februarij 1843, en vervolgens alle Dingsdagen 'en Vrijdagen in de maanden Februarij, Maart en April, tot •en met den 2 Mei 1843 ingesloten, des'voormiddags van tien 'tot twaalf ureten zijnen Kantore op het Raadhuisvaceren tot de overneming der Obligatien ten laste dezer Stad, en de .uitbetaling van de daarop verschuldigde Intresscnverschenen ..met den 31 December 1842. Middelburg, deu 9 Januari) 1843. A. J. CANTER de MUNCK. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen geveild -worden Te ROTTERD/iM, op Dingsdag den 28 Februarij 1843, 26,292 Kanass. en Kranj. Java SUIKER, ligg. te Amsterdam. .14,642 DITO. Rotterdam DITO. 1,302 Dordrecht. 1,062 DITO. Middelburg Waarvan de Notitien mef de Veii-conditien in tijds zullen .-worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Januarij 1843. VAN DEN HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. 1 FRANKFORT derf 24 januarij. In den avond van <Jen .4 dezer is een gedeelte van de te Ilanau nieuw gebouwd wop 'dende Katholijke kerk, ten gevolge vgn eenen orkaan welke 48 uren achtereen woedde ingestort. Niettegenstaande nog dienzelfden dag aan de kerk gewerkt werd, is gelukkig nie mand dagrbij gekwetst.. Volgens berigten uit Konstantinopelvan den 4 dezer, had men daar uit Syrië berigten loopende tot den 14 decem ber volgens welke de Drusen zich geheel onderworpen had den, en de rust in den Libanon hersteld was. De tijding van 'het door de Porte genomen besluit, tot regeling van het Syri sche vraagstuk, was den 12 te Beyruth aangekomen en werd gezegd, aldaar een gunstigen indrttk. te hebben gemaakt. LONDEN den 25 januarijMen blijft gelooven dat het parlement niet door-de koningin in persoon, maar doorkom- missarlssen geopend zal worden. De redenen welke H. M. ïfiiervan zouden terughouden bestaanvooreerst in den ver gevordenden staat harer zwangerschapnaardien hare bevalling 'tegen het laatst van maart of het begin van april te gemoet wordt gezien ten andere in haar verlangen om den jongen prins van Wallis en zijne zuster het gezond verblijf te Wind- sor zoo lang mogelijk te laten genieten. Het uitzlgt op de .herstelling van den ongelukkigen heer Drummond verdwijnt van lieverlede; gisteren avond verkeer de liij zelfs in een zoo bedenkelijken toestanddat de artsen twijfelden of hij den nacht wel zou doorleven. Zijn broeder, die' kamerheer der koningin isheeft zichop het eerste be- rigt der ontzettende gebeurtenisvan Windsor herwaarts be geven, en bevindt zich nog altijd hier. De gewonde is reeds voor 30 jaren in publieke dienst ge treden en heeft bij den hertog van Wellington in gelijke be trekking van geheim-secretaris gestaan als hij thans bij sir R. Peel bekleedt. Wat den moordenaar betreft, hij blijft bedaard en legt gee- nc begeerte tot het doen van nadere ontdekkingen aan den dag. Uit zijn verder gedrag begint men te besluitendat zijne krank- -Ziunigheid bij het eerste verhoor slechts voorgewend is geweest. .De omtrent hem te Glasgow gedane navraag heeft aan het Hicht gebragtdat hij zich aldaar steeds zeer ordelijk gedra- tgen, maar nu twee jaren geleden die stad verlaten heeft, idenkelijk^om in Frankrijk te reizen. Voorts blijkt het nergens «uit dat hij eenigc reden van misnoegen tegen zijn slagtoffer of «diens familie gehad kan'hebben; evenmin dat hij, zoo als ve len willen, zich .in den persoon heeft vergist en den heer JDrummoud voor den eersten minister zeiven gehouden. Weinige oogenblikken na den aanslag op den heer Drum- monUds de hertog van Wellington bij het overgaan der pa radeplaats in Sint-James parkzoo hevig door een jong mensch tegen het lijf geloopen-, dat hij zich naauwelijks staande kon honden. Terstond heeft de politie dien jongeling in >bewarin<v genomen, maar hem, op zijne verzekering dat hij den hertog niet kende en het gebeurde alleen aan onbesuisdheid toegeschre ven moest worden, drie uren later op vrije voeten gesteld-, te meer, dewijl de hertog niet verlangde dat verder gevolg aan de zaak zou worden gegeven. Blijkens een brief van Badaguygedagteekend den 14 october 1842, was het alhier te huis behoorend schip de New Tunes, van 200 ton, den vorigen dag bij.-Ahguay in de lucht gesprongenzonder dat sedert eenige sporen van den kapitein oi de verdere equipagie gevonden waren, zoodat de berigtgevsr hen allen voor verongelukt hield. PARIJS den 26 januarij. De kamer der pairs heeft in hare zitting van gisteren de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede genoegzaam ten einde gebragt. Geenerlei zinsnede over het geschil met Engeland betrekkelijk het regt van onderzoek is in dit staatsstuk opgenomendoch wel eene welke in den gewonen gee t eene aanbeveling ten behoeve van Polen behelsde. Ook over eene tolvereeniging met Belgie is veel gesproken zonder dat echter eene regt- streeksche verklaring daartegen in het adres is gelascht. Daarna is het adres in deszelfs geheel met 117 tegen 33 stemmen aangenomen. Algemeen beschouwt men de zinsnede in het ontworpen adres van antwoord der kamer van afgevaardigden over het regt van onderzoek als van zulk een gematigden aarddat de ministers in hun stelsel niet zouden behoeven te schroemen0111 zich daarmede te vereenigen. Op aanstaanden vrijdag' zullen de discussien over dit adres aanvangen. Heden moet de koning zich naar de kerk der Invaliden begeven om den eersten 'steen voor het graf van Napoleon te leggen. Reeds gisteren waren een 2ootal timmerlieden schrijnwerkers en metselaarsonder de leiding van den archi tect van het monumentden heer Viscontibezig om de noodige toebereidselen voor de piegtigheid te maken. Eenige gouden en zilveren gedenkpenningen zullen in eene prachtige palisander-houten doos gelegd en geplaatst worden in den steen welken de koning zal verzegelen. Gisteren is het pu bliek nog voor de laatste maal in de kapel toegelaten waar de kist met de overblijfselen des keizers voorloopig geplaatst was. De stoompaketboot Eurotas uit de Levantwier achter blijven groote ongerustheid veroorzaakt had is den 19 dezer, na een zeer moeijelijken overtogt, te Marseille gearriveerd. Gedurende het verblijf dezer stoomboot te Maltha was aldaar de Fransche paketboot Mentor aangekomen aan wier boord een zonderling en in de gevolgen treurig voorval had plaats gegrepen. Te Livorno had zich namelijk een zeer rijk En- gelsch reiziger als passagier op dit schip begevendie al spoedig zijn ongenoegen te kennen gaf dat het stormachtige weder hem verhinderde op het dek heen en weder te wande len. Bij het toenemen zijner ontevredenheid en verveling neemt hij de toevlugt tot het bestellen van een maaltijd, rijke lijk genoeg 0111 den honger en dorst van 30 menschen te be vredigen. Hij zet zich bij deze ontzetten.de menigte van scho tels en flesschen nederen toen hijna verloop van eenige urengenoodzaakt is zich te bed te doen brengen bemerkt men dat alles ledig is. Bij het aanbreken van den dag is hij ten gevolge van dit hevig middel tegen de vervelingdood in zijne slaapplaats gevonden. Ook de stoomboot van Algiers is behouden te Toulon bin nen, en heeft, onder vele andere passagiers, de generaals Négrier en Randon naar Frankrijk overgebragt. De gouver neur-generaal Bugeaud scheen vooreerst nog 'niet herwaarts te zullen komen. sGRAVENIIAGE den 26 januarij. De leden van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering beschreven tegen woensdag den 1 februarij. De Tweede Kamer heeft heden weder eene zitting met ge sloten deuren gehouden welke door onderscheidene ministers is bijgewoond. Hunne Ex-c. hebben andermaal inlichtingen gegeven en mededeelingen gedaan nopens het tiiss.chen Neder land en Belgie gesloten traktaat. Morgen ochtend ten .11 ure zal de Kamer andermaal eene zitting met gesloten deuren over hetzelfde onderwerp houden. Vóór de vergadering zal de centrale -afdeeling bijeenkomenover het ontwerp nopens den aanleg van een straatweg van Maastricht naar de Gelder- sche grenzen. Men verneemt dat, bij het eerste onderzoek van het wets ontwerp nopens de zaken der Maatschappij van Weldadigheid in de afdeclingen van de Tweede Kamer, door onderscheidene leden is aangemerkt, d-at de staat van zaken der maatschappij sedert de aanbieding van het ontwerp geheel -en -al veranderd is, daar het bestuur dier instelling sedert den 1 dezer het be heer heeft geëindigd, Zoodat het den bedoelden leden der Ka mer zeker schijntdat met hét-afgetreden bestuur geene an dere overeenkomst kan worden getroffen. Men meende dat, wanneer de Maatschappij mogt ontbonden worden het niet noodzakelijk was dat aan de -Regering oen groot krediet ver leend wierd. Men heeft dienvolgens aan haar inlichting ge vraagd nopens dei; tegenwoordig veranderden stand v-an zaken te dezen -aanzien-. Ook het ontwerp van wet nopens den .steenweg vnn Maas tricht naar de Geldersche grenzen is bereids in de afdeelingen der Kamer onderzocht geworden. Men vermeent, dat vele le den deu aanleg van dien weg wenscliclijk en noodzakelijk ge oordeeld hebben doch dat onderscheidene leden er groot be zwaar in gezien hebbenom tot dat einde eene nieuwe geld- leening uit te schrijven. Wanneer zij zich herinnerden het hoog bedrag der Staatsschuld -en het dikwerf aan den dag gelegde voornemen om die niet dan bij eene bestaande dringende behoefte te verhoogendan vermeenden zijdat de omstandigheden niet medebragten tot dat einde de Staatsschuld eene nieuwe uitbreiding te doen ondergaan. MIDDELBURG den 30 januarij. De verloting van vrou welijke handwerkenwelke op den 25 dezer maandten be hoeve der armen van alle gezindheden, alhier heeft plaats ge had heeft, gelijk in vorige jaren, ook titans wederom aan het doel beantwoordhetwelk de edele oprigters zich van dezelve hadden voorgestelden op nieuw de blijken opgele verd dat deze menschlievende onderneming bij alle standen der burgerij eenen duurzamen bijval vindthebbende het ge tal der loten of nandeelen welke in dezelve genomen zijn 940, en dat der prijzen (waaronder onderscheidene van waar de) 304 bedragenterwijl de vrij aanzienlijke opbrengstdie daaruit voor de armen dezer stad is voortgevloeidovereen komstig het verlangen der oprigters, door de zorg van het stedelijk bestuur, in drie gelijke deelen ieder van ƒ296, 79 aan de commissie tot voorziening in den nood der armen en behoeftigen, aan de instelling de Zeeuwsche Dorcas en aan de commissie Loon voor Werkis uitgereikt. Door Z. M. zijn bij continuatie benoemd tot bur gemeester der stad Vlissingen, de heer A. van der Swalme en tot burgemeester der stad Axelde heer J. Noske. Volgens de van Regeringswege opgemaakte statenbe liep de bevolking des Rijks op 1 januarij 1842, 2,931,143 zielen, te weteu in Noord-Braband .386,918 Gelderland 355.378, Zuid-Holland 539,711, Noord-Holland 453,187, Zeeland 155,593 Utrecht 147,681 Vriesland 234,183, Overijssel 203,614, Groningen 180,270, Drenthe 75,499 en (thans ook) Limburg 199,109. De algemeene bevolking des Rijks is in 1841 door het meerder aantal geboorten dan sterfgevallen toegenomen met een aantal van 35,556 zielen zijnde ruim der bevolking! Het algemeen bedrag der geboorten beliep 108,313 zielen, waaronder 56,010 van het mannelijk en 52,303 van het vrou welijk geslachtzijnde in de rede tot de bevolking op den 1 januarij 1S41 als x tot 26,7. Het algemeen bedrag der sterfgevallen beliep 72,757, waaronder 37,4.69 van het man nelijk en 35,288 van het vrouwelijk geslacht, zijnde in de rede tot voormelde bevolking als 1 tot 39,8. Dat der onechte geboorten heeft over het geheele Rijk be dragen 5519 of 0,059 van het aantal geboorten in het al gemeen. Het aantal doodgeborenen of als levenloos aangegeven kin deren bedroeg 2855 van het mannelijk en 2156 van het vrou welijk geslacht, te zamen 50n kinderen; zijnde ruim 0,046 van het algemeen bedrag der geboorten. Het aantal huwe lijken bedroeg 21,727, zijnde hetder bevolking; dat der echtscheidingen 19. Bij de wettige geboorten was de algemeene verhouding der jongens tot de meisjes, als iooo tot 934. Bij de onechte ge boorten daarentegen als 1000 tot 938* De verhouding van het aantal wettige geboorten tot dat der huwelijken was 4,7. Bij de sterfgevallen was de verhouding van het mannelijk tot het vrouwelijk geslachtals r 000 tot 942. Ten aanzien der geboorten, waren het wederom de pro vinciën Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland en Utrecht welke de gunstigste verhoudingen vertoonden terwijl zij te vens de ongunstigste verhoudingen ten aanzien der sterfte op leverden.. De ongunstigste verhouding voor de geboorten, heeft in Drenthe en Limburg plaats gehad, en de gunstigste voor de sterfte in Noord-Braband en Vriesland. Met grootste aantal onechte-geboorten,'in verhouding tot het algèmeen bedrag der geboorten, heeft zich in Noord-Hol land vertoond, terwijl Drenthe te dezen aanzien een minimum heeft opgeleverd. Met-betrekking tot dc huwelijken, hebben Noord-Holland en Groningen de gunstigste verhouding, doch Noord-Bra band en Drenthe de -ongunstigste verhouding opgeleverd. Dc maand februarij heeft zich gelijktijdig gekenmerkt door het maximum van het aantal geboorten en door dat der sterf- tenterwijl het minimum bij de geboorten voorgevallen is in juHjen bij de sterfte in augustus, zoo als zulks meestal hier te lande wordt waargenomen. - 'In het jaar 1841 bedroeg het gemiddeld getal gevange nen, inde onderscheidene strafgestichten In Nederland, 2699; het grootste getal was 3007 (2667 mannen en 340 vrou wen), het kleinste getal 2420 (2096 mannen en'324 vrou wen.) liet getal gevangenen, gedurende het jaar bij afwisse ling aanwezig geweest, beliep 3820. Van dit getal waren 3437 inlanders en 383 vreemden; 967 waren gehuwd, 2853 ongehuwd. Naar de geloofsbelijdenis is dit getal aldus ver deeld: Protestanten 2228 'Rooinsch-Katholijkeu 1474 en Israë liten ji8. Wat het standpunt der beschaving aangaat, het getai gevangenen, die bij hunne aankomst konden lezen cu

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1