C O/tJ 'Rl IV MIDDELBURGSCHE ,1 1843. 24 Jauuarij. Diiigsdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN ücficuöniAtmtgcu. ScpAticment watt Jfnta tieten. Sui?0chln»b. <Broot'l3rittauie. jflAuiiVijk. £lcbcri auftctt. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert dat, van heden af,,zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner Standplaatsen zal worden uitbetaald het augmentum aan de gehuwde Heeren Predikanten in het iste, 2de en 3de District dezer Provincie, over den jare 1842. Middelburg den 24 Januarij 1843. De Administrateur voornoemd P. P O u s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat door Hun Edel Achtbare bij het Collegie van Hee ren Wijkmeesterenter vervulling der vacaturen, ontstaan door het verleend eervol ontslagop deszelfs verzoek aan den Heer Jan Samuel FrederiksWijkmeester van de Wijk E., en door het overlijden van den Heer Christiaan Koo- manBuurtmeester der Wijk C., ingevolge gedane voordragt zijn benoemd tot Wijkmeester van de Wijk E.den Heer Jacob Boudewijusetot dusverre Buurtmeester van gemelde Wijk, en in deszelfs plaats tot Buurtmeester, den Heer Evert Hendrikse en tot Buurtmeester der Wijk C. den Heer Ten nis Pieter Roest, allen wonende in de lange Noordstraat. En willen een iegelijk bij deze hebben uitgenoodigd om gemelde Wijk- en Buurtmeesters in derzelver betrekkingen te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Januarij 1843- v Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG I11 aanmerking nemende* dat de Rekening dezer Stad over het jaar 1841 door Ileeren Gedeputeerde Staten, bij reso lutie van den 30 December jl. No. 17, is gearresteerd. Gelet pp art. 4 van het Koninklijk besluit van den 1 Maart i83rNo. 14; Brengen hiermede ter kennis van de In- en Opgezetenen dat gemelde Stads-llekenjng en- de daartoe betrekking heb bende Begrooting, op de Woensdagen en Zaterdagen, gedu rende deze en de volgende maandvan des voormiddags tien tot des namiddags ten twee ure ter Stedelijke Secretarie ter visie zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Januarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Personen welke genegen mogten zijn om, geduren de het ophanden zijnde Saizoenhet PAARDEWERK van den Stads-Moddermolen aan te nemenof de daartoe te ge bruiken Paarden tegen billijke prijzen aan de Stad af te staan, gelieven zich vóór den 15 Februarij aanstaande ter Stedelijke ■Griffie aan te dienen. Besturen der Domeinen. Agentschap Sas-van Gent. OPENBARE VERPACHTINGEN, van DOMANIALE GOÉDEREN ENZ. De Agent van het Domein te Sas-van-Gentdaartoe be hoorlijk gemagtigd zalop de natemelden dagen uren en plaatsen en ten overstaan van de natenoemen Notarissen, overgaan tot de Openbare Verpachting, voor den tijd van 2even jaren van de hieronder omschreven DOMANIALE GOEDEREN gelegen in het 4de en 5de Distriet van de Provincie Zeeland^ mitsgaders van de GRASGEWASSEN, VISSCHERIJEN en VEREN, op het Kanaal van Neuzen en het Zijkanaal naar Hulstenz.te weten Op Zaturdag den 28 Januarij 1843, des voormiddags om 11 ure, te IJZENDIJKEin het Logement van P. Kriel, ten overstaan van den Notaris .7. C. O. Benteijnresiderende aldaarvan de Domaniale Goederen in het 4de District van Zeeland gelegen bestaande in Het VEERHUIS en VEER van Sluis op het Land van Cadzandzes Perceeltjes GRONDS, onder Zuidzah- de twee einden DIJK, onder St. Anna ter Muiden-, benevens eenige SCHORREN en AANWASSENen Op Maandag den 30 Januarij 1843, des'voormiddags 0111 10 ure te SAS-VAN-GENT in het Logement van .7. de Rechter, ten overstaan van den Notaris Vermandeireside rende aldaarvan 1. Eenige LANDERIJEN, GRASGEWASSEN en SCHOR- REN, gelegen in de Gemeente Sas-van-GentHonte- nisseClinge Philippine Biervliet en Hoek mitsga ders de OVERZETVEREN op het Kanaal van Neu zen en i. De CRASGEWASSEN en VISSCHERIJEN van het Kanaal van Neuzen en het Zijkanaal naar Hulstdaar onder begrepen de GRASGEWASSEN der betragelin- 'gen van de Schorren in.de Axelsche vlakte. De voorwaarden benevens de omschrijving der Goederen dezer Verpachtingen zullen te lezen liggen voo zoo veel betreft de Goederen gelegen iii het 4de District te Sluis Schoondijke Groede Biervliet en St. Anna ter Muijden in eene der meestbezocht wordende Herbergen aldaaren te IJzendijke bij PKriel en ten Kantore van bovengenoemden Notaris Benteijn. Voor zoo veel aangaat de Domaniale Goederen, gelegen in het 5de District van Zeeland,' in eene der voornaamste Herbergen te HontenisseClinge, Philippine, Hoek, Neu zen, Sas-van-Gent, Biervlieten Oostburg, en Voor de Grasgewassen en Visscherijen van het Kanaal van Neuzen enz., te Hulst in het Wapen van Zeeland, te Axel bij Rolf, te Neuzen bij .7. C. Steenkamp, te Westdorpe bij H. J. Verhelsf, - en te Sas-van-Gent bij J. van de San Je H. Mieghout en,J. de Rechterbij welken laatstgenoemde mede de voorwaarden voor de overige te Verpachten Goederen zul len te lezen zijn als ook bij den Notaris Vermandei en ten Kantore van den Agent van het Domein aldaarbij wien in- tusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. [De dankbetuigingen voor ingekomene liefdegiften zullen in het volgende No. worden opgenomen.1] FRANKFORT den 18 januarij. Men verneemtdat de Russische generaalbaron Lieven omtrent wiens lot eenige ongerustheid heerschte, den 23 december in welstand te Kon- stantinopel is aangekomen en aldaar zijn gevoelen gepit heeft dat de tegenwoordige regering in Servie niet aan de wenschen der ingezetenen beantwoordt, waarom eene. terugroeping van den vei dreven vorst Mtchael hem, ter voorkoming van bloe dige en voor de rust van het Ottomannisch rijk verderfelijke gebeurtenissen wenschelijk is voorgekomen. LONDEN den 18 januarij. H. M. de koningin, prins Albert en de jonge prinses zijn eergisteren van Claremoht op het kasteel van Windsor teruggekeerd. Gisteren is een kabinetsraad gehouden die nagenoeg drie uren heeft geduurd. Reeds kent men da namen van een 3otal grootere en kleinere schepenwelkegedurende de stormen der vorige week, op de Engelsche kust verongelukt zijn en vfaarbij men het verlies van verscheiden menschenlevens heeft te betreuren. Tusschen donderdag en vrijdag zijn bij Plymouth alleen 5 vaartuigen vergaan. Onder de vreemde schepen, welke dit lot getroffen heeft, telt men het driemastschip St. Petersburg van Nieuw-Orleansdat bij Liverpool gestrand i maar welks equipage echter gelukkig is behouden. Het aantal der personenwelke door het vallen van schoor- steenen of gedeelten van daken, in deze hoofdstad zwaar be zeerd zijn, is aanmerkelijk. Niet minder dan 74 hunner zijn, in de onderscheidene hospitalen gebragten eenige daarvan ver- keeren in bedenkelijken toestand. Te Nieuw-York heefteen hevigebrand den 29 de cember 5 uitgestrekte panden vernield sómmigen waarvan een grooten voorraad van koopwaren bevatteden. De schade werd op 250,000 dollars geschat. PARIJS den 18 januarij. De kamer van afgevaardigden heeft zich gisteren in hare afdeelingen bezig gehouden met het onderzoek van de door het ministerie voorgestelde wet wegens de suiker, welke wet, gelijk men weet, strekt om met 1 september 1844 de vervaardiging vau inlandsche suiker ge heel te verbiedenen aan de fabrikanten daarvan eene scha deloosstelling van 40 millioen franken uit 's rijks kas te ver- lecnen. Die wet heeft bij de afgevaardigden nagenoeg evenveel tegenstand als goedkeuring ontmoet. Den 21 dezer zal het eene halve eeuw geleden zijn dat de ongelukkige 'f odewijk XVI, als slagtoffer eener toomelooze volkswoede, zijn naauwelijks 38jarig leven op liet schavot liet, na eene regering van 19 jaren, gedurende welke hij uit stekende hoedanigheden en vooral eene groote mate van goed willigheid aan den dag legde, maar die' bij de heersciïende stemming der gemoederen niet krachtig genoeg was om in tijds het kwaad uit te roeijen, dat, onder zijne karakterlooze voorgangersbij het nagenoeg algemeen bederf onder een frot- schen adel en eene verbasterde geestelijkheidalom in Frank rijk wortel had geschoten. ITet lijk van den beklagenswaar- digen vorst werd naar het kerkhof van la Madelaine gevoerd, waar zijne beulen het met ongebluschte kalk bedekten, opdat zelfs het geringste spoor, daarvan mogt vergaan. Nogtans zijn in 1814 eenige overblijfselen daarvan gevonden, en in januarij 1815, met het stoffelijk overschot zijner gemalin, Maria An- toinettanaar St. Denis overgebragt. Gedurende de zooge naamde restauratie werd het testament des omgebragten ko- nings, in zijne gevangenis opgesteld, en waarin evenveel va derlijke goedheid als godsdienstzin doorstraalde, jaarlijks op zijn sterfdag in alle kerken gelezen. Uit Saint-Ló, in het departement van la.Manche, zijn treurige tijdingen omtrent de gevolgen van het onstuimig we der in de vorige week ontvangen. Door de gedurige onwe- ders is beduidende schade aangerigt; onder anderen heeft de bliksem den kerktoren te Cenilly Nótre Dame door midden gespleten, zoodat hij afgebroken of, om de werklieden aan geen levensgevaar bloot te stellen, omvergeschoten zal moe ten worden. Te Villelandon en Balleroiis, door gelijke oor zaak op meer dan één punt brand ontstaanwaardoor ver scheidene huizen vernield zijn, terwijl anderen door den he- vigen wind zijn omvergeworpen. Omtrent de expeditie van den generaal Changarnicr naar de omstreken van Tenez verneemt men de volgende nadere bijzonderheden Na een dag aan de brug der Mina te hebben doorgebragt, heeft genoemde generaal zich, den 22 december, naar 'de overzijde van de Chelif begeven, om het grondgebied van Dahra binnen te trekken en naar Tenez te marcheren. Op zijnen togt heeft hij de onderwerping van alle stammen, zon der uitzondering, verkregen. Zijn voornemen was eenigen tijd te Tenez te blijven maar dewijl hij geen génoegzamen voorraad tot vervulling van de behoeften der kavallerie vond is hij den 28, langs den zeekant, naar Cherchell getrokken' waar de kolonne den 2 dezer in goeden staat aangekomen is. Deze expeditie, te midden van den winter, strekt den bevelhebber tot groote eer, en heeft de onderwerping van dit gedeelte van Afrika aanmerkelijk bevorderd. Ook^e hertog van Aumale en de gouverneur-generaal Bu- geaud zijn, met het expeditie-leger, den 6 dezer te Algiers wedergekeerd. Volgens gemaakte berekening, is de Europesche bevolking van Algerie gedurende het afgeloopen jaar 1842 met ongeveer 9000 zielen vermeerderd. sGRAVENHAGE den 20 januarij* Heden morgen is no pens den gezondheids-toestand van Z. M. den Koning het na volgende berigt uitgegeven De toestand van Z. M. den Koning zeer gunstig zijnde zal verder geen berigt worden gegeven." In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren zijn rapporten op eenige verzoekschriften uitgebragt. Daaronder behoorde dat van H. F. C. de Greuvevoormaals kapitein der artillerie thans zonder beroepwonende te Dord recht houdende verzoek tot het erlangen vau vergunning ingevolge het laatste gedeelte van art. 175 der grondwet, tot het voor den IToogen Raad vervolgen van Z. Exc. den heer List, directeur-generaal van oorlog, wegens misbruik van ge zag. De Kamer is overeenkomstig het voorstel der commis sie voor de verzoekschriften op dit stuk overgegaan tot de orde van den dag. Voorts zijn in deze zitting weder onderscheidene verzoek schriften ingekomenwaaronder voornamelijk opmerking ver dient een adres van vijftig aanzienlijke kooplieden te Amster dam die aan de Kamer hunne bezwaren kenbaar maken waartoe het traktaat met Belgie dat thans aan hare beraad slaging is onderworpenhun aanleiding geeft. De wijze waarop de belangrijke verschillen over de'vaart oponzerivie- ren bij dit traktaat beslist zijn, (zeggen zij) maakt hunne be zorgdheid ten hoogste gaande. Zij komen op tegen het doen vervallen tan de voordeelen die dè Nederlandsche Rijnhan- del thans geniethetgeen het gevolg zijn zou als het onder havige traktaat tot stand kwam. Het zijn de art. 41 en 42 daarvan die aan den Belgischen handel alle de voorregten toekennenwelke de Nederlandsche geniet. Dezelve zal slechts of het vaste regt of het doorvoerregt hebben te betalen te zijner keuze en dezelfde reductie of vrijstelling van Rijntol genieten al? de Nederlandsche handel. Daarenboven zeggen adressanten dat niet alleen het tegen woordige maar ook de toekomst bij dit traktaat voor ons is verbonden. Art. 47 bepaalt, dat alle eventuele vermindering of afschaffing van het Nederlandsche vast regt ten behoeve van den Nederlandschen Rijnhandel van zelve en dus zonder vergoedingaan den Belgischen handel te goed zal komen. Dit is, merken adressanten op, voorzeker niet deminstdruk- kende voorwaarde. De afschaffing van het doorvoerregt ten behoeve van onzen Rijnhandel had men wenschelijk geacht vooral nu in Frankrijk alle doorvoerregten zijn vervallen en aan de Fransche zeehavens voor den handel met Zwitserland weder een voordeel boven ons is gegevendoch de bedoelde afschaffing moest men dan kunnen doen opwegen tegen andere gelijksoortige verminderingen van Prijntol in de Duitsche Oe- verstaten. Hoe oneindig minder zouden de voordeelen van eene afschaffing als deze echter worden, indien zij ook ter stond zonder eenige vergoeding aan onze mededingers ten déél zouden moeten vallen Niet alleen de Nederlandsche expeditie-handel zal met de concurrentie van Antwerpen te kampen hebben. Twee der den van de naar den Rijn gezonden wordende goederen ko men uit onze entrepotsof transiteren regtstreeks. ITet ver schil is niet van luttel belang, want die met den Duitschen handel'bekend is, weet ook, dat het verschil van ééne cent op den centenaar wel degelijk in aanmerking komt. De ondervinding van vóór 1830 heeft geleerd, dat de vrees voor de concurrentie van Antwerpen voor den Neder landschen handel geene hersenschim is. Antwerpen is nog wel niet nat het toen was het mist den toevoer uit onze koloniën; de hoofdstapel is ten onzent geve tigd maar dij

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1