MIDDËLBÜRGSCHE C O RA W T. N°. 8. Donderda S 19 Januarij. BESTUREN eir ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. uV'i DEPARTEMENT tan FINANCIËN. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, J. BORSIUS. (Srool-iSeittanje. Jfl.iukrtjfc. ilcöetjatsbcu. 1* At y v. De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. k\yï--& De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmalcingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plnatsin" eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BESTUUR DER DOMEINEN. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. OPENBARE VERPACHTING van SCHORREN. Op Donderdag den 2 Februarij 1843, des voormiddags 0111 tien ure zal door den Agent van het Domein te SAS- VAN-GENT daartoe behoorlijk g.emagtigdten overstaan van den Notaris E. F. Noëlresiderende te Hontenisse ten Huize en Herberge van de Weduwe Crombeen, te GRAUW, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van zeven jaren van De SCHORREN, gelegen voor de Melo- en Kruispolders onder de Gemeenten Grauw en Langendam en Honte nisse. De voorwaarden dezer Verpachting zullen te lezen liggen te Grauwin de Herberg bij de Weduwe Crombeen te Ilulst, in het JVapen van Zeeland-, te Hontenisse, ten Kan tore van den Notaris Noël, en te Sas-van-Gent, ten Kantore van den Agent van het'Domein, bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. VAN ZUYLEN van NIEVELT. De ONTVANGER der Stad VLISSÏNGEN, daartoe door Iieeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerdzal op Woensdag den 18 Januarij 1843, en vervolgens telken Woens dag in de maanden Januarij, Februarij en Maart daaraanvol gende, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore uitbetalen de Interessen op de Obligatien ten laste van gemel de Stad, verschenen den 31 December 1842. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGERIIELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co., te Middel burg, worden overgenomen de OBLIGATIEN Jaste de Stad VLISSÏNGEN, ter ontvangst der Interessen. ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt ;te kennen gegeven 1. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op Maan dag en Dingsdag den 23 en 24 dezer maand, in de Abdij in het Huis Letter A. No. 52 alwaar dezelve van des voörmiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zal te zien zijn tegen vertooning der qui- tantie van het voorwerp of betaling van 25 cents. c. Dat de uitloting op Woensdag den 25 dezer plaats zal hebben. 3. Dat de Lijst der uitgetrokkene prijzen ter bezigtiging zal liggen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abra hams op Donderdag den 26 dezer. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lotop den 27 dezer maandvan 12 tot 4 ure in het Huis der Abdij al waar de Tentoonstelling plaats heeft gehad en 5. Dat de Loten dezer Loterijk 1 elk, den 23 en 24 dezer maand als nog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoonstelling in de Abdij, doch reeds van den 21 af in den voormelden Boekwinkel. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente ver melden met hartelijken dank aan de edele gevers of geefsters dat tot extra-bedeeling aan lïunne armen is ontvangen In de Kerk-collecte van Zondag namiddag 11.in de Oost- Kerk van N. P. S. f 2 ,60; Dingsdag avond van A. B. f 100. Middelburg, den 18 Januarij 1843. Diakenen voornoemd D. J. DIERMANSE Praises. N. VERHULST Wz., Scriba. Westkapelle den 9 Januarij 1843. De COMMISSIE tei voorziening in de buitengewone be- Ihoeften der Armen, maakt bij deze dankbare melding van de Hjoogst welkome Giften bij den Heer S. Roelse-, te Middel- laurg ontvangen Den 11 dezer, van een onbekende 50 en van D. 50; den 12 van O. M. 50; den 13 van S. B. S. f z 60 en «Jen 16, van E. V. V. f 30. De Commissie voornoemd, W. VERHULST Nz. Voorz. W. ROELSE Lz.Secr. Nadat de gelden Ingezameld ten behoeve van eene onge lukkige weduwe te Z.reeds waren overgemaakt, (blijkens de kennisgeving van Ds. Andrea'm de Middelbiirgsche Courant van den 3 dezer) heeft de ondergeteekende -op den 9 'dezer nog voor dezelve ontvangen f 10, van Middelburg den 16 Januarij 1843. BERLIJN den 13 januarij. Volgens berigten uit Peters burg van den 1 dezer had het daar tot 22 december bij afwisseling gedooid en •gevroren, waardoor een aantal .ziek ten ontstaan waren. Terzelfder tijd was Petersburg tweemaal met hoog water bedreigd geworden doch had de vrees voor gevaren slechts korten tijd geduurd. FRANKFORT den 13 januarij. I11 de Beijersche kamer van afgevaardigden hebben den 10 dezer zeer levendige en langdurige beraadslagingen plaats gehad over een door 36 Protestantsche leden dier vergadering gedaan voorstel, strek kende 0111 den koning langs den grondwettigen weg te ver zoeken dat eene verordening des ministers van oorlog van 14 augustus 1838, waarbij voorgeschreven wordt dat gedu rende de mis bij de militaire godsdienstoefening voor het al- letheiligste geknield moet worden, als inbreuk makende op de gewetensvrijheid der Protestantenmogt worden ingetrok ken. Met bijna eenparige stemmen werd besloten dit voorstel in overweging te nemen en terstond tot de beraadslagingen over te gaan welke eindigden met de aanneming van een amendement, door een der Katholijke leden voorgesteld en houdendedat de koning verzocht zou worden zoodanige maatregelen te nemen waardoor de ten gevolge van de be doelde verordening onder de Protestanten bestaande vrees kon worden uit den weg geruimd. Eene groote schare van toehoorders woonde met steeds levendige belangstelling deze zeer langdurige zitting bij. MUNSTER den 12 januarij. Naar wij vernemen, is thans uit Berlijn de last ontvangen, om met den aanleg van den straatweg naar de Hollandsche grenzen voort te gaan. Waar schijnlijk zal dus eerstdaags het leggen der aarden baan aanbe steed worden. De blijdschap over dit berigt is algemeen want in de zestien jaren, gedurende welke over het plan, om eenen weg naar de Hollandsche grenzen aan te leggen gehandeld isheelt de overtuiging zich meer en meer geves- tigddat deszelfs daarstelling op de welvaart van onze stad een overwegenden invloed hebben en handel en nijverheid bui tengemeen bevorderen zal. Dank zij derhalve onzen koning die ons ook deze groote weldaad schenkt. LONDEN deii 14 januarij. Door meer dan één dagblad wordt verzekerd, dat aan het Fransch gouvernement een han- del-traktaat tusschen Engeland en Frankrijk is aangeboden waarbij de inkomende regten op wijnen brandewijnen en zij den stoffen in het laatste rijk beduidend worden verminderd, onder voorwaarde dat soortgelijke vermindering ook wederkee- rig aan voortbrengselen van Engelschen landbouw en nijver heid worden toegestaan. Volgens een dier bladen zou dit traktaat bereids door de Engelsche gevolmagtigden zijn ge- teekend. De kolonel Malcolmdie het door koningin Victoria bekrachtigde vredesverdrag met China naar dat rijk moet overbrengenis dezer dagen op zijne reis -daarheen door Parijs gekomen. Volgens sommige Londensche dagbladen is die boodschapper ook de overbrenger van een bevel tot terugroeping van den tegenwoordigen gouverneur-generaal van Britsch-Indielord Ellenborough. Die landvoogd heeft de gunstige verwachtingenwelke men van hem koesterdeniet vervuld. Alleen de maatregelen die hij, blijkens de laatste be rigten uit Indie, tot de uitbreiding der scheepvaart op den Indus genomen heeftlangs welke rivier thans het uit Af ghanistan teruggetrokken leger heeft post gevatworden door. de Londensche dagbladen geroemd. Daarentegen worden na genoeg algemeen de verwoestingen en wraaknemingen waar door zich de aftogt van dat leger heeft gekenmerkt, en die, naai men meent, op bevel van lord FJlenborough hebben plaats gehaddoor die dagbladen sterk afgekeurd. Sommige be schouwen deze zaak uit een staatkundig oogpunten verkla ren er geenerlei heil in te zien, dat de Afghanen door de verwoesting van hun land tot woeste wraakzucht zijn opge wonden. Andere achten het gebeurde onteerend voor den Britschen naam. Het sterkst laat zich in dezen zin zeer zeker de Morning- Ilerald uit. Het besluit van den Afghanistanschen oorlog zegt dit bladis zijnen aanvang waardig. Hij was met be drog en logen begonnen; hij is geëindigd met daden van wraak en wreedheid die onze zoo hoog geroemde beschaving ont beren-. De misdaad is volledig en voortaan moeten wij over de barbaarsc-hheden der Fransehen in Algeria een somber stil zwijgen bewaren. De Engelsche generaals hebben aan de Afghanen niets achtergelaten dan rookend puinverwoeste stedeneene geplunderde hoofdstadeenzame velden. Den 1 october kondigen wij den vrede aan. Veertien dagen later laten wij den genius der wraak over het land los. Cabul wordt verdelgd Istaliff afgebrand en de inwoners dier steden gewapend of ongewapend over de kling gejaagd Jellalabad is niets meer dan een hoop bouwvallen. Het hart bloedt bij het herdenken aan die nuttelooze wreedheden aan dien rnee- doogenloozen moord aan die algemeene verdelging. Elk E11- gelschman wien een zweem van grootmoedigheid en gereg- tigheid in het hart is overgebleven, zal zich zeiven en zijn vaderland door deze woeste barbaarschheid vernederd achten. Noch gedweëe onderwerping noch ouderdomnoch kunne heeft de ongelukkige slagtoffers kunnen redden wij hebben zonder onderscheid vrienden en vijanden gewapenden èn ontwapenden mannen en vrouwen vermoord. De geschiede nis van Engeland biedt niets gedrogtelijkers en stuitenders, dan deze ongehoorde ijsselijkheden aan." PARIJS den 14 januarij. De raad van ministers is eergis teren vergaderd geweest. Men verzekertdat dezelve zich bezig gehouden heeft met den uitslag dér discussien in de bureaux der .kamer over het adres, betrekkelijk het regt van onderzoek en het Spaansche vraagstuk. Het totaal der credietenvoor het jaar 1844 aangevraagd, beloopt 1,281,013,710 fr. voor de gewone uitgaven. De in komsten zijn geraamd op 1,247,228,366 fu zoodat over het gewone dienstjaar een deficit van 33,785,344 fr. bestaat. De oppositiebladen verzuimen niet te doen opmerken dat dit wei nig strookt met de gunstige verklaring aangaande den zich steeds verbeterenden finantielen toestand welke den koning in zijne troonrede in den mond was gelegd. Nogtans verheugt men zich over de verzekering van den minister dat het niet noodig zal zijn de toevlugt tot eene nieuwe leening te nemen. De Madridsche bladen deelen de antwoorden mede van den regent door hem gegeven op de receptie van den Driekonin gendag. De door hem gevoerde taal is belangwekkend daar hij stellig zijn voornemen herhaalt, om over 22 maanden, wan neer de jonge koningin hare bij de wet bepaalde meerderjarig heid verkrijgt, tot het bijzondere leven terug te keeren. 's GRAVENHAGE den 16 januarij. In de zitting van de Tweede Kamer' der Staten-Generaal van heden heeft de nieuw benoemde griffier der Kamerjhr. mr. A. J. van der Heim, de gevorderde nieuwe eeden afgelegd en zijne betrek king aanvaard. Zijn ingekomen vier verzoekschriften waaronder men op merkt een van een gemeente-bestuur dat, zijne bezwaren in brengt tegen het tusschen Nederland en Belgie gesloten trak taat voor zoo veel het punt der grensscheiding betreft. Verzending aan de daartoe bestemde commissie. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men weet datbij Zr. Ms. besluit van 26 october 1841 ingesteld is eene commissie tot onderzoek van de aangelegen heden der maatschappij van weldadigheid bestaande uit de heeren Cannemanvan Akerlaken Bruce en Metman als amanuensis. Zij heeft den 15 november 1842 een zeer uit voerig rapport uitgebragten geeft daarin verslag, 1. van den stand van zaken tijdens hare benoemingen de~betrekking tusschen de regoiing en de maatschappij destijds bestaande4; 2. van hare verrigtingen 3. van den uitslag'dien hare ver- rigtingen gehad hebben en 4- vair de voorstellen die zij ter definitive regeling der zaak meent te moeten doen. Uit een dubbeltaldoor de algemeene Hervormde Synode aangebodenen op daartoe gedane voordragt van den minis ter van Staatbelast met de generale directie voor de zaken der Hervormde kerk enz.% heeft Z. M.bij besluit van den 6 dezer, benoemd tot lid der algemeene Hervormde Synodale commissiein plaats van den heer B. Nieuwold, die als zoo danig met julij aanstaande zal aftreden, den heer C. de Visser president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en pre dikant- te Tholen. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van de zeevarenden gebragt, dat, blijkens eene missive van den Ne- derlandschen vice-consul te Dantzig, van den 9 december ji., op het uiteinde van het Oosterhoofd der haven aldaar een ijze ren vuurtoren is opgerigt gewordende hoogte hebbende van ongeveer 17 el 26 duim boven de oppervlakte der zee. AMSTERDAM den 16 januarij. Er werd ter beurze van heden veel' gesproken van het in onze hoofdstad circulerend en door- velen onzer voornaamste handelaren onderteekend adres, houdende ernstige bedenkingen tegen het met Belgie den 5 november jl. gesloten traktaat. Men ontveinsde zich niet het hooge gewigt van dit adres en de mogelijkheid dat de daarin vervatte krachtige argumenten, gebezigd door handela ren, welke bij de scheep vaar tsquestie een zoo groot en da delijk belang hebbenwel eens tot de niet bekrachtiging van gemeld traktaat zou kunnen aanleiding geven. Intusschen maakte dit op den stand der Hollandsche fondseumarkt vee- nerlei nadeeiigen indruk, ten blijke dat onze speculanten ook ten aanzien der financiële cpiestie, het verwerpen des traktaats en het weder aanknoopen van nieuwe onderhande lingen op den grondslag van het traktaat van 1839 waarvan de hoofdbepalingen bij voorraad van weerszijden uitgevoerd werden, in geenen deele voor zoo nadeelig hieldenals eeni- gen gepoogd hadden zulks te doen voorkomen. MIDDELBURG den 18 januarij. Wij vernemen, dat het afbreken van de kerk der Hervormdenmet den foren, te

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1