MIBDELBURGSCHE C O U li N\ 9: Zaturdag 1843. 21 Jaiiuarij. v^M te- BESTUREN en ADMINISTR ATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JTc.infcriffe. öelgts. ^leöeviaaDcR. M J/ri De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde Tan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendraakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatste" eener Advertentie liet liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert datvan af Maandag den 23 dezerten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren in deze Pro vincie over de laatste zes maanden van 1842, en zulks te gen afschrijving van hunne Acten van Borgtogt, daartoe bij de betaling over te leggen. Middelburg, den 21 Januarij 1843. De Administrateur voornoemd P. P O u s. De ONTVANGER der Stad Middelburgdaartoe door Ileeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerdzal op Vrijdag den 3 Februarij 1843, en vervolgens alle Dingsdagen en Vrijdagen in de maanden Februarij, Maart en April, tot en met den 2 Mei 1843 ingesloten, des voormiddags van tien tot twaalf ureten zijnen Kantore op het Raadhuisvaceren tot de overneming der Obligatien ten laste dezer Stad, en de uitbetaling van de daarop verschuldigde Intressenverschenen met den 31 December 1842. Middelburg, den 9 januarij 1843. A. J.' CANTER de MUNCK. Arnemuiden den 19 Januarij 1843. Heden is door het Diaconie-Armbestuuruit handen van /l. AdriaameWethouder dezer Stedeeene gift van vijf- en-twintig dulden van een' Heer uit Middelburg ontvangen. Edelmoedige gever, uwe Menschen- en Armen-liefde vinde uit Gode in Zijn' Zoon belooning Namens bovengemeld Bestuur H. W. HOGERHEYDE Ontvanger. FRANKFORT den 15 januarij. Een estafette, den 9 dezer uit Bucharest te Weenen aangekomen, heeft aldaar de tijding gebragtdat de algcmcene vergadering in Wallachije den grootbojaar Btbesco, bij meerderheid van stemmen, tot hos- podar van dat vorstendom heeft uitgeroepen. De bey van Tunis heeft ecue proclamatie uitgevaardigd volgens welke alle in slavernij geboren kinderen in het gehecle regentschap onverwijld vrij worden verklaard. Blijkens berigten uit Alexandria, tot 24 december, schenen de geestvermogens van Mehemed-Alidie nog altijd te Cairo wasmerkelijk af te nemenhetwelk onderanderen daaruit bleekdat reeds een- en andermaal de bevelen welke hij den eenen dag galden dag daarna door tegenbevelen wa ren opgevolgd.. Uit Zweden wordt gemeld dat de zenuwachtige en door sommige als magnetisch beschouwde ziekte, welke de landbewoners tot eene vreemde soort van dweepzucht dreef die zich in woede om te prediken en het verkondigen van den jongste» dag openbaarde, tegenwoordig aan het verminderen is. Op de landlieden in het algemeen hadden deze boetpredi- kingen zulk eenen invloed gehaddat geheele kerspelen zich door de geestdrijvers tot op het bloed ja tot bezwijming toe lieten geeselenwanende daarmede den duivel uit te drijven en zich voor geestelijke wedergeboorte - vatbaar te maken. Eindelijk is de stem der godsdienst-Ieeraren doorgedrongen en de meesten dezer verdwaalden schamen zich thans over hun gehouden gedrag. PARIJS den 16 januarij. Men meent, dat de openbare discussien over het ontwerp van adres in antwoord op de .troonrede den 23 dezer in de kamer der gedeputeerden zul len kunnen aanvangen. In eenige salons werd gisteren avond verzekerddat de mi- misters besloten hadden allen hun ontslag te vragen of wel iie kamers te ontbinden bijaldien zij niet slaagden in hunne •jpogingen 0111 de- zinsnede betrekkelijk het re'gt van onder- •,zoek welke de groote meerderheid der gedeputeerden van -alle partijen in het adres gelascht wil zien te doen 'we«-- wallen. .Door den minister van finantien is het overzigt der op- ïbrengstwan de belastingen en indirecte inkomsten gedurende i'het jaSr 1842, vergeleken met die van 1840 en 1841, pu bliek gemaakt, waaruit blijkt, dat die opbrengst eene aan merkelijke vermeerdering heeft ondergaan zoodat zij die van 1840 met ruim acht-en-zestig millioen en die van 1841111 et ruim vijf-en-dertig millioen francs overtreft. -- Men zegt, dat in de vorige week depeches naar Bra zilië zijn gezonden welke het bevel aan den prins van Join- ville inhouden 0111 zich onverwijld met zijn schip naar de Marquesas-eilanden te begeven, tot bescherming der zich al daar bevindende Fransche troepen. Volgens een heden morgen verspreid gerucht, zou bij -den Zweedschen gezant de lijding zijn ontvangen, dat Z. M. de koning van Zweden zich in een allerbedenkelijksten toestand bevond. Uit Boulogne wordt den 14 dezer gemeld, dat aldaar sedert den vorigen morgen een hevige storm heerschte gedu rende welke een Russisch schip op de kust van Equiher ge strand en de geheele equipagie omgekomen was. Ook ecu Engelsch driemastschipuit Oost-Indie komendewas bij Etaples op de kust geraakten een ander schip van diezelfde natie bij Chatillon verongelukt, maar de equipagie gered. Te Dieppe heeft dezelfde storm zware schade aan de havenhoofden aangerigt. J^og is op de kusten van Lornelbij Boulogne, het En gelsch driemastschip Conquerorvan Calcutta naar Londen bestemd verbrijzeld waarbijnaar verzekerd wordt70 of 80 man zoowel van de equipagie als van de zich aan boord bevindende troepenhet leven zouden verloren hebben. Volgens brieven uit Madrid tot 9 dezer hield alles zich aldaar met de algemeenc verkiezing bezigen wendde iedere partij de ijverigste pogingen aan 0111 de bovenhand te verkrijgen. de Barceloua zijn eenige personen o^ vrije voeten gesteTd ook kan men thans onbelemmerd de poorten dier stad uit en ingaan. De inning der contributie ging nog altijd zeer traag voort. BRUSSEL den 17 januarij. Onze dagbladen behelzen een aantal berigten wegens ongelukken, die door de jongste stormen in ons land hebben plaats gehad. Op meer dan ééne plaats zijn door het omwaaijen of instorten van gebou wen menschen omgekomen. De spoortreinen hebben hier en daar door den hevigen wind hunnen togt niet dan met veel moeite en uren oponthoud kunnen vervolgen. In onzen om trek staan thansten gevolge van de gevallene aanhou dende plasregens en het daardoor veroorzaakte zwellen van het riviertje de Sennealle lagere landerijen onder water. In het Luxemburgsche is zoo veel sneeuw gevallendat de wegen daardoor nagenoeg onbruikbaar zijn geworden. De diligence van Metz naar Brussel heeft, bij eene zijner laatste reizen, twaalf paarden moeten gebruiken om van Bastogne verder te komen. De gehuchten in de vaüeijen aldaar waren als het ware onder de sneeuw bedolven. I11 verscheidene bladen vindt men in den laatste» tijd veel twistgeschrijf over bedriegerijen die in dit land thans ten aanzien van het maken van zoogenaamde valsche kiezers plaats hebben. De partijen namelijk versterken hare krachten door het bedrag der personele belasting van lieden van wie zij zeker zijn door ongegronde opgavezoo hoog op te voe ren dat zij het kiesregt erlangen. De gewone list isom een paard van weelde op te geven zonder dat men dit be zit. Vooral ten platten lande heeft dit bedrog plaatsen zelfs geestelijken maken zich daaraan schuldig. s GRAVEN1IAGE den 17 januarij. Heden morgen zijn al de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en heden middag is de centrale afdeeling met de rapporteurs vergaderd geweest, over het ontwerp nopens het traktaat en de voordragten van wet betrekkelijk het tweede boek van het wetboek van strafregt. Men verneemt, dat thans aan de leden van de Tweede Ka- mei zijn rondgedeeld: a.het voorloopig verslag der centrale afdeelingover het ontwerp van wet betrekkelijk het tus- schcn Nederland en Belgie gesloten traktaaten b.eene memorie van antwoord van de Regering, op de bedenkingen die in de afdeelingen van de Kamer gemaakt zijn zoowel tegen dat ontwerp ais tegen het aanhangig traktaat zelf. Men wil weten dat deze stukken aan de leden der Kamer mcdegc- deel zijn, met verzoek die geheim te houden. Het schijnt het voornemen te zijn dit onderwerp in zittingen met ge sloten deuren te behandelen. - Uit de berekeningen, gevoegd bij het ontwerp van wet inhoudende het hoofdstuk departement van finantien af deeling nationale schuldvoor de Staatsbegrootiug over 1844 1845, blijkt, dat het totale cijfer van dit onderwerp, ten beloope van ƒ34,034,163, voor 1844 verdeeld is als volgt: I. Interessen van een kapitaal van 840,000,000 ingeschreven of nog in te schrijven in het grootboek h 2J pet., verschijnende 30 junij en 31 december van ieder jaar, ƒ21,000,000; II. Interessen van een kapit. van ƒ221,257,900, ingeschreven in het tweede boek a 5 pet., verschijnende 1 april en 1 october van ieder jaar, 11,002,895 UI. In teressen van de schuldbekentenissen van het amortisatie-syndi caat, h 41 pCt, van een kapitaal van 99,000,000 ver schijnende 1 april en 1 october 1844, en van een kapitaal van 98,500,000, verschijnende i april en 1 october 1845, 4-4555°°°; IV. Interessen van de schuldbekentenissen van het amortisatie-syndicaat, a -31 pet. van een kapitaal van' ƒ24,520,000, verschijnende 1 april en 1 october 1844, en van een kapitaal van ƒ24,130,000, verschijnende 1 april en 1 october 1845f 858,200V. Interessen van domein-los- 1 enten 5 pet. van een kapitaal van 16.636,000, tra aftrek van netgene wordt berekend dat als kooppenningen kan worden gefourneerd in 1843, ten bedrage van ƒ648,600, in 1844 ten bedrage van ƒ648,600, en alzoo voor 1844 van een ka pitaal van ƒ15,987,400 en voor 1845 van een kapitaal van f1 55338s8oo, rente ƒ799,370; VI. Interessen van de schat kistbiljetten uitgegeven volgens de wet van 28 april 1834 {Staatsblad no. 14), van een kapitaal van ƒ9,799,950, a 4 pet., ƒ391,998; VII. interessen van schatkistbiljetten, waarvan de uitgifte toegestaan is bij de wet van 27 december 1840 Staatsblad 110. 79)tot een kapitaal van ƒ6,000,000, tegen 4J pet. hoogstens, benevens voor onkosten voorde uit gifte daarvan, ƒ240,000; VIII. Interessen van borgtogten door comptabele ambtenaren a 4 pet.na aftrek van de zoo- danigen welke in Belgie moeten worden betaaldverschijnende 30 junij en 31 december van ieder jaar, waarvoor berekend wordt benoodigd te zijn ƒ35,700; IX. Gewone lijfrenten, verschijnende 1 januarij 1844 en 1 januarij 1845, 142^000; X. Lijfrenten, ten laste van de domeinen geloopen hebbende, ƒ35,000; XI. Nijmeegsehe tontlnaire lijfrenten, verschijnende 1 januarij 1844611 1 januarij 1845, 12,000, en XII. Amor tisatie van schuld, memorie. Te zamen voor 184439,032,163 af, renten komende ten laste van Belgie, krach tens traktaat van Londen van 19 april 1839, - 5,000,000, blijft alzoo ten laste van de Nederlandsche schatkist34,032,163. Daar de posten begrepen onder numeris III IV V VIII IX en X, voor 1845 eenigzins minder zullen bedra gen dan voor 1844, zoo is het totaal voor 1845 uitgetrok ken op 33,954,°83- NIJMEGEN den 17 januarij. Wij vernemen, dat de II. vrijdag alhier ^gevankelijk binnengebragte persoon van Johannes Josephus Beaudoin gewezen marinier thans voer man te Winssen na het ondergaan van verscheidene ondervra- gingen gedurende welke hij hardnekkig alle schuld bleef ont kennen, door op eene behendige wijze te trachten aan te toonetidat hijten tijde van het begaan der misdaadafwe zig was, bij het verhoor, voor den heer regter-commissaris mr. JVbaron van Lyndènop gisteren heeft beleden de moordenaar te zijnmet vermelding van alle schrikkelijke bijzonderheden welke zijne misdaad hebben vergezeld en de oorzaken, welke hem tot dezelve hebben bewogen. Wraakzucht uit miskende liefde, daar zijn slagtoffer, Hendrina Ottenmet een ander verloofd was en eerlang in den echt zoude treden, moet hij als drijfveer zijner daad hebben opge geven. De misdadiger is eerst sedert een jaar uit de strafge vangenis te Woerden, in welke hij, gedurende 6 jaren, zijne straf heeft geboetzijnde hij, bij vonnis van den zee-krijgs raad te Vlissingen, verwezen tot iojarige tuchthuisstraf en brandmerk met de letters T P, wegens diefstal en desertic. Dezer dagen is alhier, in het huis van arrest, overle den en gisteren morgen begravende persoon van Antonio Boggiano.beschuldigd van valsche coupons der Nationale Werkelijke Schuld te hebben uitgegeven en in omloop ge bragt. Hij was uit 's Hertogenbosch gevankelijk binnenge- bragt, ten einde zich ook alhier, even als op vele andere plaatsen voor de justitie te verantwoorden. Ilij overleed aan eene beroerte. Het is te bejammeren dat de onverwach te dood van dezen Boggiano welligt zal oorzaak zijn van het niet ontdekken des makers van genoemde coupons, daar het allerwaarschijnlijkst isdat Boggiano hoezeer ook de uitgever en in omloop brenger, niet de maker Van dezelve geweest is. MIDDELBURG den 20 januarij. Gisteren is alhier de 48ste verjaardag van II. M. onze geëerbiedigde Koningin, door het uitsteken der vlaggen het spelen der klokken en het houden van groote parade door het garnizoen, gevierd. Op donderdag den 26 dezer maand zullen alhier, aan het lokaal van het gouvernement, worden aanbesteed de noodige werken voor het kanaal van Neuzen, bestaande 1. in het vernieuwen en onderhouden der kram- en rijswerken, tot den 1 junij 1845, en 2. eenige vernieuwing en herstellingen aan de sluizenduikers bruggen en gebouwenmet het Onder houd tot den 1 november 1843, alsmede het leveren der vereischte brand- en lichtstoffen enz. Door de weleerw. heeren predikanten en ouderlingen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam is uit- gebragt de volgende nominatie ter vervulling der vacature van eene predikantsplaatsveroorzaakt door het overlijden van den weleerw. heer .7. C. Riehmtheol. doet.' Zestal: dd. C. L. Jungius, pred. te 'Rijswijk; A. C. de Meyier theol. doet. en pred. te Arnhem; B. ter Haartheol. 'doet. en pred. te Leydeu; .7. O. van Griethuysenpred. te Zut- phen E. B. Swaluetheol. doet. en pred. te Goesen .7. F. van Hoogstratenpredikant te Utrecht. Drietal: dd J] ter Haar A. C. de Meyier en E. B. Swa'lue. Het Nederl. Nieuwsblad van den 18 uit 'het Handels blad van den 17 het artikel overnemende (zie ook ons vorte No. onder Amsterdam)waarin gezegd wordt, dat het te kenen van een adres, door de voorname handelaren Her hoofdstad, tegen, het traktaat met Belgie eceii nadeeü-en

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1