MIDDELBURGSCHE COü R A N T. N°. I. Diugsdag 1843. 3 Januarij. BESTUREN- en ADMINISTRATIEF $3nïïlicatie. NIEUWSTIJDINGEN. Jfraufcrijfc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze, ingevolge van en ter voldoening aan de aanschrijving van den lieer Staatsraad Gouverneur de zer Provincievan den 26 der afgeloopene maand December ter kennis van de In- en Opgezetenen, dat Jonkheer Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerkebij Koninklijk besluit van den 15 te voren, bij continuatie benoemd tot Burgemeester dezer Stad, deze functien op heden weder heeft aanvaard. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders Jn dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 2 Januarij - Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter 'onnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. lUSCHE SPAARBANK. R der SPAARBANK te Middelburg markt hetzelve zal worden gevaceerd tot uitbetaling de tweede helft van het jaar 184a, ge ile maand Januarij op de gewone plaats en aanteekening op de Inlegboekjcs. .herinnerd, dat het voor de Deelhebbers k Intressen te komen ontvangen, zullende na afloop dezer nuand als Kapitaal hi a rij 1843. Namens gezegd Bestuur H. J. van DEINSE Secretaris. ergeteckende den 30 dezer ontvangen /oor de Wed' u-e te Z J. )RSIUS. i' j,3 deze van Ds. .7. Borsius, welwillende pogingenom bij de respective 'Ingezetenen der Stad Middelburg giften ten be- bewuste ongelukkige Weduwe en haar talrijk Tzamelen ontvangen te hebben de som van 290,91 [bij die verklaring tevens de betuiging van zijne op- Skbaarheidzoo wel als van die der ongelukkigen aan allen die edelmoedig tot de genoemde belangrijke wel her hunne hebben willen bijdragen. Ziéiikiue den 31 December 1842. P. J. ANDRE7E. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen geeft met dank kennis van de navolgende ontvangene giften, als Den 30 December 1842, van X. 2 Coupons Rusland, Nos. 38954 en 105436 ieder ad 50. Op heden van H. f 12.0, en uit de Kerk-collecte van de Avond-godsdienst, van A. D. M.met liet binnenschuift: voor den Algemeenen Armen f 2,60. Middelburg, den 1 Januarij 1843. De Commissie voornoemd F. Z. ERMEllINS, Voorzitter. M. J. BOONESecretaris. Met linrtelijken dank aan de edele gevers of geefsters, wordt de ontvangst berigt van 2 extra giftengevonden in de collecte bij de Avond-godsdienst op gisterenalsO. K. f 40 en W. f 5. Middelburg, den.2 Januarij 1843. 'Diakenen der Nederd. Ilerv. Gemeente D. J. DIERMANSE, Praises. N. VERI-IULST Wz., Scriba. Middelburg den 1 Januarij 1843. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersc'ie Gemeente, door de hand van Bfoeder B. C. Beeröldt.ontvangen hebbende 'cene gift van vijf-en-twintig Guldendanken daarvoor hem of aar die niet daden toont zich het lot der onder hunne zorgen taande Armen aan te trekken. Diakenen voornoemd, F. M. BEUNKE. L. II. CADET. Hhiitschimtl». FRANKFORT den 27 december. Dezer dagen heeft Z. M. de keizer van Rusland bepaald, dat iedere op de daad betrapte «/overtuigdebrandstichter dadelijk zes maal dooreene spitsroede van 1000 man soldaten zal gejaagd worden, en wel op den middag, en op dezelfde plaats waar hij de misdaad bedreef. Overleeft hij deze ontvangen straf, dan zal hij, na zijn her stel, gebonden naar Siberie vervoerd worden en daar eeuwig- durenden dwangarbeid doen. Aan minderjarige brandstichters zal men deze straf niet toedienen, dan nïl eerst den keizer ge hoord te hebben. Volgens de heden alhier ontvangen berigten uit Konstan- tinopel, van den 7, hadden de gezanten van Praissen en Oos tenrijk zich eveneens voor het behoud van den tegemvoordi- gen staat van zaken in ServTe verklaarddoch zou de Fransche gezant te Konstantinopelten gevolge van onverwacht ontvan gen nieuwe instructien uit Parijs, verklaard hebben, dat zijne regering het met die van Ruslandomtrent het herstel van den vorigen staat van zaken in Servie, eens was. Volgens diezelfde berigtenhad men te Konstantinopel uit Syrië de tijding ontvangendat de wanorde aldaar derwijze was toegenomen, dat, zonder buitengewone inspanning van krachten, het erssce voor de Turksche heerschappij te duch ten was. DUSSEI DORP den 27 december. Het verschrikkelijk ge val '^velzwaarbij vier Oostenrijksche huzaren hunnen rid- „•ster neergehomven hebbenomdat hij zulks eenen hunner kameraden gedaan had, schijnt maar al te waar te zijn, hoe zeer de omstandigheden bijna hadden doen hopen dat het zich niet bevestigen zou. De doodstraf zal over de schuldigen, die thans te Weenen gevangen zittenwel uitgesproken worden doch men denkt, slechts over ééneu van hen, namelijk bij lo ting, en dan nog hoopt men ook voor dezen op eene verande ring van straf. Overigens hebben sommige dagbladen de 25 stokslagen, welke de eerste huzaar ontvangen heeft, zonder reden verdubbeld en tot 50 gemaakt. Omtrent den brand, welke het Hanoversche vlek Vör- den, in den nacht van 13 op 14 dezer getroffen heeft, ver neemt mendat dezelve in eene burgerwoning is uitgebarsten en bij den toen heerschenden hevigen zuid-westenwind, in weinig uren tijds, het grootste gedeelte der plaats in de asch gelegd heeft. De kerkde schoolde beide pastorien en de twee onderwijzers-woningen, het raadhuis en 80 huizen van burgers zijn vernield. Uit dezelve heeft men bijna niets kun nen redden. LONDEN den 28 december. Men meent hier dat de in stelling van eenen zoogenaamden geheimen raad in Frankrijk zal strekken ter bevestiging van het tegenwoofdige ministerie daar te landeen men vleit zichdat dit bewind in staat zal we zen om ook het vraagstuk betrekkelijk het regt van onder zoek der schepen't welk tegenwoordig het voornaamste punt schijnt te zijndat met de opposanten in Frankrijk zelf, en bij gevolg ook met Engeland, moeijelijkheden kan opleveren, ten genoege van de daarbij betrokkene partijen te vereffenen. Deze beschouwing werkt gunstig op onze beursen houdt den prijs der fondsen staande. Te Gaiway in Ierland heeft, op den eersten Kersdag, eene uit ongegronde vrees ontstane overijling de schrikkelijk- ste gevolgen na zich gesleept. In eene R. K. kapel aldaar ver spreidde zichnamelijk, gedurende de vroegmis, het gerucht dat eene der galerijen op het punt stond van in te storten en zoo groot werd dadelijk het gedrang op de trappen en aan de kerkdeuren, dat niet minder dan 28, sommigen.zeggen 3s menschengedurende deze verwarring verpletterd zijn. Bij onderzode is gebleken dat de galerij zich in den besten staat bevond. Met de paket Itidepen-dencedie den overtogt van Nieuw- York naar Liverpool in 17 dagen gemaakt heeft, is de bood schap van den president Tyler aan het congres der Vereenigde Staten alhier ontvang™ Zij is, hoe uitvoerig ook, betrekke lijk veel korter dan die zijner meeste voorgangers. In den aan hef wordt erkentelijkheid aan het Opperwezen voor een over- vloedigen oogst en al de zegeningen van een vrede met alle Na- tien betuigd. Vervolgens wenscht de president het congres ge luk met de vereffening der geschillen tussehen de Staten en Engeland, ten opzigte der grensscheiding, te meer dewijl een oorlog tussehen die beide landen den vrede der geheele wereld noodzakelijk in gevaar zou hebben gebragt. Hij herinnert wijders hoe het bestuur der Statenten opzig te der onderhandelingen over traktaten tot wering van den slavenhandelhet regt der volken met de belangen der mensch- heid heeft trachten te vereenigenen hoe de toenmalige Noord- Amerikaansche minister te Parijs daarmede in verband staande bedenkingen tegen het zoogenaamd viervoudig verbond in het midden heeft gebragt. Men twijfelt hier niet of dit gedeel te der boodschap zal de kamers der Fransche gedeputeerden nog sterker aanmoedigen om den heer Guizot tot afschaffing der traktaten van 1831 en 1834 betreffende het regt van aan klamping en doorzoeking der schepente bewegen. Naar de taal der boodschap te oordeelenschijnen de onderhandelingen met Mexico op een gunstigen voet te staan. Ten opzigte der finantien houdt zij in, dat o*p 1 januarij 1843 denkelijk een te kort van ongeveer een half millioen dollars in de schatkist zal bevonden worden, hetwelk nogtans door het beloop vaeene aan z ienlijke som aan borgtogten rij- Het tegenwoordig tarief van reg- kelijk zal worden gedekt. ten acht de president als met te groote overhaasting aangenomen en alzoo voor beduidende herziening en verbetering vatbaar. Partikuliere berigten uit Lissabon, van den 19 dezer, bevestigen nader, dat, ten gevolge van de nieuwelings be raamde finantiele maatregelen door het-Portugesche kabinet, er werkelijk in de jaarlijksche staats-uitgaven van Portugal eene bezuiniging van ruim 40,000 p. st. zal bewerkstelligd worden. PARIJS den 28 december. Ter beurs betoonde men zich heden zeer voldaan met de boodschap van den president der Vereenigde Staten aan het congresinzonderheid met de zin snede waarin hij de noodzakelijkheid der wijzigingen van het tarief betoogt. Brieven uit Spanje melden 'dat de regent Espe>- zonder zich in Barcelona te hebben laten ziend dezer stad heeft verlatenen zich naar Valenc, venalwaar men toebereidselen heeft gemaakt_m op eene plegtige wijze te ontvangen, en alwaar hij x Ben 25 moet zijn aangekomen. Alvorens te vertrekken, heeft hij last gegeven om eene lijkdienst te doen vieren voor de bij den op stand gesneuvelde officieren en soldaten Boch zonder de kos ten van deze plegtiglieid ten laste der stad te brengen, en heeft hij tevens den generaal Seoane de noodige volmagt verstrekt, on> het lot der inwoners van Barcelona eenigermate te ver zachten. Met liet .opbrengen der oorlogsbelasting vorderde men zeer weinig, daar het aantal der uitgewekene inwoners veel aanmerkelijke:- i/ dan mén dacht. Handelen nijverheid staan stil, en de talrijke arbeidende bevolking, die in de srxd heeft moeten blijven, lijdt groot gebrek. I11 Madrid heerschte op den 22 dezer steeds eene géwensch- te rust. LYON den 20 dea ;:ber. Gisteren heeft het proces van JacquesBesson voor ons hof van assises eenen aanvang geno men. De heer de Marceüangein Auvergne werd op ze keren avond op zijn landgoed, terwijl hij in de kamer met zijne bedienden was gezeten, dooreene onzigtbare hand dood geschoten. Besson, een door hem ontslagen knechtdie vroe ger eenen dwingéïandschen invloed in het huis had uitgeoefend, werd als de moordenaar'aangeklaagd en ter dood veroordeeld. Wegens gebrek in den vorm werd het arrest gecasseerd en thans verschijnt Besson andermaal voor de assises. Het schijnt dat de heer Maycellange sints geruimen tijd in onmin leefde met zijne vrouw en dat deze in geheime verstandhouding leef de met Besson. De advocaat Bac, bekend uit hét regtsge- ding van Laf ar ge treedt voor de familie Marcel lange op. Madame Marcellange wordt door een iederzelfs door hare bekenden hier ter stede en sommige aanverwantenals mede- weetster- of wel als aanlegster van den moord aangemerkt. Zij bevindt zich in Engeland. Hare familieleden zeggen tegen eenieder, dat wanneer zij schuldig is, zij liever haren dood wenschendan haar uit bloodaardigheid een mensch te zien opofferendie slechts haar werktv'g was. Men schiint haar dit ook te hebben geschreven doch zonder verder gevolg. In onze hoogste gezelschappen zoowel als bij de geringste volksklasse wordt over dit proces gesproken. De verdorven heid des menschelijken harts heeft in deze zaak weder een tref fend voorbeeld^opgeleverd. [De laatste berigten melden dat Besson andermaal is ter dood veroordeelddoch zich in cas satie heeft» voorzien.] BRUSSEL den 29 december. Naar aanleiding van ueloo- pende geruchten, als of in Nederland ernstige bedenkingen zouden worden gemaakt tegen het traktaat van den 5 novem ber, begint men het daarvoor te houden, dat ook hier te lan de welligt meer bezwaren tegen dit verdrag zullen worden ge* opperd, dat men in den beginne had gedacht. Intusscheu zijn de afgevaardigden der eigenaars van de kolenmijnen aan de Maas herwaarts gekomen0111 de regering het verbeteren van de vaart langs dien vloed zeer ernstig aan te bédelen. Met de geldlecning van 12 millioen ten behoeve der stad Brussel schijnt het niet naar wensch te gaan. Antwerpen heeft daarentegen gereedelijken tegen billijke voorwaarden de noodige gelden kunnen bekomen. Men verwacht, dat, zoodra de aangelegenheden van het budjet en van het traktaat zuilen zijn afgedaan, de verder te behandelen zaken zullen worden uitgesteldtot dat de kamer der gedeputeerden 11a de keuken van het midden van 1843, gedeeltelijk zal zijn vernieuwd. Men wil, dat de ontvangst bij de ijzeren wegen in Belgiein het jaar 1842, 71 millioen 'franken zal beloopen. Hier te lande is een genootschap gevestigd 't welk eene beurtvaart, met zeilschepen tussehen ïfcigie en Brazilië zal onJcrhouden. Zes malen 's jaars, en wel den eersten maart, mei, juiij, september, november en den 31 december zullen geregeld vaartuigen van Antwerpen naar Rio-Jan.eiro vertrekken, AMSTERDAM den 29 december. fyi de gisteren alfiicr gehoudene algêmeene vergadering, van deelhebbers in de Hoi- landsche ijzeren-spoorweg-maatschappijheeft de heer ingenieur Coiirad ecu verslag van den staat der werken geleverd, cnon- De aboniienients-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof hij liet einde ynn ieder yierendeel jaars. De inzending der Adyertentien hehoort te geschieden des morgens YÓór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Adyertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodhekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel moet worden betaald. I Wr '«42.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1