MIDDELBURGSCHE c W\ 6. Zalurdag 1843. 14 Januarij. BESTUREN en AMTÏMSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. fttlT*'* fJuMicatic. STRANDVONDERIJ. MIDDELBURGSCHE SPAARBANK. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, JVatibviffs. iicbcfJatsfcsii. De abonneinents-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abortnementen worden voor niet minder dan drie maauden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot z"es regels 1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van /egel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Ilun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzonden het Suppletoir Kohier No. 5, van de Personele Belasting voor het Dienstjaar 1842, met uitnoodiging aan een iegelijk vvien zulks aangaat, om, na bekomene kennisgeving van zij-» nen aanslag, ten spoedigste het ,d.oor hem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevens, üSt'dë bezwaren, welke -dienaangaande mogten bestaan bihheiï 'drie maanden na he den behooren te worden ingediend. E11 opdat de belanghebbenden hierv'töïHkennis dragen zal deze w.orden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middel 184a- Burgemeester en Wetfiéudlers voornoemd DE STOPPEL AAR L. P. Ter ordonnantie van IIun.Edel Achtbare, A. M. BEGIUS. De ON l VANGER der Stad VLISSINGIiN, daartoe door Ileeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerdzal op Woensdag den 18 Jamiarij 1843, en vervolgens telken Woens dag in de maanden Jamiarij, Februarij en MStVt daaraanvol gende, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore uitbetalen de Interessen op de Obligatien ten laste van gemel de Stad, verschenen den 31 December 1-842. De Ontvanger voornoemd A. 11. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co., te Middel burgworden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN, ter ontvangst der Interessen. De aangekondigde en uitgestelde Verkooping van het WRAK der Pleit DE PTTIION, liggende te VLISSINGEN, zal zonder- verder uitstel plaats hebben op hedenZattirdag Jeu 14 dezer, des middags ten 12 ure, in het Koftijhuis de Beursaldaar. Het BLS1UUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend, dat door hetzelve zal worden gevaceerd tot uitbetaling ■der Intresseii over de tweede helft van het jaar 1842, ge durende de loopende maand Januari) op de gewone plaats en uuren zulks tegen aanteekening op de Iniegboekjes. Wordende bij deze herinnerd dat het voor de Deelhebbers niet verpligtend is die -Intressen te komen ontvangen, zullende ■de niet afgehaalde renten na afloop dezer maand als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 2 Januarij 1843. Namens gezegd Bestuur H. J. van DEINSE Secretaris. ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt te kennen gegeven 1. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op Maan dag en Dingsdag den 23 en 24 dezer maand, in de Abdij, in het Iluis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zal te zien zijntegen vertooning der qui- tantie van het voorwerp of betaling" van 25 cents. 2. Dat de uitloting op Woensdag den 25 dezer plaats zal Jhebbenen men derhalve beleefdelijk verzoekt, dat de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden wordenvóór •of op den 18 dezer maand. ;3* U'at de Lijst der uitgetrokkene prijzen ter bezigtiging zal liggen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abra hams op Donderdag den 26 dezer. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lotop den 27 dezer maandvan 12 tot 4 ure in het Huis der Abdij al waar de Tentoonstelling plaats heeft gehad en 5. Bat de Loten dezer Loterij a 1 elk, den 23 en 24 dezer maand als nog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoonstelling in de Abdij, doch reeds van den 21 af in den voormelden Boekwinkel. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen maakt bij deze dankbare melding van op den 11 dezer ontvangend giften; als; Van N. N. mot het opschrift: voor den Algemeetien Ar men 20 Zeeuwsche Rijksdaalders of f 52 en van onbe kenden f 400. Middelburg, den 12 Januarij 1843. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. M. J. BOONE, Secretaris. Middelburg, den 1.3 Januarij 1843. DIAKENEN bij de Evangelisch-Lutherselie Gemeente geven bij deze kennisdat zij door de hand van Br. B. C. Hee- t'öldthebben ontvangen eene gift van f 25 waarvoor zij aan den milden gever of geefster hunnen welmeenenden dank betuigen. Diakenen voornoemd F. M. BEUNKE, Pr. L. H. CADET. Vere den 12 Januarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen heeft het genoegen dankbaar melding te maken dat zij op heden ter verdere bijzondere verzorging der vele Armen en Behoeftigen alhier, door tusschenkomst van den Heer de Blaecke de Ligny te Mid delburg eene milde gift van 50 ontving, welke" gift den 11 dezer door een' onbekendeonder het bijschriftrooi de Armen te Ferebij zijn-ed. bezorgd werd. Namens dezelve J. GIDEONSE, Preses. J. C. BUTIIScriba. Arnemuidcn den 11 Januarij 1843. De ondergeteekende vat de pen weder met genoegen op om dankbare melding te maken van op den 8 dezer" aan den Heer de Blaecke de Ligny voor onze Armen ter hand ge steld twee Coupons 2J pCt. Werk. Schuldieder groot 12 37\ No- 46046 en 46047, en heden van een' onbe kende f 50. Onbekende edele gevers of geefstersde zegen Gods worde uw deel Namens het Diakonie-Armbestuur H. W. HOGERHEYDE. PARIJS den 9 januarij. De koning heeft zich heden namiddag ten één urenaar de vergaderzaal der wetgevende kamers begeven en daar de tegenwoordige zitting dier ka mers met de volgende aanspraak geopend Mijne heeren de pairs en afgevaardigden; De genegenheid en het medegevoel van Frankrijk heb ben mijnen moed staande gehouden. Nog altijd met een ver scheurd hartmaar vol vertrouwen op uwe gehechtheid heb ik zelf u tot het hervatten van den loop uwer werkzaam heden willen roepen en heden willen voltooijenwat mijne smart mij gedwongen had bij het openen uwer zitting on volledig te laten. Gij hebt reeds veel voor de veiligheid en de toekomst van Frankrijk gedaan. In naam des vaderlands dank ik u daarvoor. Welke ook onze beproevingen mogen zijn ik en de mijnen zullen aan zijne dienst al de krachten en al de levensdagen toewijden die God ons verleenen zal. Onder begunstiging der orde en des vredes ontwikkelt zich de nationale welvaart, gelijk de snelle aanwas der open bare inkomsten getuigtzelfs sterker dan de gunstigste ver wachtingen medebragten. De ongekrenkte regering der wet ten is de zekerste waarborg voor het welzijn van allen even zeer als voor de kracht vaii den Staaten de overal geves tigde overtuigingdat die wetten naauwgezet zullen worden uitvoerd, maakt het gebruik harer gestrengheid zeldzamer. Ik wensch mij zelvèn geluk dat wij dezen uitslag verworven hebben. Ik koester het vertrouwendat onze voorspoed zijne vooruitgaande beweging zonder tusschenpoozen en zonder hinderpalen te ontmoeten voortzetten zal. Mijne betrekkin gen met de vreemde mogendheden blijven, vredelievend en vriendschappelijk. De overeenstemming der mogendheden heeft de rust van het Oosten bevestigd en in Syrië voor de Christen-bevolking tot de herstelling van een met haar geloof en haren wensch overeenkomstig bestuur geleid. Ik betreur de onlusten die laatstelijk Spanje hebben be roerd. In mijne betrekkingen met de Spaansche monarchie beoog ik niets, dan hét beschermen onzer wettige belangen, het bewaren eener getrouwe vriendschap voor de koningin Isa bel la II en het aan den dag leggen van dien hulpverlee- nenden eerbied voor de regten der menschelijkhcid die Frank rijk eere aandoet. Door het in bezit nemen der Marquesas-eilanden heb ik aan onze scheepvaarders in die afgelegene zeeën een steun punt en eene wijkplaats verzekerdwaarvan de noodzakelijk heid reeds sedert langen tijd gevoeld werd. Onze heerschappij in Algeria wordt, dank zij de volhar dende pogingen van ons dapper leger, overal goed geves tigd en geëerbicdig L Door een waakzaam en .ijverig be wind zal het werk dat door den moed onzer soldaten zoo roemrijk is voortgezetvoltooid worden. Ik heb met verscheidene Staten onderhandelingen aange knoopt die het uitwerksel zullen hebben van aan onzen landbouwonzen koophandel en onze nijverheid eene hoo- gere vlugt te doen nemen en aan onze nationale belangen nieuwe begunstiging te verschaffen. De begrootingswetten en verscheidene andere wets-ont- werpen bestemd om in onze wetgeving en onze administra tie gewigtige verbeteringen tot stand te brengenzullen u weldra worden aangeboden. Mijne heeren, er heerscht vrede op de wereld. Frank rijk is vrijwerkzaam en gelukkig. Het is steeds mijn doel geweest, en het zal dit tot mijnen iaatsten levensdag zijn, om deze heilgoederen aan mijn vaderland te verzekeren. Met uwe standvastige en getrouwe medewerking ben ik daarin tot nu toe geslaagd. Gij zult mij helpen om ons ge meenschappelijk werk in stand te houden en te voltooijen. Dat zal voor allen de waardigste belooning en voor mij de eenige vertroosting zijn, waarop ik voortaan kan hopen." De zinsnede in de aanspraak wegens Spanje schijnt alge meen genoegen te geven. Een der regerings-bladen merkt aan dat, terwijl 'skonings woorden de hulp, aan slagtoffers der burgertwisten in Spanje verleend goedkeuren alle denkbeeld van eene regtstreifksche tusschenkomst van Frankrijk in de Spajmsche zaken daardoor, even als vroeger, verworpen wordt. In Belgie meent men uit de woordenwegens het aaii- knöopen van onderhandelingen met vreemde Staten, te kun nen opmakendat het groote vraagstukwegens eene tol- vereeniging tusschen Frankrijk en Belgie nog gedurende de tegenwoordige zitting der Fransche wetgevende kamers zal worden behandeld. Espartero is den 1 dezer te Madrid teruggekeerd; eene ongesteldheiddoor de vermoeienissen der reis verergerd heeft hem genoodzaakt den volgenden dag het bed te houden maar den 4 gevoelde hij reeds merkelijke verligting. Den 3 dezer is door hem het volgend decreet uitgevaardigd: Als regent van het koningrijk gedurende de minderjarig heid der koningin Isabella en in haren koninklijken naam met goedkeuring van den raad der ministers, en van het voor- regt gebruik makendedat mij volgens art. 26 der constitutie is toegestaan, besluit ik het volgende; Art. 1. De kamer der afgevaardigden is en blijft ontbonden. Art. a. Overeenkom stig art. 19 der constitutie, zal een derde van den senaat her nieuwd worden. Art. 3. De nieuwe gewone cortes zijn bij eengeroepen, en zullen den 3 april dezes jaars te Madrid vergaderen." Dit besluit heeft te Madrid een diepen indruk te weeg ge- bragt. Het schijnt door de omstandigheden noodzakelijk ge maakt te wezen, dewijl de coalitie een zoo hoogen toon voerde, dat alle schikking met haar onmogelijk was geworden en de afgevaardigden van Katalonie eene overdrijving betoon den die ieder oogenblik tot ongeregeldheden kon overslaan. De regering wist, dat een hunner bereids eene akte van be schuldiging tegen het ministerie had opgesteld, die in de eer ste zamenkomst ter tafel zou zijn gebragt geworden. Men is hier zeer benieuwd of het Spaansche kabinet, ge durende de afwezigheid der wetgevende kamers, nu eene lee- ning sluiten of het zoovee! geruchtmakend verdrag wegens de katoenen manufacturen teekenen zal, welke maatregelen wel als de eenige doeltreffende worden aangemerkt om uit de gel delijke ongelegenheid te gerakenmaar aan den anderen kant ook weder groote zwarigheden tegen zich hebben. Te Barcelona blijft het rustig, maar de bevolking zucht onder de haar opgelegde contributie. -Berigten van Montevideo van den 5 november be helzen de tijdingdat liet gouvernement der republiek van Uruguay, bij een bulletin heeft aangekondigd dat het gou vernement van Buenos-Ayres de bemiddeling had geweigerd, welke hetzelve door de ministers van Frankrijk en Engeland^ in naam hunner hovenwas aangeboden. MIDDELBURG den 13 januarij. Van den Helder schrijft menden 4 dezer: „Met den 15 dezer maand zal buitendienst gesteld worden Zr. Ms. brik de Meermin, onlangs van Java alhier teruggekomen. De officieren zullen alsdan op non activiteit gesteld wordenen de overige equipagewelker dienstjaren verstreken zijn, zal met dien datum ontslagen worden. De verdere manschap welke nog moet dienen zal alhier overgaan op Zr. Ms. wachtschip de Sambre." Uit Groningen schrijft men den 9 dezer: Nadat de ba rometer sedert zaturdag avond van 29-' tot op 29 gedaald was, en het gisteren in den loop van den dag, met eenen westcir en noordwesten windvan tijd tot tijd geregend had zag men gisteren avond, ongeveer ten half 7 ure, onder het vallen van eene hagel- en sneeuwbuieene zeer sterke blik semstraal welke onmiddellijk door eenen zwaren donderslag- gevolgd werd. Men heeft tot dusverre nog niet gehoord', dat daardoor ongelukken zijn veroorzaakt. Algemeene schrik werd óp die plotselinge uitbarsting door de geheele stad ver-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1