ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. BIJBELSCII DAGSCHRIFT Door het deponeren van het request ter griffie zou de Kamer volgens den redenaarreeds vooraf over alle bezwaren daarin geopperd beslissen. Dit zou buiten hare bevoegdheid zijn. De redenaar wenschte dit in het breede te ontwikkelen. De heer van Panhuys geeft alvorens in bedenking dathoe men ook over de bevoegdheid der Kamer nopens het traktaat denkedit daarom niet behoeft te beletten het request tér griffie neder te leggen. Het is immers reeds vergund gewor den, requesten ter griffie neder te leggen van bij de Ka mer aanhangige wetten. Dit kon alleen niet geschiedenwan neer de ontwerpen van wet reeds bij de afdeelingen onderzocht, het centraal rapport uitgebragt en de dag der discussie bepaald was. Door dus nopens het tegenwoordig request tot de orde van den dag óver te gaanzou het reeds den schijn hebben als of het met het traktaat reeds zoo ver ware gekomen. Nie mand,evenmin als de commissie der petitien zelve, zal, door de toezending van het request ter griffieeen bepaald ge voelen uitgebragt hebben over de bevoÊgdheid der Kamer. De heer IFarin zegt, dat de heer Luzac van de deiiberatien afwijkt. Hij wil in de mérite van de zaak zelve treden. Thans is het alleen questieof de adressanten zich te regt tot de Kamer gewend hebbenen óf dus het verzoekschrift al dan niet ter griffie moest worden nedergelegd. De heer Luzac neemt akte van het door den vorigen spre ker aangemerkte, dat het thans questie is te onderzoeken of de adressanten zich al dan niét te regt tot de Kamer gewend hebben. Hij treedt nu in eene zeer breedvoerige redewaar in hij betoogt, dat de Kamer niet bevoegd was in een onder zoek of behandeling te treden van al de deelén van het met Belgie gesloten traktaat en dat hare óverwegingen zich dienden te bepalen tot het vraagstuk van het grondgebied. Daar nu het adres van den handelstand van Amsterdam tot dat punt geene betrekking had zoo stelt hij voordaaromtrent over te gaan tot de orde van den dag. De heer van Rappard heeft het tegenovergestelde gevoelen voorgedragen en betoogd, dat het wel degelijk tot de be voegdheid der Kamer behoort, om hetgeheele traktaat in over weging te nemen hetwelk naar hij meent, uit de duidelijke lettqr en den geest der grondwet zou voortvloeijen. Zijne Exc. de minister van finantien heeft daarop zich voorbehoudende om bij de latere regtstreeksche" beraadslagin gen omtrent het aanhangig wets-ontwerpgeruststellende ver zekeringen op de bezwaren van den Amsterdamschen handel stand te geven en het betoog van den heer Luzac te weder leggen de mindere juistheid van sommige uitdrukkingen van dien spreker in het licht gesteld, en vooral ook verklaard, dat het geene schijnbare vrijzinnigheid geene willekeurige interpretatie der grondwet is geweestdie de regering heeft geiloopt om het geheele traktaat van 5 november jl. aan de Stateii-Generaal ter goedkeuring aan te bieden. De beraadslaging over dit onderwerpwaaromtrent nog verschiedene sprekers verklaard hadden het woord te willen voerenzullen in de zitting van morgen dingsdagdie ten 11 Ure geopend zal worden worden voortgezet. P. S. In de zitting van den 24 is, met 44 tegen 7 stem-' menbesloten gemeld adres ter griffie te deponeren. - PROGRAMMA. TENTOONSTELLING van voortbrengselen van Schilder-, Teeken-Graveer- Bouw- eri Beeldhouwkunstdoor levende Meesters ver vaardigd, in den jare, 1843, binnen de Stad *s Gravenhage te houden. De Commissie van beheer over de réeds in de maand September laatsll. door het Stedelijk Iiestuur yan 's Gravenhage yoorloopig aan gekondigde Tentoonstelling van voortbrengselen van levende Kunste naars zoowel buiten als binnen dit Rijk gevestigd welke in deze residentie in de maand Mei 1843 zal geopend worden brengt de volgende bepalingen ter kennisse van alle MaatschappijenBeoefe naars Voorstanders en Bevorderaars der Beeldende Kunsten. Art. I. De Tentoonstelling zal plaats hebben in het locaal der Tee- len-Akademie aan den Hoscbkant te 's Gravenhage. Art. II. De Tentoonstelling zal geopend worden den 8 Mei en ge sloten den 3 Junij 1843 houdende de Commissie aan zich de magt om dezelve nog eenige dagen te verlengen. Art. III. Alle Kunstwerken zullen yan den 27 Maart tot uiterlijk dén 10 April aanstaande, vrachtvrijde Schilderijen, Teekeningen en Gravure» met behoorlijke lijsten voorzien, moeten bezorgd worden aan het voormelde locaalgeadresseerd aan de Commissie van beheer over de Tentoonstellingzullende al wat na den 10 April wordt in gezonden alléén kuunen g'eplaatst worden bijaldien de ruimte zulks toelaat. Art. IV. Men zal van de afzending der Kunststukken moeten be- rigt "even aan den Secretaris der Commissie bij eenen vrachtvrijen bHef°, vermeldende des inzenders zoo wel als des vervaardigers naam voornaam en woonplaats, en bevattende voorts eene korte beschrijving dér stukken het merk waarmede iedere kist of elk Kunststuk ge- teekend is, alsmede - des verkiezende, opgave der koopprijien van dë Kunstw erken wanneer dezelve het eigendom des vervaardigers zijn. De Kunstenaars die mogten verlangen hunne werken bij eene eventuele Verloting daarvoor niet aangekocht te zien worden ver zocht daarvan levens kennis te geven. Eindelijk worden alle buiten dit Rijk wonende inzenders van stuk ken uitgenoodigd op te geven een binnen hetzelve gevestigd Han delhuis*,' Commissie-Kantoor of hekend Persoon aan een van welke zij hel door hen verstrekte wensehen terug gezondeu te hebbeu. Art. v. Men zal niet toelaten stukken, die reeds bevorens op Ten toonstellingen hier ter stede geweest zijn noch Kopijen in OWjVeifw naar Schilderijen of Teekeningen naar Teekeningen behoudende de Commissie aan zich de magt om de ingezondene stukken al dan niet te plaatsen, waarvan dié welke door haar geoordeeld worden niet ge noegzaam geschikt te zijn zoo spoedig mogelijk aan het opgegeven adres terug gezonden zullen worden. Art. VI.' Geene stukken die door anderen dan door de vervaardi gers zelve worden ingezonden zullen toegelaten worden, dan met bij - voegiug van eene schriftelijke toestemming van deze laatste. Art. VII. Alle geplaatste stukken zijn en blijven tot de finale slui- tih" der Tentoonstelling (hetzij dezelve al dan niet verkocht zijn) on der'het ópzigt der Commissie, die zoo veel mogelijk zal zorg dragen voor eene goede bewaringzonder echter voor schade of gemis in te staan: zullende er geene stukken gedurende de Tentoonstelling wor- Ail f' vin. Wanneer een Kunststuk voor den opgegeven prijs door ,1,. Commissie verkocht is zal daarvan dadelijk aan den Eigenaar kennis .■emven worden en zal geen onderhandsehe verkoop van een ten toon -ésield en als te koop opgegeven Kunststuk, zonder kennis- "eviri" aan de. Commissie erkend worden terwijl indien het stuk ih riuëstie iiitiisschen door de Commissie verkocht mogt zijn alle an dere onderhandelingen als vervallen beschouwd zullen worden. Mt. IX. i'iimcii veertien digen.nl de finale sluiting der TenÉoon- steUi"'" zullen di stukken vrachtvrij worden terug gezonden; d« hinncnlandsche aan de inzendersde buitenlandsche aan de over eenkomstig Art. 4 hierboven, opgegeven adressen. Art. X. Al degenen Wélke eenige vorderingen ten laste van de Commissie van beheer over de Tentoonstelling mogten hebben, wor den uitgenoodigd dezelve uiterlijk binnen den tijd van twee maanden na de finale sluiting in té dienen zullende na dien tijd geene pre- tentiett meer worden aangenoluen. De Commissie vertrouwd dat de gunstige uitkomsten welke de vori ge Tentoonstellingen hebben opgeleverd dé Kunstenaars zullen aan moedigen, om door het inzenden van ruime bijdragen ook deze te doen beantwoorden aan de billijke verwachting die men van dezelve meent te mogen koesteren. 's Gravenhage den 17 Decehiber 1842. De Commissie van Beheer over de Tentoon stelling Jhr. Mr. G. L. H. Hooft, President. Mr. J. M. Hartman. Jhr. Mr. J. C. de Jonge. Mr. F. H. C. Drieling. J. Z. Mazel, Jhr. R. A. Baron de Salis. B. J. Weenink. jhr. H. P. F. Hooft, Secretaris. VLISSINGEN den 23 januari}. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: the John Hall, J.Twis, van Odessa, met lijnzaad de Noordstar J. B. Brouwer, van Bordeaux met wijn en stukgoederen Mauriolico B. Cor- dillo van Messina met fruit; John Friedrich C. Dompke, van Monté-Video met huiden. Getrouwd i P. J. NOllTIER Pz. Neuzen en den 21 Januarij 1843. A. M. E. SMIT. Strekkende deze ook tot bijzondere kennisgeving. J-Jeden beviel vrij voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, Vrouwe J. E. ERMERINS r- geb. ERMEIIINS. ZiERtitzEE den 22 Januarij 1843. J^eden beviel, door Gods goedheid zeer voorspoedigvan eene DOCHTER, L. L. CatsEchtgenoot van Middelburg J. J. PIETERSE den 24 Januarij 1843. Stads Heel- en Froedmcester. Eenige kennisgeving. jyjet een diep gevoel van smart geef ik bij deze kennis, dat mijn waarde en veelgeliefde Man, P. TANES heden morgen om zeven ure, door den dood van mij werd wegge rukt, in den ouderdom van circa 51 jaren, na eeiie genoe- gelijke Echtverbindtenis van ruim 25 jarenmij nalatende icht Kinderen eri een' hoogbejaarden Vader van ruim 85 ja ren. Alle die den waardigen Overledene in zijn nuttig le ven gekend hebben zullen kunnen beseffen wat ik in hem verliesalleen de hoopdat hij zijn moeitevol leven met een beter verwisseld heeft; kan riiij en de riiijuen eenigzins troos ten in dit voor ons zoo droevig sterfgeval. Vlissingen J. RIJNOUDT den 23 Januarij 1843. Wed: P. Tanes. J)e ondergeteekende betuigt hiermede haren hartelijken dankvoor de vele bewijzen van deelnemingdooT haar ontvangen bij het smartelijk verlies van hr-en geliefden Zoon, WILLEM CORNELISSEN. Middelburg Wed. CORNELISSEN. den 23 Januarij 1843. ondergeteekende zich met def woon naar 's Graven hage verplaatsendeheeft de eer zijne Land-en Stadgenootcn die daarbij belang kunnen hebbence verwittigen i°. Dat de door hein nedergelegde fnnctien van Directeur der Ncdcriandsche Maatschappij van Fee-Verzekering tot tijd en wijle door de algemeene vergadering van Deelhebbers eene dcfinitive benoeming zal zijn geschied voOrloopig zullen worden waargenomen door den Wel- Ed. Gestr. Heer Mr. J. BAL SNIJDERS, practise- reud Advoknat alhier en Admininistrateur dier Maat schappij. 20. Dat niet de zaken des ondergeteekendenbetrekkelijk de Kassierder ij en Expeditie, zich heeft belast de Wel- Ed. Gestr. Ilqer P. de MARET TAK, Procureur al hier, mede Administrateur der bovenvermelde Maat schappij. 3°. Dat omtrent de zaken, betreffende het Provinciaal Agentschap voor Zeeland der Nederlandsche Maat schappij van Brandverzekeringgevestigd te TIEL, men zichprovisioneel en tot nadere bekendmaking zal kunnen vervoegen bij deh Wel-Ed. Heer J. A. de WAAL, Directeur van het Middelburgsch Zieken-, Toelaag- en Begrafenisfonds alhier. Zullende de verschillende adiniiiistratien boven ver meld, tot i°. Mei aanstaande, gezamenlijk gehouden wordenten zelfden Kantore waar zulks tot dusver geschiedde KoestraatWijk K. No. 40en van de verplaatsing alsdan nader worden kennis gegeven. 4°. Dat over alle partlkuliere uitstaande zaken van den ondergeteekende, men zich tot i°. Mei zal kuunen ver voegen aan zijn Woonhuis te MiddelburgFlissingsche straat Wijk K. No. 44, en later aan den Wel-Ed. Gestr. Heer J. M. BRIEVEProcureur alhier, welke daartoe van de noodigé vólmagten zal zijn voorzien. En maakt de ondergeteekende nog van deze gelegenheid ge bruik, óm aan de Vrienden en Betrekkingen onder zijne Stad- 'gënoóten, aan welke bij dit niet op andere wijze heeft ver mogen te doen bij deze een hartelijk vaarwel toe te roepen. Middelburg, den 26 Januarij 1843. F. van SORGE. ])e Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Dingsdag den 7 Februarij 1843, desavonds ten achture, in de Bóven- zaal van de Handel-Societeitin den Langendelft te Middel burg in het openbaarbij opbod en afslagverkoopen Een hecht sterk en welgebouwd HUIS en ERF, staande en gelegen binnen de Stad Middelburgop den Seis- dam, Wijk Q. No. 27. Des daags vóór en op den dag der Verkooping voor een ieder te bezigtigen. Degenenwelke schuldig zijn aan of iets te vorderen hebben van den Med. Doet. J. P. DURING, gelieven daar van opgave of betaling te doen aan den Heer J. J. Bresser, in de Noordstraat te Middelburg. Xe huur tegen Mei eerstkomende een HUIS op den Ko rendijk alhierLett. P. No. 73 te bevragen bij den Boek- verkooper Hendrikse. Jfene Burger Jufvrouw verlangt eene BENEDEN-VOOR SALET met den KOSTbij fatsoenlijke Burgerlieden adres bij J. C. IV. Altorjfer. Xe koop eene nieuwe KARET, een Bakkers TROG, SCHUIFKOZ1JNEN DllAAIHEKKENS Horden, Goten, een BOERENWAGENTJE met toebehooren Veldgahgen Leggergangen enz.bij J.J. Maas, Timmerman te Brigdamme. Van stonden aan uit de hand te koop de HOEFSME DERIJ te Krabbendijke. Met Mei aanstaande een bekwame KOORNMOLENAARS- KNECHT benoodigd, het breed Kropmalen en Pellen gron dig verstaande men adressere zich in Persoon of met franko Brieven bij den Molenaar Jac. Nortierte Sluis. Een TIMMERMANS-KNECHT, tevens het Metselen goed verstaande benoodigd bij D. Scheelete Domburg. Xerst°nd een SMIDS-KNECHT benoodigdwelke een Paard kan beslaan, bij de Wed. L. Taal, te Serooskerke. J)e Boekhandelaar II. FRIJLINK te Amsterdam heeft dezer dagen alom verzonden 1. Dr. D. W. H. BUSCH de Vrouw uit een Natuur- Ziekte- en Geneeskundig oogpunt beschouwd naar het Hoogduitsch door Dr. H. Ii. I1AGEMAN Jr. tweede Deel. Bij In teeken in g f 3 75. Buiten fnteekenmg' 4 =5- Op het derde eti de volgende Deelcn kan men nog intee- kerieri. Op de uitgegevene twee Deelen is de Inteekening gesloten. Het derde en vierde Deel worden te gelijk op 1 Maart aanstaande uitgegeven. 2. Dr. G. F. MOST Encyclopedisch Woordenboek der Praktische Geneesmiddelleernaar de beste bronnen en eigene veeljarige ondervinding bewerkteerste Afleve ring, 6ó Cënts. Dit Werk zal in 15, hoogstens 16 Afleveringen compleet zijildie te zamen drie Boekdeeleii zullen uitmaken. Het is voornamelijk bestemd voor jonge practiserende Genees- en Heelkundigen en voor Apothekersdie hunne Akademische loopbaan geëindigd hebben of zich tot het examen voorbe reiden. Men zie hieromtrent nader het Prospectusbij deze eerste Afleveringen gevoegd, welke bij alle soliede Boekhandelaren ter bezigtiging ligt. gij J. van de VELDE OLIVIER Boekdrukker en Han delaar te Zierikzeeis van de Pers gekomen en verkrijgbaar gesteld, de ZEEUWSCIIE VOLKS-ALMANAK vüor 1843, achtste jaargangmet Platen. Prijs 75 cents. Eii de Gebroeders ABRAHAMS zijn nog weinige exemplaren te bekomen van den AL,»tAAAK voor het Departement Middelburg der Maatschappijtot rut var 't algemeer voor 1843; inhoudende: de gewone Kalender, het vertrek en de aankomst der Posten, Schuiten, Diligences enz.; de Watergetijden, Specietafel, Naamlijst der Leden enz. Zoo ook het volgend Mengelwerk door de Maatschappij bezorgd 1. Aanteekeningen Van wijlen Don Antonio Magino. II. Anec- détes Vérhalen en Vertellingen. III. Prentverbeeldingen van een zevental Voorwerpen met toepasselijke bijschriften. IV. Losse Dichtstukjes bestaande in de volgende 1. Nieuwjaarswens^]! aan de Leden van de Maatschappij: Tot Nut van t Algemeen.- 2. Dij het uitrijden IJsstukje3. Lied van een Grijsaard bij: liet naderen der Lente. 4. De vergenoegde Landman bij der geboorte van zijn zesde kind. 5. De Ambachtsman op Zondag. 6. Van een'Ruiter en een Koningsdochtertje. V. Leerzame enr vermakelijke Zangstukjes, als: 1. Lied van een Tuinmansdoch-- lertje met Muzijk). 2. Oogst-lied. 3. Liedje om op eene Bruiloft te zingen. 4. De Troubadour. 5. Motje varen 6. Vonken. 7. Vrijaadje. VI. Veertigste vervolg der Natuurlijke IListorie houdende de beschrijving van de Granen met vier j*beeldingen. VII. De jeugdige Misdadiger Eene ware ge beurtenis). VIII. Over liet redden van Drenkelingen met het Berigt van de Maatschappij en IX. De gewone korte Kronijk. De Prijs van dezen nuttigen en verinakelijken Alma nak in netten Ontslag is slechts 30 Cents. ter bevordering van Huisttelijk geluk, of aanlei ding tol Godsdienstige overdenkingen op iede- ren dag des Jaars 1843; zevende Jaargang:.. Met twee Platen en Titelvignet, ot twaalf Afleveringeir» op veliti papier, k 40 Cents, en op drnkmediaan zonder plaatwerk, ii 30 Cents; wordt uitgegeven te 's Gravenhmu-- bij A. KLOOTS COMP. De eerste Aflevering van dézen Jaargang ziet het licht bevattende onderanderen een Tafereel van de IFijzen uit kef Oosten, dat in de tweede Aflevering zal worden voortgezet» en waarop weder een Bijbelseh Tafereeldat van 's Heilandi: verzoeking in de woestijnzal volgen. Proefblad en Pros pectus zijn bij de Uitgevers dezer en verder-alom te bekomen. Iedere Jaargang is op zichzelven kompleet. Tfcïl DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. -

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2