MIDDELBÜRGSCHE C O **'<•-«*/*'Si 3 V" W°. 5. Donderdag 12 Januari). BESTUREN en ADIHNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. m tJB .ga Ouitsdtlrtub. (£>root~13rittanjc. J< ;t 13/. 11 i 3 -nieeilV na' si' YjfeiSk JF gfa *fcv v, Dc abonnemeats-priji (lezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en "de betaling geschiedt comptantof Bjj het «inde van ieder vierendeel jaars. De inzending 'der Advertentie» behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden Berekend tegen 22 cents de regel mét uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan dé prijs is van één tot zes regels ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papjeyreschreTen te zijn, alzo*) bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (^fljfafcmoct worden betaald. De in de VIissingsche Courant van gisteren en bij Plakbil- jetten aangekondigde Verkooping van het WllAK van het verongelukte PLEITSCIIIP DE PYTHONwordt tot nadere aankondiging uitgesteld. Middelburg, den ii Januarij 1843. De Opperstrandvonder Bewesten-'Schelde G. A. FOKKER. Vere den 9 Januarij 1843. De COMMISSIE uit de Armbesturen maakt dankbare mel ding van de ontvangst eener gift uit Middelburgvan twee Coupons W. S. no. 46044 en 46045, ieder groot f I2,37r', door den Notaris IV. M. Snijder op heden aan haar ter hand gesteld. Namens dezelve I. GIDEONSE, Prajses. J. C. BUTIIScriba. NB. De gift van f 5 20, in de vorige Courant vermeld, was op den 2 dezer bij den Heer de B/aecke de Ligny be zorgd met het opschrift: voor de Armen-Commissie te Vere. De Predikant Suouck JJurgronje te Middelburg heeft ont vangen voor de Armen te Colljmplaatden 26 December 1842, eene gift gemerkt E. F., van f 10, en op den 29 daaraanvolgende, eene dito gemerkt M., van f 10,40. De ondergetekenden achten zich verpligt, langs dezen weg te verklaren dat zij niet behooren tot die Ingezetenen van Kruiningen, die de advertentie, betreffende de milde gift van J. v. d. li.in de Courant van 5 Januarij 11. hebben laten plaatsen. 7.ij vinden zich vooral hiertoe gedrongen omdat zij het beneden het karakter van een verstandig mcnscTi houden ano niem in eene Courant te schrijven, met kennelijk doel om iemand openlijk ten toon te stellen en inzonderheid wanneer het eene liefdegift geldt. Kruiningen, den 10 Januarij 1843. W. J. Janssen. A. W. Rembges. C. DoMlNICÜS. A. J. VAN Asr'EREN. J. van nEit Meui.e. P. Lente. F. C. Baarens. p, w. Gutteling. ROME den 23 december. De gelukkige afloop van den oorlog in China heeft aan de propaganda des Christendoms een onafzienbaar veld voor hare zendelingszucht in het henael- sche rijk geopend. Men wil een apostolische» vicaris naar China zenden alsook vele zendelingen. Een reiziger-, die den 13 den Etna heeft beklommen, be rekent de breedte van den lavastroom, die uit den berg vloeit, op 580 Fransche voeten en de hoogte van denzelven op 20 voeten. Dezelve had toenmaals nog geene schade aan gebou wen gedaandaar de lava door onbewoonde streken vloeit. De krater was in volle werking, schrijft de reiziger, wij moorden hoe de berg inwendig kookte eu woelde, terwijl on dier onze voeten de aarde beefde. Den 114 december voelden wij te Cantania schokken van aardbeving, en den 15 waren dezelve te NicolosiaBiancavilla en Zasfarana welke plaat sen hooger liggen, zoo geweldig, dat de inwoners hunne hui zen verlieteu." "WEENEN den 30 december. De hertog van Bordeaux is •op zijne reis van Praag naar Görz alhier aangekomenen 1 eenige dagen alhier vertoeven. Het aanhoudende natte weder heeft invloed op de ge zondheid der inwonerser heerschen vele ziekten de hos- jpitalen zijn opgevuld. In de akademie voor ingenieurs hccr- .s.cheii zoo vele gastrisch© koortsen welke in zenuwkoortsen «ontaarden,, dat de directie beslaten heeft de collegien te doen ophouden en vncantie te geven. FRANKFORT den 5 januarij. Men schrijft wit Triest, «onder dagtcekening van 25 december: 'Gisteren is de Engelsche consul li loom field met nog twee Engelschen hier aangekomen. Zij waren door hunne rege ring (afgezondenom den staat der wegen in Tyrol op te nemenen te onderzoeken binnen welke tijd de reis tusschen Triest en Londen zou kunnen worden afgelegdten einde ■daarna beslist zou kunnen worden omtrent de verzending der (Indische post langs dien weg. De geheele 'reis van Londen ■over Ostende Keulen, frankfortMunchcn Augsburg en Innsbruck is door die heeren 111 J35 uren en 25 minuten afgelegd. Het blijkt dusdat de brieven van Alexandria naar Londen nu reeds in ii-t of 12 dagen kunnen overgc- bragt worden en daar die tijd zeker nog aanmerkelijk min der worden zal, zoodra de in verschillende Duitsehe Staten papu^re! ontworpen spoorwegen voltooid zullen zijnzoo zal de Oost- Men zeide dat de heeren Rodil en Capaz aan het bewind Indische post waarschiinliik weldra liaren wf»ir II11 kKKr/». 1. 1 Indische post waarschijnlijk weldra haren weg door Duitsch land nemen." LONDEN den 7 januarij. De gewone driemaandclijksche staat der openbare inkomsten van Groot-Brittanje is thans openbaar gemaakten levert eene ongunstige ja zelfs eenig- zins verontrustende uitkomst op. De inkomsten over het jaar, dat met den 5 januarij 1843 is geëindigd, hebben 922,630 ponden sterling minder opgeleverd, dan over het jaar dat den 5 januarij 1842 eindigde. Het thans afgeloopen vierendeeljaars levertvergeleken met dathetwelk den 5 januarij 1842 ten einde liep, eene vermindering van inkom sten op van niet minder dan 940,062 p. st. Die verminde ring der openbare inkomsten is vooral merkbaar in de pos ten die onder de hoofden accijnsen en in- en uitgaande reg- ten worden uitgetrokken. Een doorgaans wel onderrigt dagblad meent genoegza me gronden te hebben om het volgende als geloofwaardig op te geven Graaf Aberdccn heeft aan het Fransch kabinet doen rne- dedeelendat de Engelsche aan de Fransche regering geene inwilligingen kan toestaan ten opzigte der verpligtingen bij de verdragen van 1831 en 1833 wegens het regt van onder zoek opgelegd; zelfs zou zijn lordschap geweigerd hebben in onderhandeling dienaangaande te treden. Rusland, Oosten rijk en Pruissen hebben hunne goedkeuring aan deze handel wijze van Engeland gehecht. De Fransche minister G'-uizet zou den tegenstand die zich in de beide kamers tegen ge noemd regt laat vooruitziendoor eene trapsgewijze vermin dering der tot hiertoe door zijn gouvernement uitgegeven li- centen aan kruizers tot bedaren trachten te brengen." Hetzelfde blad wil omtrent de zaken van Spanje weten, dat Espartero zich vleit in de tegenwoordige cortes, of in eene nieuwe kamermogt de nu bestaande ontbonden wor den een gewijzigd tarief te doen doorgaanhetwelk aan hen die Engelsche manufacturen in Spanj»- invoeren ongeveer de zelfde voorregten verschaffen zou welke uit een handeltraktaat zouden voortvloeijen. Volgens de dagbladen- van de Kaap de Goede Hoop tot 30 octoberschijnt de staat van zaken in het landschap Na- tal niet gunstig te zijn. Naar men uit de in die bladen ge geven berigten moet opmaken zouden de boeren aan gene zijde van de Oranje-rivier landerijen van de Kaffers in bezit nemen en tegen dezen eenen verdelgings-oorlog voerenom zich in het rustige bezit daarvan te handhaven. Men zegt dat dc Kaffers zich tot de Britsche overheden gewend heb ben om bescherming te erlangen en dat dezelve hun toege zegd zou wezen; maar aan den anderen kant moeten de boe ren verklaard hebben, dat zij zich tegen alle tussehenkomst van het bewind ten behoeve der inboorlingen zouden verzet ten. Men voegt er bijdat te Colesberg een expresse aan gekomen was enn den luitenant-gouverneur der kolonie van een en ander te onderrigten. PARIJS den 7 januarij. Officieel is is nu medegedeeld uat Z. M. de zitting der kamers overmorgen in persoon ope- nen en ten één uur het paleis verlaten zal. Daar dit de eerstemaal sedert de omwenteling van 1830 is, dat de ope ning der kamers met eene troonrede op zoodanige officiële wijze vooraf wordt aangekondigd, maken sommigen daaruit op, dat liet gouvernement een bijzonder groot gewigt aan die aanspraak gehecht wil hebben. Men blijft verzekeren, dat de gevvigtigste zinsnede betrekking op de questie wegens het regt van onderzoek hebben zalen dat een groot aantal pairs en gedeputeerdenook van de behoudende partijzich stellig voorgenomen heeft dit regt niet langer te erkennen. Men heeft eenige nadere bijzonderheden ontvangen no pens het verblijf van Espartero te Valencia. Het blijkt daar uit, dat dezelve niet zoo luisterrijk is geweest, als men aan vankelijk had opgegeven. Er heeft eene zekere koelheid en gedwongenheid geheerschtwelke hem geenszins ontgaan is. Hij zelf was daardoor stil en -onthutst. De aanspraak, welke hij bij zijne aankomst gehouden heeftwas afgebroken ter wijl hij door aandoening dikwerf dezelfde woorden moest her halen. Hij heeft te kennen gegeven*, dat hij geene andere bedoelingen had dan zijn vaderland tot dien trap van groot heid en raagt te verheffen, welke het in de wereld moet heb ben. I11 22 maanden zou hij de teugels van het bewind in handen der koningin stellenen de natie grootvrij en gelukkig laten terwijl hij zelf tot het buisselijk leven zou tcrugkceren. Uit deze uitdrukkingen blijkt dusdat de re gent niet voornemens is de minderjarigheid der koningin langer Te doen voortduren dan bij de thans in werking zijnde staatsregeling bepaald is. Espartero beeft Valencia den 28 december verlaten. Den volgenden dag zou hij op de ko- 10 januarij zouden bijeen geroepen worden. Steeds wa ren er geruchten nopens wijzigingen in het kabinet in omloop zouden blijven en zij vier ambtgenooten uit de meerderheid van het congres zouden kiezen. Het wordt tegengesproken dat het handels-traktaat met Engeland reeds tot stand zou ge komen zijn. Uit Barcelona wordt gemeld dat de generaal Seoane de wijs van inning der brandschatting veranderd heeften wel zoodanigdat dit algemeene ontevredenheid heeft verwekt. Deze wijziging zou voornamelijk de reeds zoo zeer gedrukte arbeidende klasse treffen. Men schrijft van Gironne den 25 december Znrbano is dezen morgen in de rigting der grenzen van Frankrijk ver trokken. Men zegt dat 800 mangrootendeels onder de uit gewekenen van Barcelona aangeworven op dat grondgebied gekomen zijn. Deze opstand heeft ten doel de tegenwoordige regering omver te werpen en de regten der Kataloniers te doen eerbiedigen, Te Madrid waren de noodige bevelen gegeven om den re gent, bij zijne intrede op 1 dezer, feestelijk te ontvangen. Van regeringswege is eene telegrafische depeche publiek gemaaktinhoudende dat in Affghanistan berigten tot den 2 november zijn ontvangen, volgens welke Kaboul en Jelialabad vernieldde omstreken tusschen die beide steden verwoest en al de fortificatiën omvergeworpen zijn. Na twee aanvallen welke nabij Gundamuck en in de bergpassen van Khybur heb ben plaats gegrepen had het leger Peshawer bereikten trok naar Jerozeporwaar het den 15 januarij te gemoet werd ge zien. Zoodra de Engelsche troepen den Indus zullen over getrokken wezen, zal aan de Affghanezen, die sedert 1839 krijgsgevangen zijn gemaaktde vrijheid hergeven worden. Particuliere brieven voegen hierbijdat de Engelschen niet slechts alles uitgeplunderd maar te Istaliff ieder die hun in handen viel vermoord en elders de woningen verbrand heb ben. Duizende Affghanezen -die geene woning of schuil plaats meer hadden volgden het leger. Omtrent de vernieling dezer stad kan men nog het volgen de mededeelen. Den 9 october werd aan den kolonel Richuiond last gege ven haar met eene kompagnie sappeurs-mineurs binnen te rukken. Vijf kompagnien van het 31ste linie-regementde geheele 26ste en 33ste regementen de ligte Bengaalsche ka- vallerie en het 3de regement irreguliere kavalleria. drongen gelijktijdig binnen. De verwoesting heeft twee dagen geduurd en ook het schoone en prachtige paleis van Alt Murduri-khzn het beroemdste in dat gedeelte van Centraal Azia is niet ver schoond. Kaboulhetwelk nu niets meer dan een puinhoop is-, be vatte in den aanvang van het vorige jaar nog eene bevolking van 60,000 zielen. Die stad was het sieraad van Azia ha re groote bazar, eene straat van ongemeene lengte en breed te, hield niet minder dan 2000 winkels in, en de opbrengst der in- en uitgaande regten beliep jaarlijks bijna 240,000 gulden Nederlandsch spruitende uit een regt van twee ten honderdhetwelk op alle goederen geheven werd. Volgens berigten uit China heeft het monopolie der zoo genaamde Hong-kooplieden geheel een einde genomenen zijn van Nanking groote partijen thee door den Engelschen gevolmagtigde afgezonden. Behalve de 3 millioen piastersreeds aan boord van de Blonde geëxpedieerdmoesten de schepen Modeste en Cohtmhitie ieder ongeveer 800,000 piasters naar Engeland en de sche pen Herald en C/io ieder een millioen piasters naar Calcutta overbrengen. Sedert de sluiting van het vredesverdrag heerschte de beste verstandhouding tusschen de Engelschen en de Chinesche auto riteiten te Nanking. Echter hadden de Engelsche officieren nog geen verlof ontvangen 0111 binnen die stad te komen. Dezer dagen heeft de heer JVardenin de akademie van wetenschappen te Parijs, eene belangrijke medc-deciing gedaan nopens het reeds zoo veel besproken doorsteken der landengte van Panama. De maatschappijdie door de rege ring van Nieuw-Grenada gemagtigd isom een kanaal tus schen de twee Oceanen, te graven, heeft haar onderzoek van het terrein geëindigd te beginnen van de baai van Sazera aan den Stillen Oceaan tot aan de stad Chagra aan den At- lantischen Oceaan. Dit onderzoek i gedaan onder het be stuur van den ingenieur Morelen het'is daarbij gebleken, dat de bezwaren0111 dit reuzenwerk te voltooijen niet zoo groot zijn, als men tot dusverre gemeend heeft, liet kanaal, dat zal moeten gegraven worden0111door middel van drie zich aldaar bevindende rivieren de beide Oceanen te ver eenigen zal geene grootere uitgestrekhcid dan van twaalf mijlen hebben. De geheele lengte van liet kanaalde rivie ren daaronder begrepen zal van 49 mijlen zijn in hetwelk vier dubbele sluizen zullen moeten opgerigt worden Het 1 "WV.T. i. manlijke residentie Areiijuez verblijven 0111 daarna 111 de zal 20 voet diep zijn en bevaarbaar wezen ook voor sche hoofdstad terug te keeren. Er zouden geene plegtigheden pen van 1000 tot 1400 tonnen. Reeds zijn de noodim? plaats hebben. Men verzekerde te Madrid, dat de cortes den bouwstoffen op de plaats vereenigd. De kosten word mi be X 1*1 HJIlllOril 7/vi 11 is K i i/s/Ais - - Ci. 1 X 1 L. L 0— ivoren w'urucn De- - groot op 14,300,000 frankendaaronder begrepen vier stoombooten en twee ijzeren bruggen van 140 voet lengte.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1